uyusma.gen.tr https://www.uyusma.gen.tr Uyuşma, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, uyusma.gen.tr Fri, 01 Apr 2016 00:00:00 +0000 Wed, 13 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Ayak ve Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar https://www.uyusma.gen.tr/ayak-ve-bacak-uyusmasina-hangi-bolum-bakar.html Thu, 11 Oct 2018 19:25:08 +0000 Ayak ve Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar, ayak ve bacaklardaki uyuşma sorunu çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bel fıtığından, diyabetik nöropati, vitamin eksikliği, damar tıkanıklığı, tiroit Ayak ve Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar, ayak ve bacaklardaki uyuşma sorunu çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bel fıtığından, diyabetik nöropati, vitamin eksikliği, damar tıkanıklığı, tiroit hastalığı, beslenme bozukluğu, aşırı alkol ve sigara kullanımı gibi etkenler bu tür uyuşmalara neden olabilir.  Bazı hallerde aşırı soğuktan, kan dolaşımı sorunlarından, damar problemlerinden de ayak ve bacak uyuşması olabilir. 

Ayak ve bacak uyuşmasına kayıtsız kalınmamalıdır. Bu nedenle mutlaka doktora gitmenizde yarar var. Özellikle uyuşmayla birlikte karıncalanma, yanma, batma, güç kaybı, bilinç kaybı, hareketlerde zorlanma, konuşma sorunları gibi belirtilerde oluyorsa, ihmal etmemelisiniz.

Ayak ve bacak uyuşmasında hangi doktora gidilmeli

Sadece ayak ve bacak uyuşmasından yakınıyorsanız, önce aile hekiminize danışabilirsiniz. Çünkü bu sorunun altında yatan nedenler farklı olabilir. Aile hekiminiz size izlemeniz gereken yolu gösterecektir. Bu tür uyuşmalar bazı kişilerde elektrolit dengesizliğinden kaynaklanabilir. Kanda bulunan potasyum, kalsiyum, sodyum, klorit gibi kimyasallar elektrolit olarak tanımlanır. 

Aile hekiminizin yaptıracağı kan ve idrar tahlili örneklerinden buna bakılabilir. Ayrıca ayak ve bacak uyuşmasıyla birlikte huzursuzluk, kas ağrıları, kaslarda seğirme, zayıflık, ateş, aşırı susuzluk hali, çarpıntı, uyuşmaların vücudun başka bölgelerini de etkilemesi, uyuşma sorununun yeni ortaya çıkması gibi belirtilerde dikkate alınmalıdır. Bunlar vücuttaki elektrolit dengesizliğine ya da başka bir soruna işaret edebilir. Bu konuda aile hekimi dışında teşhis için hastanelerin dahiliye bölümüne de gidebilirsiniz. Burada yapılacak değerlendirmeden sonra tedaviye başlanabilir ya da ilgili bölüme sevk edilebilirsiniz.

Ayak ve bacak uyuşması için hastanelerin nöroloji bölümüne, fizik tedavi bölümüne ya da beyin cerrahisi bölümüne de başvurabilirsiniz. Çünkü bu sorun bazı durumlarda ciddi hastalıklara işaret edebilir. Beyinden kaynaklı nörolojik rahatsızlıklarda da görülen belirtilerden birisi vücudun farklı alanlarında oluşan uyuşma sorunudur. Hastanelerin beyin cerrahisi bölümüne ayak ve bacak uyuşması sorunuyla başvuran hastaların önemli bir kısmında bel fıtığı rahatsızlığı olduğu görülmektedir. Eğer uyuşma sorununuzun bel fıtığından kaynaklandığını düşünüyorsanız, hastanelerin nöroloji, beyin cerrahisi, fizik tedavisi bölümlerine başvurabilirsiniz. Bundan önce dahiliye doktoruna, aile hekimine gitseniz bile yapılan değerlendirmelerden sonra ilgili bölüme yönlendirilirsiniz.

Ayak ve bacak uyuşmasına hangi bölüm bakar, bu sorunlarda genel olarak dahiliye bölümüne gidebilirsiniz. Bu bölümde tetkikleriniz yapıldıktan sonra uzman doktor sizleri doğru bölüme yönlendirecektir.
]]>
El ve Kol Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar https://www.uyusma.gen.tr/el-ve-kol-uyusmasina-hangi-bolum-bakar.html Thu, 11 Oct 2018 19:52:09 +0000 El ve Kol Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar, el ve kol uyuşması çoğu zaman dikkate almadığımız bir sorun olarak karşımıza çıkar. Ancak bu sorunun altında ciddi bir rahatsızlık olabileceğini hiç bir zaman atlamamalıyız. Özel El ve Kol Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar, el ve kol uyuşması çoğu zaman dikkate almadığımız bir sorun olarak karşımıza çıkar. Ancak bu sorunun altında ciddi bir rahatsızlık olabileceğini hiç bir zaman atlamamalıyız. Özellikle şeker hastalığında tanıya yardımcı olan en önemli bulgu el ve kol uyuşmasıdır. Fakat bunu sadece şeker hastalığına bağlamak ta yanlıştır. Bazı hallerde beyinden kaynaklanan bir rahatsızlıkta bu tür uyuşmalara neden olabilir. El ve kollarda oluşan his kayıplarından her zaman şüphe edilmelidir.

Sadece el ve kol uyuşması olan kişiler öncelikle bir nöroloji uzmanına gitmelidir. Eğer bunlara eşlik eden çarpıntı, kas krampları gibi başka bulgularda varsa aile hekiminize danışarak dahiliye bölümüne gidebilirsiniz. Bazı kişilerde el ve kol uyuşması yanında yanma, ağrı, batma gibi bulgularda olabilir. Bu durum özellikle süreklilik arz ediyorsa kesinlikle ihmal edilmemelidir. Bir yaralanma sonrası ya da bir darbe sonucunda oluşan uyuşukluklar da çok önemlidir. Özellikle el ve kolda güç kaybına, hareketleri yapmada zorlanmaya neden oluyorsa, konuşma bozukluğu ve bilinç kaybı gibi endişe verici bulgularda varsa doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

El ve kol uyuşmasına hangi bölüm bakar

Nöroloji Bölümü

El ve kol uyuşması dışında başka bir yakınmanız bulunmuyorsa nöroloji bölümüne gitmenizi tavsiye ederiz. Uyuşmanın eşliğinde nefes darlığı, baş dönmesi, titreme, konsantrasyon zorluğu gibi başka belirtiler bulunmuyorsa, el ve ayak uyuşması zamanla daha ciddi boyuta gelmişse nöroloji bölümü sizlere yardımcı olabilir. Böyle bir sorunu ihmal etmemeniz gerekir. Nöroloji bölümü sizleri en uygun şekilde yönlendirecektir. 

El ve kol uyuşması çoğu zaman karpal tünel sendromu nedeniyle oluşur. Sinir sıkışmasından kaynaklanan bu rahatsızlık nörolojik tetkikler sonucunda belirlenebilir. Eğer elinizi kullanırken yakınmalarınız artıyorsa, kas gücünün azalması nedeniyle el hareketlerinizde zorlanıyorsanız, hamilelik sürecinde iseniz, bilgisayarda çok sık mause kullanıyorsanız ya da ev hanımıysanız el ve kolla yaptığınız işler nedeniyle karpal tünel sendromu sizi de etkilemiş olabilir. Bunun tespit edilmesi için nöroloji bölümünde tinel testi yapılacaktır. Test sırasında ellerinizi bilekten 90 derece içeriye kıvırmanız gerekir. Ellerinizin dış yüzeyi birbiriyle 1-2 dakika kadar temas edecek. Eğer karpal tünel sendromu oluştuysa bu pozisyonda el ve kolda uyuşma meydana gelecektir. Uyuşma yoksa başka nedenler aranır.

Aile Hekimi

El ve kol uyuşması sorununuz varsa bunun nedeni bazen elektrolit eksikliğinden kaynaklanabilir. Bunlar kanda potasyum, kalsiyum, sodyum, klorit gibi kimyasal içeriklerdir. Eğer elektrolit dengesizliği varsa el ve kol uyuşmasının yanında aşırı susuzluk çekmek, kas ağrısı, kaslarda zayıflama, kas seğirmesi istemsiz kas kasılması, ateş yükselmesi çarpıntı, uykusuzluk gibi yakınmalarda olabilir. Ayrıca al ve kol uyuşması aniden çıkar, uyuşma zamanla gövdenizi de etkilemeye başlar. Aile hekiminiz elektrolit dengesizliği, kandaki asitlik değişimi gibi sorunlarınızla ilgilenebilir. Gerekirse sizi sorunun teşhisi için hastanelerin uygun bölümüne sevk eder.

Dahiliye Bölümü

El ve kol uyuşması başka belirtilerle seyrediyorsa, bunun elektrolit dengesizliği olmadığı belirlendiyse tanı konulması için dahiliye bölümüne gidebilirsiniz. Yapılacak kan, idrar tetkikleri, görüntüleme tetkikleri, fiziki muayene ve öykünün dinlenmesi sonrasında tanı konulabilir.

El ve kol uyuşmasına hangi bölüm bakar, bunun hakkında sizlere bazı bilgiler verdik. Eğer nöroloji bölümü bunun karpal tünel sendromu gibi sorunlardan kaynaklandığını belirlerse, hastayı plastik cerrahi bölümüne sevk edebilir. Uyuşma sorunundan yakınanlar daha önce herhangi bir teşhis konulmadıysa, öncelikle hastanelerin nöroloji ve dahiliye bölümünü tercih edebilir. Burada ele edilen verile]]> Periferal Nöropati https://www.uyusma.gen.tr/periferal-noropati.html Fri, 12 Oct 2018 15:51:16 +0000 Periferal Nöropati, Vücuttaki herhangi bir  kısımdan beyne ve omuriliğe gelen sinyallerin hasar görmesiyle oluşan sağlık problemine periferal nöropati adı verilir. Kelime anlamı olarak periferal, çevreye veya etrafa ai Periferal Nöropati, Vücuttaki herhangi bir  kısımdan beyne ve omuriliğe gelen sinyallerin hasar görmesiyle oluşan sağlık problemine periferal nöropati adı verilir. Kelime anlamı olarak periferal, çevreye veya etrafa ait anlamına gelir. Nöropati kelimesi ise nöronlarda oluşan hasar anlamında kullanılmaktadır. 
İnsanda sinir sistemi merkezi, sinir sistemi ve periferik sinir sistemi olarak iki ayrı bölümde incelenir. Periferal sistemler omurilikten başlayarak iç organlara, kaslara ve deriye doğru karmaşık bir ağ yapıda uzanırlar. Bu sinirlerde meydana gelebilecek en küçük hasarda beynin sinir sistemi ile arasındaki bağ kopabilir ve yanlış sinyaller verebilir. Bu nedenle periferal nöropati, kol, bacak veya omuz gibi bölgelerde duyum sorunlarına ve ağrıya neden olur.

Periferal Nöropati Çeşitleri

Bu sorun farklı farklı sinirlerde hasara neden olduğu için birçok çeşidi bulunmaktadır. 100'den fazla tür bulunduğu söylenen bu hastalık, kolaylıkla incelenmesi açısından iki bölüme ayrılarak incelenir. Periferal nöropati türleri şunlardır: 
 1. Mononöropati: Periferal sinirlerin sadece birinde hasar olmasına mononöropati adı verilir. Genellikle kaza ve travma sonucunda bu tür hasarlar görülür. Ayrıca sürekli oturmak ve hareketsizlik de mononöropati sorunun bir tetikleyicisi olabilmektedir. Mononöropati türünün en önemli problemlerinden biri de karpal tünel sendromudur. Bu hastalık genellikle hasar gören sinir üzerinde tekrar tekrar zorlanmalar sonucunda oluşur. Genellikle el bileğini kullanan işçilerde görülür. Montajlama işçileri, bilgisayar ile çalışanlar ve fiziksel olarak güç gerektiren işçilerde sıkça bu rahatsızlığa rastlanmaktadır. Bu rahatsızlık kişinin bileklerinde uyuşma, ağrı ve karıncalanmaya neden olabilir. Nöropati rahatsızlığı hem motor hem de duyu sinirlerini etkiler. Bazen de iç organların etkilenmesine neden olabilir ve buna otonom nöropati adı verilir. 
 2. Polinöropati: Sıkça görülen bir periferal nöropati çeşididir. Vücutta birçok sinirin hasar görmesi sonucunda polinöropati sorunu ortaya çıkar. Polinöropati; B vitamini eksikliğinde, kanser hastalığında ve böbrek yetmezliği problemlerinden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Polinöropatinin en temel sebeplerinden biri de diyabet hastalığıdır. Bu hastalıktan dolayı kan şekeri dengeli olmadığı için sinirlerin hasar görmesine neden olur ve böylece de karıncalanma, duyu hissinin ortadan kalkması ve ağrı gibi belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu türün en önemli hastalıklarından biri de Guillain-Barre sendromudur. Bu sendromda bağışıklık sistemi sinirlere saldırarak kişide felç problemine neden olabilir. Bu hastalar ağrıya veya sıcağa olan duyumlarını kaybederler. Bunun sonucunda kişide yaralanmalar veya yanmalar görülebilir. 

Periferal Nöropatinin Nedenleri

Genellikle birçok problemden dolayı ortaya çıkan periferal nöropati rahatsızlığının belli başlı bazı sebepleri şunlardır:
 • Travmalar. yaralanmalar veya iltihaplanmalar
 • Diyabet hastalığı
 • Bazı kanser çeşitleri
 • Bel fıtığı
 • Felç veya kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
 • Genetik faktörler
 • AIDS ve Zona benzeri hastalıklar
 • Tiroid rahatszılığı
 • Böbrek yetmezliği
 • Düzensiz veya yetersiz beslenme
 • Alkol bağımlılığı
 • Charcot-MarieTooth hastalığı

Periferal Nöropatinin Belirtileri
 • El veya ayakta karıncalanma
 • Keskin ve sancılı bir ağrı
 • Kol ve bacakta halsizlik, güzçsüzlük
 • İshal ve kabızlık
 • Sertleşme bozukluğu
 • Vücut dengesizliği
 • Felç 
 • Baş dönmesi ve sersemlik hissi
 • Deri ve tırnakta değişimler
 • Fazla idrara çıkma
 • Sürekli görülen baş ağrısı
 • Eller ve ayaklarda kramp ve seğirmeler görülmesi

Periferal Nöropatinin Teşhisi

Bu hastalığ]]> Karpal Tünel Sendromu https://www.uyusma.gen.tr/karpal-tunel-sendromu.html Sat, 13 Oct 2018 06:09:39 +0000 Karpal Tünel Sendromu, bilek kısmında bulunan median sinirlerin hasar gömesi sonucu parmaklarda ağrı ve karıncalanmaya neden olan bir nöropati hastalığıdır. Karpal tünel, el bileğinde bulunan ve  içerisinde parmakların har Karpal Tünel Sendromu, bilek kısmında bulunan median sinirlerin hasar gömesi sonucu parmaklarda ağrı ve karıncalanmaya neden olan bir nöropati hastalığıdır. Karpal tünel, el bileğinde bulunan ve  içerisinde parmakların hareketini sağlayan median sinirlerin bulunduğu bir kanaldır. Karpal tünel sendromu ise, elde parmakları hareket ettiren sinirlerin bulunduğu karpal tüneldeki sinirlerin hasar görmesi sonucu ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Genellikle 50 yaş üstündeki insanlarda daha sık rastlanır. Ülkemizde yaklaşık %5 kadar karpal tünel sendromu hastası bulunduğu saptanmıştır. Ayrıca araştırmalara göre kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha sık bu hastalığa rastlanır. Bu sinir problemine beyaz ırklarda diğer ırklara göre daha sık rastlanır. 

Karpal Tünel Sendromu Neden Olur

Karpal tünel sendromu hastalığının bilinen en önemli nedenleri şunlardır: 
 • Tiroid bozukluğu
 • Diyabet hastalığı
 • Hipertansiyon
 • Romatoid artrit ve benzeri rahatsızlıklar 
 • Bileklerde meydana gelen yaralanmalar ve kırılmalar
 • Elektrikli ev aletleri kullanırken uzun süre titreşime maruz kalma
 • Bilgisayar başında çalışan insanların yanlış bilek konumlandırılması
Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri Nelerdir

Karpal tünel sendromunda ellerdeki sinirler baskı gördüğü için el, bilek ve kollarda bazı belirtiler görülebilir. Belirtiler kişinin günlük yaşamını ve fiziksel belirtilerini engeller. Bu belirtiler şunlardır:
 • Bir elde veya iki elde ilk 3 parmağın uyuşması 
 • Belekten kola doğru uzanan keskin ve sancılı ağrı
 • El kaslarını kullanırken zayıflık hissi
 • Parmaklarda elektriklenme hissi
 • Bilekte ve parmaklarda karıncalanma
 • Yanma hissi
 • Bilekte boşluk ve titreme hissi
 • Bilekte ani hissedilen duyumlar
Karpal Tünel Sendromunun Teşhisi Nasıl Yapılır

Hastalığın teşhisi için hastalığın öyküsü dinlendikten sonra gerekirse fiziksel muayene de yapılabilir. Daha sonra kesin tanı için sinir iletim testleri (EEG testleri) uygulanır. Ayrıca phalen, EMG, ultrason, MR gibi teknikler de hastalığın tanısı için kullanılabilecek tekniklerden bazılarıdır. Burada sinir iletiminin yavaş olması genellikle karpal tünel sendromunun habercisi olarak görülür. 

Karpal Tünel Sendromu İle Karıştırılan Hastalıklar Nelerdir

Bir sinir iletim problemi olan karpal tünel sendromu, belirtileri ve öyküsü ile birçok hastalıkla karıştırılabilir. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır:
 • Uyuşma ve karıncalanmalara neden olan şeker hastalığı
 • MS ve epilepsi gibi merkezi sinir sistemi hastalığı
 • Boyun fıtığı
 • Torasik çıkış sendromu
 • Pronoter teres ve benzeri ön kolda oluşan hastalıklar
 • Kola giden sinirlerde meydana gelen hasarlar

Karpal Tünel Sendromunun Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Bu sendromun tedavisinde genellikle hastalığın altında yatan problemler ve hastalıkların çözülmesi tedavideki ana amaçtır. Genellikle erken teşhis ile de hastalığın ortaya çıkardığı belirtiler yok edilebilir.
Erken teşhisi yapılan karpal tünel sendromunun tedavisinde genellikle iltihap giderici ilaçlar, ağrı kesiciler ve B6, B12 vitaminleri kullanılmaktadır. Ayrıca cerrahi tedavi gerektirmeyen durumlarda atel de kullanılabilir. Atel sayesinde özellikle gece bileğin düzgün bir şekilde kalması amaçlanır. Ayrıca bazı durumlarda steroid enjeksiyonu da karpal tünele uygulanabilir.
İlaçla tedavisi yapılamayacak türdeki karpal tünel sendromlarında, cerrahi yöntemler kullanılır. Hastaya ayakta intravenöz verilir ve avuç içinden kesi yapılarak karpal tünele girilir. Buradaki tünelin çatısı bölünerek büyüklük arttırılır ve cerrahi işlem sonuçlanır.
Bunun yanında diğer bir cerrahi yöntemlerden biri de iki kesikle karpal tünele girilip özel kame]]> Boyun Ağrısı Kol Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/boyun-agrisi-kol-uyusmasi.html Sun, 14 Oct 2018 00:14:58 +0000 Boyun ağrısı kol uyuşması hissi yaşlılığa bağlı, bireyin çalışma şartlarına bağlı ve travmatik olaylara bağlı olarak gözlenebilir. Boyun ağrısı ve kolda uyuşma olmasının belirtilen haller dışında ciddi sıhhat sor Boyun ağrısı kol uyuşması hissi yaşlılığa bağlı, bireyin çalışma şartlarına bağlı ve travmatik olaylara bağlı olarak gözlenebilir. Boyun ağrısı ve kolda uyuşma olmasının belirtilen haller dışında ciddi sıhhat sorunlarından ötürü oluşması da sık sık gözlenen bir haldir. Bu sebeple şahıs tedavisinde geç kalmamak için bu tarz belirtilerde uzman bir hekime giderek lüzumlu tetkikleri bir an önce yaptırmalıdır.

Boyun ağrısı kol uyuşması sebepleri nelerdir


Travma: Boyun bölgesine alınan bir darbe neticesinde buradaki kaslarda ve omurlarda sorun oluşabilir. Oluşan bu sorun şahısta sürekli boyun ağrılarının gözlenmesine neden olabilir. Eğer bu hal tedavi edilmezse ileri ki evrede boyun ağrısına ek olarak kolda ağrı ve uyuşma olması hissi gözlenebilmektedir.

Boyun Fıtıkları: Boyun bölgesinde fıtık oluşumu darbe neticesinde meydana gelebileceği gibi, bazı hatalı duruş ve oturuş pozisyonlarından kaynaklı da oluşabilir. Boyun fıtıklarının en dikkat çekici semptomları;
 • Boyun bölgesinde ciddi ağrılar,
 • Boynun hareketi sırasında kısıtlanma oluşumu ve acı duyulması,
 • İleri evrelerde boyun bölgesinde başlayan ve kola doğru inen ağrı ve kolda anlaşma hissi gözlenmektedir.
Sinir Sıkışması: Bedenin detaylı bölgelerinde tespit edilen sinirlerde meydana gelebilir. Alınan darbeler ya da yaşanılan detaylı hastalıklar sinir sıkışması meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Sinir sıkışması boyun bölgesinde tespit edilen sinirlerde meydana gelebilir ve hal çok ciddi bir hal alabilir. Boyun bölgesindeki sinirlerde meydana gelen harabiyet neticesinde boyun bölgesinde ağrı ve kollarda uyuşukluk gözlenebilmektedir. Sinir sıkışmasının belirtileri;
 • Boyundaki sinir sıkışmasının başlıca sendromu kola, boyna, göğse ve omuza vuran ağrıdır.
 • Parmaklarda ve ellerde karıncalanma ile kas güçsüzlüğü de görülebilir. Diğer belirtilerden biri de ellerde koordinasyon kaybıdır.
 • Sinir düzeyinin hangi civarda olduğuna bağlı olarak, ağrı ve güçsüzlük farklı bölgelerde hissedilir.
 • C4 ve C5 omurları arasındaki sinir (C5 kökü) sıkışırsa boyun kökünde omuzlara ve üst kola vuran ağrı oluşur. Biseps kasında güçsüzlük ve omuzda his kaybı görülür.
 • C5 ve C6 omurları arasındaki sinir (C6 kökü) sıkışırsa boyundan omuza ve kürek kemiğine doğru vuran ve kolun dış yönüne doğru inen bir ağrı oluşur. Biseps kasında güçsüzlük, baş parmak ve işaret parmağında uyuşukluk hissedilir.
Boyun Düzleşmesi: Boyun düzleşmesi hemen hemen her yaş grubunda gözlenen ve ciddi sorun oluşturabilen bir rahatsızlıktır. Boyun ağrısı kol uyuşması özellikle uzun vakitler masa başında iş yapan, oturma sorunu olan şahıslarda çok sık gözlenmektedir.
]]>
Dil Ucunda Uyuşma https://www.uyusma.gen.tr/dil-ucunda-uyusma.html Sun, 14 Oct 2018 11:16:51 +0000 Dil ucunda uyuşma, insanlarda sık sık ortaya çıkan ve giderilmediğinde çok ciddi problemler neden olan bir durumdur. Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilecek dil ucunda uyuşma, genellikle farklı hastalıkların ortay Dil ucunda uyuşma, insanlarda sık sık ortaya çıkan ve giderilmediğinde çok ciddi problemler neden olan bir durumdur. Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilecek dil ucunda uyuşma, genellikle farklı hastalıkların ortaya çıkarmış olduğu bir belirtidir. Çünkü insanlarda dil uyuşması görüldüğü zaman genellikle farklı bir rahatsızlıkta ortaya çıkar. Dil ucunda uyuşma, insanlarda dil ucuna iğne batırılmış gibi oluşmaktadır. Bu iğne batması belirtisine aynı zamanda dilin karıncalanması da eşlik eder. Her iki belirti görüldüğünde direk olarak kişide önemli rahatsızlıklar ortaya çıkar. Özellikle dilin hissedilmemesi herhangi bir şeyi yerken zorluk yaşanmasına neden olacaktır. Dil ucunda uyuşma problemi olan insanlarda en büyük belirti tat alma hissinin kaybolmasıdır. Dili uyuşan kişiler başta tat alma duyusunu kaybedecekleri için yediklerinden ve içtiklerinden tam olarak tat alamazlar ve bu durum belli bir süre sonra şikayet haline gelir. Bunun yanı sıra insanlarda karşılaşılan dil ucunda uyuşmanın diğer bir belirtisi de yavaş yavaş aksak konuşmaya başlamasıdır. Uyuşmuş olan dil tam olarak ağız içerisinde döndürülemediği için kişi konuşmada zorluklar çeker ve aksak konuşma problemi yaşar. Son olarak ortaya çıkan bir diğer belirti ise kişide kalıcı olarak ağızda kötü tat hissedilmesidir. Bu durum birçok zaman psikolojik olarak ortaya çıksa bile insanlarda önemli rahatsızlıklara neden olduğu için doktorlar bu şikayeti çok alırlar.

Dil ucunda uyuşma nedenleri

Sinirler: İnsan vücudunun hemen hemen her yerinde bulunan sinirler dil üzerinde de çok yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Kimi zaman dilin ısırılması, kimi zaman tüketilmemesi gereken maddelerin dile temas etmesi kimi zaman ise dile gelen sinirlerin geçtiği yerlere alınan darbeler dil ucunda uyuşma probleminin nedenlerinden biridir. Bu sinirlerin herhangi bir şekilde hasar görmesi direk olarak dilin uyuşmasına neden olacaktır. 

Dilin tahriş olması: İnsanlarda özellikle çay olmak üzere sıcak içeceklerin tüketilmesi nedeniyle dilde yanmalar ya da diğer türlü tahrişler meydana gelmektedir. Dili tahriş olan insanlarda ise direk olarak dil ucunda uyuşma problemi meydana gelmektedir. Bu durum genellikle geçicidir ve yaklaşık birkaç gün içerisinde geçmektedir. 

Diş hastalıkları nedeniyle yapılan tıbbi işlemler: Özellikle dolgu olmak üzere meydan gelen birçok diş rahatsızlığı nedeniyle kullanılan tıbbi malzemeler direk olarak dilde uyuşmalara neden olmaktadır. Bu uyuşukluğu eğer ciddi bir hale gelirse kesinlikle tedavi gerekebilir. 

Tıbbi ilaçlar: Eğer kişi tansiyon ilacı diyabet rahatsızlığı ve buna benzer birçok rahatsızlık nedeniyle kullanılacak ilaçlar dil ucunda uyuşma problemine neden olacaktır. Bu nedenle eğer dil ucunda uyuşma sorunu yaşıyorsanız kullandığınız ilaçlar için doktorunuza başvurun.

Dil ucunda uyuşma tedavisi: 

Bu rahatsızlığın tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle dil ucunda uyuşma probleminin altında yatan nedenin bulunması gerekmektedir. Bunun için uyuşmanın tam olarak nedeni testler sonucunda tespit edildikten sonra doktorun vereceği ilaçlarla bu sorun ortadan kaldılabilir. Fakat sorun hala devam ediyorsa bu durumda çok daha detaylı testler yapılarak sorun ortadan kaldırılmaya çalışılır. Özellikle dil ucunda uyuşma rahatsızlığı ile birlikte herhangi bir baş ağrısı, solunum güçlüğü, bilinç kaybı, kafa karışıklığı gibi durumlar meydana geliyorsa gerekli olan incelemeler ve tedaviler arttırılmalıdır. 
]]>
Kol Ve Bacak Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/kol-ve-bacak-uyusmasi.html Mon, 15 Oct 2018 06:05:48 +0000 Kol ve Bacak Uyuşması, vücudumuz da bir çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Uyuşma; kısaca duysal sinirlerimizin aşırı uyarılması ve zarar görmelerinden kaynaklanır. Kol ve bacaklarımıza kan yeteri kadar gitmediğinde bölge Kol ve Bacak Uyuşması, vücudumuz da bir çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Uyuşma; kısaca duysal sinirlerimizin aşırı uyarılması ve zarar görmelerinden kaynaklanır. Kol ve bacaklarımıza kan yeteri kadar gitmediğinde bölgede uyuşma meydana gelir. Bu durum aslında vücudumuzdan bize gelen uyarı mesajı olarak da düşünülebilir. Uzun süre bağdaş kurarak oturduğumuz da yada kolumuzun üzerine uzun süre yattığımızda, bu bölgelere kan gitmesi zorlaşır ve istediği glikoz ve oksijeni yeterli miktarda alamaz. Bu durumda beyne sinyal gönderilip uyarılır, uyarılma sonucu olarak kol ve bacakta uyuşma görülmeye başlar. Çoğunlukla her insanda kol ve bacak uyuşması meydana gelmektedir. Hekimler, yaşanan bu ara ara uyuşmaları iyicil olarak görmektedirler ancak uzun süreli ve devam eden kol ve bacak uyuşması herhangi bir rahatsızlığın belirtisi veya habercisi olma özelliği taşır.

Kol ve Bacak Uyuşması Nedenleri
 • Disk fıtığı, bel bölgesine doğru ağrı yapar ve omurga kemiklerinin arasındaki düz ve yassı disklerin kayması sonucu meydana gelir. Disk fıtığının en büyük habercisi, özellikle bacakta ve kolda uyuşmaya sebep olmasıdır. 
 • Halk dilinde inme veya felç diye adlandırılan rahatsızlığın bir diğer uyarısı yine bacaklarda ve kollarda hissedilen uyuşma ve karıncalanmadır.
 • Şeker hastalığı da kol ve bacaklarda uyuşmalara sebep olmaktadır. 
 • Vitamin eksikliği kol ve bacaklarda uyuşmayı tetikler, özellikle B12 ve magnezyumun yeterli alınmaması uyuşmanın çok sık tekrarlanmasında önemli rol oynar.
 • Omurilik Kanal Daralması, omuriliğimizi çevreleyen bağ dokularının ve kemiklerin kireçlenerek bu bölgeye bası yapmasından dolayı bacak ve kollarda uyuşma görülür
 • Omurilik ve beyinde yerleşmiş tümörler
 • Bacak ve kol kırıkları
 • Kalpal Tünel sendromu
 • Kanser metastazları
 • Nörolojik Hastalıklar
 • Ulnar oluk sendromu
 • Boyun fıtığı
 • Kas spazmı ve romatizmal ağrılar
Kol ve bacaklarda uyuşma olduğunda, kol ve bacakları hareket ettirip masaj yapılırsa oradaki kan dolaşımı rahatlamaya başlar. Disk kayması durumunda o noktaya yastık koyun ve uzanın. Eğer uzanamayacak durumda iseniz bacaklarınızın arasına yastık koymakta uyuşmuş bölgeyi rahatlatma açısından yarar sağlar.

Kol ve Bacak Uyuşması Tanı ve Tedavi

Nörolojik incelemeyi takip eden tetkikler kişiden kişiye değişiklik gösterse de sıklıkla, MR, EMG, Kan testleri yapılmaktadır. Tedavi nedene yönelik yapılır.
]]>
Topuk Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/topuk-uyusmasi.html Mon, 15 Oct 2018 08:40:25 +0000 Topuk uyuşması; Lokal bölge uyuşmalarından biri olan topuk uyuşması sıklıkla topuktaki sinirlerde meydana gelen hasara bağlı olarak ortaya çıkar. Nadiren uyuşma tüm bacağa yayılır. Tarsal tünel sendromu topuktaki uyuşmanı Topuk uyuşması; Lokal bölge uyuşmalarından biri olan topuk uyuşması sıklıkla topuktaki sinirlerde meydana gelen hasara bağlı olarak ortaya çıkar. Nadiren uyuşma tüm bacağa yayılır. Tarsal tünel sendromu topuktaki uyuşmanın en önemli sebeplerinden biri olabilir. Ayrıca, plantar fasiit, topuk dikeni, damar hastalıkları ve siyatalji (bel fıtığı yada kireçlenmelere bağlı bacak ağrısı) ile birlikte de topuk uyuşması görülebilmektedir. 

Topuk uyuşmalarına neden olan tarsal tünel sendromu nedir

Tarsal tünel sendromu, arka tibial sinirlerin topuğun iç yanındaki çıkıntının hemen altında sıkıştığı hastalık türüdür. Bilekteki burkulmaya bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi diyabet, artrit, ganliyon kisti, varisler, bölgede kist oluşması gibi etkenlerde tarsal tünel sendromuna neden olabilir. Tarsal tünel sendromunun en belirgin belirtisi topuk uyuşmasıdır. Topuktaki uyuşma ile birlikte ayak baş parmağında ve diğer parmaklarda bükülme ortaya çıkabilir. Bazen uyuşma ile birlikte ayak tabanında yanma hissi oluşur. Uyuşma ve ağrı birlikte gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli şekillerde ortaya çıkabilir. Erken teşhis edilemezse ayak baş parmağında güçsüzlük ortaya çıkar. Kesin tanı EMG ile konulabilir. Tarsal tünel sendromunda durumun erken tanısı ile evde basit tedaviler işe yarar. Basit egzersizlerle sorun kronikleşmeden çözülebilir. İlerlemiş sendromda ise cerrahi müdahale gerektirebilir. 

Topuk uyuşmalarında ne yapmak gerekir

2 günden uzun süren topuk uyuşmaları kesinlikle doktora gösterilmelidir. Onun dışında evde basit ayak egzersizleri, bölgeye yapılacak masaj, ayağı yüksek bir yastığın üzerine koymak ve tarsal tünel sendromuna bağlı durumlarda 20 dakikalık buz kompresi gibi uygulamalar uyuşmanın rahatlamasına yardımcı olur. Topuk uyuşmasının ilerlediği durumlarda doktor ortopedik ayak tabanlığı önerebilir. 

Topuk uyuşması sırasında yapılabilecek bazı basit egzersizler,
 • Topuğa basarak yürümeye çalışmak; çıplak ayakla topuk üzerine basarak yürümeye çalışmak denenebilir, birden çok yüklenmeden 10 saniyelik periyodlarla yürümek denebilir. 
 • Ayak parmağı ile kalem tutmaya çalışmak; yere koyulan bir kalem ayak parmağı ile tutulmaya çalışarak ayak kaslarında güçlenme ve sinirlerde rahatlama sağlanabilir. 
 • Parmak uçlarında yürümeye çalışmak; topuğa basmakta zorlanan kişiler ayak parmakları üzerine yürümeye çalışarak bölgeye kan akışını hızlandırıp topuk bölgesindeki sinirlerin rahatlamasına yardımcı olabilir. 
 • Ayakta topuk germe; ellerinizi duvara yaslayıp duvardan destek alarak uyuşan ayağı diğer ayağın topuğuna arkasına yaslayın topuğunuzda gerilmeyi hissedene kadar uyuşan bacağın dizini bükerek yavaşça eğilin.
 • Oturarak topuk germe; dizleriniz düz olacak şekilde oturun. Bir havlu yardımı ile uyuşan topuğun altından havlu ile ayağınızı sarın. Topuğunuz ve alt baldırınız gerilene kadar havluyu yavaşça çekin.
Topuk uyuşmasında tedavi yöntemleri,

Tedavi kesin tanının ardından doktor tarafından belirlenir. Bazı durumlarda fizik tedavi ve masaj uygulamaları yeterli iken bazı durumlarda Antienflamatuar iltihap sökücü ilaçlar uygulanabilir. İlerlemiş tarsal tünel sendromunda cerrahi operasyon ile sinirlerin rahatlaması sağlanır.  
]]>
Kollarda Uyuşma https://www.uyusma.gen.tr/kollarda-uyusma.html Mon, 15 Oct 2018 18:02:42 +0000 Kollarda uyuşma, Kollarda uyuşma hastalıklar, kan dolaşımının daralması yada sinirsel sorunlardan kaynaklı oluşur. Parmaklarda yada ellerde oluşan his kaybı olarak tabir edilir. Aralıklı gelip giden kollarda uyuşmalar, sinir Kollarda uyuşma, Kollarda uyuşma hastalıklar, kan dolaşımının daralması yada sinirsel sorunlardan kaynaklı oluşur. Parmaklarda yada ellerde oluşan his kaybı olarak tabir edilir. Aralıklı gelip giden kollarda uyuşmalar, sinir veya sinirlerin üstünde uzun süreli bir baskı neticesinde oluşabilir. Böyle durumlar genelde uyku halinde veya kolların yanlış bir biçimde kullanılması ile meydana gelir.

Kollarda uyuşmalar özellikle ortopedik, kan dolaşımı veya sinir sistemi hastalıkları ile kendini belli eder. Bir veya iki kolun uyuşmuş olmasının asıl sebebinin bulunmasına yardımcı olur. Her iki kolda da uyuşma multpl, diyabet skleroz yada persiyöz anemi dahil vücudun genelinde meydana gelen farklı hastalıklardan dolayı olabilir. Bir koldaki bir uyuşma sinir sıkışıklığından, kırık kemikten dolayı olabilir.

Kollarda uyuşmanın sebeplerini şimdi irdeleyelim.Bu sebepler;

Kan dolaşımından kaynaklı oluşan kollarda uyuşma; Kollarınızın uyurken ters pozisyonlarda kaldığında kollara ve ellere giden kanın miktarında azalma ve kolların karıncalanması olarak nitelendirilir. Uyku şeklini değiştirmek basit bir çözümdür. 

 • Kanda yağ ve kolesterol'un fazla olmasından kaynaklı damarların daralması ve dolaşımın kısıtlanmasından kaynaklı kollarda uyuşma olabilir.
 • Aşırı soğuktan dolayı
Ortopedik nedenlerden kaynaklı kolda uyuşma

 • Kırık kemikten dolayı oluşan kol uyuşmaları
 • Boyunda dejeneratif disk rahatsızlığı
 • Uyku sırasında kol üzerine yatmadan kaynaklı sinir sıkışması
Kollarda nörolojik nedenlerden kaynaklı oluşan uyuşmalar

 • Alkolizm
 • B12 vitamini eksikliği
 • Omurilik iltihabı
 • Omurilik yaralanması yada tümörden kaynaklı 
 • Tiroid
 • Ağır metal zehirlenmelerinden kaynaklı

Uykuda Kollarda Uyuşma Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler 

 • Uyumadan önce ellerinizi başınızın yada yastığın altına koyulmadan uyumalı 
 • Yatakta ellerinizi yumruk halinde sıkı yada bilekten kıvrık bir şekilde tutmadan uyumalı
 • Kollarınızın üzerine yatmayın ve kan dolaşımını rahatlatan faydalı olan zencefil çayı için.
 • Sıkı olmayan sporcu bileklikleri dolaşımı rahatlatıcı özelliğinden kullanılmalıdır. 
 • Kollarda uyuşmaya yardımcı olacak önlemlere karşın kollarınızda devam eden uyuşma varsa bu damar tıkanıklığı gibi ölümcül rahatsızlıklardan kaynaklı olabilir. Bunun için en kısa sürede doktora muayene olunmalıdır.

]]>
Gebelikte Bacak Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/gebelikte-bacak-uyusmasi.html Tue, 16 Oct 2018 06:11:28 +0000 Gebelikte Bacak Uyuşması, Birçok kadın gebelikte bacakta uyuşma, karıncalanma ve yanma hissi ile karşı karşıya kalır. Bunun temel nedeni bebeğin büyüdükçe sinir ve damarlara baskı yapmasıdır. Gebelik ilerledikçe vücutta s Gebelikte Bacak Uyuşması, Birçok kadın gebelikte bacakta uyuşma, karıncalanma ve yanma hissi ile karşı karşıya kalır. Bunun temel nedeni bebeğin büyüdükçe sinir ve damarlara baskı yapmasıdır. Gebelik ilerledikçe vücutta su tutulması da artacağından bacaklarda şişlikler meydana gelir. Su tutulması bacaklara baskıyı arttıran diğer bir nedendir. Anne ve bebek sağlığı açısından korkulacak bir durum değildir, gebelik döneminde bebeğin büyümesine paralel olarak bele ve sinirlere baskının artmasından dolayı uyuşmaların artması normaldir fakat uyuşmalar başladıktan sonra yine de hekime bildirilmesi gerekir. Sıklıkla ilk uyuşmalar gebeliğin 3. ayında ortaya çıkmaya başlar. Bazen gece uykusundan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Sinirlere artan baskının yanı sıra gebelik döneminde annenin vitamin ve mineral ihtiyaçları artar. Bu dönemde anne adayı vitamin eksikliği gibi başka sıkıntılar çekiyor olabilir. Rutin kontroller sırasında şikayetler dillendirilmeli ve gerekli testlerin yapılması istenmelidir. 

Gebelikte bacak uyuşması için yapılması gerekenler; İlk olarak rutin kontrol sırasında gerekli tahliller istenerek uyuşmanın gebelikten mi kaynaklandığı yoksa başka bir sıkıntının habercisi olup olmadığı incelenmelidir. Doktor gerekli gördüğü taktirde vitamin, mineral ve potasyum desteği yazabilir. Gebelik döneminde hareketsizlik uyuşmaları arttıran diğer bir sebep olduğundan her gün en az 2 saat yürüyüş yapmak, gebelik egzersizleri ile dolaşım sistemini güçlendirmek önemlidir. Akşam uyumadan önce vücuda yapılacak bir masaj hem kan dolaşımını hızlandıracak hem de rahat uyumanıza yardımcı olacaktır. Anne ve kadın sağlığı merkezlerinde anne adayı için düzenlenen ücretsiz egzersiz ve nefes eğitimi programlarına katılmak anne adayı için gebelik sürecinin daha kolay atlatılmasına yardımcı olacaktır. 

Gebelikte bacak uyuşması için beslenme düzenine de çok dikkat etmek gerekir. Anne adayı gebelik boyunca katı yağlardan uzak durarak meyve ve sebzelerden yana zengin bir diyetle beslenmelidir. Her gün et, tavuk ya da balık gibi zengin protein kaynakları en az 1 öğünde tüketilmeli, hamur işleri ve ekmek azaltılmalıdır. Onlar yerine süt, yoğurt ve bal gibi besinler tüketilmelidir. Gebelik dönemindeki sağlıksız kilolar hem doğum anında hem de doğumdan sonra sağlık sıkıntılarına neden olabilir. Sağlıksız gıdalar hem anne hem bebek sağlığı için tehlike yaratmaktadır. 

Ayrıca, anne adayı gün içinde dinlenmesine gerekli önemi vererek ayaklarını yüksekte tutmalıdır. Tüm gün ayakta kalmak, ağır işler yapmak sinirlere baskıyı arttıracağından anne adayı gün içinde ayaklarını uzatabileceği zaman dilimleri yaratmalı ağır işlerden uzak durmalıdır. 
]]>
Vücudun Sol Tarafının Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/vucudun-sol-tarafinin-uyusmasi.html Tue, 16 Oct 2018 21:53:56 +0000 Vücudun sol tarafının uyuşması; birçok sağlık sorununun habercisi olabilir. İnsan sağlığı önemlidir ve sağlık sorunları ile mücadele ederken hastalığın teşhisinin erken konulması önemlidir. Vücütta meydana gelen Vücudun sol tarafının uyuşması; birçok sağlık sorununun habercisi olabilir. İnsan sağlığı önemlidir ve sağlık sorunları ile mücadele ederken hastalığın teşhisinin erken konulması önemlidir. Vücütta meydana gelen uyuşmalar pek de hafife alınmayacak nitelikte bir sağlık sorunudur. Kalp insan hayatı için en önemli birkaç organdan bir tanesidir ve sol tarafta yer alması vücudun sol tarafında yaşanan uyuşmaları masum olmaktan çıkartmaktadır. İnsan vücudunda herhangi bir uzuvda oluşan uyuşmalar genellikle sinirsel nedenlerden kaynaklanır. Uyuşma daha çok uzvun üzerine uygulanan baskı nedeniyle hücrelerin ihtiyaç duyduğu düzeyde beslenememesine bağlı olarak gelişebilir. Gün içerisinde ya da gece uyurken uzun zaman boyunca pozisyon değiştirmeden durmakda uyuşmaya sebep olabilir. Bu nedenle uyuşma masa başında yada sabit pozisyonda duran insanlarda daha fazla yaşanır. 

İnsan vücudunun sol tarafında yaşanan uyuşmanın nedenleri nelerdir

Kalbin sol tarafta yer alması nedeniyle uyuşma şikayeti yaşayan birçok insanın aklına ilk gelen hastalık kalptir. Bu nedenle sol tarafta yaşanan uyuşmalar devamlı nitelikte ise ihmal edilmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Özellikle ileri yaşlarda bulunanların, ailesinde kalp hastalığı geçmişi olanları, kronik başka hastalıklarla mücadele edenlerin ve yüksek tansiyon gibi hastalıkları olanların sol tarafta uyuşma hissetmeleri halinde kesinlikle ihmal etmemeleri erken teşhis açısından büyük önem arz etmektedir. 

Sol tarafta uyuşmanın pek çok nedeni bulunabilir fakat temel olarak 2 neden bulunmaktadır.
 • Yüksek tansiyon: İnsan sağlığını tehdit eden ve hayat kalitesini çok fazla düşüren bir hastalıktır. Yüksek tansiyon birçok hastalığın oluşmasına davetiye çıkartabilir. Bu nedenle yüksek tansiyon hastalarının hayatlarının kalan kısımlarında daha hassas yaşamaları gerekmektedir. Yüksek tansiyon hastaları belli bir yaştan itibaren artık günlük ilaç kullanmaya başlarlar. Bu ilaçların doktor kontrolünde ve belirli dozda alınması gerekir. Eğer doz yetersiz gelirse ya da kullanımı ihmal edilirse hastanın bir süre sonra sol tarafında uyuşmalar meydana gelir. Ayrıca yüksek tansiyon hastalarının da beslenme konusunda dikkatli olmaları gerekir. Ağır ve yağlı beslenme halinde ilaç bile yeterli gelmeyebilir. Hastanın uyuşmaları ihmal etmesi halinde bu durum beyin ve kalp gibi ciddi hastalıklara davetiye çıkartabilir.   
 • Kalp yetmezliği: Kalp yetmezliği gibi bazı kalp hastalıkları olan hastalar için uygulanan ilaç tedavileri bulunmaktadır. Hastalar kendileri için önerilen ilaçları ve tedavi programlarını aksatırlarsa vücudun sol tarafında uyuşma meydana gelebilir. Bu nedenle vücudun sol tarafının uyuşması asla ihmal edilmemesi gereken bir belirtidir.   
]]> Sol Kol Ve Bacak Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/sol-kol-ve-bacak-uyusmasi.html Wed, 17 Oct 2018 20:25:27 +0000 Sol kol ve bacak uyuşması: kol ve bacaklardaki zayıf kan dolaşımından ve sinirlere ciddi baskı oluşmasından kaynaklanır. Bu uyuşmayla sol kol ve bacakta karıncalanma, yanma ve şiddetli ağrı da hissedilebilir. Ayrıca sol Sol kol ve bacak uyuşması: kol ve bacaklardaki zayıf kan dolaşımından ve sinirlere ciddi baskı oluşmasından kaynaklanır. Bu uyuşmayla sol kol ve bacakta karıncalanma, yanma ve şiddetli ağrı da hissedilebilir. Ayrıca sol kol ve bacakta başlayan uyuşma kademeli veya bir anda kendini gösterebilir. 

Genelde sol kol ve bacak uyuşması hayatı tehlikeye sokan bir şey değildir. Sol koldaki devamlı seyreden uyuşma belki kalp krizinin olabileceği belirtisini vermektedir. Sol koldan bacağa da vuran ağrı neticesinde, bunu göz ardı etmemeli, uzman bir doktora gidilmelidir. 

Sol kol ve bacak uyuşmasının sebepleri: 

 • Kan dolaşımında bozukluk olduğunda el ve ayak uçlarına yeteri kadar kan gitmez. Bu durum neticesinde de sol kol ve bacakta uyuşma ve karıncalanma açığa çıkabilir.
 • Sol kol ve bacakta uyuşmanın bir diğer nedeni kol ve bacaktaki kistlerdir. Bu kistler genelde ciddi ağrıya sebep olmaz fakat hareket kabiliyetini kısıtlayabilir. Sol kol ve bacakta kist varsa hareket kabiliyetini kısıtladığı için uyuşma yaşanabilir.
 • Aşırı sigara ve alkol tüketimi sinirleri tahrip eder. Bu da sol kol ve bacakta uyuşma yaşanmasına neden olur.
 • Sol kol ve bacağa uzanan sinirlerin tahrip edilmesinden kaynaklan bir uyuşma denilebilir. Sol kol ve bacağa uzanan sinirler merkez sinir sisteminin sıkışması sonucu görülür. Ayrıca diyabet hastalarında nöropatik bir sıkıntı olduğu zaman da sol kol bacakta sinir sıkışması ve hasarı görülebilir. 
 • Kap rahatsızlıkları ve damardaki sertlik nedeniyle sol  kol ve bacakta  uyuşma yaşanabilir. Kalp rahatsızlıkları nedeniyle kalbe giden damarlarda sıkıntı olabilir, en azından damarda sertlik oluşur. 
 • Özellikle B grubu ve vitamini ve magnezyum eksikliği vücudun farklı bölgelerinde uyuşmaya neden olur. Bu da sol kol ve bacakta uyuşmaya sebebiyet verebilir. 
 •  Sol kol ve bacak uyuşması bazen kas çekilmesi nedeniyle de olabilir. Eğer bu uyuşma çene ve göğse de sıçradıysa bir an önce uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.
Sol kol ve bacak uyuşması hangi hastalıkların işaretidir

Sol kol ve bacak uyuşması ile birlikte hareketsizlik, halsizlik, çok şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, konuşma güçlükleri yaşanıyorsa da hemen bir doktora başvurulması gerekir. Sol kol ve bacakta özellikle 10-15 dakika devam eden uyuşma yaşanırsa bu durum beyin damarlarındaki tıkanıkların veya diğer hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu durumda nöroloji uzmanına başvurmak ciddi hastalıkları önlemede yardımcı olabilir.  Sol kol ve bacak uyuşması şikayetiniz sonrasında geçse bile doktora görünmelisiniz.  Bazı durumlarda sol kol ve bacak uyuşması ileri seviyede olursa hastanın felç olma gibi bir riskide olabilir.

]]>
Sol El Parmak Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/sol-el-parmak-uyusmasi.html Thu, 18 Oct 2018 00:10:31 +0000 Sol El Parmak Uyuşması, sol el parmak uyuşmaları birçok hastalığın belirtisi veya sonucu olarak görülebilir. Uyuşmanın meydana geldiği parmak bölgesin de duyu kaybı olduğu için parmakta uyuşma olmaktadır. Sol el Parmak Sol El Parmak Uyuşması, sol el parmak uyuşmaları birçok hastalığın belirtisi veya sonucu olarak görülebilir. Uyuşmanın meydana geldiği parmak bölgesin de duyu kaybı olduğu için parmakta uyuşma olmaktadır. Sol el Parmakta görülen bu uyuşmalar sinir üzerine yapılan baskılardan ya da sinir sistemi sorunlarından kaynaklanmaktadır. Parmak üzerine aşırı yük bindiği zaman ve bu aşırı yük sonucunda bölgeye baskı uygulandığı için sol el parmaklarda ve parmak uçlarında uyuşma meydana gelir. Ayrıca parmak ve elin aynı şekilde uzun süre tutulması bölgeye fazla baskı uygulanır. Bu baskıdan kaynaklı da sol el parmak uyuşması hissi meydana gelir. Sol el ve parmaklara alınan darbeler de uyuşma yapabilir. Ancak bu tür uyuşmalar tedavi gerektirmeyen uyuşmalar olarak bilinmektedir. Bu tür uyuşmalar kısa sürelidir ve kendiliğinden geçmektedir. Sol el Parmak uyuşması diğer yerlere göre daha kritik olarak görülür. Çoğu zaman şeker hastalığı gibi ciddi hastalıkların belirtisi olarak görülmektedir. Bu sol el parmak uyuşması devamlı bir şekilde olur ise vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır. 

Sol El Parmak Uyuşması Nedenleri

 • Şeker hastalığı
 • Sinir sıkışması
 • Periferal nöropati
 • Sinir sistemi rahatsızlığı
 • Multiplskleroz
 • Fiziksel etkenler(baskı ya da darbe)

Sol el parmak uyuşması uzun süreli baskıya maruz kalan sinirlerin sıkışması sonucu meydana gelmektedir. Fakat en önemlisi sol el başparmak, sol el işaret parmağı ve sol el serçe parmağı uyuşmaları daha çok önemlidir. Bu parmaklar da ki uyuşmalar Karpal tünel sendromu rahatsızlığından meydana gelmektedir.

]]>
Omuzda Uyuşma https://www.uyusma.gen.tr/omuzda-uyusma.html Thu, 18 Oct 2018 13:11:06 +0000 Omuzda Uyuşma, Modern yaşamın getirdiği hareketsiz yaşam tarzı ve iş stresi omuzda uyuşmanın en büyük sebepleri olabilir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki uzun süre masa başı işlerde çalışan kişiler boyun ve omuzda Omuzda Uyuşma, Modern yaşamın getirdiği hareketsiz yaşam tarzı ve iş stresi omuzda uyuşmanın en büyük sebepleri olabilir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki uzun süre masa başı işlerde çalışan kişiler boyun ve omuzda uyuşmaya en çok maruz olan kesim olmaktadır. Hareketsiz yaşam tarzına iş stresi de eklenince ilk olarak  omuz ve boyun kaslarında gerilim olmakta bu gerilim sinir sistemi üzerine baskı oluşturarak uyuşmalara neden olmaktadır. Omuzda uyuşma ile birlikte sıklıkla bel ve boyun ağrısı görülmekte stresli yaşam tarzı duruş bozuklukları ve hareketsizlikle birleştiğinde fıtıklara gebe bir yaşam tarzı oluşturmaktadır. 

Omuzda Uyuşma Nedenleri; Omuzda uyuşmanın birçok farklı nedeni olabilir. Bazen bir hastalığın habercisi olan omuzda uyuşma bazen sadece hareketsiz yaşam tarzından kaynaklıdır. Omuz uyuşmasına neden olan bazı rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir; Sinir hasarı, dolaşım sistemi bozukluğu, vitamin eksikliği, hava akımına maruz kalmak, sigara ve alkol tüketimi, omuz ya da kol bölgesinde kırıklar, boyun ve bel fıtığı, enfarktüs, karaciğer ve dalakta hasar, omuz ya da boyunda kireçlenme, tümörler ve benzeri sağlık sorunları omuzda uyuşmanın nedenleridir. Omuz uyuşmalarına neden olan faktörler bu açıdan 2 ana başlık altında incelenir. Herhangi bir travmaya (çarpma, kaza veya zorlama) bağlı olanlar ve herhangi bir travma olmadan ortaya çıkan direct ve indirect uyuşmalar. 

Omuzda Uyuşma Tanısı; Tanı sıklıkla fiziki muayenenin ardından yapılan kan tahlilleri, ultrason, röntgen, MR, bilgisayarlı tomografi gibi testlerden sonra konulabilir. Hastanın geçmişi, yaşı, yaşam tarzı gibi faktörler incelenir. Omuzda uyuşma ciddi sağlık sorunlarının habercisi olduğu için tekrar eden durumlarda evde kendi başınıza sorunu çözmek yerine gerekli tahlilleri yaptırmanız erken teşhis için önemli bir faktördür. Genellikle omuzda uyuşma sık rastlanan bir rahatsızlık olduğu için hastalar evde sorunu kendi başına çözmeye çalışırlar. Bu zaman kaybı sıklıkla hastalığın ilerlemesine neden olur. Lütfen evde kendi yöntemlerinizle sorunu çözmeye çalışmadan önce doktor muayenesine gidiniz. 

Omuzda uyuşma enfarktüs habercisi olabilir; Özellikle sol omuzda yaşanan uyuşma kalp damarlarında bir sıkıntı olduğunu akıllara getirebilir. Kalp ritim bozukluğu, kalp damarlarında tıkanma, kalp krizi omuz uyuşması ile kendini göstermektedir. Özellikle 40 yaşın üzerindeki insanların omuz uyuşmalarını ciddiye alması gerekmektedir. Kalp krizine bağlı omuz uyuşmaları sıklıkla 40 yaş civarında görülmektedir. Kolesterol ve şeker hastalığı her iki kolda da uyuşmaya neden olan sağlık sıkıntılarıdır. 

Omuzda Uyuşma Tedavisi; Gerekli tahliller yapıldıktan sonra omuz uyuşmasına neden olan sağlık sıkıntısına göre doktor gerekli tedavileri önerecektir. Enfeksiyona bağlı uyuşmalarda antibiyotik tedaviler, tümör varlığında cerrahi operasyon ya da basit omuz uyuşmaları için fizik tedavi uygulamaları tercih edilebilir. 


]]>
Beyinde Karıncalanma https://www.uyusma.gen.tr/beyinde-karincalanma.html Fri, 19 Oct 2018 04:16:30 +0000 Beyinde Karıncalanma, Beyinde karıncalanma problemi paniğe ve endişeye sebep olur. Bunun sebebi akıllara beyin kanaması rahatsızlığının gelmesidir. Fakat beyindeki her uyuşma ve karıncalanma, beyin kanamasına işaret etmez Beyinde Karıncalanma, Beyinde karıncalanma problemi paniğe ve endişeye sebep olur. Bunun sebebi akıllara beyin kanaması rahatsızlığının gelmesidir. Fakat beyindeki her uyuşma ve karıncalanma, beyin kanamasına işaret etmez. Uyuşma ve karıncalanma hissinin sebebi sinirsel ve psikolojik etkenler olabilir.

Beyin kanaması problemi dışında sinirsel etkenlerden ötürü beyinde uyuşma, sancı oluşabilir. Ayrıca damarlarda oluşabilecek tıkanıklıklardan ötürü beynin oksijensiz kalması halinde de beyinde karıncalanma hissi oluşabilmektedir. Özellikle aşırı stres, gerginlik ve endişe veren ortamlarda bulunan bireylerde bu nedenden uyuşma ve karıncalanma hissine sık rastlanır.

Beyinde Karıncalanma Nedenleri,

Uyuşma hissi halk arasında karıncalanma ya da sancı biçiminde dile getirilir. Başın herhangi bir kısmında ortaya çıkan hislerdir; fakat bu karıncalanmalarla birlikte çoğunlukla uyuşma, bir şeyin akıyor hissi ve elektriklenmeyle birlikte görülür. Baştaki karıncalanmaların hepsi beyinle ilişkili değildir. Karıncalanmalar saçlı deri ile ilişkili olabilir. Kafanın arkasında  iki adet sinir vardır. Oksipital adını verilen saçlı derinin hissini o sinirler sağlar. Sinirler kafanın arkasındaki çıkıntılı kısımdan saçlı deriye yayılır. Saçlı deriye dokunma, kaşıma, saçı çekme gibi yaptığımız bütün eylemleri alarak beyne iletir.

Oksipital sinir baş arkasında kasların geçtiği yerden birlikte geçer ve kaslarda spazm, zorlanma olursa bu sinire de dokunur ve bu halde saçlı deri bölgesinde garip hislere neden olur. Yani bu tür durumlarda genel olarak büyük sorunlar oluşmaz. Bazı kişiler beyin kanaması geçirdiklerini bile düşünebilirler, lakin her baş ağrısı, karıncalanma ya da uyuşma ciddi problemler demek değildir.

Her uyuşma ve karıncalanma beyin kanaması anlamına gelmez. Beyinde uyuşma çoğu kez psikolojik durumlarda meydana gelir. Sinirsel hallerde ortaya çıkan beyin uyuşması, kanın pıhtılaşmasından dolayı damarların tıkanmasıyla beyinin oksijensiz kalmasından kaynaklı hallerdir. Beyinde uyuşma ile beraber bulantı, kusma gibi durumlar meydana geliyorsa hastanın o zaman bir nöroloji uzmanına başvurması gerekmektedir.

Beyin uyuşması hissine kapılan bireyler, bazı durumlarda büyük endişe içerisine girseler bile bu endişelerin çoğu boşa çıkmaktadır. Çünkü bu hal genel olarak  strese bağlı ve psikolojiktir. Aşırı gerginlik, stres ve endişe gibi yoğun yaşanan duygular beyinde uyuşma ve karıncalanma problemine yol açar. Psikolojik etkenler, bedenden sinirsel olarak tepki gösterebilir. Sinirsel tepki olarak ise beyinde uyuşma ve karıncalanma hissi meydana gelir.

Beyin Uyuşmasının Tehlike Yarattığı Durumlar
 • Yüz, kol, bacak gibi vücudun bir yarısında daha önce yaşamadığınız bir uyuşma
 • Konuşmada bozukluk
 • Uyuşma ile ortaya çıkan güç kaybı
 • Günler süren uyuşma
 • Yüzde kızarıklık ve çarpılma
 • Ellerde ayaklarda yanma hissi
 • Bilinç kaybı gibi sorunlar yaşanıyorsa beyin kanamasından şüphelenilir. 

Beyinde hissedilen karıncalanma, beyin kanamasından ötürü de oluşabilmektedir. Beyindeki karıncalanma ve uyuşmayla birlikte mide bulantısı, kusma, bilinç kaybı problemleri görülüyorsa, rahatsızlık beyin kanamasının işareti olabilir. Beyin kanaması geçiren kişide konuşmada zorluk problemi de görülmektedir.

Beyinde karıncalanma, beyin kanaması gibi ciddi sorunların habercisi olabilir. Bu yüzden rahatsızlık ihmal edilmemeli ve derhal uzmana başvurulmalıdır.

]]> Kalp Krizi Kol Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/kalp-krizi-kol-uyusmasi.html Fri, 19 Oct 2018 10:26:58 +0000 Kalp krizi kol uyuşması, kol uyuşması nedenlerinden bazıları kas gerilmesi ve uyuşma problemler sıkıntılar oluşurken; kalp krizinin habercisi olabilir. Genellikle sol kolda bulunan ağrının kalp krizi ile bağlantısı bulunmaktad Kalp krizi kol uyuşması, kol uyuşması nedenlerinden bazıları kas gerilmesi ve uyuşma problemler sıkıntılar oluşurken; kalp krizinin habercisi olabilir. Genellikle sol kolda bulunan ağrının kalp krizi ile bağlantısı bulunmaktadır. Kalbin gerektiği gibi çalışmadığı durumunda vücutta kan akışı tam anlamıyla sağlanamaz. Bu durumda vücudun bazı bölümlerinde uyuşmalar meydana gelir. Bu gibi durumlarda kolda uyuşma meydana gelebilir. Bu durumların oluşmasının tetikleyen bazı etkenler vardır. Strese veya kolesterole bağlı olan damar hastalıklarında kalp krizinin oranını yükseldiği belirtilmektedir. Genellikle kalp krizi oluşması durumunda göğüs ağrıları ve kol uyuşması ile ortaya çıkar. Özellikle vücutta sol kol uyuşması ve göğüsten başlayarak omuz kısmını kaplayan ağrılar kalp krizinin habercisi olarak bilinir. Ağrı vücutta göğüsten kola doğru yayılır. Bu bölgede ensede ağrı şiddetlenir. Kalp krizinin yaşandığı sırada sol kolda şiddetli ağrılar oluşması gözlenir.

Kalp krizi kol uyuşması ile oluşan durumlar,

Kalp krizi esnasında kolda uyuşma oluşmasının sebebi kan pıhtılaşması ile alakalıdır. Kalp kası içerisinde meydana gelen kan pıhtılaşması kan dolaşımının düzenli olarak gerçekleşmesine engel olur. Bu durumda tıkanıklık meydana geldiği zaman kol kısmında uyuşma meydana gelir. Genellikle bütün vücutta uyuşma olmasının yanında göğüsten başlayan ağrı şeklinde meydana gelirken; kramp, göğüs sıkışması, uyuşma şeklinde ağrı devam eder. Kişide bulunan aşırı stres, ani haber alınması, kolesterol, aşırı üzüntü gibi problemler ile uyuşukluk birlikte gözlenir. Kol uyuşmasının yanı sıra kol ağrısı meydana gelmeden sadece göğüs ağrısı ve boyun ağrısı ve ya da vücudun üst kısmında bulunan ağrılar kalp krizinin habercisi olabilir. Bu ağrılar genellikle kadınlarda daha fazla görülür.

Kalp krizi kol uyuşması belirtisi ve tedavisi,

Kalp krizi belirtileri arasında arasında kol ağrısı, göğüs ağrısı ve şiddetli çarpıntı oluşması görülür. Bazı göğüs ağrısı hiç hissedilmeden sadece kol ağrısı ve uyuşması gibi problemler kalp krizi belirtilerinin yalnızca tek başına habercisi olabilir. Bu gibi durumlar olduğunda mutlaka doktor kontrolü gerekir. Yapılacak bazı testler ile bu şikayetlerin kalp krizine bağlantısı olup olmadığı saptanırken; koldaki uyuşmanın kalp krizi ile ilişkisi anlaşılır. Sol kolda bulunan ağrılar kalp krizinin olacağı gibi bir durum teşkil etmez. Bazı durumlarda panik atak hastalıklarında sol kolda ağrı olduğu gözlenir. Yalnız kol ağrısının ve uyuşmasının dikkate alınması gerekir. Vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yapılmalıdır. Yapılan testlerin sonucuna göre kişiye ilaç uygulama yapılırken; bazı damar tıkanıklığı gibi şikayetler sonucu ameliyat gerekebilir. Bu gibi tedavilerin yanında hastanın şikayeti ciddi ise belirli bir süre hastanede tedavi edilmesi gerekebilir. Bunun için mutlaka bu şikayetler ihmal edilmeden doktora baş vurmak gerekir. Kalp krizi ciddiye alınması gerekirken erken tanı hayat kurtarır. Bu sebeple ihmal edilmesi halinde bu şikayetleri yaşayan kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilir.
]]>
Vücudun Sağ Tarafının Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/vucudun-sag-tarafinin-uyusmasi.html Fri, 19 Oct 2018 21:50:11 +0000 Vücudun Sağ Tarafının Uyuşması, vücudun sağ tarafındaki herhangi bir bölümünde meydana gelen hissizlik halidir. Uyuşan kısım hareketsiz kalır ve soğukluk hissi oluşur. Vücudun sağ tarafında bulunan baştan aşağı or Vücudun Sağ Tarafının Uyuşması, vücudun sağ tarafındaki herhangi bir bölümünde meydana gelen hissizlik halidir. Uyuşan kısım hareketsiz kalır ve soğukluk hissi oluşur. Vücudun sağ tarafında bulunan baştan aşağı organlarda oluşan rahatsızlık sebebiyle bu alanda uyuşma gözlemlenebilir.

Vücudun sağ tarafının uyuşması nedenleri
 • Apandisit: Daha çok erkeklerde görülen bu rahatsızlık kasıklarda, bacağın vücutla birleştiği sağ ve sol alanda oluşan uyuşma, ağrı halindeki sağlık problemidir.
 • Safra Kesesi Rahatsızlıkları: Safra kesesi karnın üst bölgesinde sağ ve sol tarafı kapsayacak durumda yer alır. Uyuşukluk ile ağrı oluşturan belirtileri vardır. Bunun yanı sıra kusma da meydana gelir. 
 • Böbrek Taşı: Vücudun sağ tarafında böbrek taşı oluşumu nedeniyle uyuşmayla birlikte ağrı ortaya çıkarır. Ayrıca genital bölgeye kadar rahatsızlık verir. 
 • İdrar Yolu Rahatsızlıkları: İdrar yolundaki enfeksiyon ve iltihap oluşumu vücudun sağ ve sol tarafında uyuşmayla birlikte ağrıya sebebiyet verir. İdrar dışarı atıldıktan sonra genital bölgede yanma hissi oluşur.
 • Sağ Kol Rahatsızlığı: Sağ kola darbe şeklinde basınç yapılması, yaralanmalar, ağır yük taşınması, kol üzerine doğru uyumak gibi nedenler kolun sağında uyuşmaya sebep olur.
 • Sağ Kalça ve Bacak Kısmındaki Rahatsızlıklar: Ani hareketler, kalça üzerinde hareketsizce çok oturulması, bel ağrıları, bacağın gergin sabit tutulması uyuşma olasılığını arttırır.
 • Kafa Tası ve Beyin Kısmındaki Rahatsızlıklar: Kafa tasının darbe alması sonucu sağ ve sol tarafında enseye kadar uyuşukluk hissi oluşabilir. Beyin damarlarıyla ilgili problemler de uyuşma olmasına ortam hazırlar. Ur oluşumuna sebeptir.
Vücudun sağ tarafının uyuşması ile yapılması gereken öncelikle uyuşan kısma bilinçsiz müdahale yapılmadan hekim kontrolüne tabi tutulmalıdır. Gerekli teşhis ve tedavi uzman hekim tarafından muayene edilerek yapılmalıdır. Batıl inançlar ve koca karı tabiriyle kullanılan herhangi maddesel çözümlerden uzak durulmalıdır. Aksi halde oluşan bu rahatsızlığın daha da kötüye gitmesine sebep olur. Uyuşan bölge açık yaralanma durumunda değilse vücudun sağ tarafında uyuşma meydana gelen bu noktaya hafif bir şekilde masaj yapılarak kan dolaşımı hızlandırılmalıdır. En önemlisi de oluşan sağlık sorunları ertelenmeden sıcağı sıcağına hastane kapsamında gerekli hekimlerce muayene edilmelidir.

]]>
Ayak Karıncalanması https://www.uyusma.gen.tr/ayak-karincalanmasi.html Sat, 20 Oct 2018 01:34:21 +0000 Ayak Karıncalanması, sinirlerle alakalı bir durumdur ve herhangi bir sinir üzerinde basınç uygulandığında bunu uyaran sistemdir. Uzun süre hareketsiz kalan ayak eski haline geldiğinde gerçekleşen iğne batma hissi olarak da d Ayak Karıncalanması, sinirlerle alakalı bir durumdur ve herhangi bir sinir üzerinde basınç uygulandığında bunu uyaran sistemdir. Uzun süre hareketsiz kalan ayak eski haline geldiğinde gerçekleşen iğne batma hissi olarak da düşünülebilir. Genellikle, kol ve bacaklarda rastlanabilir ve bazı hastalıkların belirtisi de olabilir. 

Ayak Karıncalanması Neden Sık Sık olur 

Ayaklarda sık sık yaşanmasının rastlanmanın başlıca nedeni, ayağın uzun bir süre ters pozisyonda tutulması ve aynı zamanda uzun süren hareketsizliktir. Bu durum kan iletimini yavaşlatır ve sinirler üzerinde uzun süre baskı oluşur. Ancak karıncalanma her zaman bu durumlar sonucunda oluşmayabilir. Bazen de karıncalanma bir hastalık belirtisi de olabilir. 

Ayak Karıncalanması Hangi Hastalıkların Belirtisi olabilir
 • Disk Fıtığı: Disk kayması adıyla da bilinen bu hastalık habercileri olan durumlar, hareket edildiği zaman sırtın alt tarafında oluşan ağrı, baldır ve bacakta meydana gelen karıncalanmalar ve de uyuşmalardır.
 • Raynaud Hastalığı: Temel belirtisi karıncalanmadır. Ayak ve el parmaklarında oluşan ve sürekli hale gelen beyazlaşma ve ardından oluşan mavileşme belirti olabilir. Bunun haricinde, çok soğuk havalarda parmakların soğuyup ısındıklarında parmaklarda oluşan acı hissi ve sızlama da Raynaud hastalığının bir belirti olabilir.
 • İnme veya geçici istemi krizi: Bacak ve kollarda güçsüzlük olsa da olmasa da vücudun bir tarafında uyuşma ve karıncalanma, bulanık veya çift görme, anlaşılamaz konuşma, bilinç bulanıklığı ve baş dönmesi olmaktadır. Bu uyarıcı belirtiler özellikle inmenin veya geçici istemi krizinin habercisi olabilir.
Ayak Karıncalanması  Hastalık Belirtisi mi

Beyin ve omurilikte mesaj çözümleyici bölgeler bulunur. Bu bölgeler sinirlerden gelen her mesajı çözümler. Buna göre bu bölgelerde oluşan hasarlarda da, karıncalanma olayı meydana gelir. Fakat bu tür karıncalanmanın normal şekilde oluşan karıncalanmadan farkları vardır. Bu yolla oluşan karıncalanmalar sürekli olabilmektedir. Bu özellik sayesinde, karıncalanma hastalıktan rahatlıkla ayrılabilmektedir. Çünkü normal karıncalanma olayında, karıncalanma sinire uygulanan baskıdan meydana gelir ve bunlara zararsız karıncalanma da denmektedir.

Ayak Karıncalanmasına Ne Yapılır
 • Dolaşımı düzenlemek için ayağın uyuşan bölgesine masaj yapılabilir
 • Uyuşan ayak hareket ettirilebilir
 • Dar kıyafetler giyilmişse kıyafetler gevşetilmeli
 • Raynaud hastalığında karıncalanan ayaklar ısıtılmalı
 • Disk kayması varsa, dizlerin altına yumuşak bir yastık koyarak yere uzanılmalı veya dizlerin arasına yastık alarak yan yatılmalı. Sıcak bir zemin üzerine uzanılmalı.
Ayak Karıncalanması Esnasında Yapılacaklar,
 • Uzun süre aynı pozisyonda oturulmamalı, dayanmak ve yatmaktan sakınılmalı.
 • Doğru oturup kalkılmalı. Çünkü düzgün duruş omuriliğin ve boyundaki baskıyı kaldırır. Dik oturup, göğüs kaldırılmalı, çene hafifçe eğilip ve baş kulaklar omuzlara değinceye kadar hareket ettirilmeli.
 • Sigara kullanan kişiler sigarayı bırakmalı. Çünkü sigara dolaşım sisteminizi etkiler. 
 • Sürekli aynı işi yaparken mola verilmeli veya arada başka iş yapılmalı.
 • Masa başında hareketsiz kalanlar ara sıra ayağa kalkıp kısada olsa yürüyüşler yapmalıdır.
]]> Göz Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/goz-uyusmasi.html Sat, 20 Oct 2018 13:19:48 +0000 Göz uyuşması; öz çevresinde karıncalanma, bulanık görme gibi şikayetleriniz mi var Dikkat, Göz tansiyonunuz olabilir. Göz uyuşması sıklıklıkla göz tansiyonunun habercisidir. Peki, bu göz tansiyonu nedir, neden Göz uyuşması; öz çevresinde karıncalanma, bulanık görme gibi şikayetleriniz mi var Dikkat, Göz tansiyonunuz olabilir. 
Göz uyuşması sıklıklıkla göz tansiyonunun habercisidir. Peki, bu göz tansiyonu nedir, neden göz uyuşmasına neden olur 

Göz tansiyonu göz içi basıncın artması ile meydana gelen bir göz hastalığıdır. Gözün beslenmesi için gerekli olan sıvılar gözün içindeki sıvı kanalları aracılığı ile dışarı atılır. Fakat göz kanallarında tıkanma meydana gelir ve bu sıvı dışarı atılamazsa göz içi basınç yükselerek göz tansiyonuna neden olur. Göz uyuşması göz tansiyonunun en belirgin özelliğidir. Dışarı atılamayan sıvılar göz içi sinirlere baskı yaparak gözde uyuşmaya ve göz çevresinde karıncalanmaya neden olmaktadır. Bazı durumlarda göz uyuşması ile birlikte şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı da görülebilir. 

Göz uyuşması kimlerde olur

Göz uyuşması sıklıkla 40 yaş üstü kişilerde görülmektedir. Genetik faktörlerin etkisi yüksektir. Şeker hastalığı ve hipotiroidi olan hastalarda göz tansiyonu ve ona bağlı olarakda göz uyuşması ihtimali yüksektir. Ciddi göz yaralanmaları, göz tümörleri, kronik üveit, iritis gibi hastalıklar göz sinirlerinde tahribat ya da baskı yaparak gözde uyuşma hissine neden olur. Miyopi ya da hipermetrop gibi göz bozukluklarında yüksek dereceler göz sinirlerinde baskı oluşturabilir. Kansızlık, yüksek ya da düşük glisemikli kan basıncına sahip kişiler göz uyuşması şikayetine sahip olabilir. Özellikle bu özelliklere sahip kişiler göz uyuşması sıkıntısı yaşamasalar bile düzenli olarak göz muayenelerini yaptırarak göz içi sinirlerin tahribatını erken dönemde engelleyebilirler. Ciddiye alınmayan göz uyuşması ilerleyen dönemde göz sinirlerinde geri dönülemez tahribatlara neden olarak körlüğe neden olabilir. 

Göz uyuşması tanısı nasıl konulur

Göz tansiyonunun ölçülmesi, göz içi basıncın kontrol edilmesi, görme sinirlerinin muayenesi, görme alanı yöntemleri ile görme sinirlerinin fonksiyonlarının ölçülmesi, NFA, RTA, OCT, HRT gibi yöntemlerle görme sinir başı ve görme liflerinin incelenmesi ve son olarak kornea kalınlığının ölçülmesi ile konulabilir. 

Göz uyuşması tedavisi

Göz uyuşmasına neden olan temel sebebin belirlenmesi ile birlikte göz tansiyonu tedavisini de içeren kompleks tedavi yöntemleri içerebilir. Göz tansiyonuna ve ona bağlı olarak göz uyuşmasına neden olan göz kanallarında tıkanma, göz içi tümörler erken dönemde ilaçlı tedavi ile kısa zamanda iyileştirilebilir. Fakat sinir tahribatının yüksel olduğu durumlarda ilaçlı tedavi yerine laser ameliyatlar ya da açık göz ameliyatları tercih edilebilir. Teşhis ne kadar erken konursa tedavi o kadar kısa süreli olmaktadır. 
]]>
Kafanın Sağ Tarafının Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/kafanin-sag-tarafinin-uyusmasi.html Sat, 20 Oct 2018 22:05:23 +0000 Kafanın Sağ Tarafının Uyuşması, beyindeki sinirlerin ve omurilikte bulunan duyusal sinirlerin bir basınç altında kalması ya da ağır hasar alması gibi nedenlerle olur. Kafaya alınacak darbelerden dolayı başta karınca Kafanın Sağ Tarafının Uyuşması, beyindeki sinirlerin ve omurilikte bulunan duyusal sinirlerin bir basınç altında kalması ya da ağır hasar alması gibi nedenlerle olur. Kafaya alınacak darbelerden dolayı başta karıncalanmalar ve uyuşma olabilir.

Kafanın Sağ Tarafının Uyuşması Nedenleri

Tabi baştaki bu uyuşmalar fiziksel darbelerden kaynaklanabileceği gibi psikolojik nedenlerden de kaynaklanabilir. Aşırı sinir, aşırı stres, depresyon, endişe gibi oluşan rahatsızlıklar hem kafatasında hem de beyinde uyuşukluk oluşmasına neden olabilmektedir. Başta oluşan uyuşmaların beyin kanaması gibi çok ciddi bir neden de kaynaklanabilir. Tabi bunun yanında sadece geçici bir nedende kaynaklanabilir. Kafaya sert bir cisimle vurulması uyuşması bir kaza esnasında kafanın sert bir şekilde çarpılması sonrasında kafada uyuşma olabilir. Hatta bu darbe beyin kanaması gibi bir durumun oluşmasına neden olmaktadır. Kafanın sağ tarafındaki uyuşukluk önemli bir rahatsızlık olduğu için bir doktora başvurulmalıdır. Bunların dışında eğer beyinde bir tümör varsa bu tümörde kafanın sağ tarafına basınç yapar. Bu basınçta uyuşmaya neden olur.

Kafanın Sağ Tarafının Uyuşması, için değişik faktörler vardır. Bu faktörlerden biriside şeker hastalığıdır. Çünkü şeker hastalığı vücudun birçok yerini etkiler. Duyusal sinirleri etkilediği için şeker hastalığı kafada uyuşmalara neden olur. Stresli işlerde çalışanlar zaman zaman kafamın sağ tarafı uyuşuyor gibi şikayetler edebilirler. Bunun nedeni stres sinirsel olarak başın belirli bölgesinde bulunan bir damara etki ederek bu bölgede kanın pıhtılaşmasına neden olmaktadır. Böyle bir durumda ise oluşan damar tıkanıklığından dolayı beyinin bu kısmına az oksijen gider. Buda kafada uyuşmalara ve karıncalanmalara neden olur. Kafadaki uyuşmalara dikkat edilmesi gerekir. Çünkü kafadaki bir tıkanıklık beyin kanamasına yol açar. Kafadaki uyuşmanın dışında mide bulantısı, kusma, konuşmakta zorlanma gibi belirtiler görülürse geç kalınmadan tam teşekküllü bir hastaneye başvurulmalıdır. Bunun yanında uyuşma uzun süreli devama ediyorsa ve geçmiyorsa hayati öneme sahip olan bir hastalığın belirtisi olur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmelidir.

Kafanın Sağ Tarafının Uyuşması Tedavisi, tedavi aşamasında bir nöroloji uzmanına gidip muayene olunması yerinde olacaktır. Yapılan incelemeler sonucu bir tedaviye başlanır. Bu aşamada yapılacak öncelikle kan tahlilleri ve Mr ve Emg gibi görüntüleme teknikleri kullanılır. Hastanın durumuna göre ciddi bir sorunla karşılaşılmadığı takdirde ilaç tedavisine gidilir. Beyin kanaması yoksa cerrahi yöntemler gerekmez. Bunun yanında psikolojik sebeplerden dolayı bir uyuşma varsa bu hastalara sakinleştirici  ilaç verilir.

]]>
Testis Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/testis-uyusmasi.html Sun, 21 Oct 2018 07:27:24 +0000 Testis uyuşması; Uyuşma vücut genelinde sıklıkla sinirler ya da damarlar üzerinde herhangi bir baskı olduğu zaman ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Testis uyuşması da testislerde kan birikmesi, tümör varlığı, testis içinde Testis uyuşması; Uyuşma vücut genelinde sıklıkla sinirler ya da damarlar üzerinde herhangi bir baskı olduğu zaman ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Testis uyuşması da testislerde kan birikmesi, tümör varlığı, testis içindeki toplardamarların genişlemesi ya da uzaması ile testislerde kan akışının bozulması ile ortaya çıkabilir. Sürekli tekrar eden testis uyuşmalarında uyuşmaya neden olan şeyin tespit edilebilmesi için doktor muayenesi şarttır. Testis uyuşması şikayeti ile başvuran kişilerin en sık karşılaştığı rahatsızlık ise Varikosel'dir. 

Varikosel nedir; Varikosel testis içindeki toplardamarlarda kan akış düzeninin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan ve testislerde kan toplanmasına neden olan bir hastalıktır. Testislerde biriken kan sinirlere baskı yaparak testis uyuşmasına neden olur. Testis uyuşması, varikoselde ilk ve en önemli belirtilerden biridir. Uyuşma dikkate alınmaz ve sinir tahribatı devam ederse ilerleyen süreçte kısırlığa ve cinsel isteksizliğe ya da cinsel birliktelik sırasında ağrıya neden olabilir. Erken müdahalede ilaca bile gerek kalmadan doktorun önereceği iç çamaşırlar ile testiste uyuşma sorunu çözülebilir. Doktor yıllık düzenli kontroller isteyebilir. İlerleyen süreçte ise genişleyen damarlara iğne yoluyla enjeksiyon uygulanarak damarlarda daralma sağlanabilir. İlerlemiş durumlarda ise cerrahi müdahale gerekmektedir.  

Varikosel belirtileri nelerdir

Testis torsiyonunda aniden meydana gelen uyuşma, cinsel ilişki öncesinde uyuşma, cinsel ilişki sırasında ağrı, testis üzerinde kızarıklık ve zaman içinde testis damarlarının görünür hale gelmesi, idrara çıkarken zorlanma, idrar öncesi ya da sonrası uyuşma 

Testis uyuşmasına neden olan diğer faktörler; 

Testislerde tümör ya da kist varlığı, ağır spor yapanlarda pudental sinirlerde sıkışma, prostat bezlerinde iltihaplanma, penis yüzeyinde ülser varlığı, testislerde yağ bezesi oluşması, hematosel testis uyuşmasına neden olan bazı rahatsızlıklar olarak sayılabilir. 

Testis uyuşmasında tanı nasıl konulur

Testis uyuşmasında üroloji ve androloji alanlarında uzman olan doktorun fiziki muayenesi gerekmektedir. Doktor uygun gördüğü halde kan tahlilleri, röntgen, ultrason, doppler ultrasonografi gibi testler isteyebilir. Kesin tanı tahlil sonuçlarından sonra konulur. 

Testis uyuşması ameliyatlarında başarı düzeyi nedir

Varikosel ameliyatları yüzde 95 oranında başarı ile sonuçlanan ameliyatlardır. Ameliyat sonrası sperm kalitesi yüzde 70 oranında iyileşir. Sıklıkla 15 ila 35 yaş arasındaki erkeklerde görülmektedir. Testis uyuşmasına neden olan diğer hastalıklar ise doktorun uygun gördüğü yöntemlerle tedavi edilir. 

]]>
Ensede Uyuşma https://www.uyusma.gen.tr/ensede-uyusma.html Sun, 21 Oct 2018 08:55:08 +0000 Ensede Uyuşma, vücut kapsamında boyun kısmının arka tarafına ''ense'' denir. Bu alan birçok kastan meydana gelir. Başın bedende sabit durmasını sağlayan boyunla bağlantılı olan nokta ense kısmıdır. Ensede uyuşma, Ensede Uyuşma, vücut kapsamında boyun kısmının arka tarafına ''ense'' denir. Bu alan birçok kastan meydana gelir. Başın bedende sabit durmasını sağlayan boyunla bağlantılı olan nokta ense kısmıdır. Ensede uyuşma, vücudun bu kısmında yaşanan hissizlik halidir. Omurilik ve beyin ile ilgili oluşan bir hastalığın belirtileri olabilmektedir. Ensede meydana gelen uyuşma dikkate alınıp hekim tarafından kontrol altına alınarak kısa sürede müdahale edilmelidir. Azalan his, ensede uyuşmaya sebebiyet vererek bu uyarılma ağır şiddette veya hafif düzeyde rahatsızlık verebilmektedir. Ense üzerindeki sinir damarlarına uygulanan basınç ile de uyuşma yüz gösterebilir. Bu alanda uyuşma uzun süre hareketsiz kalma durumunu ortaya çıkarır.

Ensede Uyuşma Durumunda Ne Yapılır
 • Ensede uyuşma başlamasıyla ani hareketlerde bulunulmamalıdır. Ani hareketler kas krampları oluşturabilir.
 • İlk müdahale yetkili bir hekime danışmak olmalıdır.
 • Uyuşmanın başlamasıyla boyun damarlarında kasılma meydana gelir ve ağrı oluşarak kısmen enseden bazı noktalar hissiz kalırken bazı noktalarda ise ağrı hissi yüzünü gösterir. Bu uyuşma kısmen olmayıp tamamen de uyuşukluk haline girebilir.
 • Uyuşan enseye darbe şeklinde basınçlar uygulanmamalıdır. Dinlenme pozisyonunda olarak hafif masajla kan dolaşımının sağlanması gerekir.
 • Bu rahatsızlığın belirlenmesinde doktor tarafından gerekli tıbbi testler yapılarak hastanın sağlık hikayesi de dinlenilmelidir. Böylelikle hastalık teşhisinin yapılmasına kolaylık sağlanır.
 • Uyuşma nedeni boyun fıtığının başlangıcı da olabilir. Bu da genellikle sabit duruş pozisyonunda olan mesleklerde yoğunlukla görülür. 
 • Ensedeki uyuşma aynı zamanda bel fıtığının bir kolu da olabilir. Bu rahatsızlık fazla ilerlemeden önlem alınması ameliyat durumuna gerek kalmadan öncelikli tedavinin yapılmasıyla iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Beyinde tümör oluşumu açısından da uyuşma belirtisi yol gösterir.
 • Tansiyon hastalığının varlığı hakkında bilgi verir.
 • Son olarak unutulmaması gereken husus da ensede uyuşmanın birçok hastalık kaynağı olabilme ihtimalidir. Sağlığınızı ciddiye alarak ertelemeden muayene olmanız bütün sorunların önüne geçecektir.
]]> Kafanın Sol Tarafının Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/kafanin-sol-tarafinin-uyusmasi.html Mon, 22 Oct 2018 08:25:00 +0000 Kafanın Sol Tarafında Uyuşma: Kafada uyuşma nedeni genellikle kafaya alınan darbe, kaza, ve hasar gibi fiziksel etkenlerden dolayı kafada uyuşma, karıncalanma gibi şikayetler görülür. Kafada oluşan uyuşukluk, karıncalanma Kafanın Sol Tarafında Uyuşma: Kafada uyuşma nedeni genellikle kafaya alınan darbe, kaza, ve hasar gibi fiziksel etkenlerden dolayı kafada uyuşma, karıncalanma gibi şikayetler görülür. Kafada oluşan uyuşukluk, karıncalanma hissiyatı fiziksel etkenlerin dışında psikolojik etkenlerin sonucu olarak görülmektedir. Günlük yaşamda aşırı endişe, sinir ve stres gibi yoğun duygular kafada uyuşukluk hissedilmesine neden olabilmektedir.

Kafanın Sol Tarafında Uyuşma Nedenleri: 

Kafanın sol veya sağ tarafında oluşan uyuşma hemen, hemen aynı sebeplerden dolayı oluşabilmektedir. Fakat bazen kafadan hissedilen uyuşukluk beyin kanaması gibi ciddi sorunlardan ötürü olabileceği gibi çok basit nedenlerden dolayı da olabilmektedir. Kafanın sol tarafında uyuşma nedeninin asıl sebebi kafanın arka bölümünde bulunan saç derisinin duyusunu sağlayan iki tane sinirin burada bulunmasıdır. Bu sinirler saç diplerinde oluşan kaşıntı, saç çekilmesi gibi birçok nedenden dolayı beyne ileti göndermektedir. Bu ileti sinirlerde kafatasının geçtiği bölgelerde yer alır bundan dolayı kafa kaslarından meydana gelen her hangi bir problem veya zorlanma nedeniyle sinirler etkilenmektedir. Bu etkilenme sonucu kafada bölgesinde uyuşma meydana gelir.

Darbe Kaza Hasar: Kafanın sol tarafında uyuşma fiziksel etkenlerden dolayı vücutta bazı belirtiler kendini göstermektedir. Kafanın sol tarafı sert bir yere çarpması veya kaza sonucunda şiddetli bir darbe alınması kafanın sol tarafında uyuşukluğa neden olur. Çarpma sonucunda oluşan uyuşukluk uzun bir süre geçmez devam ederse beyin kanamasından şüphe edilmeli ve bir uzmana gidilmelidir.

Psikolojik Etkenler: Aşırı sinir, stres, endişe, gibi bazı karışık duygular kafanın bazı bölgelerinde karıncalanma, uyuşma gibi hissine neden olabilmektedir. Genellikle aşırı stresli ortamlarda çalışan ve bulunan kişilerde kafada uyuşmaya neden olur ve daha sık rastlanılır. Ayrıca hissedilen kaygı bozukluğu, stres, aşırı sinirlilik, yoğun duygular gibi hislerin psikolojik nedenlerden dolayı vücudun verdiği sinirsel tepkilerin arasında kafanın sol bölgesinde karıncalanma ve uyuşma problemleri oluşabilir.

Beyin Kanaması: Fiziksel veya psikolojik etkenler nedeni ile beyin damarlarında tıkanıklık sorunu oluşabilir. Beyin damarlarında oluşan tıkanıklık halinde beyin yetersiz oksijen alır bu durumda beyin kanamasına neden olur. Kafanın sol tarafında uyuşukluk her zaman beyin kanamasına işaret etmese de kimi zaman da beyin kanamasının belirtisi olabilmektedir. Kafa uyuşması ile beraberinde konuşmakta zorlanma, mide bulantısı gibi sorunlar görülüyor ise beyin kanamasın da şüphelenilir. Bu gibi durumlarda mutlaka hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilerek nöroloji uzmanına başvurulmalıdır.

Kafanın Sol Yanında Uyuşma Tedavisi: 

Kafanın sol tarafında uyuşma için genellikle uzmanlar tarafında verilen ilaç tedavisi uygulan ılır. Sinirsel, psikolojik sorunlar nedeniyle oluşan uyuşma için nörolojik ilaçlar kullanılabilir ve bu ilaçlar kafadan oluşan uyuşukluğu hafifletir rahatlamayı sağlar.

Sağlıklı günler dilerim.

]]>
Alt Dudak Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/alt-dudak-uyusmasi.html Mon, 22 Oct 2018 14:16:08 +0000 Alt Dudak Uyuşması, dudağın alt bölümünde normal his, his değişiklikleri ya da his kaybı şeklinde meydana gelen alt dudak uyuşması kendini belli etmektedir. Alt dudağın uyuşmasının yanı sıra dudağın tamamında Alt Dudak Uyuşması, dudağın alt bölümünde normal his, his değişiklikleri ya da his kaybı şeklinde meydana gelen alt dudak uyuşması kendini belli etmektedir. Alt dudağın uyuşmasının yanı sıra dudağın tamamında da uyuşma meydana gelebilir. Kişide dudak uyuşması kökenine bağlı olarak akut veya kronik olarak görülebilir. Dudak uyuşması karakteristik bir hastalıktır. Bu nedenle hastanın uzman doktorlar tarafından muayene edilmesi gerekir. Aslında çoğu insanın önemsemediği alt dudak uyuşması önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. 

Alt dudak uyuşması daha çok kimlerde görülür

Bu hastalık çoğunlukla 20-40 yaşlarındaki kadınlarda görülür. Türkiye’de yaklaşık 30 bin kişi bu hastalıktan müzdariptir. 

Alt Dudak Uyuşması Nedeni 

Bu uyuşmalar temel olarak beyinde oluşmuş sinsi bir tümörden kaynaklı olabilir. Bunun yanında temel olarak böcek ısırmaları, nörolojik etkiler, stres veya kullanılan bir kozmetik üründe yan etkiden kaynaklanabilir.

Derin ve Hızlı solunum: Stres ve kaygıdan kaynaklanan hızlı ve derin solunum, dudak uyuşmasının nedenlerinden biridir.

Kalsiyum eksikliği: Bir çok yan etkinin yanında dudak uyuşmasına da neden olabilir. 

Geçici iskemik atak: Kan pıhtılaşması sebebiyle beyine giden kanın geçici olarak durması olayına atak denir. Bu olay inmenin ön belirtisidir ve dudak uyuşmasına neden olur.

Periferik nöropati: Bu hastalığın en önemli belirtilerinden biridir. 

Deniz ürünleri zehirlenmesi: Toksin içeren su altı bitkileriyle beslenen küçük balıkların tüketimiyle ciguatera zehirlenmesi dudak uyuşmasının bir başka nedenidir. Diğer nedenler;
 • Şeker hastalığı belirtileri ve süreci
 • Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olabilir 
 • Diş ve çene ameliyatları sonrasında geçici olarak yaşanabilir
 • Hipertansiyon hastalıkları
 • Dil ve ağız içerisinde yaşanan uyuşmalar
 • Kandaki düşük kalsiyum miktarına bağlı olarak ortaya çıkan tetani hastalığı
Alt dudak uyuşması tedavisi

Alt dudak uyuşmasına neden olabilecek birçok hastalık olduğundan, uyuşmaya asıl neden olan sebep bulunarak tedavi sürecine başlanmalıdır. Bu anlamda uzman bir nörologdan destek almak gerekir. Belirli tetkikler sonrasında tedaviye başlanır. Eğer uyuşma nedeni ciddi bir hastalık değilse evde birkaç basit yöntemle alt dudak uyuşması probleminin atlatılabilir. 

Alt dudak uyuşmasına karşı evde alınabilecek önlemler
 • Soğuk havadan kaynaklanan alt dudak uyuşmasında vazelin kullanımı meydana gelen uyuşmaya karşı uygulanabilecek en etkili yöntemdir
 • Alt dudak uyuşması sorunu yaşayan insanların içinde karbondioksit bulunan yani gazlı her türlü içeceği tüketmemesi gerekir.
 • Uyuşmanın bir alerjik reaksiyondan kaynaklanma ihtimalinde, bunu tetikleyebilecek yiyeceklerden uzak durulmalı
 • Uyuşma nedeni belirli bir ilacı kullanmaya başladıktan sonra başladıysa; ilaç doktor kontrolünde kullanılmalı veya bırakılmalıdır.

]]> Kafa Uyuşması Neden Olur https://www.uyusma.gen.tr/kafa-uyusmasi-neden-olur.html Mon, 22 Oct 2018 15:36:11 +0000 Kafa Uyuşması Neden Olur, Beyin bölgesinde hissedilen uyuşukluk hissi toplumda kafa uyuşması yakınması şeklinde görülebilir. Başın belli bölgelerinde hissedilen uyuşma problemi, beyin kafa uyuşması olarak bilinir. Beyi Kafa Uyuşması Neden Olur, Beyin bölgesinde hissedilen uyuşukluk hissi toplumda kafa uyuşması yakınması şeklinde görülebilir. Başın belli bölgelerinde hissedilen uyuşma problemi, beyin kafa uyuşması olarak bilinir. Beyin bölgesinde uyuşma, karıncalanma hissi halk arasında daha çok kafa uyuşması şeklinde ifade edilir. Kişi başının herhangi bir bölgesinde bir şey geziniyor hissi, karıncalanma ve uyuşma hissetmesi durumunda; paniğe ve endişeye kapılabilir. Paniğin sebebi kafa uyuşmasının akla beyin ile ilgili rahatsızlıkları getirmesidir. Ancak her kafa uyuşması sorunu beyin ile alakalı değildir.

Kafanın arka kısmında saçlı derinin duyularını sağlayan iki tane sinir vardır. Bu sinirler kafanın arkasındaki çıkıntılı kısımdan saçlı deriye doğru yayılır. Saçlı deriye dokunulması, derinin kaşınması ve saç çekilmesi gibi çok fazla eylem bu sinirler yoluyla beyne iletilir. Bu sinirler kafanın arkasında kasların da geçtiği bölgede yer aldığından, kaslarda zorlanma veya herhangi bir sorun olduğunda sinirler bu halden etkilenebilir. Bunun sonucu olarak kafada uyuşma hissi duyulabilir. Kafa uyuşması veya beyin uyuşması şeklinde ifade edilen bu şikayetlerin hepsi beyin kanaması gibi ciddi sorunlar olduğuna işaret olmaz. Kafada uyuşma, karıncalanma benzeri problemlerde sakin olunmalı, bir an önce uzman bir doktora gidilmelidir.

Kafa uyuşması neden olur 

Kafa uyuşması sorunu genel olarak psikolojik etkenlerin sonucunda görülür. Çok fazla yaşanan stres ve endişe gibi duygular, kafa uyuşmasının en bilindik sebepleri arasında yer alır.

Psikolojik ve Sinirsel Faktörler: Hissedilen aşırı stres, endişe ve kaygı benzeri duygular, insanın vücudunda bir takım fiziksel sonuçlar halinde kendini belli edebilir. Endişe, stres gibi psikolojik etkenler vücutta sinirsel olarak tepkiye yol açabilir. Sinirsel tepkiyse beyinde uyuşma ve karıncalanma problemlerini tetikleyebilir. Bilhassa yoğun, stresli işler yapan ve ileriye dönük olarak sürekli kaygı duyan bireylerde bu nedenden dolayı kafa uyuşması sorununa sık rastlanır.

Sinirlere Uygulanan Baskı Veya Hasar Görmesi: Yukarıda bahsedilen saçlı deri duyularını beyne ileten sinirlerde oluşabilen problemler, kafa uyuşmasını tetikleyebilir. Kafanın arka kısmında kasların geçtiği yerde olan sinirlerde; kas spazmı ile zorlanması gibi durumlarda hasar oluşabilir. Sinirlerde oluşabilen hasarlar ise kendini uyuşma ve karıncalanma ile belli eder.

Beyin Kanaması: Beyindeki karıncalanma duygusunun altında yatan sebep beyin kanaması olabilir. Kafada hissedilen uyuşma tek başına beyin kanaması belirtisi olarak görülemez. Şayet beraberinde bilinç kaybı, konuşmada zorluk, mide bulantısı, kusma sorunları görülüyorsa, beyin kanaması rahatsızlığından şüphelenilir. Bir an önce doktora başvurulması önerilir.

Kafa uyuşması, psikolojik faktörler gibi basit sebeplerden dolayı görülebilmesinin yanında, beyin kanaması gibi ciddi bir problemin işaretçisi de olabilir. Bu yüzden bu sıkıntı ihmal edilmemeli ve en kısa süre içinde uzman bir doktora başvurulmalıdır.

]]>
Baldır Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/baldir-uyusmasi.html Mon, 22 Oct 2018 22:04:36 +0000 Baldır uyuşması, çok sık karşılaşılan bir durumdur. Hemen hemen herkeste meydana gelebilecek olan bu durum birçok kişide geçici olarak meydana gelir ve kendiliğinden ortadan kalkar. Fakat bu durum bazen farklı durumlardan dolay Baldır uyuşması, çok sık karşılaşılan bir durumdur. Hemen hemen herkeste meydana gelebilecek olan bu durum birçok kişide geçici olarak meydana gelir ve kendiliğinden ortadan kalkar. Fakat bu durum bazen farklı durumlardan dolayı ortaya çıkarak uzun süreler boyunca uyuşukluk etkilerini göstermektedir. Birçok zaman dolaşım problemlerinden dolayı ortaya çıkan baldır uyuşması birçok farklı problemlere bağlı olarak da görülebilmektedir. Baldır uyuşması ileri seviyelere ulaştığında belli bir süre sonra duyu kayıplarına neden olur. Öyle ki bu durum ciddi olarak artar ve kişinin baldırına alınan darbeler ya da dokunma durumlarında kişi dokunulduğunu fark etmez. Bu durum tabi ki oldukça anormal bir durumdur. İnsanlarda her iki bacakta da meydana gelebilen bu durum özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda ve aynı zamanda kilolu olan insanlarda meydana gelmektedir. Baldır uyuşması gerekli olduğu zaman müdahale edilmezse belli bir süre sonra insanlarda vücudun diğer noktalarına da yayılmaktadır. Özellikle bele doğru ya da ayaklara doğru uzanan uyuşma, aslında sorunun ilerlediğini işaret etmektedir. Baldır uyuşması eğer tek bir baldırda meydana geliyorsa bu durum genellikle biraz daha basit nedenlerden kaynaklanmaktadır. Fakat sorun her iki bacakta da meydana geliyorsa genellikle belde meydan gelen sorunlardan kaynaklanmaktadır. 

Baldır uyuşması nedenleri nelerdir

Dolaşım bozukluları: Diz bölgesinde meydana gelen travmalar, eğilmeler, bükülmeler ve buna benzer durumlarda baldır uyuşması sık sık meydana gelebilir. Bu gibi durumlar direk olarak şişliklerin meydana gelmesine ve aynı zamanda dolaşım sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. 

Tümörler: Baldır bölgesinde ya da bu bölgelere yakın yerlerde ortaya çıkan birçok tümör, sinirlerin etkilenmesine neden olarak son derece ciddi bir şekilde baldır uyuşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle erkenden müdahale tümörler için çok önemli etki oluşturacaktır. Eğer gün içerisinde ikiden daha fazla kez baldır uyuşması görülüyorsa kesinlikle gerekli olan muayeneler tıbbi olarak yapılmalıdır. 

Sinir hasarları: Kimi zaman baldırın darbe alması kimi zaman da farklı kimyasallarla temas durumunda bu baldırda bulunan birçok sinir zarar görür. Meydana gelen bu sinir tahribatı nedeniyle bacak uyuşması oldukça sık karşılaşılır. 

Belden aşağı felçlik durumu: Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan felç durumları beli etkilediğinde insanlarda baldırlarda ve diğer bel altı uzuvlarında uyuşuklukların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlar oldukça ciddi problemlerdir. Bu nedenle kesinlikle erkenden müdahale edilmelidir. 

Kullanılan bazı ilaçlar: Tıbbi olarak kullanılan birçok ilaç vücutta çeşitli yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yan etkilerden biri de aslında baldır uyuşmasıdır. Özellikle sürekli olarak kullanılan tıbbi ilaçlar bu uyuşuklukların önemli nedenlerinden biridir.

Baldır uyuşması durumunda aslında en önemli durumlardan bir tanesi de bu problemin yanı sıra herhangi bir belirtinin görülüp görülmemesidir. Öyle ki eğer kişide meydana gelen baldır uyuşmasıyla birlikte idrarı kontrol edememe, bağırsaklarda kontrol kaybı, zihin bulanıklığı ve buna benzer ciddi belirtiler görülüyorsa kesinlikle acil bir şekilde müdahale edinilmelidir. Bu gibi durumlar birçok zaman geçici bile olsa bazen kalıcı bir hale gelebilir. 
]]>
El Karıncalanması https://www.uyusma.gen.tr/el-karincalanmasi.html Tue, 23 Oct 2018 07:47:34 +0000 El Karıncalanması, günlük hayatta hemen hemen herkesin başına gelen bir sorundur. El karıncalanması ve ayak karıncalanmalarının birçok sebebi vardır. Fakat bu sebeplerden en genel olanı sinir hastalıklarından dolayı sini El Karıncalanması, günlük hayatta hemen hemen herkesin başına gelen bir sorundur. El karıncalanması ve ayak karıncalanmalarının birçok sebebi vardır. Fakat bu sebeplerden en genel olanı sinir hastalıklarından dolayı sinirlerin sıkışması veya kısa süreliğine ezilmesidir. Anlık el karıncalanması bu yüzden olur. Genel bir sorun haline gelen ayak ve el karıncalanması günümüzde her yüz kişiden onunda görülüyor. Kişinin fiziksel durumu, günlük hayattaki yaşantısı yaptığı sporlar el karıncalanmasını tetikleyebilir ya da geçirebilir. BU gibi sorunların önüne geçmek için kişi ilk olarak kendine çeki düzen vermeli ve düzenli bir hayat tarzını benimsemelidir. Vücudun birçok bölgesinde olabilen uyuşma veya karıncalanma ayak ve ellerde daha sık görülür.

El Karıncalanmasına Neden Olan Durumlar Nelerdir

El karıncalanmasını tetikleyen en önemli faktörlerden biride obezitedir. Günümüz hastalığı haline gelen ve gelişim çağındaki çocukların yakalandığı aşırı kiloluluk sinir sıkışmalarına neden olabilmektedir. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet ise beraberinde kalp ve damar hastalıklarını ve sinir sistemi bozukluklarını getirebilir. Obezitenin yol açtığı diyabet hastalığı ilerledikçe el karıncalanması, elde his kaybı gibi şikayetlerde artıyor. Hafife alınmayacak bir durum olan el karıncalanması problemi yaşıyorsanız diyabet hastasıysanız ve aşırı kilonuz varsa hemen bir nöroloji uzmanına gözükerek destek almalısınız. El karıncalanması bu gibi ciddi nedenlerden olabileceği gibi bazende basit sebeplerden kaynaklanabilir. Sigara ve alkol kullanımı kan dolaşımını yavaşlatacağı için el karıncalanması artabilir. Uyku esnasında elin üzerine yatmak el karıncalanmasına ve uyuşmaya sebep olabilir. Çoğu zamanda el karıncalanmasına sebep olan durumlardan biride düzensiz beslenmedir. Yeterli miktarda protein ve vitamin almamak el karıncalanmasına sebep olabilir. Özelliklede vitaminlerin vücutta depolanmadığı unutmayarak günlük karşılamanız gereken vitamini gıda takviyeleriyle almalısınız. El karıncalanmasının bir başka sebebi de elin incinmesi, burkulması veya hafif dereceli çatlak ve kırık oluşması da bu durumu etkiler. Yaşlılarda görülen el karıncalanmasının genel nedeni de yüksek tansiyona bağlı olarak vücudun bir bölümüne inme inmesidir. Beyne giden kan miktarının düşmesiyle inme vücutta uyuşukluğa karıncalanmaya neden olur. Saymakla bitmeyen el karıncalanmasının sebeplerine bir kaç madde daha eklemek mümkün. Kışın sıklıkla görülen bir durum olan soğuk ortamdan sıcak ortama girmeyle ayak ve el karıncalanması oluşabilir. Son derece normal ve olası bir durumdur. Örgü örerken, bilgisayarda yazı yazarken, mesajlaşırken el karıncalanmasına rastlanabilir. Özellikle de aşırı radyasyon yayan teknolojik aletler el karıncalanması yapabilir. El karıncalanmasını mutlaka dikkate alınız. Geçmiş olsun.
]]>
Boyun Fıtığı El Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/boyun-fitigi-el-uyusmasi.html Tue, 23 Oct 2018 16:16:34 +0000 Boyun Fıtığı El Uyuşması, Boyun fıtığı oluşması iki omur kemiğinin arasında bulunan kıkırdak yapısının hırpalanması, yıpranması ve omuriliğe baskı yapması durumudur. Bütün bu olumsuz durumların bir araya gelm Boyun Fıtığı El Uyuşması, Boyun fıtığı oluşması iki omur kemiğinin arasında bulunan kıkırdak yapısının hırpalanması, yıpranması ve omuriliğe baskı yapması durumudur. Bütün bu olumsuz durumların bir araya gelmesi halinde boyunda zorlanma ya da kilitlenme söz konusu olur. Bu durum hastaya zor anlar yaşatmaktadır. Özellikle de sinirlerde meydana gelen zedelenmeler bedenin diğer yapılarını da doğrudan etkilemektedir. Özellikle de boyun fıtığı el uyuşması gibi bir sorunun meydana gelmesine sebep olmaktadır. Boyun fıtığının oluşmasını ilk olarak boyun ağrısının başlaması ile ancak fark edebiliriz. Bunun ile birlikte yaşanan boyun ağrısının dışında da bu sorunun tespit edilmesi mümkündür.

Boyun fıtığının anlaşılmasında bir diğer etken olarak kıkırdak yapısının bulunduğu bölgede sinire yapılan baskı neticesinde anlamak mümkündür. Bu durum beraberinde iki temel durumun meydana gelmesine neden olmaktadır. Öncelikle bu durum sinirin motor gücü ile alakalıdır. Kıkırdak sinire baskı uygulaması halinde motor gücünün etkilenmesi söz konusudur. Bunun ile birlikte ikinci durum olarak ise duysal güçten söz etmek mümkündür.

Motor Gücü Ve Duysal Güç Etkisi

Kıkırdak yapısının motor gücü kısmı için omura gelen baskı nedeni ile kuvvetsizlik hissi meydana gelebilir. Bu durum beraberinde de boyun fıtığı el uyuşması gibi bir sorun ile karşılaşmamıza sebep olmaktadır. Aynı durum duysal kısma uygulanan baskı için de geçerlidir. Ancak bu durumun motor güçten ayırt edilen özelliği ise his kaysının meydana gelmesi durumudur. Yani kişide uyuşukluk hissi meydana gelmektedir. Bu durum beraberinde el ve ayak koordinasyonunun da etkilemektedir. Belirli bir süreden sonra ellerde ve ayak parmaklarında uyuşukluk meydana gelmektedir. Tam da bu noktada boyun fıtığı el uyuşması sorununun birbirini doğrudan etkilediğini söyleyebiliriz. Yani boyun fıtığı el uyuşması sorunu duysal güçte meydana gelen sorun neticesinde meydana gelmektedir.

Sinir hangi noktaya giderse nereye hükmederse o bölgede uyuşukluğun yaşanması söz konusu olmaktadır. Bu durum eller, ayaklar ve sırt kısmında kendisini sıklıkla göstermektedir. Örneğin boyun fıtığı sorununda özellikle de 4-5, 5-6 ya da 6-7 mesafelerinde bir fıtığın sinire baskısı söz konusudur. Bu durum ise beraberinde küçük parmakta ve küçük parmağın kenarlarında uyuşmasının oluşmasına neden olmaktadır. Boyun fıtığı el uyuşması sorunu bu hastalığa neden olan sorunların dirsekte ya da el bileğinde sinir sıkışması ile meydana gelebilir. Böyle bir durum beraberinde el parmaklarında ve kolda uyuşukluğa neden olur.

Boyun Fıtığı El Uyuşmasına Karşı Yapılacaklar

Elde meydana gelen uyuşmasının tespiti için yapılması gereken ilk şey bir nörolojik uzmana görünmek ve fizik tedavi almak olacaktır. Sinir sıkışması meydana gelip gelmediği iyi tespit edilmelidir. Bunun için de boyun fıtığı el uyuşması sorununa karşı EMG çektirilmesi şarttır. Ayrıca boyun fıtığının daha detaylı araştırılması için de MR çektirmek gerekebilir. Cerrahi müdahale gerektiren bir durum olup olmadığı iyi araştırılması gerekir. Ayrıca B 12 eksikliğinden kaynaklı boyun fıtığı el uyuşması sorununa karşı B12 tedavisi yapılmalıdır.

]]>
Başta Karıncalanma https://www.uyusma.gen.tr/basta-karincalanma.html Wed, 24 Oct 2018 03:23:15 +0000 Başta Karıncalanma, beyinde uyuşma hissinin halk arasındaki ifade edilişidir. Karıncalanma ile birlikte uyuşma, bir şeyin akıyor hissi ve elektriklenme birlikte görülür. Birçok kişide zaman zaman görülmektedir. Bazen endişelen Başta Karıncalanma, beyinde uyuşma hissinin halk arasındaki ifade edilişidir. Karıncalanma ile birlikte uyuşma, bir şeyin akıyor hissi ve elektriklenme birlikte görülür. Birçok kişide zaman zaman görülmektedir. Bazen endişelenmesi gerekli durumlar olsa da genellikle psikolojik nedenlere bağlı olduğu için pek endişe edilmesine gerek yoktur. 

Başta Karıncalanma Nedenleri

Biraz öncede belirttiğimiz gibi baştaki karıncalanmaların nedeni genellikle beyinle ilgili değildir. Çoğu saçlı deri ile ilgilidir. Kafamızın arkasında oksipital denilen saçlı derinin duyusunu sağlayan iki sinir vardır. Bu sinirler kafa arkasında kasların geçtiği yerlerden geçer ve kaslarda spazm, zorlama olursa bu sinire de dokunur. Bu da saçlı deri bölgesinde tuhaf hislerin uyuşmasına neden olur. En önemli nedeni ise sinir ve strese bağlı olarak diş sıkmalarıdır. Aşırı stres, kaygı ve endişe durumlarında yaşanabilir. Stresli kişilerde özellikle stresli işlerde çalışan kişilerde sürekli olarak başta karıncalanma şikayeti görülmektedir. Ayrıca sinirsel durumların yanı sıra kanın damarlarda pıhtılaşmasından kaynaklanabileceği gibi beynin oksijen miktarının azalması da bu soruna neden olur. Yani genellikle baştaki karıncalanma tehlikeli durumlardan kaynaklanmamaktadır. 

Baştaki Karıncalanmanın Tehlike Oluşturduğu Durumlar
 • Multiple Skleroz (MS) hastalığında başta karıncalanmayla birlikte bulanık görme, baş dönmesi gibi semptomlar ortaya çıkar. 
 • Zona hastalığı, başta karıncalanma ve uyuşma gibi belirtiler veren sinir sistemi boyunca ani bir salgın hastalığı olarak tanımlanmaktadır.
 • Menenjit hastalığında başta karıncalanmaya ek olarak ateş, mide bulantısı ve baş ağrısı yaşanır. Bulaşıcı bir hastalık olmasıyla birlikte beyin zarlarını etkiler ve bozar.
 • Felç, kan damarlarının çatlamasından dolayı beyin fonksiyonlarının aniden yitirilmesi sonucu ortaya çıkar ve bu hastalıkta da başta karıncalanma ile birlikte baş dönmesi görülmektedir. 
Başta karıncalanma hissine ek olarak yüz, kol, bacak gibi vücudun bazı kısımlarında uyuşma yaşanıyorsa, uyuşma ile ortaya çıkan güç kaybı yaşanıyorsa, ellerde ve ayaklarda yanma hissi oluyorsa, yüzde kızarıklık ve çarpılma varsa, bulantı, kusma ve uyku hali gibi şikayetler varsa, uyuşma hissi günlerce sürüyorsa ve bilinç kaybı gibi sorunlar yaşanıyorsa beyin kanamasından şüphelenebilinir. 

Bu gibi durumlarda derhal bir uzman bir hekime başvurmak gerekir. Emar, tomografi gibi yöntemlerle sorun saptanmalıdır. Tanısı konulan hastalığa göre gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.
]]>
Sol Kulak Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/sol-kulak-uyusmasi.html Wed, 24 Oct 2018 15:43:02 +0000 Sol kulak uyuşması ve kulak kaşıntısı toplumun genelinde çok sık rastlanan bir hastalıktır. Kulak uyuşması ve kulak kaşıntısına neden olan bir çok sebep olabilir. Bu sebepleri inceleyecek olursak; Sol kulak uyuşması ve kulak kaşıntısı toplumun genelinde çok sık rastlanan bir hastalıktır. Kulak uyuşması ve kulak kaşıntısına neden olan bir çok sebep olabilir. Bu sebepleri inceleyecek olursak;

Sol kulak uyuşması sebepleri;

Kulak uyuşmasının ve kaşıntısının en büyük temel nedeni kulak enfeksiyonlarıdır. Enfeksiyonlar genellikle yaz aylarında daha çok ve kolayca meydana gelen bir rahatsızlıktır. Kulak da kaşınma var ise kulak tahrip olur. Tahrip olan sol kulak havuza veya denize girildiğinde hava yolu ile mikropları bünyesine alır. Bu durum ise kulak da enfeksiyon oluşumuna sebep olur.

Kullanılan kulak çubuklarının çok sert olması ve çok sert bir şekilde kullanılması veya kulağa başka sert cisimlerin sokulması sebebi ile kulakta kuruluğa neden olacaktır. Kulak uyuşukluğuna neden olan bir diğer sebep ise alerjik rahatsızlıklardır. Kulakta meydana gelen kuruluk beraberinde kaşıntıya da neden olacaktır. Kulak içerisinde meydana gelen kulak kiri enfeksiyonlara karşı kulağı koruyacaktır. Kulak içerisinde bu maddenin azalması sonucu kulakta kaşıntıya, kuruluğa ve tahribata sebep olacaktır. Bu durumun dışında vücudun herhangi bir bölgesinde mantar yada egzama olan kişilerde, yiyeceklere alerjisi olanlarda bu durum gözlenebilmektedir.

Sol kulak uyuşmasına neden olan mantar enfeksiyon tedavisi oldukça zor ve bulaşıcı bir hastalıktır. Havuz gibi bir çok kişinin kullandığı alanlarda bulaşan bu rahatsızlık için havuza girmeden tedbirler alınmalıdır. Eğer mantar kulağa yerleşmiş ise yoğun bir kaşıntıya sebep olacaktır. Kulağa yerleştiyse geçse dahi tekrardan meydana gelebilir. Mantar enfeksiyonlarında tedavi hemen yaptırılmalıdır, hemen uzman bir doktora başvurulmalıdır. Tedavi sürecinde kulağa sürekli pansuman yapılması gereklidir. Kulakta mantar enfeksiyonunun bir daha oluşmaması için kişi gerekli tüm önlemleri almalıdır.

Dış kulak yolu oldukça hassas olduğundan kaşıyarak tahriş edip denize veya havuza girildiğinde ciddi bir dış kulak yolu enfeksiyonuna zemin hazırlanmış olur.

Mantar enfeksiyonları son derece geç iyileşme göstermesinin yanı sıra bulaşması da çok kolaydır. Dış kulak yolu yapı olarak düz değildir. Kulak zarına kadar olan mesafe kısmında dirsek yapar böylece kulak içerisine yerleşmiş mantar enfeksiyonu, yabancı cisim parçacıkları, su ile şişen ve kulak temizleme pamukları ile iç tarafa ulaşan kulak kirlerine müdahale etmeden kolayca çıkmaz. Kirleri çıkartma esnasında oldukça dikkatli olmalısınız.

Sol kulak uyuşmasını önlemek için yapılması gerekenler;
 • Banyo yaparken kulağınıza sabun veya şampuan köpüğü kaçmaması için özen göstermeli ve dikkat etmelisiniz.
 • Alerjik bir rahatsızlığınız var ise dikkat ederek yaşayınız.
 • Deniz veya havuza girecekseniz kulak tıkacı kullanmaya dikkat edin.
 • Kulak çubuklarını haftada birden fazla kullanmayınız, banyo sonrası kullanabilirsiniz.
 • Kulakta tahribe ve hasara sebep olacak kadar çok şiddetli kaşıntınız var ise hemen bir uzman doktora başvurmanız gerekir.
 • Alerji yaptığını bildiğiniz yiyeceklerden uzak durmalısınız. (Çikolata, domates gibi)
 • Denize veya havuza girerken mutlaka kulak tıkacı kullanın.
 • Kulaklarınızı pamuklu çubuklarla sadece banyo sonrası ıslaklığı almak için yumuşak hareketlerle kullanın.
 • Yaz aylarında özellikle kalabalık havuzlar yerine denize girmeyi tercih etmelisiniz.
]]>
Sol Omuz Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/sol-omuz-uyusmasi.html Thu, 25 Oct 2018 03:46:34 +0000 Sol omuzda uyuşma, genellikle sık karşılaşılan problemler arasında yer alır. Omuz bölümünde şiddetli karıncalanma ve uyuşma kan dolaşım sisteminin zayıfladığının habercisi olabilir. Omuz bölgesinde ağrı ile birlikte mey Sol omuzda uyuşma, genellikle sık karşılaşılan problemler arasında yer alır. Omuz bölümünde şiddetli karıncalanma ve uyuşma kan dolaşım sisteminin zayıfladığının habercisi olabilir. Omuz bölgesinde ağrı ile birlikte meydana geldiği de görülebilir. Omuz bölümünde uyuşma ve karıncalanma olmasının nedenleri arasında kalp krizi gibi ciddi problemlerin olması da yer alabilir. Omuz uyuşması kişinin günlük yaşantısını etkileyen durumlar arasında yer alırken; kişinin yaşam kalitesini düşürür. Gündelik hayat içerisinde yüksek tempoda çalışılması ve yaşadığı aşırı stres sebebiyle omuz uyuşması meydana gelebilir.

Sol omuzda uyuşma nedenleri

Sinir sıkışmasına bağlı omuz uyuşması, omuzda bulunan uyuşma sebepleri arasında yer alabilir. Bunun yanında uyuşma ile gözlenen karıncalanma gibi problemlerde yer alır. Sinir sıkışması bu şikayetlerin altında yatan sebep olarak bilinirken; genelde şeker hastalarında görülen diyabetle alakalı sıkıntıdır. Diyabetik olarak gözlenen omuza doğru uzun süre baskı uygulanması sonucu oluşan bu şikayette sinir sıkışması ve hasarının belirlenmesi, buna göre uygun tedavinin yapılması gerekir.

Dolaşım sistemi bozukluğu, sol omuz uyuşması şikayetleri arasında yer alır. Vücutta dolaşım bozukluğu olduğu zaman yeterli miktarda kan dolaşımı meydana gelmez. Bu durumda kol bölgesinde uyuşma gözlenirken; bu uyuşma omuz kısmına kadar yayılabilir. Dolaşım bozukluğunun ciddiye alınarak mutlaka doktor tedavisi ile tedavi edilmesi gerekir.

Vitamin eksikliği, omuz bölgesinde uyuşma olmasının sebepleri arasında vitamin eksikliği de yer alır. Kişinin yetersiz derecede beslenmesi ve dengesiz beslenme sonucunda vücutta vitamin eksikliği meydana gelir. Özellikle B vitamini eksikliği omuz bölgesinde karıncalanma ve uyuşma gibi problemlere neden olurken; bu hastalığın tedavi edilmesi için gerekli tetkiklerin yapılması son derece önemlidir.

Alkol ve sigara tüketimi, omuz uyuşması sebepleri arasında yer alır. Alkol tüketiminin fazla olması sinir hasarına sebebiyet vereceğinden vücudun belirli bölgelerinde uyuşma olmasına sebep olur. Sigara tüketimi de vücutta bazı hasarlara sebebiyet verdiğinden uyuşma olmasını destekler. Sağlıklı yaşam için bu gibi şikayetler meydana geldiğinde doktor kontrolü ile şikayetlere bağlı herhangi bir başka hastalık bulunmuyorsa kişinin alkol ve sigara tüketimini azaltması; hatta bu kullanımlardan uzak durması sağlık açısından son derece önemlidir.

Kırık, omuz bölgesinde uyuşma sebepleri arasında kırık omuz şikayetleri de yer alabilir. Kişi omzunun kırıldığını fark etmediği zaman bu bölgede öncelikle uyuşma ve karıncalanma gibi problemler görülür. Ayrıca omuz bölümünde kırık oluşması kol bölgesine doğru yayılan uyuşmalara sebep olur. Kırık ile birlikte kişide uyuşmanın yanında şiddetli ağrılar oluşur. Tedavi için vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi; vakitlice kırığa müdahale edilmesi omuz uyuşmasının geçmesine sebep olur.

Duruş bozuklukları, omuz bölümünde uyuşma sebepleri arasında yer alır. Kişinin başını sürekli sabit tutması omuz bölgesinde uyuşma olmasına sebebiyet verir. Dinlenmeyle geçerken; uygunsuz yastık kullanımı omuz uyuşmasının sebepleri arasında yer alır.
]]>
Burun Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/burun-uyusmasi.html Thu, 25 Oct 2018 20:02:49 +0000 Burunda Uyuşma, alerjik reaksiyon, herpes, hipoparatiroidi ve hipokalsemi gibi birçok sorunun belirtisi olarak meydana gelebilmektedir. Burundaki uyuşma yalnız burun ucunda görülebildiği gibi burnun herhangi bir bölgesinde de gö Burunda Uyuşma, alerjik reaksiyon, herpes, hipoparatiroidi ve hipokalsemi gibi birçok sorunun belirtisi olarak meydana gelebilmektedir. Burundaki uyuşma yalnız burun ucunda görülebildiği gibi burnun herhangi bir bölgesinde de görülebilir. 

Burun Uyuşmasının Nedenleri

Alerjik reaksiyonlar; Burunda uyuşma nemlendirici, diş macunu, kozmetik, parfüm ya da yüz yıkama ürünlerindeki kimyasallara olan alerjiden kaynaklanabilmektedir. 

Prodromal Herpes Belirtileri 

Herpes simpleks virüsünün neden olduğu yaralar hem burunda hem de dudak ve ağız çevresinde uyuşma, kaşıntı ve karıncalanma hissine neden olabilmektedir. 

Hipokalsemi; Bu rahatsızlık kan dolaşımındaki kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır. Bu durumun belirtilerinden bir tanesi de burunda uyuşma ve karıncalanmadır. 

Hipoparatiroidizm; tiroid bezleri tarafından paratiroid hormonunun yetersiz salgılanmasından kaynaklanmaktadır. Burunda uyuşma ve karıncalanma gibi rahatsılıklar verebilir. 

Yüz felci; geçirmiş olmak yüz sinirlerinde zayıflığa neden olur, burunda uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilmektedir. 

Diğer Nedenler; Bazı gıdalara karşı alerji, lösemi,anemi,  sinüzit, burun çevresi iltihabı, burun kanalında tümör, ilaca karşı reaksiyon, ilaçların yan etkileri, vitamin eksiklikleri, beyin ile sinir iletişimi sorunları, kas fıbromiyaljileri, toksik etkileşim ve çölyak hastalığı nedeniyle de burunda uyuşma ve karıncalanma meydana getirebilmektedir. 

Burun Uyuşmasının Tedavisi 

Tedavisi altta yatan neden veya nedenlere bağlıdır. Bunu tespit etmek için öncelikle bir kulak burun boğaz doktoruna görünmelisiniz. Bazı doktorlar burunda uyuşma hatta burun içi yanması ile ilişkili ağrıyı gidermek için ağrı kesiciler ve duygusal durumdan kaynaklanıyorsa antidepresanlar önermektedir. Burunda karıncalanma, veya uyuşma magnezyum, kalsiyum ve B vitamini kompleksi takviyeleri alarak da tedavi edilebilmektedir. Uyuşma hissinin alevlenmesine neden olan stresli durumlar içi kesinlikle alkol ve yasadışı ilaçlardan kaçının. Uyuşma migrenden kaynaklanıyorsa yeterli uyuma ve dinlenme önerilmektedir. Buna ek olarak portakal, peynir, soğan, çikolata ve domates gibi migreni tetikleyen gıdalardan uzak durmanız önerilir. Menopoz burun uyuşmasının nedenlerinden biridir. Menopoza giren insanlarda migrenle beraber burun çevresinde karıncalanma hissi görülebilmektedir. Östrojen içeren ilaçlar belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilirler. 
]]>
Hamilelikte Dil Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/hamilelikte-dil-uyusmasi.html Fri, 26 Oct 2018 06:22:24 +0000 Hamilelikte dil uyuşması, dil, insan vücudunun en hassas organıdır. Ağrı algısı, sıcaklık duyarlılığı, basınç hassasiyeti, tat alma duyarlılığı, farklı dokuları ayırt etme yeteneği gibi duyumları diğer cilt doku Hamilelikte dil uyuşması, dil, insan vücudunun en hassas organıdır. Ağrı algısı, sıcaklık duyarlılığı, basınç hassasiyeti, tat alma duyarlılığı, farklı dokuları ayırt etme yeteneği gibi duyumları diğer cilt dokularından daha güçlüdür. Dil uyuşması ise çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilen dildeki hissizlik durumudur. Hamilelikte dil uyuşması, dil karıncalanması, dile batma ve yanma veya dilde hissizlik ile birlikte gelen tuhaf durumu ifade etmektedir. Karıncalanma ile birlikte çoğu durumda dilin bir kısmında veya bütününde uyuşma hissinin oluşmasına neden olmaktadır. Dildeki bu değişim dil üzerinde basınca, tat veya yapısında bir takım değişimlere yol açabilir. 

Hamilelikte dil uyuşması, bazı nedenlere bağlı olarak farklı belirtiler oluşturabilir. Ortak belirtiler; tat almada değişiklik, yüz ve kas zayıflığı, yakın bölgelerde hissizlik ve ağrı, nöbetler ve kasılmalar olarak sıralayabiliriz. Bunun yanı sıra hayati tehlikesi olan durumlar ile karşılaşabiliriz. Bunları; tepkisizlik ve bilinç kaybı, ani davranış değişikliği, dışkı kaçırma, konuşma bozukluğu veya konuşma yetersizliği, kafa travması solunum zorluğu, dil, yüz ve dudaklarda şişme olarak sınıflandırabiliriz.

Hamilelikte dil uyuşması nedenleri
 • Parestezi: Dil uyuşmasının en önemli sebeplerinden biri sinir hasarıdır. Hamilelikte dil uyuşması parestezi nedeniyle uyuşma ve karıncalanma hissine yol açan tıbbi bir terimdir. Parestezi dil dışında vücudun herhangi bir bölümünü de etkileyebilir.
 • Alerji: Alerji hamilelikte dil uyuşmasının bir diğer sebeplerinden biri olarak görülebilir. Özellikle yiyeceklerden kaynaklı alerji durumlarında dilde şişme ve uyuşma olarak görülmektedir. Antibiyotik ilaç kullanımı da dil üzerinde kabarcık oluşumu, uyuşma ve karıncalanma yapabilir fakat hamilelik döneminde antibiyotik kullanımı tavsiye edilmemektedir. 
 • Beyin hasarı: Hamilelikte dil uyuşması beyindeki travma veya hasardan kaynaklı da olabilir. Beyindeki sinirler yüz ve dilde dahil olmak üzere bütün vücudu etkilediği için dil uyuşmasının belirtisi olarak görülür. Beyinde herhangi bir sebepten dolayı kaynaklanan hasar dilde uyuşma ve karıncalanma yapmaktadır.
 • Hormon değişimi: Gebelik döneminde hormon değişikliğinden kaynaklı dilde uyuşma, şişme ve karıncalanma görülür. Hamilelikte dil uyuşması, hamilelik sırasında oluşan yüksek kan basıncı ve ödem nedeniyle gerçekleşen uyuşukluk dil dahil vücudun diğer kısımlarını da etkilemektedir.
 • Hastalıklarla ilgili nedenler: Troid bezinin çalışmaması yada az çalışması, migren baş ağrısı, halsizlik, koordinasyon ve denge güçlükleri, beyin ve omuriliği etkileyen hastalık, nöbetler veya kasılmalar, inme, geçici ataklar gibi hastalıklardan kaynaklı olarak hamilelikte dil uyuşması gözlemlenir.
 • Ağız yanması sendromu: Ağız yanması sendromu da hamilelikte dil uyuşması yapabilir. Ağız yanması sendromunun nedeni tam olarak bilinmese de ağızda yanma hissiyle beraber dilde uyuşukluk meydana gelir.
]]>
İşaret Parmağı Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/isaret-parmagi-uyusmasi.html Sat, 27 Oct 2018 04:21:40 +0000 İşaret parmağı uyuşması, işaret parmağı uyuşması yaygın olarak görülen bir durumdur. Bu durum parmaklarda duyu kaybı veya karıncalanma hissine yol açtığı görülmektedir. Her parmak uyuşması ciddi bir durum değildir İşaret parmağı uyuşması, işaret parmağı uyuşması yaygın olarak görülen bir durumdur. Bu durum parmaklarda duyu kaybı veya karıncalanma hissine yol açtığı görülmektedir. Her parmak uyuşması ciddi bir durum değildir bu sebeple hemen telaş yapmamak gerekir. İşaret parmağı uyuşması, uzun bir süre boyunca kolun aynı pozisyonda tutulması sonucunda parmaklarınızda uyuşma oluşturabilir. Bu durum genellikle normal olarak görülür. Parmak uyuşma genellikle vücudumuzdaki bir alana yada sinire yetersiz kan akımı sonucu meydana gelir. Özellikle karpal tunel sendromu yada servikal disk sorunları yani boyun omurları el ve parmaklarda uyuşmalara yol açabilir. Yanı sıra parmaklarda bulunan iltihaplı enfeksiyonlar ve parmak yaralanmaları da uyuşmanın nedenleri arasında yer alabilir. Çoğu parmak uyuşması tehlikeli bir durum göstermez ama inme ve tümörler gibi ciddi nedenlerden dolayı kaynaklanan parmak uyuşmaları da meydana gelebilir.

 İşaret parmağı uyuşması, nedenine bağlı olarak, parmaklardaki his kaybı veya duyu kaybı hızlı bir şekilde geçebilir. Bu tür uyuşmalar genel olarak kolun yada dirseğin kıvrık bir şekilde tutulması ve daha sonra açılması ile birlikte kan dolaşımının devam etmesinden kaynaklanır. İşaret parmağı uyuşması, asıl tehlikeli olan durum ise kronik uyuşmalardır. Eğer parmak uyuşmanız uzun sürüyor ve kalıcı hale geliyorsa daha ciddi bir tıbbi durum söz konusu olabilir. Şeker hastalığı ya da periferal nöropati gibi sağlık sorunları işaret parmağında uyuşmalara yol açabilir.

İşaret parmağı uyuşması nedenleri

 • Karpal tünel sendromunun etkisi; bağ dokusundan oluşan el parmak sinirlerini ve kas dokusunun bir arada olmasını sağlayan bir yapıdır. Tünel el ayasında bir köprü görevi görür ve elin başlangıç yerinin sıkı olmasını sağlar. Koldan gelen sinir uzantısı karpal tünelinden geçerek el parmaklarını hareket ettirir. Tünel içinde oluşan herhangi bir şişlik veya hastalık, sinirleri sıkıştırmasına neden olur ve böylece sinirlerin sorumlu olduğu bölgeler de uyuşma kendini gösterir.
 • Ulnar sinir sendromu; Serçe parmağı ve yüzük parmağı uyuşma ve dirsekte ağrı oluşumu ulnar sinirlerinde oluşan bir soruna işarettir.
 • Boyun düzleşmesi, boyun fıtığı ve bel fıtığı; Belimizdeki omurların ortasından geçen sinirlerin bazıları kollarımızı takip ederek karpal tünelden geçip parmaklara kadar ilerler ve bel de meydana gelen disk kayması elle ilgili sinire bası yaptığında işaret parmağı uyuşması meydana gelir.
 • Kol üzerinde uzun süreli uyuma; Sağlıksız yatakların kullanımı nedeniyle parmaklarda uyuşma meydana gelir ve çoğunlukla el parmaklarında meydana gelen bu uyuşma geçicidir.
 • Bedensel yaralanmalar; Kol bölgesindeki sinirlerde meydana gelen yaralanmalar, işaret parmağında uyuşmaya neden olur. Omuzda kırık, çatlama, el, bilek ve dirsek kırık ve çatlakları da işaret parmağında uyuşmaya sebep olur.
 • Sağ el parmak uyuşmasının dahili nedenleri; Böbrek sorunları, migren, şeker hastalığı, soğuk havalar, Ganglion kistler işaret parmaklarında uyuşmaya ve ağrıya neden olabilir.

İşaret parmağı uyuşması tedavi yöntemleri

 • Geçmeyen ve rahatsız eden uyuşmalar için öncelikle nöroloji doktoruna gitmelisiniz.
 • MR ile fiziki görüntülerine bakılarak ciddiyetine göre gözle kontrol eder veya her şey normal görünüyor ise, EMG uygulanarak sinirlerin standart elektrik akımı geçirgenliği ölçülmelidir.
 • Troid bezlerinin kontrolü yapılmalı, ultrason ile görüntüsüne bakılmalı. Elde edilen sonuçlara göre hekim işaret parmağı uyuşmasının nedenine bakar.
]]>
Başta Uyuşma https://www.uyusma.gen.tr/basta-uyusma.html Sat, 27 Oct 2018 17:24:07 +0000 Başta Uyuşma, sersemlik hissi panik ve endişe duymamıza neden olabilir. Uyuşma ve sersemlik hissinin beyin hastalıklarıyla ilgili olabileceği ihtimali kişide panik yaratabilmektedir. Ancak her uyuşma ve sersemlik hissi, be Başta Uyuşma, sersemlik hissi panik ve endişe duymamıza neden olabilir. Uyuşma ve sersemlik hissinin beyin hastalıklarıyla ilgili olabileceği ihtimali kişide panik yaratabilmektedir. Ancak her uyuşma ve sersemlik hissi, beyinle alakalı bir durum değildir. Başta uyuşma ve sersemlik hissedilmesi kişide endişeye ve paniğe yol açmaktadır. Başta uyuşma genellikle karıncalanma, bir şey geziniyor gibi ifadelerle belirtilmektedir. Uyuşma ve sersemlik hissi genellikle psikolojik durumların sonucu olarak baş göstermektedir. Şikayetin altında yatan nedenler ciddi sağlık sorunları olabileceğinden dolayı kesinlikle ihmal edilmemeli ve en kısa zamanda uzman doktora gidilmelidir. Başta uyuşma hissi akıllara beyin kanaması rahatsızlığını getirmektedir. Ancak baştaki her uyuşma beyin kanaması olduğunu göstermez. Baştaki uyuşmanın ve karıncalanmanın sebebi sinirsel ve psikolojik etkenler olabilir. Yani sinirsel etkenlerden ötürü de başta uyuşma hissedebiliriz.

Başta Uyuşma Hissinin Nedenleri;

 • Psikolojik Etkenler; Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi yoğun duygular kendini başta uyuşma gibi belirtilerle belli etmektedir. Psikolojik etkenlerin sonucunda da başta karıncalanma ve uyuşma hissi oluşabilmektedir. Özellikle sürekli kaygılı olan kişilerde ve iş hayatında yoğun stres altında olan kişilerde, başta uyuşma ve sersemlik hissi sık sık rastlanan şikayetlerden biridir.
 • Sinirlerin Zarar Görmesi(Sinir hasarı); Kafanın arka kısmında, saçlı derinin olduğu kısımdaki duyuları iletmek ve sağlamakla görevli 2 adet sinir bulunmaktadır. Kafa derisindeki duyularımızı iletmekle görevli bu sinirler kafamızın arkasındaki çıkıntılı bölgeden, saçlı olan deriye doğru yayılmaktadır. Saçlı derimizle ilgili her türlü eylem bu sinirler sayesinde beynimize iletilmektedir. Saça dokunmak, saçı kaşımak, saç çekmek bu eylemlere örnek olarak verilebilir. Sinirlerin olduğu bölgede, kaslarında geçtiği bir alan olduğundan dolayı herhangi bir kas zedelenmesi veya zorlanması halinde sinirler hasar görebilir. Buradaki sinirlerin zarar görmesi veya hasar alması ise başta uyuşma hissi şikayetine sebep olabilmektedir. 
 • Sinirsel ve Psikolojik Etkenler ; Aşırı stres, gerginlik ve endişe gibi yoğunlukla yaşanabilen duygular başta uyuşma ve karıncalanma sorunlarına yol açar. Psikolojik etkenler genellikle vücutta sinirsel olarak tepki göstermektedir. Sinirsel tepki olarak da başta uyuşma ve karıncalanma hissi ortaya çıkmaktadır.
 • Kas Spazmı; Başta hissedilen uyuşma hissi, her zaman psikolojik veya beyin kanamasından kaynaklı oluşmayabilir. Beynin arka tarafındaki kaslarda oluşabilecek kasılmalar, karıncalanmanın sebebi olabilir.
 • Beyin Kanaması;  Başta hissedilen karıncalanma ve uyuşma hissi düşük ihtimal dahilinde olsa bile beyin kanamasından dolayı oluşabilmektedir. Beyindeki uyuşma ile birlikte mide bulantısı, kusma, bilinç kaybı gibi sorunlar görülüyor ise, rahatsızlık sebebi beyin kanaması olabilir. Beyin kanaması geçiren kişinin konuşmasında zorluk sorunu da görülebilmektedir. Başta uyuşma ve karıncalanma, beyin kanaması gibi ciddi sorunların da habercisi olabilmektedir. Bu yüzden bu tür rahatsızlık görüldüğü takdirde ihmal edilmemeli ve derhal doktora başvurulmalıdır.

]]>
Bacaklarda Karıncalanma https://www.uyusma.gen.tr/bacaklarda-karincalanma.html Sat, 27 Oct 2018 17:56:42 +0000 Bacaklarda karıncalanma: Günlük yaşam içerisinde genelde herkesin başına gelen karıncalanma olayı, bazen çok rahatsız edici noktalara gelebilmektedir. Karıncalanma durumu, sinirlerle alakalı bir rahatsızlıktır ve herhangi Bacaklarda karıncalanma: Günlük yaşam içerisinde genelde herkesin başına gelen karıncalanma olayı, bazen çok rahatsız edici noktalara gelebilmektedir. Karıncalanma durumu, sinirlerle alakalı bir rahatsızlıktır ve herhangi bir sinir üzerinde olan basıncı bildiren bir uyarı sistemidir.Daha çok, kol ve bacaklarda bu gibi sıkıntılara rastlanmaktadır. Kol ve bacaklarda en çok rastlanmasının başlıca sebebi ise, bu organların uzun bir süre ters pozisyonda kalması ve aynı esnada uzun süreli hareketsizliktir. Ancak karıncalanma her zaman bu gibi durumlar sonucunda ortaya çıkmayabilir. Bu belirti, aynı zamanda bir hastalık habercisi de olabilmektedir. Karıncalanmanın sebebi olan olası hastalıklar ise şunlardır.

Bacaklarda karıncalanmaya sebep olan disk fıtığı: 

Başka bir adı da disk kaymasının habercisi olan durumlar, hareket edildiği an sırtın alt tarafında oluşan ağrı, baldır ve bacakta oluşan karıncalanmalar ve de uyuşmalar dır. Bu Uyuşmalar dan dolayı daha çok sinire uygulanan basınç sonucu oluşmaktadır. Çok nadiren de olsa hastalık sebebi olarak ortaya çıkan günlük yaşamda karıncalanma ve de uyuşmalara maruz kalınmaktadır. Uyuşma ise, çok uzun bir süre hareketsiz kalındıktan sonra ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Beyin ve omurilikte  mesaj analizci bölgeler yer alır. Bu bölgeler sinirlerden gelen mesaj algılar. Bu bölgelerde oluşan tahriplerden, karıncalanma meydana gelmektedir. Ancak bu tür karıncalanmanın normal yolla oluşan karıncalanmadan farklıdır. O da, bu yolla oluşan karıncalanmaların sürekliliğidir. Bu özellik ise, karıncalanmayı hastalıklardan ayıran bir özelliktir. Çünkü normal karıncalanma sinire uygulanan baskıdan dolayı meydana gelmektedir. Bunlara zararsız karıncalanma denmektedir. Zararsız karıncalanmaların meydana gelmesindeki en büyük sebep, çevresel sinirlerin üzerine uygulanan basınçtır. Beyin, kol ve bacakta bulunan sinirlerden sürekli gelen mesaj alma durumundadır. Mesaj gönderen sinirler çeşit olarak birbirinden çok farklılık göstermektedir. Basınç uygulanan kısımdan beyne ve omuriliğe mesajları iletilir. Bu mesajlar, beyin ve omurilik tarafından hatalı bir bileşimde alınır. Bu da, beynin bilinçli sahasına aktarılan duyumların karışıklığına sebep olur. Karıncalanmaya sebep olan duyuyu iletme görevi olan sinirler daha çok çalıştığından, sadece sinirlerden gelen mesajlar geçerli olur. Geçmiş olsun.

]]>
Kalp Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/kalp-uyusmasi.html Sun, 28 Oct 2018 13:58:50 +0000 Kalp uyuşması, günümüz hastalıklarında en sık yaşananlardan biride kalp krizi. Kalp uyuşması, kalbin karıncalanması da kalp krizi belirtileri arasında yer alıyor. Günümüzün en büyük sorunlarından olan kalp has Kalp uyuşması, günümüz hastalıklarında en sık yaşananlardan biride kalp krizi. Kalp uyuşması, kalbin karıncalanması da kalp krizi belirtileri arasında yer alıyor. Günümüzün en büyük sorunlarından olan kalp hastalığı hiçbir belirti vermeden sinsice ilerliyor. Belirtileri ise; nefes darlığı, göğüste ağrı, kalp uyuşması gibi belirtiler. Uyuşma ve karıncalanma duysal sinirlerin hasar görmesi ya da fazla uyarılması ile ortaya çıkar. Vücûd sinirlerinde hasarı olan bir hasta sadece hasarlı sinirin olduğu bölgede uyuşma hisseder. Uyuşma sadece altta yatan bir hastalığı varsa ilaç ile tedavi edilir. Uyuşmaya neden olan hastalıklar birçok nedenden kaynaklandığı için uyuşmanın standart bir tedavisi yoktur. Kalp uyuşması damarlardaki tıkanıktan kaynaklı da olabilir. Damarlarda oluşan tıkanıklık kalbi daha fazla uyarır ve kalpte uyuşma görülebilir. Böyle bir durumda kalp krizi riski olduğu için en kısa süre uzaman bir doktora başvurulmalıdır. Her kalp uyuşması da kalp krizi belirtisi olmayabilir. 
Bazı durumlarda örneğin şeker hastalarında da görülebilir. Hastalığın tetiklediği birşeyden kaynaklı olabilir. Bazı insanlar da stres kaynaklı kalp uyuşmaları, sıkışmaları yaşanabilir. Bazı hastalar da ise kullandığı ilaç kaynaklı olabilir. İlacın yan etkilerini okumak, araştırmak gereklidir. Eğer ilaç kaynaklıysa en kısa süre doktorunuz ya da eczacınıza başvurmalısınız. Kalbinizdeki uyuşmanın kısa süreli mi uzun süreli mi olduğu da önemlidir. Örneğin gün içinde yaşadığınız bir sıkıntıdan dolayı mı yoksa çok hızlı bir hareket için de olduğunuzdan dolayı mı bakılması gerekir. Eğer ki stres kaynaklıysa hayatınızda sizi üzecek, strese sebep olacak birşey olmamasına özen gösterin. Beslenmeye de dikkat etmek gerekir. Günümüzde obezitenin yaygınlaşması ile kalp rahatsızlıkları da arttı. Yağlı ürünlerden kaçınılmalı, haşlanmış sebze tüketmeye özen gösterilmelidir.

Kalp uyuşması hangi hastalıkların belirtileri;
 • Kalp krizi
 • Kalp yetersizliği
 • Damarlarda tıkanıklıklar
 • Nörolojik hastalıklar
 • Genetik hastalıklar
]]>
Dizde Uyuşma https://www.uyusma.gen.tr/dizde-uyusma.html Mon, 29 Oct 2018 11:54:35 +0000 Dizde Uyuşma; sorunu hemen herkesin başına gelen çoğunlukla uzun süre bir yerde oturduktan sonra kan dolaşımındaki yavaşlama ya da sinirlere baskı sonucu ortaya çıkan basit bir rahatsızlıktır. Fakat uzun süre tekrar eden dizde Dizde Uyuşma; sorunu hemen herkesin başına gelen çoğunlukla uzun süre bir yerde oturduktan sonra kan dolaşımındaki yavaşlama ya da sinirlere baskı sonucu ortaya çıkan basit bir rahatsızlıktır. Fakat uzun süre tekrar eden dizde uyuşma sorunu vitamin eksikliği, karpal tünel sendromu, kemik erimesi, disklerde kayma, şeker hastalığı, raynaud gibi hastalıkların da habercisi olabilir.  Diz uyuşmasının sadece diz bölgesinde mi yoksa diz altı kısımlarda da ortaya çıkıp çıkmadığı, hangi zamanlarda tekrar ettiği önemlidir. Bu nedenle tekrar eden, 2 günden uzun süren ve  sorun haline gelen diz uyuşmaları için detaylı doktor muayenesi şarttır. 

Dizde uyuşma ile birlikte ortaya çıkabilecek diğer komplikasyonlar; Bölgede hissizlik, dizde ayakta titreme, karıncalanma, yanma hissi, aşırı kaşınma; sinirlerden kaynaklı uyuşmalarda ağrı, çekilme, kasılma, spazm, bel ağrısı ve kaygı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. 

Diz uyuşması nedenleri
 • Sıklıkla dolaşım bozukluğu sorunları diz uyuşmasına neden olmaktadır. Zayıf kan dolaşımı, hareketsiz yaşam tarzı uyuşmaları tetikler. 
 • Bacağa ya da bele alınan darbeler, düşme, ortopedik operasyonlar gibi nedenlere bağlı olarak diz uyuşması sorunu ortaya çıkabilir. İyileşme süreci tamamlanana kadar diz uyuşmaları devam edebilir. 
 • Sinirlerde sıkışma, diskler arasında kayma, sinirlerde tümör varlığı, fıtık diz uyulmasına neden olan sebepler arasındadır. 
 • Dikkatsiz beslenme, hazır ve yağlı gıdalar ileri yaşlarda dolaşım bozukluklarına neden olarak diz uyuşmasına neden olduğu gibi gelişim dönemindeki çocuklar yeterli beslenemediğinde  dizlerde uyuşma görülebilir. 
 • Alkol, sigara tüketimi, ağır metallere maruz kalma diz uyuşmasına neden olan diğer sebepler arasında sayılabilir. 
 • Aşırı sıcak ya da aşırı soğuğa maruz kalma, sürekli sıcak ortamdan soğuk ortamlara geçmeyi gerektiren ortamlarda çalışma 
 • Ve başka hastalıklara bağlı olarak diz uyuşması sorunu ortaya çıkmaktadır. 
Diz uyuşmasında ne yapmak gerekir; uyuşan bölgeye hafifçe masaj yaparak dizde rahatlama sağlanmalı, masajın ardından hafif egzersiz hareketleri ile yürüyüş yapılmalıdır. Böylelikle kan dolaşımı hızlanacak ve uyuşma hissi rahatlayacaktır. Viks gibi kan dolaşımını arttırıcı kremler masaj sırasında kullanılabilir. Bol su içmek metabolizmayı hızlandırarak vücuttaki toksinleri atacağından diz uyuşmalarında su tüketimine özen göstermek de diz uyuşmasını atlatmada yardımcı olacaktır. 

Diz uyuşması tedavisi; Basit uyuşmalar dışında tekrar eden diz uyuşmalarında fiziksel muayene gerekmektedir. Doktor gerekli gördüğü takdirde röntgen, MR, ayrıntılı kan tahlilleri, hastalık geçmişi gibi bilgileri isteyerek kesin tanıyı koyacak ve tedavi şeklini belirleyecektir. Vitamin eksikliğinde ilaçla tedavi ve diyet gibi uygulamalar yapılırken sinir sıkışmalarına bağlı durumlarda fizik tedavi ya da cerrahi operasyonlar gibi tedavi yöntemler uygulanabilir. Nadiren uyuşmaya neden olan kötü huylu tümörler tespit edildiğinde radyoterapi ya da kemoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Radyoterapi ve kemoterapi direk uyuşmaya neden olan tümörleri hedef aldığından tümörler tedavi edilince uyuşma da ona bağlı olarak geçecektir.  
]]>
Parmak Uçlarında Uyuşma https://www.uyusma.gen.tr/parmak-uclarinda-uyusma.html Tue, 30 Oct 2018 04:34:39 +0000 Parmak Uçlarında Uyuşma; problemi, çoğu defa herkesin başına gelebilen bir problemdir. Parmak uçlarında uyuşma, parmak uçlarına iğne batıyormuş ve ya diken batıyormuş hissine sebep olur. Parmak uçlarında uy Parmak Uçlarında Uyuşma; problemi, çoğu defa herkesin başına gelebilen bir problemdir. Parmak uçlarında uyuşma, parmak uçlarına iğne batıyormuş ve ya diken batıyormuş hissine sebep olur. Parmak uçlarında uyuşma ve ya karıncalanma probleminin, pek çok sebebi olabilir.

Parmak uçlarında uyuşma gibi durumlar daha çok sinirlerin üzerine uzun bir süre baskı yapılmasından ötürü kaynaklanmaktadır. Sürekli olarak sinir bölgesine baskı uygulanması karıncalanma, uyuşma durumlarının ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Devamlı olarak kolu aynı pozisyonda tutma ve ya uzun süre aynı kolun üstüne yatma gibi vaziyetler, bu bölge ve etrafında karıncalanmalara, uyuşmalara sebep olmaktadır. Kronik parmak uyuşması ve karıncalanması gibi problemlerde sıkça görülebilmektedir. Uzun süre devam eden ve geçmeyen parmak uçlarındaki uyuşmalara, kronik parmak uyuşması adı verilir. Kronik parmak uyuşmaları daha fazla şeker hastalığı ya da, periferik nöropati rahatsızlıklarında görülmektedir.

Sinirlerin tahrip olması, zedelenmesi ve uzun süreli  baskıya uğraması durumlarında, vücudun herhangi bir bölgesinde uyuşma, karıncalanma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Fakat bu uyuşmalar daha çok  parmak uçlarında görülür. Parmak uçlarındaki uyuşmaların pek çok sebebi olabilmektedir. 

Parmak uçlarında uyuşma nedenleri;

 • Parmakların soğukta kalması
 • Parmaklarda yanma durumu
 • El, parmak ve kollarda şiddetli ağrılar
 • Kaşıntılar
 • Boyun ve ense ağrısı
 • İğnelenme hissiyatı
 • Seğirme

Parmak uçlarında uyuşmalarla birlikte, yukarıdaki belirtiler de görülüyorsa, bu uyuşmalar, son derece ciddi hastalıklara işaret etmekte olabilir. Bundan dolayı, yukarıda bulunan belirtilerden birini, parmak uçlarındaki uyuşma sorunuyla beraber yaşıyorsanız, kesinlikle bir uzmana başvurmanız gerekmektedir.

]]>
Kalp Ağrısı Sol Kol Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/kalp-agrisi-sol-kol-uyusmasi.html Tue, 30 Oct 2018 18:02:33 +0000 Kalp Ağrısı Sol Kol Uyuşması, Kalp ağrısı sol kol uyuşması hastalıkların en önemli ve en sık karşılaşılan ağrı türüdür. Kalp krizi belirtisi olan ağrılar daha çok göğüs kafesinin ön bölgesinde yaygın bir alanda Kalp Ağrısı Sol Kol Uyuşması, Kalp ağrısı sol kol uyuşması hastalıkların en önemli ve en sık karşılaşılan ağrı türüdür. Kalp krizi belirtisi olan ağrılar daha çok göğüs kafesinin ön bölgesinde yaygın bir alanda olup boyna ve sol omuza doğru yayılır. Kalp ağrısı daha çok bir noktada veya batıcı (kalbe iğne batması) şeklinde olmaz. Bu tür ağrılar genellikle hastanın kas, iskelet sistemi ile alakalı ağrılardır. Ama hastalar bu tür kas ağrısını kalp ağrısı diye adlandırır.

Kalp Ağrısı Sol Kol Uyuşması Belirtileri, Kalp ağrısını  daha çok göğüs kafesi ve etrafında hissedilen şiddetli ağrıması, sol kol uyuşması, mide ve sırt ağrısı belirtir. Kalp ağrısı ve sol kol uyuşmasını izleyen diğer belirtiler de; aort stenozu (aort kapağı darlığı), hipertrofik obstruktif kardiyomiyopati, yemek borusu spazmı ve aort yani ana damarın yırtılması, kalp zarı iltihabı, mitral psikoz gibi pek çok sorun ortaya çıkar. Bu nedenle kalp ağrısı ve sol kol uyuşması şikayetlerini ciddiye almalıyız.Kalp ağrısı ve sol kol uyuşmasına neden olan pek çok neden vardır. Kalp ağrısı sol kol uyuşmasına stres de çok etkilidir. Kalp ağrısını iki katına çıkarabilir. Çünkü damarlar daralmıştır ve kan ihtiyacı karşılanamamaktadır.

Koroner Arter Hastalığının Sebep Olduğu Kalp Ağrısı Sol Kol Uyuşması, Koroner arter hastalığı bazen hiç bir belirti göstermeye bilir. Koroner arter hastalığı ilerledikçe kalbin beslenmesi yetersizleşir. Kalbe yeterince kan gitmez ve kalp ağrısı ortaya çıkar. Hatta bu ağrı sonrası  sol kol ağrısı, sol kol uyuşması ve çene ağrısı devam eder. Kalp ağrısı, sol kol uyuşması hastanın hareket etmesi ve egzersiz yapmasıyla iyice yaygınlaşır. Hasta bu ağrı sonrası dinlenme ihtiyacı duyar. Hasta dinlendikten sonra kalp ağrısı geçebilir. 

Aortik stenoz (aort kapağı darlığı), Kalp ağrısı ve sol kol uyuşmasına neden olan başlıklardan biri de aort kapağı darlığıdır. Aortik kapağın  sertleşmesi açıklığının daraldığı ve kapağın kan akışını engellediği bir hastalıktır. Bu durumu da kapakçık üzerinde giderek daha çok yaralı doku birikir ve bu da kapakçığın daha aç açılmasına neden olur. 

Aortik yetmezlik, Kalp ağrısı sol uyuşmasın da sık görülen bir etkendir. Aortik kapakçağın tamamen kapanmadığı bir hastalıktır. Bu kalp kasılmasının dinlenme fazı esnasında kanın aorttan sol karıncığa geri sızmasına sebep olur. Günümüzde aortik yetmezliğin sebebi kalp kapakçığının bakteriyel enfeksiyonudur.

Kalp Zarı İltihabının Sebep Olduğu Kalp Ağrısı ve Sol Kol Uyuşması, Kalp ağrısı ve sol kol uyuşması genellikle kalp zarı iltihabından dolayı da hastada şiddetini arttırır. Genellikle göğüs ortasında ağrıya yol açar ama göğüs anjini ile kalp krizi ağrısında olduğu gibi omuzlara yayılmaz. Kalp zarı iltihabı tanısı çoğu vakada ekg ile konabilir. 

Kalp Ağrısı Sol Kol Uyuşması Şu Şartlarda Riskli Olabilir;
 • Normalden fazla sürüyorsa
 • Dinlenirken de devam ediyorsa
 • Normalden daha kötüye gidiyor ise hasta acilen hastaneye başvurmalıdır.
]]>
Sol Baş Parmak Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/sol-bas-parmak-uyusmasi.html Tue, 30 Oct 2018 20:23:37 +0000 Sol Baş Parmak Uyuşması, parmaklardaki uyuşma bir hastalık habercisi olabilir. Mutlaka ciddiye alınması gereken bir durumdur. Parmaklardaki uyuşma şikayeti ile doktora başvuran kişi sayısı oldukça fazladır. Ayrınt Sol Baş Parmak Uyuşması, parmaklardaki uyuşma bir hastalık habercisi olabilir. Mutlaka ciddiye alınması gereken bir durumdur. Parmaklardaki uyuşma şikayeti ile doktora başvuran kişi sayısı oldukça fazladır. Ayrıntılı muayene yapılarak, uyuşukluğa eşlik eden diğer faktörlerde saptanıp duruma göre teşhis koyulur. Sol parmak uyuşması ise bir hastalığın belirtisi yada hastalığa bağlı bir sonuç olabilmektedir. Sol baş parmak uyuşmaları genelde karıncalanma hissine benzer şekilde oluşmaktadır.

Sol baş parmak uyuşması neden olur

Sol baş parmak uyuşması oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Özellikle boyun fıtıklarında ve sinir sıkışmalarında ortaya çıkan bir durumdur. Aynı zamanda sol baş parmak uyuşması karpal tünel sendromu rahatsızlığından da ileri gelebilmektedir. Bazı durumlarda sol baş parmak uyuşması kol hareketlerine bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Kan akışı normal bir şekle dönüşünce kendiliğinden yok olur.

Tehlikeli baş parmak uyuşmaları ise durumun kronik bir hal aldığı uyuşmalardır. Sol baş parmak uyuşması uzun sürüyor ve belli aralıklar ile sık sık tekrarlıyorsa o zaman mutlaka tıbbi bir yardım alınması şart hale gelmiş demektir. Burada baz alınması gereken durum bir kaç dakikadan fazla süren uyuşmalardır. Sol baş parmak uyuşmasına eşlik eden konuşma güçlüğü, hatırlayamama, halsizlik gibi durumlarda söz konusu ise kesinlikle vakit kaybetmemek gerekir. 

Baş parmakta ki uyuşmalar diyabet hastalığının da habercisi olabilmektedir. Hatta şeker hastalığındaki ilk belirti parmaklardaki sinir tutulumu şeklinde ortaya çıkmaktadır. Parmaktaki uyuşmalar sinirlerin uzun süre baskıya maruz kalmasından da oluşabilir fakat sol baş parmak uyuşması kesinlikle ihmal edilecek bir durum değildir. Çünkü bazı kişiler işlerini bilgisayar başında çalışarak yaptıklarından dolayı bu durumun uzun süreli bilgisayar kullanmaktan ileri geldiğini düşünürler, ama maalesef konu bu kadar basit değildir.

Sol baş parmak uyuşmasının genel sebeplerine bakılacak olunursa,

 • Karpal tünel sendromu; karpal tünel el ve el bileğindeki kemik ve dokuların oluşturduğu dar bir kanaldır. Bu tünelden median sinir geçer. Bu sinir başparmaktaki kasları kumanda eder. Bu tünelde bulunan bağlarda ve tendonlarda sıkıntı oluştuğu zaman median sinire baskı yapar. Başparmak uyuşması bu durumdan ileri gelir.
 • Dirsek kemiğindeki sıkışmalar,
 • Boyunda kireçlenme,
 • Perifetik nöropati, felç
 • Vitamin ve mineral eksiklikleri
 • Diyabet
 • Çeşitli fiziksel etkenler, sol başparmak uyuşmasına sebebiyet vermektedir. 

Sebeplere bakıldığında durumun ciddiyeti belli olmaktadır. Bu sebepler bir an önce tedavi edilerek hastanın yaşam kalitesi artırılabilmektedir. Çünkü el vücudun en çok kullanılan ve en önemli uzuvlarından biri olduğundan dolayı bir an önce durumun düzeltilmesi gerekir. Sizin de kendi kendinize tedavi sürecini desteklemeniz mümkündür. Bazı vitamin takviyeleri, düzenli egzersiz, kan dolaşımın artırılması, beslenmeye daha çok dikkat edilmesi, sıcak ve soğuk kompres uygulamaları uyuşmalar için rahatlamanızı sağlayacaktır.

]]>
Üst Dudak Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/ust-dudak-uyusmasi.html Wed, 31 Oct 2018 06:40:36 +0000 Üst Dudak Uyuşması, Dudakta oluşan anormal bir hissin veya yaşanılan his değişikliğinin meydana getirmiş olduğu sorundur. Dudakta uyuşmanın en yaygın olduğu belirti üst dudağın uyuşmasıdır. Üst dudağın uyuşmasın Üst Dudak Uyuşması, Dudakta oluşan anormal bir hissin veya yaşanılan his değişikliğinin meydana getirmiş olduğu sorundur. Dudakta uyuşmanın en yaygın olduğu belirti üst dudağın uyuşmasıdır. Üst dudağın uyuşmasının kökenine bağlı olarak kronik veya akut olarak kendini gösterebilir. Üst dudak uyuşması çok önemli bir belirti ve hastalıktır. Bu nedenle doğru teşhis için mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekir. Üst dudak uyuşması genellikle 20-40 yaş arası kişilerde ve özellikle kadınlarda daha sıklıkla karşılaşılır. Çocuklarda görülen üst dudak uyuşması dikkate alınmaz ve pek önemsenmez. Çocuklarda görülen bu üst dudak uyuşması önemsenmeyip dikkate alınmadığı ve basite alındığı bu belirti aslında önemli bir hastalığın habercisi olabilir bu nedenle özellikle çocuklarda mutlaka dikkate alınması gerekir. Kendi Ülkemizde üst dudak uyuşması yaklaşık olarak otuz bin kişi de görülebilmektedir. Üst dudak uyuşmasının birçok nedeni olabileceği gibi bu uyuşmanın temelinde beyin bölgesinde oluşan gizli bir tümör olduğunun belirtisi de olabilir. 

Üst Dudak Uyuşması Nedenleri Nelerdir

Geçici İskemik Atak: Bazı kişilerde kan pıhtısı nedeni ile beyne doğru giden kanın geçici bir süre içinde durması olayına atak denir. Bu tür ataklar inmenin de ilk belirtisi olarak bilinir. 

Hızlı ve Derin Solunum: Stres ve kaygı oluşan kişilerde bu stres ve kaygıdan kaynaklanan hızlı ve derin solunum üst dudak uyuşmasına neden olmaktadır. Üst dudak uyuşmasının en yaygın belirtisi olarak bilinir. 

Kalsiyum Eksikliği: Kandaki kalsiyum eksikliğinin oluşması nedeni ile bir takım ilaçlar kullanılması veya kalsiyum eksikliğine bağlı olarak oluşan hastalıklar nedeni ile üst dudak uyuşması meydana gelmektedir. Kalsiyum eksikliği üst dudak uyuşması, dudak uyuşması ve dudak ağrısı şeklinde kendini gösterir. 

Deniz Ürünlerinden Zehirlenme: Üst dudak uyuşmalarına neden olan bir diğer neden ise deniz ürünlerinde su altı bitkilerinden gelen toksinlerin küçük olan balıkların tüketimi ile ciguatera zehirlenmesine yol açar. Bunun da ilk belirtisi üst dudak uyuşması ve dudak uyuşması şeklinde kendini gösterir. 

Periferik Nöropati: Üst dudak uyuşması ve dudak uyuşmasının en belirgin belirtilerinden biri de periferik nöropati olarak bilinir. Periferik nöropati vücudun herhangi bir yerinde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan sinir hasarları nedeni ile meydana gelmektedir. 

Ayrıca üst dudak uyuşmasının diğer nedenleri, hipertansiyon hastalığı, şeker hastalığı, kandaki kalsiyum miktarının düşmesi, diş ve çene kemiği ile ilgili yapılan ameliyatlar, dil ve ağız içinde oluşan bir takım uyuşmalar ve kullanılan yanlış ilaçların vücuda yapmış olduğu yan etkiler nedeni ile üst dudak uyuşması meydana gelmektedir.
]]>
Sol Kolda Karıncalanma https://www.uyusma.gen.tr/sol-kolda-karincalanma.html Wed, 31 Oct 2018 21:44:24 +0000 Sol Kolda Karıncalanma, Çoğunlukla herkesi panik eder. Hemen akla gelen konu kalp hastalıklarıdır. Çünkü, kal krizinin belirtilerinden biri sol kolda olan karıncalanma. Sol kolda karıncalanmanın nedenleri, dolaşım bozukluğu, kal Sol Kolda Karıncalanma, Çoğunlukla herkesi panik eder. Hemen akla gelen konu kalp hastalıklarıdır. Çünkü, kal krizinin belirtilerinden biri sol kolda olan karıncalanma. Sol kolda karıncalanmanın nedenleri, dolaşım bozukluğu, kalp krizi, vitamin eksikliği, inme, sinir zedelenmesi gibi bir çok sebebi vardır. Sol kolda karıncalanma genellikle iğnelenme ya da anormal bir his olarak tarif edilir. Bazen bir yanma ya da uyuşukluk hissi bu belirtiye eşlik eder.

Sol Kolda Karıncalanma Nedenleri

Dolaşım Bozukluğu: Sol kolunuz herhangi bir kısmındaki kan akışı, kolunuzun karıncalanması ve uyuşmasına neden olabilir. Sıkı takılar, kıyafetin kolda ya da omuzda sıkı olması kolda kan akışını yavaşlatarak uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilir.

Kalp Krizi: Kalp krizi öncesi, çene ve göğüste sıkışma ve ağrı oluşur. Durum kötüleşme, ağrı sırtta ve kollara kadar yayılır. Kalp krizi öncesi kolda karıncalanma oluşabilir.

Vitamin Eksikliği: B12 eksikliği kollarda yanma, karıncalanma hissi yaratır. Beyin ve sinir sistemi için çok gerekli olan B12 vitaminini, mutlaka almak gerekir.

İnme: Sol kolda olan karıncalanmanın aniden oluşması, baş dönmesi ve sersemlik hali inme belirtisi olabilir. İletişim kurmakta zorlanma, konuşma zorluğu inmenin diğer belirtileridir.

Karpal Tünel Sendromu: Eklemlerde aşırı baskı uygulamak dokunun sıkışması nedeniyle dolaşımının daralması, rahatsızlığı olan karpal tünel sendromuna yol açabilir. Sık sık yanlış bir duruşta oturanlar ya da aşırı yazmak gibi bilekleri zorlayıcı aktiviteler yapanlar, bu rahatsızlığın ortaya çıkma riskine açıktır.

Sinir Zedelenmesi: Omurga, omuz ya da boyundaki sinir zedelenmesi sol kolunuzun uyuşmasına neden olabilir. Çatlamış omurlar, şişen bir disk ya da omuzda sıkışmış bir sinir bu rahatsızlığın olağan suçlarıdır.
]]>
Ağız Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/agiz-uyusmasi.html Thu, 01 Nov 2018 12:54:07 +0000 Ağız Uyuşması: Ağızda meydana gelen hissizlik durumudur. Vitamin eksikliği, gıda alerjisi, ms hastalığı, kanser gibi çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Ağızda uyuşmaya dil ve dudakta hissizlik, tat alma kaybı, dilin kal Ağız Uyuşması: Ağızda meydana gelen hissizlik durumudur. Vitamin eksikliği, gıda alerjisi, ms hastalığı, kanser gibi çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Ağızda uyuşmaya dil ve dudakta hissizlik, tat alma kaybı, dilin kalınlaşma hali eşlik edebilir. Ağız uyuşmasına birçok hastalık sebep olabilir. Bunun tanısı yapılarak tedavi edilmesi mümkündür. Böyle bir durumla karşılaştığınızda panik olmayarak bilinçli davranışla hareket edilmelidir. Kulaktan dolma bilgilerle ağız uyuşmasını iyileştirme çabalarına girişilmemesi hususunda bilinçli birer birey olunması hayatınızda kolaylık sağlayacaktır.

Ağız Uyuşması En Önemli Sebepleri:
 • Ağız ile beyin arasındaki iletişimde rol oynayan kranial sinir hasarı ağız içerisinde uyuşma hissine sebep olabilir. Sinirlerdeki enfeksiyon ve baskı bu duruma yol açabilir. Hasar tramvaya neden olabilir. 
 • Şeker hastalığı, multipl skleroz, nöropati gibi sinirleri etkileyen bazı hastalıklar ağız uyuşmasına etken olabilir. 
 • Dil kanserinin başlangıç aşamasında da ağızda uyuşma oluşabilir. Bu tanı hastalığın en önemli belirtisidir.
 • Aşırı sıcak ve soğuk yiyecek içecek tüketilmesi de ağızda uyuşmaya sebeptir.
 • Diş çekilmesi ve diş ameliyatıyla bu alana anestezi uygulanması da ağızda geçici süre uyuşukluğa neden olur.
 • Ayrıca ekşi besinler de ağızda hissizlik uyandırarak geçici uyuşma belirtileri gösterir.
Ağızda Uyuşma Nasıl Geçer 
Öncelikle Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) hekimine başvurulmalıdır. Çeşitli tetkiklerden sonra ağız uyuşmasının sebebi belirlenerek gerekli tedavi yapılır.
]]>
Kol Neden Uyuşur https://www.uyusma.gen.tr/kol-neden-uyusur.html Fri, 02 Nov 2018 10:58:01 +0000 Kol Neden Uyuşur, kollarda meydana gelen uyuşma çoğunlukla düzgün olmayan bir şekilde uzanma sonucu ya da kişinin aynı pozisyonda uzun süre kalmasından dolayı ortaya çıkan rahatsız edici bir durumdur. İnsanların vücudunu Kol Neden Uyuşur, kollarda meydana gelen uyuşma çoğunlukla düzgün olmayan bir şekilde uzanma sonucu ya da kişinin aynı pozisyonda uzun süre kalmasından dolayı ortaya çıkan rahatsız edici bir durumdur. İnsanların vücudunun herhangi bir bölgesine aniden basınç uygulanması sonucunda bu bölgeye kan akışı geçici olarak kesilir. Kan akışının kesilmesinden dolayı kollarda uyuşma meydana gelmektedir. Ancak koldaki uyuşma yalnızca bu nedenlere bağlı olarak kesinlikle değerlendirilmemelidir. Çoğunlukla koldaki uyuşma durumu kişinin başka bir rahatsızlığının bir habercisi olabileceği özellikle göz önünde bulundurulmalıdır. Sorunu çözmek için mutlaka koldaki meydana gelen uyuşmanın neden kaynaklı olarak ortaya çıktığı araştırılmalıdır. 

Kol Neden Uyuşur, Kolların devamlı olarak hareketsiz bir şekilde kalması ya da aynı yapılan eylemin devam ettirilmesinden kaynaklı olarak kolda karıncalanma şeklinde uyuşmalar meydana gelmektedir. Ayrıca oluşan bu uyuşmalar kişi açısından çeşitli hastalıkların varlığının da bir habercisi olabilmektedir. Eğer kolda bu şekilde bir uyuşma veya karıncalanma söz konusu ise, kesinlikle göz ardı edilmemeli ve gerekli olan muayenenin mutlaka yapılması gerekmektedir. Kol uyuşmasına neden olan bir takım sebepler mevcut olmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır;
 • Kişinin boyun tutulması kol uyuşmasının başlıca nedenlerinden biri tanesidir.
 • Boyun bölgesinde oluşan fıtık sebebi ile kolda ağrı ve uyuşukluk hissedilmesi,
 • Gün içinde kişinin bozuk pozisyonda durması,
 • Ayrıca kol uyuşmasına sebep olan diğer etkenler arasında alkol, sigara kullanımı ile yaşanan stresten kaynaklı olarak görülebilmektedir.
 • Kişinin hem ellerinde hem de kollarında sinir sıkışması uyuşmaya sebep olmaktadır.
 • Eğer romatizmal hastalık söz konusu ise, bundan kaynaklı olarak kol uyuşması ortaya çıkmaktadır.
 • Kişinin kalp spazmı geçirmesi de kol uyuşukluğuna yol açmaktadır.
 • Özellikle dikkatsiz yapılan hareketler sonucunda omur kayması ya da geçirilen kaza sonucunda oluşan kırıklarda yine aynı şekilde kol uyuşmasının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Ancak kol uyuşmasının en başlıca nedenlerinden bir tanesi kişinin hem boynunda hem de damar hastalıklarının ilk belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bunun için her biri ayrı bir şekilde değerlendirilerek koldaki uyuşmanın sebebi neden kaynaklı olarak meydana geldiği kesinlikle araştırılmalıdır. Çünkü kol uyuşması ihmale gelebilecek bir rahatsızlık değildir. 
Boyun Fıtığı Sebebi İle Kol Uyuşması, boyun kısmının her iki arasında adeta bir yastık görevi gören ve aynı jölemsi bir kıvamda olan kıkırdak yapıdaki disk dokusudur. Özellikle bu yapı hem omuriliğe hem de kollara giden sinirleri taşımaktadır. Boyun fıtığının büyüklüğü ve basısı sebebi ile özellikle boyun bölgesi ve kollarda uyuşmaya, ağrıya neden olmaktadır. Ayrıca bu durum kollardaki kaslarda uyuşma ile beraber kuvvet kayıplarına neden olmaktadır. Hatta kollardaki uyuşma aynı zamanda ellerde his kayıplarının ortaya çıkmasını tetiklemektedir.
]]>
Kolda Ağrı Ve Uyuşma https://www.uyusma.gen.tr/kolda-agri-ve-uyusma.html Fri, 02 Nov 2018 17:55:08 +0000 Kolda Ağrı ve Uyuşma, günlük hayatta çoğu kişinin rastladığı bir durumdur. Kolda ağrı ve uyuşmanın birçok sebebi vardır. Bunların öneminin yanında koldaki ağrının sağ kolda mı yoksa sol kolda mı olduğu da bazı duru Kolda Ağrı ve Uyuşma, günlük hayatta çoğu kişinin rastladığı bir durumdur. Kolda ağrı ve uyuşmanın birçok sebebi vardır. Bunların öneminin yanında koldaki ağrının sağ kolda mı yoksa sol kolda mı olduğu da bazı durumlarda hayati önem taşır. Bu sebeplerden en önemli olanı kolda ağrı ve uyuşmaya neden olan genel sebep sinir sıkışması veya dolaşım bozukluklarıdır. Sinir sıkışmaları kronik bir hastalığa bağlı olarak olabileceği gibi günlük hayatta yapılan ters hareketlerden dolayıda olabilmektedir. Kolda ağrı ve uyuşmaya on kişiden altısında görülmektedir. Kolda ağrı ve uyuşma karıncalanma hissi isteksizliğe ve üşengeçliğe neden olur. Kişi böyle durumlarda hiçbir aktivitede bulunmak istemez ve keyifsiz olur. Günlük yaşantımızı bu denli etkileyen bir durum söz konusu olduğunda önüne geçerek tedbir alınmalıdır. Kolda ağrı ve uyuşmaları engellemek için kişi öncelikli olarak kendi yaşantısındaki olumsuzlukları kaldırmalı, düzenli beslenmeli ve egzersizlere yönelmelidir. Yapılan egzersizler sayesinde kolda ağrı ve uyuşma hissi minimuma indirgenecektir. 

Kolda Ağrı Ve Uyuşma Nedenleri

Kolda Ağrı ve uyuşma olmasının birçok sebebi vardır. Bunlardan en genel olanları ise sinir sıkışmalarıdır. Peki sinir sıkışmaları neden olur diye düşünüyorsanız sebebi çok net. Günümüz hastalığı olan obezite ve beraberinde getirdiği diyabet hastalığı sinir sıkışmasına neden olarak kolda ağrı ve uyuşmayı tetikler. Bunun yanı sıra alkol,sigara, pipo ve buna benzer tütün ürünleri de kan dolaşımını etkileyerek vücudun çeşitli bölgelerinde uyuşma ve karıncalanmaya neden olur. Kolda ağrı ve uyuşmanın diğer sebebi ileri yaşlarda görülen yüksek tansiyon hastalığıdır. Buna bağlı olarak beyne giden kan miktarı azalır ve  kişiye inme inebilir. İnme inmesi esnasında vücudun belirli yerlerinde uyuşmalar ve his kaybı olabilir. Kolda ağrı ve uyuşmanın sebepleri her zaman bu kadar ciddi olmayabilir. Günlük hayatta yaptığımız hareketlerde kolda ağrı ve uyuşmaya sebep olabilir. Kolun üzerine uzun süreli yatılması kolda ağrı ve uyuşmaya yol açabilir. Uzun süreli seyahatlerde sık rastlanan bir durumdur. Her şeyin başında gelen sağlıklı ve düzenli beslenme kolda ağrı ve uyuşmaları da önler. Vitaminler vücutta depolanmadığı için günlük olarak vücudun karşılaması gereken vitamin miktarı dışarıdan ek gıda takviyesiyle alınmalıdır. Bol bol meyve tüketilmelidir. Bazende çevresel faktörler kolda ağrı ve uyuşmaya sebep olur. Kola alınan darbe, hafif çatlaklar veya kırıklar kolda ağrı ve uyuşma yapabilir. Böyle durumlarda da mutlaka doktor kontrolünden geçilmelidir. 
]]>
Kalp Sıkışması Kol Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/kalp-sikismasi-kol-uyusmasi.html Sat, 03 Nov 2018 03:00:45 +0000 Kalp Sıkışması Kol Uyuşması, denildiğinde akla gelebilecek ilk şey kalp rahatsızlıkları yada kap krizi olabilir. Aynı zamanda sol kolda uyuşma olması demek boyun fıtığı belirtisi olabileceğinden telaş yapılmaması g Kalp Sıkışması Kol Uyuşması, denildiğinde akla gelebilecek ilk şey kalp rahatsızlıkları yada kap krizi olabilir. Aynı zamanda sol kolda uyuşma olması demek boyun fıtığı belirtisi olabileceğinden telaş yapılmaması gerekir. Öncelikle ailede, yakın akrabalarda kalp rahatsızlığı olup olmadığını bilmek gerekir. Eğer böyle bir risk yakınlarda mevcutsa kalp rahatsızlığı olma olasılığı yüksektir. Öyle ise yapılması gereken ilk iş hemen bir uzmana yanı doktora görünmektir. Sol kolda uyuşma olmasının başka bir nedeni de kan dolaşımının yavaş olması yada koldaki sinirlere baskı oluşmasından da meydana gelebilir. Kalp sıkışması yada göğüs bölgesindeki ağrıların farklı nedenleri de vardır. Bunlar ağırlıklı olarak kas ve iskelet sistemiyle alakalı ağrılar olabilir. Bu bölgedeki ağrılar veya uyuşma nedenlerinden bazıları da şunlardır: Kansızlık (anemi), kalp kapağı darlığı, dokularda oksijen azalması, kalp zarı iltihabı, ana damarın yırtılması, yemek borusunda yırtılma, ülser gibi hastalıklarda olabilir. Kişinin depresyonda olması da kalpte sıkışmaya kolda uyuşmaya neden olabilmektedir ki buda yüksek bir ihtimaldir. Sol kol uyuşmasının da birçok nedeni vardır.

Sol Kol Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir

 • Alkol ve sigara tüketimi,
 • Vitamin eksikliği,
 • Sinir sıkışması ve hasarı,
 • Kolda kırıklar olması,
 • Damar sertliği gibi kalp rahatsızlıkları,
 • Dolaşım bozukluğu,
 • Omuz ve kollardaki sinirlerde yırtık olması,
 • El ve bileklerdeki kistler,
 • Kolda kas çekilmesi,
 • Kola inme inmesi,
 • Kollara kan taşıyan arterlerin daralması,

Kalp Sıkışmasının Nedenleri Nelerdir

 • Kalpteki ritim bozuklukları,
 • Ateşli hastalıklar,
 • Enfeksiyonlara bağlı hastalıklar,
 • Tiroid bezlerinin hızlı çalışması,
 • Tiroid bezlerinin yavaş çalışması,
 • Şeker hastalığı,
 • Tansiyon hastalıkları,
 • Vitamin ve mineral eksik olması yada fazla olması,
 • Fazla derecede yorgunluk ve uykusuzluk,
 • Aşırı derecede sigara, alkol, çay, kahve, nargile tüketimi,
 • Yanlış beslenmeden kaynaklı mide rahatsızlıkları,
 • Kolesterol yüksekliği gibi.

Kalp sıkışması kol uyuşmasından korunmak için yapılması gereken pek çok şey vardır. Öncelikle bir doktora gidilmeli, kesinlikle tıbbı destek alınmalıdır. Yaşam şeklini değiştirmek gerekmektedir. Yenilen içilen her şeye dikkat edilmelidir. Kolesterol yüksekliğinden uzak durulmalıdır. Yağlı yemeklerden ve hamur işinden uzak durulmalıdır. Tuzu azaltmalı, şekerden uzak durulmalı, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Meyve ve sebze tüketimine dikkat edilmeli dengeli ve doğal besinler yenilmelidir. Ani hareketlerden kaçınılmalı stresten uzak durulmalıdır. Günlük en az yarım saat yürüyüşler yapılmalıdır. Kol ve bacak egzersizleri yaparak vücudun esnekliği sağlanmalıdır. Mevsim yeşillikleri ve meyveleri tüketilmelidir. Düzenli uyuyup istirahat edilmelidir.

]]>
Hamilelikte Sol Kol Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/hamilelikte-sol-kol-uyusmasi.html Sat, 03 Nov 2018 21:51:28 +0000 Hamilelikte sol kol uyuşması: Anne adaylarının gebelik döneminde el ve kollarda anlaşma, karıncalanma görülebilir. Daha ileri hallerde güçsüzlük hissi de meydana gelmektedir. bu duygular gebeliğin son zamanlarında daha çok gör Hamilelikte sol kol uyuşması: Anne adaylarının gebelik döneminde el ve kollarda anlaşma, karıncalanma görülebilir. Daha ileri hallerde güçsüzlük hissi de meydana gelmektedir. bu duygular gebeliğin son zamanlarında daha çok görülmektedir. Bu anlaşma ve karıncalanmanın asıl nedeni Karpal Tünel Sendromudur. Her ne kadar birtakım meslek gruplarına özgü bir hal ve daha çok bilgisayar başında çalışan şahıslarda görülme oranı daha yüksek olsa da, gebelik döneminde daha çok yaygınlaşmaktadır. 

Belirtileri
 • Parmak, el ve bileklerde uyuşmalar
 • Yanma
 • Ağrı
Bu duygular daha çok geceleri meydana gelir. Arada sırada kolun ön üst alanında da hissedilmektedir. Daha süreğen hallerde güçsüzlük hissi ve sakarlık hallerinde artma görülür. Uyuşukluk, ağrı ve yanma her iki elde de görülebilir. Doğum sonrasında belli bir zaman içerisinde kendiliğinden kaybolur.

Gebelikte Sol Kol Uyuşması; Gebelikte, annelerin ellerinde anlaşma ve yanma hissi olabilir. Daha ileri günlerde güçsüzlük hissi de oluşabilir. Bu tür duygular gebelik dönemini son dört aylık döneminde daha sık görülür. Uyuşmaların gerçek nedeni, karpal tünel sendromu’dur. Her ne kadar çoğu meslek grubunda (genelde bilgisayar başında çalışanlarda) bu tür duygular görülmektedir. Fakat gebelikte daha çok görülür.
Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri; Karpal tünel sendromunda; el, parmak ve bileklerde anlaşma, yanma ve ağrı olur. Bu tür duygular genellikle gece daha çok ve daha kötü şekilde hissedilmektedir. Hamilelikte sol kol uyuşması, bazı günlerde bu tür duygular, kolun ön ve üst alanında hissedilir.

Hamilelikte sol kol uyuşması risk faktörleri
 • Bilekleri sıklıkla hareket ettirmek
 • Bileklere aşırı baskı yapmak
 • Bilgisayarda iken bileklerin ideal olmayan pozisyonda durması
 • El ve kolların sık kullanıldığı bir iş yapmak
 • Şeker hastalığı
 • Troid bezinin az çalışması
 • Ramatoid artrid
Teşhis; En iyi tespit tekniği nörolojik muayenedir. Muayene sonrasında anne adayından MR istenir. Daha sonra anne adayına EMG testi yapılır. Aynı süreçte sistemik hastalıkları ayırt edebilmek için kan tahlilleri yapılır. Doktor bu bilgileri incelediği esnada tanıyı kesinleştirdikten sonra anne adayına uygulanacak tedavi planı hazırlanır.
Öneriler; Kollar üstüne yatılması şikayetleri artıracağı için bu halden kaçınmak
 • B6 vitaminlerinizi aksatmamanız
 • Kortizonlu ya da kotizonsuz ilaçlar gebelik döneminde önerilmez.
 • Tedaviler olumsuz netice verirse gebelik sonrası kolay bir cerrahi operasyon ideal olabilir.
Tedavi; Tedavi gerektirecek hal tüm gebe kadınların %1-2'sinde görülür. Tedavi sendromlara oranla değişir. Hamilelikte sol kol uyuşması, ameliyat ile tedavisi mümkün olabilir ancak gebelik sırasında ender uygulanır.
]]>
Dişlerin Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/dislerin-uyusmasi.html Sun, 04 Nov 2018 04:07:50 +0000 Dişlerin uyuşması, görülen bu problem başka hastalıkların habercisi olabilir. Diş uyuşması genellikle tek başına görülen bir durum değilken; uyuşma çoğunlukla iğne batması, uyuşukluk, karıncalanma gibi şikayetler ile g Dişlerin uyuşması, görülen bu problem başka hastalıkların habercisi olabilir. Diş uyuşması genellikle tek başına görülen bir durum değilken; uyuşma çoğunlukla iğne batması, uyuşukluk, karıncalanma gibi şikayetler ile görülebilir. Bu hisler ile diş dışında diş etinde veya dil gibi yerlerde de uyuşmalar gözlenebilir. Böyle durumlarda tat alma hissinin tamamen kaybolması gibi sıkıntılar oluşurken; konuşurken problem, kalıcı şekilde hissedilen aşırı ağrılar, tat almada sıkıntı meydana gelir.

Dişlerin UyuşmasıDiş uyuşmasının nedenleri
 • Dişlere sert dokunan bir şey oluştuğu zaman dişlerin içerisinde bulunan sinir ve damarlarda hasar oluşmuş olabilir. Dişin uyuşması için içinden geçen sinirlerin etkilenmesi gerekir. Bazı durumlarda dişlerin kökü daha fazla alana yayılmış olabilir. Böyle durumlarda ağızda oluşan yara gibi oluşumlara yakın olan diş sinirleri bu oluşumdan etkilenerek uyuma meydana getirebilir. 
 • Ağza alınan herhangi bir cisim sebebiyle diş uyuşması olurken; alkol, sigara kullanımı gibi sebepler dolayısıyla sinir sisteminin algısında zayıflamalar veya çoğalmalar gözlenir. Böyle durumlarda dişlerde sızlama ve uyuşmalar meydana gelir.
 • Ayrıca antidepresan gibi ilaç kullanımları sinir sisteminde problem yarattı için dişlerde uyuşma gibi problemlere neden olabilir.
 • Dişte oluşan apse gibi durumlar dişin uyuşmasına sebep olabilir. Anestezik solüsyon içeren ilaçlar sinir uçlarına doğru etki yapar ve böylelikle apse varlığında asetik bir durum meydana gelerek bu bölgede uyuşmalar gözlenir.
 • Diş bölgesinde uyuşmanın başlıca sebepleri arasında sıcak soğuk hassasiyeti yer alır. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk yiyecekler diş bölgesinde uyuşma ya sebep olur. Özellikle de soğuk yiyecekler dondurma, soğuk kola, soğuk su gibi gıdalar ağza alındığı zaman diş bölgesinde uyuşmalar ve karıncalanmalar meydana gelebilir.
 • Ağızda bulunan dişlerdeki çürükler gibi sebepler ile burada oluşan iltihaplanmalar dişte uyuşmaya sebep olabilir.
 • Ayrıca soğuk suya girmek; yani soğuk suda yüzmek gibi işlemlerde dişlerde uyuşma meydana gelir. Böyle durumlarda aşırı soğuk sulardan kaçınmak gerekir.
 • Dişi uyuşmasının başlıca sebepleri arasında diş problemler yer alırken; ağız bölgesine alınan darbe ile dişlerde uyuşma meydana gelebilir. 
 • Tedavi amaçlı dişlerde uyuşma oluşur. Örneğin dolgu veya çürük diş tedavisinde uygulanan anestezik iğne ile bu bölgenin uyuşması sağlanır. Diş etine yapılacak enjekte edilen ilaç ile diş ve diş etinde, ağzın büyük bölümünde uyuşmalar meydana gelebilir.
 • Diş bölgesindeki uyuşma cerrahi amaçlı uyuşmalar arasında ilk sıralarda yer alır. Lokal anestezi ağız bölgesinin uyuşturulması halinde yapılacak operasyonun kolay olması sağlanırken; bu işlem esnasında diş ve etrafı uyuşturulmuş olur.
Diş uyuşmasının tedavisi

Ağızda bulunan diş, dil, diş eti, damak gibi bölümlerde bulunan uyuşmanın tedavisi için öncelikle diş doktoru tarafından muayene edilmesi gerekir. Yapılacak kontroller sonrasında ağızda bulunan probleme göre tedavi edilmesi sağlanır. Dişlerde bulunan çürük, oyuk veya enfeksiyon gibi problemlerde dişlerde bulunan uyuşmanın giderilmesi sağlanır. İltihap gibi oluşumlar varsa öncelikle antibiyotik kullanımı gerekir. Bu kullanım ile apse yapması engellenerek diğer tedavi şekilleri uygulanır. Böylelikle yapılan tedavi ile dişte bulunan uyuşma giderilir.
]]>
Bel Fıtığı Ayak Uyuşması Nasıl Geçer https://www.uyusma.gen.tr/bel-fitigi-ayak-uyusmasi-nasil-gecer.html Mon, 05 Nov 2018 01:52:05 +0000 Bel fıtığı ayak uyuşması nasıl geçer, bel fıtığı olan kişilerde görülen bu şikayetleri ameliyat ile tedavi edilmesi mümkün değildir. Belin kalıcı olarak iyileştirilmesi için hastada öncelikle bel fıtığına sebep olan Bel fıtığı ayak uyuşması nasıl geçer, bel fıtığı olan kişilerde görülen bu şikayetleri ameliyat ile tedavi edilmesi mümkün değildir. Belin kalıcı olarak iyileştirilmesi için hastada öncelikle bel fıtığına sebep olan faktörün temelden çözülmesi gerekir. Burada ilk etkilenen yapı bel fıtığı omurga sistemidir. Omurga sisteminde bağların kemiğe yapışma yerlerinde sağlamlaştırma yapılarak oluşan bel fıtığının giderilmesiyle, ayak uyuşması gibi problemlerin giderilmesi sağlanır.

Ayak bölgesinde uyuşma genellikle iki tarafta olurken bel fıtığıyla ilgili olan ayak uyuşması tek taraflı olarak; sağda veya solda olması mümkündür. Ayak uyuşması genellikle bel fıtığı habercisi olarak düşünülürken; iğne batması, ayakta yanma, karıncalanma, ani giren ağrılar ve zonklama şeklinde ağrı gibi şikayetler ile birlikte hissedilebilir. Disklerde oluşan problemler sonucu sinirlere baskı uygulanmasıyla ayak bölgesinde uyuşma hissedilir.

Bel fıtığı şikayetleri için gerekli uygulamalar
Bel fıtığı ameliyatı olmadan önce kişinin gerekli Fizik Tedavi görmesi gerekir. Bel fıtığı ameliyatı olmasına rağmen tekrar fıtık şikayetleri görülen birçok hasta vardır. Fıtık oluşumu döneminde uygulanan başarılı ve kalıcı yöntemler sayesinde belde bulunan fıtığın giderilmesi sağlanarak; bacakta, kalçada ve ayaklarda oluşan ağrıların ve uyuşmanın geçmesi sağlanır. Bel fıtığı ağrısı ve ayak uyuşması bulunan kişilerin doktorun uygulayacağı değişik tedavi yöntemlerine uyuyarak bu rahatsızlıklardan kurtulması sağlanır. Bunun için fıtık tedavisi hastadan hastaya değişiklik gösterirken; ağır kaldırmamak, yatak istirahati, kas gevşetici ilaçlar ve ağrı kesici yöntemler ile bu bölgede bulunan uyuşmanın ve ağrıların giderilmesi sağlamış olur. Ayrıca steroid enjeksiyonları ve egzersiz gibi fizik tedavileri sayesinde bel fıtığı problemlerinin giderilmesi sağlanır.

Öncelikli olarak bel fıtığı olan kişilerin ağır yük kaldırmaması gerekir. Bel fıtığı olan kişiler hareket ettikleri zaman ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Fazla kilolar varsa ise öncelikli olarak fazla kilolarından kurtulmaları; yapacaklara uygun egzersiz ve diyetlerle bu kiloları vererek bel fıtığının ağrılarından ve uyuşmadan kurtulmaları sağlanmış olur. 

Bel Fıtığı Ayak Uyuşması Nasıl Geçer
Genetik problemler ve Bel fıtığı şikayetlerinin giderilmesi
Ayrıca bu hastalarda kalça çıkıklığı sorunları, kısa bacak problemleri ve denge bozuklukları gibi bel fıtığı sebepleri olan genetik hastaların gerekli tedavi uygulamaları ile bel fıtığı hastalarının şikayetlerinin hafiflemesi sağlanır. Bu hastalıkların tedavisinin ardından hastaların bel kısmına aşırı yüklenmemesi ve bel kısmını zorlanmaması ile ayaklarda oluşan uyuşmanın giderilmesi desteklenir. Bu problemlerde hastaların masada saatlerce sabit kalması sonrasında aniden hareket etmesiyle bel fıtığı hastalığının oluştuğu gözlenirken; yapılacak en uygun yöntem olan egzersiz ve Fizik Tedavi yöntemlerinin kullanılması olur. 

Omurgalarda bulunan çekme kuvveti uygulanması otururken olmadığı için omurilik yapısının bozulması meydana gelir. Burada fıtıklaşmaya zemin hazırlayan oluşumlar sonrasında bel fıtığı olmasının yanında omurga sisteminde bozulma ve dejenerasyon gerçekleşir. Burada bulunan bağların kemiğe yapışması ile adeta bu bölgede bulunan fıtığın ağrılarının artması gözlenir. Bel fıtığının tedavisi ameliyatsız da mümkündür. özellikle hastalarının iskeletinin oynamaması ani hareket ile oynayan diskin sinire baskı yapması sonucu oluşan bacakta kasılma, ayakta uyuşma, bel tutulması, kasılma, bel ağrısı gibi problemlerin yanında; karıncalanma, yanma ve üşüme gibi problemlerle görülür. Bel fıtığını önlemek için öncelikli olarak güçlü kas yapısına sahip olmak gerekir. Bunun için ise düzenli spor yaparak kasların kuvvetlendirilmesi sağlanır.  Haftada en az 4 kere bir saa]]> Hamilelikte Bacak Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/hamilelikte-bacak-uyusmasi.html Mon, 05 Nov 2018 12:51:34 +0000 Hamilelikte bacak uyuşması, gebelik süresi boyunca gözlemlenen değişimler arasında en sıra dışı olanıdır. Gebelik yaşayanlar bir anda bacaklarını hissetmemeye başlayabilir ve oluşan durum karşısında paniğe kapılara Hamilelikte bacak uyuşması, gebelik süresi boyunca gözlemlenen değişimler arasında en sıra dışı olanıdır. Gebelik yaşayanlar bir anda bacaklarını hissetmemeye başlayabilir ve oluşan durum karşısında paniğe kapılarak hastaneye başvurabilirler. Fakat doktorlar bütün bu paniğin gereksiz meydana geldiğini bildirmekteler. Çünkü hamile bayanların bacaklarında meydana gelen bu vaziyet tamamı ile normal olarak karşılaşılan bir durum. Konu ile ilgili uzmanlar, hamile bayanların her 4 kişiden birinde gebelikleri esnasında bacaklarında uyuşma gözlemlendiğini bildiriyor. Bununla birlikte bacak uyuşması en fazla gebeliğin son 3 ayı içinde meydana geliyor.  

Yükselen göbek kısmı kalça sinirlerine basınç uygulamaya başlıyor, pelvisten başlayarak bacaklarda uyuşmaya neden oluyor. Bir çok hamille kadın gebelik esnasında ayaklarda ve kollarda görülen uyuşma problemi ile karşılaşır. Uyuşmalar çoğunlukla akşam veya gece saatlerinde dinlenme esnasında kendini gösterir. Bu problemlerden korkmak gerekmez. Anne ve bebek açısından tehlike yaratmayan bir durumdur. Ama fazla tekrarlandığında ayaklarda oluşan bu uyuşmalar hem anneyi huzursuz etmektedir hem de annenin vücudunda bulunan birtakım sıkıntılara işaret edebilir.     

Hamilelikte Bacak UyuşmasıGebelerde uyuşma ve karıncalanma olmasının nedeni 

Gebelikte rahim (döl yatağı) kalınlaştıkça, bacaklara giden sinirlerin çoğuna baskı yapabilmektedir. Su tutulma sorununa ilişkili olarak bacaklar şiştiği taktirde birtakım sinirler basınca maruz kalabilmektedirler. Bu basınç genellikle bacaklarda ve parmaklarda uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilmektedir. Bu bulgular kimi zaman önemli olabilmekte ve doğum ardından kaybolmaktadır ve genellikle lohusalığın sonuna yaklaştıkça çok ender olsa da kol ve eller de etkilenebilir. Karpal tünel sendromu olarak adlandırılan bir hastalıkta, bir elde veya her 2 elde  yanma, iğneleme ve parmaklarda uyuşukluk hissedilmesine  neden olabilmektedir. Özel bir atel (el bileğinin sabit kalmasına destek eden bir sargı çeşidi) giyilerek rahatsızlığın giderilmesine destekçi olunabilir. Bazı bayanlarda çabuk ve derin solumaya bağlı olarak uyuşukluk ve iğnelenme hissedilebilir. Hamilelik esnasında ayaklarda (ve bazı durumlarda kollarında) oluşabilen uyuşmaların sebepleri şunlardır:  
 • Birçok durum için bunun nedeni hamile bayanın vücudunda kalsiyum, potasyum ve magnezyum benzeri minerallerin ve B6 vitaminin eksikliğidir. Bu bozulma gebeliğin öncesinde sık tekrarlanan kusmalar, ortalarında ve bitiminde ise dengesizce beslenme, diüretik içeriklerin kabulü, yükselen çocuğun bu vitamin ve minerallere gereksiniminin çoğalması sonucu oluşabilir.  
 • Kanda hemoglobinin düzeyinin düşmesi uyuşmalara neden olabilmektedir. Bu vaziyette uyuşma haricinde kadında halsizlik, uyku durumu, baş dönmesi, bayılma benzeri semptomlar gelişebilir.  
 • Damarların varis rahatsızlığı uyuşmalara neden olabilmektedir. Bazı durumlarda uyuşmalara ilaveten bayanların ayaklarda ağırlık, yorgunluk ve ağrı hissi oluşabiliyor, ayak damarları meydana çıkıp belirginleşiyor.  
 • Kandaki şekerin düzeyinin değişimi.  
 • Gebeliğin son. üç aylık periyodunda gelişen damarların kasılması sendromu da uyuşmalara neden olabilmektedir. Bunun sonucu olarak ayaklarda kan dolaşımı zorlaşır. Uyuşmalar kadını sırt üstü veya sağ tarafa yattığında normalden daha fazla huzursuz etmektedir.
Uyuşma ve karıncalanma amaçlı rehabilitasyonda ne yapılmalıdır  

Kişide karpal tünel sendrom olmasından şüpheleniliyorsa  rehabilitasyon öncesi hastanın el bileğine takacağı bir atel verilir. Verilen atel el bileğini gereken biçimde tutacak, böylelikle sıkışma önlenmiş olacaktır. Uyuşmalar başlamışsa fazla kuvvetli olmayan kişilerde tek başına atel yeterlidir. İlaç olarak parasetamol çeşidi  ağrı kesici ilaçlar, sinirsel uçları onardığ]]> Serçe Parmak Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/serce-parmak-uyusmasi.html Mon, 05 Nov 2018 14:47:47 +0000 Serçe Parmak Uyuşması, kronik parmak uyuşması rahatsızlıklarına işaret olabilir. Serçe parmak uyuşması daha çok kollarda bulunan ulnar sinir sıkışmasının belirtisi olabilir bu uyuşma genelde karpal tünel sendromu hastalı Serçe Parmak Uyuşması, kronik parmak uyuşması rahatsızlıklarına işaret olabilir. Serçe parmak uyuşması daha çok kollarda bulunan ulnar sinir sıkışmasının belirtisi olabilir bu uyuşma genelde karpal tünel sendromu hastalığından kaynaklanmaktadır. Serçe parmak uyuşmasının neden olan sebeplerin anlaşılabilmesi için bu rahatsızlığın tanısının doğru tetkik edilmesi için uzman bir doktora başvurulması gerekir. Ulnar diye bilinen sinir bütün kol boyunca uzanan ve el bileğinde sonlanır. Bu sinir elin parmaklarının serçe parmağın his duyusundan ve hareketinden sorumludur. Dirseğin iç yanından eliniz ile de hissedebileceğiniz bir tünelden geçer. Dirseğe almış olduğunuz darbelerden dolayı ulnar sinir etkilenerek sinirde ödeme bağlı olarak sinir tünel içerisinde sıkışır. Bu sinir sıkışması ulnar sinir sıkışması ya da kubital tünel sendromu olarak adlandırılmaktadır.

Parmak Uyuşmasına Neden Olan Rahatsızlıklar
 • Periferal nöropati
 • Şeker hastalığı
 • Multipl skleroz
Parmak uyuşması genel olarak her insanda görülen yaygın bir durumdur. Bu durum karıncalanma veya duyu kaybı hissine yol açar. Uzun bir süre aynı pozisyonda kalan kolun sinire baskı uyguladığından ve sinire yetersiz kan akımı sonucu  serçe parmak uyuşması meydana gelir. Bunun yanı sıra parmaklardaki iltihaplı enfeksiyonlar yada parmak yaralanmaları da uyuşmaya neden olacaktır. Çoğu parmak uyuşması tehlikeli olmayabilir ama tümörler ve inme gibi ciddi sıkıntılardan dolayı da parmaklarda uyuşma meydana gelebilir. Tehlikeli olan durum kronik uyuşmalardır. Kronik uyuşmalarda parmak uyuşması uzun sürüyor kalıcı oluyor ise bu durum çok ciddi tıbbi durumdan söz edilebilir. Periferal nöropati, şeker hastalığı, multipl skleroz gibi önemli sağlık sorunları bu uyuşmalara neden olabilir. Birkaç dakikadan fazla uyuşma veya olağan dışı duyular görülüyor ise örneğin; kafa karışıklığı, felç, konuşma bozukluğu veya güçsüzlük ile birlikte parmak uyuşması yaşarsanız uzman bir doktora başvurmalıdır. 

Serçe Parmak Uyuşması
Tedavisi
 • Sık telefon görüşmesi yapıyor iseniz dirsek fazla kullanmamalıdır.
 • Dirseğinizi düz tutarak sinir sıkışması engellenmelidir.
 • Kolların göğüs üzerinde çaprazlaşması engellenmelidir.
 • Geceleri kullanacağınız kolun pozisyonunu ayarlayan ateller kullanmalısınız.
 • Spor esnasında dirseği koruyan dirseklik kullanılmalıdır.
Yukarıda bahsi geçen tedavi yöntemleri serçe parmak uyuşamsına engel olmuyor ise kas güçsüzlüğü yada ağrı şikayetleri sürüyorsa cerrrahi tedavi yöntemi düşünülmelidir. En sık olarak kullanılan cerrahi tedavi yöntemi anterior submuscular transpozisyon adı  verilen sinirin kemik tünelin arkasında önüne alınmasıdır. 
]]>
El Baş Parmak Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/el-bas-parmak-uyusmasi.html Tue, 06 Nov 2018 04:47:50 +0000 El Baş Parmak Uyuşması, Baş parmak uyuşması, çoğu kişilerde sıradan bir durum olarak görülmektedir. El baş parmak uyuşması, hissizlik, karıncalanma ve parmaklarda duyu kaybı gibi bir takım sorunlara neden olabilmektedir. Bu El Baş Parmak Uyuşması, Baş parmak uyuşması, çoğu kişilerde sıradan bir durum olarak görülmektedir. El baş parmak uyuşması, hissizlik, karıncalanma ve parmaklarda duyu kaybı gibi bir takım sorunlara neden olabilmektedir. Bu durumlarda kişilerde dikkat eksikliği ve hareket zorlanması gibi sorunlar oluşabilmektedir. Bundan dolayı baş parmak uyuşması, kişilerde rahatsızlık yaratan bir durumdur. Her ne kadar baş parmak uyuşması kişilerde sıradan bir sorunmuş gibi algılansa da, kimi insanlarda çok büyük bir damar sorunu olarak ta ortaya çıkabilmektedir. Eğer bu sorun kişilerde sık sık tekrarlanıyorsa veya bir kaş dakika içinde geçmiyorsa, mutlaka doktora başvurarak bu uyuşma sorununun giderilmesi gerekir. Aksi halde, özellikle baş parmak uyuşması ileride çok büyük sorunlara yol açabilmektedir.

El baş parmak uyuşması nedenleri

El baş parmak uyuşmasının en büyük nedenlerinden biri de kişinin kolunu sabit bir pozisyonda uzun bir süre hep aynı yerde tutmasıdır. El baş parmak uyuşmasının en çok karşılaşılan nedeni bu durumdan kaynaklanmaktadır. El baş parmak uyuşmasının bir diğer nedeni, bazen kişilerin baş parmağına gelen damarlara yeterince kan gelmemesi gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Eğer baş parmak uyuşmasının nedeni bu ise, kişinin derhal bir doktora başvurması gerekir. Çünkü parmağa yeteri kadar kan gelmemesi kişilerde çok büyük sorunlara neden olabilir. Bazen de baş parmak uyuşması, parmağa giden sinirlerin herhangi bir yaralanma veya darbe sonucu sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durumdan dolayı da kişinin acil muayene olması gerekmektedir.

El Baş Parmak Uyuşması
El baş parmak uyuşması, çoğu zaman tehlikeli bir durum arz etmeyebilir. Ama yine de bir doktora başvurarak bu durumun normal olup olmadığını neticelendirmek gerekir. Çünkü bu sorun yukarıda da belirtiğimiz gibi, eğer herhangi bir enfeksiyondan kaynaklanıyor ise ileride çok büyük sorunlara neden olabilmektedir. Ayrıca bu gibi durumlarda, kişilerde önce kangren olmak üzere çok değişik hastalıklar oluşabilmektedir. Baş parmak uyuması durumunda, doktorlar tıbbi görüntüleme cihazından yararlanarak, sorunları rahatlıkla çözebilirler. Eğer doktorlar, herhangi bir damardan dolayı bu sorunun oluştuğundan şüphelenirlerse, Daha detaylı bir muayene yoluna gidebilirler.
]]>
Parmak Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/parmak-uyusmasi.html Tue, 06 Nov 2018 09:15:41 +0000 Parmak uyuşması, insanlarda vücudun farklı hareketler nedeniyle verdiği tepkilerden biridir. Aslında vücutta birçok bölgenin uyuşması, bu bölgelerin baskı almasından kaynaklanmaktadır. Fakat insanlarda uyuşmanın nedeni eğer b Parmak uyuşması, insanlarda vücudun farklı hareketler nedeniyle verdiği tepkilerden biridir. Aslında vücutta birçok bölgenin uyuşması, bu bölgelerin baskı almasından kaynaklanmaktadır. Fakat insanlarda uyuşmanın nedeni eğer buysa, durum oldukça normaldir. Eğer kişinin uyuşan bölgesi herhangi bir şekilde baskı almıyorsa bu durumda uyuşmaya neden olan anormal problemler olabilir. İnsanlarda parmak uyuşması, bazen de aşırı hızlı olan sıcaklık değişimleri sonrasında meydana gelebilmektedir. Parmak uyuşması durumunda, uyuşan parmakta iğnelenme ve karıncalanma hissi meydana gelebilir. Bu his kişide birçok farklı nedenle ortaya çıkabileceği için sorunun süreklilik göstermesi durumunda detaylı bir tıbbi muayeneye ihtiyaç duyulabilir. Bunun yanında aslında parmak uyuşması sorununda kişinin parmağına dışarıdan bakılarak da tahminler yürütülebilir. Eğer kişilerde parmak uyuşmasıyla birlikte parmakta renk değişimleri meydana geliyorsa bu durumda sorunun çok daha ciddi olduğunu anlayabiliriz. Eğer renk değişimine rağmen, kişi herhangi bir müdahalede bulunmazsa, kişinin ileri hayatında çok ciddi ve kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Bu sorun direk olarak insanlarda doku bozulmalarına ve buna bağlı olarak diğer hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun için eğer parmak uyuşması, rahatsız edici bir hal almışsa kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Parmak uyuşmasının nedenleri nelerdir
 • Parmak uyuşması, aslında insanlarda boyunda meydana gelen kireçlenme sorunlarında bile meydana gelebilir. Çünkü insanlarda bulunan sinir ağları ayaktan kafaya, parmaklardan ayaklara olacak kadar yaygındır. Boyunda meydana gelen kireçlenme, insanlarda kemik hasarına neden olarak kemik tümörüne, osteopeni gibi problemlere neden olmaktadır. Bunlarda direk olarak parmaklarda uyuşmalara neden olacaktır.
 • Parmak uyuşması, dolaşım bozukluğu görülen insanlarda sık sık karşılaşılmaktadır. İnsanlarda ana pompalama ünitesi olan kalbe veya diğer dolaşım organlarında ortaya çıkan dolaşım bozukluklarından dolayı, parmaklara kan gitmeyebilir. Bu durumda uyuşma meydana gelebilir. 
 • İnsanlarda uzun süreler boyunca devam ederek iyi kontrol edilemeyen diyabet hastalıkları, parmaklarda uyuşma sorunlarına neden olabilir. Bu sorunlar, hızlı bir şekilde belirti göstererek parmak uyuşmasına neden olabilir. 
 • İnsanlarda ağır metallere maruz kalma ve diğer kimyasallara maruz kalma gibi sorunlarda bu gibi parmak uyuşması sorunları ortaya çıkabilir. Bu durum bazen kişinin diğer organlarında da görülebilir. Bunun yanı sıra aşırı alkol ve sigara kullanımı da insanlarda uyuşukluk sorunlarını ortaya çıkarabilir. 
 • İnsanlarda meydana gelen ciddi mineral eksiklikleri ve vitamin eksiklikleri, kasların kasılıp gevşemesine etki eder ve uyuşukluğa neden olabilir. 
Parmak Uyuşması
Parmak uyuşması nasıl tedavi edilir

Parmak uyuşmasının teşhisi için öncelikle doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz tam olarak teşhisi koyduktan sonra ve ilaç tedavilerine başladıktan sonra sizlerinde yapmanız gereken birçok şey vardır. Bunlardan biri, düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Yapılan düzenli egzersizler insanlarda doğuştan gelen sorunların çözülmesinde bile olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Yapılan düzenli egzersizler parmak uyuşması sorununun yanı sıra insanlarda stres azaltmaya yönelik olarak da etkili olmaktadır. 

Parmak uyuşması sorununun yanında ayrıca insanlarda beslenme alışkanlığının değiştirilmesi gerekmektedir. İnsanlarda kan dolaşımının düzenlenmesinde önemli bir etkisi olan beslenme şekli ve kişinin tükettiği yiyecekler, özenli ve sağlıklı bir şekilde seçilmelidir. Bu sorun için yapılabilecek en önemli şeylerden biri de doktorun önerisine bağlı olarak sıcak ve soğuk presler uygulamaktır. İnsanlarda iltihaplı olarak meydana gelen uyuşma sorunlarında bu gibi uygulamaların faydası çok büyüktür. 
]]>
Elde Uyuşma Ve Karıncalanma https://www.uyusma.gen.tr/elde-uyusma-ve-karincalanma.html Tue, 06 Nov 2018 14:14:34 +0000 Elde uyuşma ve karıncalanma, Bu bölgede bulunan uyuşma, karıncalanma gibi problemlerin ilk başında el ve bilek bölgesinde bulunan sinir sorunları yer almaktadır. El bölgesinde bulunan uyuşma, karıncalanma, iğnelenme, ağrı gibi Elde uyuşma ve karıncalanma, Bu bölgede bulunan uyuşma, karıncalanma gibi problemlerin ilk başında el ve bilek bölgesinde bulunan sinir sorunları yer almaktadır. El bölgesinde bulunan uyuşma, karıncalanma, iğnelenme, ağrı gibi etkilerin başlıca sebebi bilek bölgesinde bulunan sinir sıkışıklığının sebebidir. Bu bölgede bulunan ağrılar ve bu gibi şikayetler geceleri artarak devam ediyor ise veya yumruğu sıkmama gibi problemler yaşanıyor ise, el bölgesinde bulunan sinirlerin bulunduğu kanalda sıkışma meydana gelmiştir. Bu sıkışma tıp dilinde karpal tünel sendromu olarak adlandırılırken; el ve bilek bölümünde bulunan uyuşma sebebi ile ele alınan eşyaları düşürme ya da hissiyat azlığı gibi problemler gözlenir.

Elde uyuşma ve karıncalanmanın sebepleri 
 • Bilek kanalında sinir sıkışmasına bağlı olarak zorlanmadan dolayı el bölgesinin hasar görmesi ile oluşmaktadır. Burada bulunan daralma ve sıkışmalar el bölgesindeki sinir üzerine baskı yaparak; elin parmaklarının uyuşması ve karıncalanmasına, his kaybına sebep olmaktadır.
 • Bu hastalık ile beraber şeker hastalığı, akromegali isimli hipofiz hastalığı, romatoid artrit gibi hastalıklarda karpal tünel sendromunu tetiklemektedir.
 • Özellikle el bilek bölgesini aşırı kullanan kişiler, müzisyenler, el işi yapan kişiler ve ev işi yapan bayanlarda  bu hastalık daha fazla görülür. 
 • Genellikle bayanlarda görülen el ve bilek bölgesindeki uyuşmanın temel sebepleri arasında başka hastalıklarda yer almaktadır. Bu hastalıkların sebepleri arasında boyun fıtığı, şeker hastalığı, tümör basısı, boyun fıtığı gibi rahatsızlıklar; el ve bilek bölümünde uyuşma ve karıncalanmaya neden olur.
 • Ayrıca bu bölgede oluşan uyuşma ve karıncalanmanın başlıca sebepleri arasında kilo problemleri de yer almaktadır. Kilo problemleri sebebiyle bu bölgeye uygulanan baskı sonucunda el ve bilek bölümünde uyuşmalar gözlenir.
 • Sürekli aynı pozisyonda iş yapılıyor ise veya el bileği uzun süreli kullanıldığı işlerde bu bölgede sinir sıkışmaları gözlenir. 
 • El bilek kısmında uzun süre sert bir zeminde tutulması bu bölgenin karıncalanmasına ve uyuşmasının sebep olmaktadır. Gün içerisinde sürekli aynı pozisyonunda el bileğini tutmak; o bölgenin hareket etmesini azalttığı için bu bölümde kan akışını azaltması ile uyuşmalar karıncalanma oluşur.
 • Klavye gibi kullanılan aletler ve sandalye yüksekliği el bileğini bükecek şekilde kalınması ile bu hastalığının artmasına neden olmaktadır. 
 • Vücutta bulunan kan dolaşımı yeterli düzeyde bulunmadığı zaman özellikle de el bölgesinin sabit tutulduğu zamanlarda kan dolaşımı yeterli düzeyde bulunmadığı için bu bölümünde uyuşma ve karıncalanma gözlenir. 
 • Vücut tarafından üretilen hormonların az üretilmesi ile vücutta bazı problemler oluşabilir. Bu problemleri arasında kilo problemleri, eklem ağrıları gibi sorunlar görülürken; el bileğinde uyuşmalar ve karıncalanma gözlenir.
 • Hipotiroid gibi rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde ciltte bulunan sorunların arttığı gözlenirken; elde bulunan hissiyatta azalma çoğalır. Bu problem uyuşmaya neden olur.
 • Ayrıca Periferik nöropati denilen sinir hastalığı sebebiyle el ve ayak bölümlerinde bulunan uyuşmaları artabilir. Sinir hasarı anlamına gelen bu hastalık diyabet ve alkol bağımlılığı gibi problemler dolayısıyla artmaktadır. Bu hastalığın tedavi edilmesi ile el bölgesinde bulunan uyuşmalar giderilir.
 • B12 vitamin eksikliğinde vücutta karıncalanma ve uyuşma gibi problemlere sebep olabilir. B12 vitamini eksikliği el bölgesinde uyuşmalar ile parmakta sinir hücrelerinin yeterli şekilde beslenememesine sebep olur. B12 vitaminlerinin yeterli düzeyde vücuda alınması o bölgedeki uyuşma ve karıncalanmanın geçmesini sağlayacaktır.
Elde Uyuşma Ve Karıncalanma
Eldeki  uyuşma ve karıncalanmanın tedavisi

Bu bölümde bulunan uyuşma ve karıncalanmanın]]> Sağ Kol Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/sag-kol-uyusmasi.html Wed, 07 Nov 2018 05:26:21 +0000 Sağ kolda uyuşma, genellikle bölgeye yeterli oranda kan gitmemesi ya da koldaki sinirlerde oluşan hasardan kaynaklanır. Sağ kolda oluşan uyuşma kolun bir kısmında ya da tamamında görülebilir. Sağ kolda uyuşmanın di Sağ kolda uyuşma, genellikle bölgeye yeterli oranda kan gitmemesi ya da koldaki sinirlerde oluşan hasardan kaynaklanır. Sağ kolda oluşan uyuşma kolun bir kısmında ya da tamamında görülebilir. Sağ kolda uyuşmanın diğer sebepleri ise enfeksiyon, travma ya da iltihaplanmadan kaynaklanabilir.

Sağ kolda uyuşma  ve tedavisi

Sinir sıkışması ve hasarı: Kolda oluşan iltihaplanma, kolda gelişen travma, omuzda bulunan sinirlerin hasar görmesi ya da sinirlerin kol üstüne doğru gitmesi sinir sıkışmasına ve sinirlerde hasar oluşmasına neden olur. Sinir sıkışması, kıkırdaklar, kaslar, tendonlarda ortaya çıkan travmalara bağlı gelişen tahriş ve iltihaplanmanın sinirlere yaptığı baskı nedeniyle ortaya çıkar. Sıkışan sinirler kol hareketteyken ağrı, uyuşma ve değişik şikayetlere yol açar.

Sinir sıkışması tedavisi tanı ile beraber başlar. Fizik tedavi en çok kullanılan tedavi şeklidir. Fizik tedavi ile sinirler üzerindeki baskı azaltılarak dokular desteklenir. Şiddetli ağrılarda ise kortikosteroid terapi ve narkotik ağrı kesiciler kullanılır. Çok daha ciddi uyuşma ve ağrılar için ise cerrahiye ihtiyaç duyulabilir.

Diyabet: Uzun süre kan şekeri kontrol edilemezse sinirlerde iltihap olasılığı artar. Bu sayede sağ kolun alt ve üst kısmında karıncalanma ve uyuşma hissi başlar. Tedavisinde kan şekeri kontrol altında tutulur ve şikayetler azaltılır.

Beslenme bozukluğu: Vitamin eksiklikleri sağ kolda uyuşmaya yol açan bir diğer faktördür. B grubu vitaminleri, D ve C vitaminleri haricinde fosfat, kalsiyum, magnezyum gibi minerallerin eksikliği de uyuşmaya ve farklı şikayetlere yol açabilir. Beslenme alışkanlıklarının düzene girmesi ile şikayetler ortadan kaldırılabilir.

İnme: Beyinde sağ kolu kontrol eden alanda oluşan inme kolda güçsüzlük ya da uyuşma hissine yol açabilir. Bölgeye yetersiz ulaşan kan, beyin sinirlerinin zarar görmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda şiddetli baş ağrısı görülür. İnme genelde tek taraflı olur.

İnme oldukça ciddi bir sağlık sorunudur ve acil müdahale edilmelidir. İnmenin nedenle yönelik olarak tedavi şekilleri değişebilir. İskemik inmede pıhtılaşmayı önlemek amacıyla tedavi uygulanır. Kanamaya bağlı gelişen inmelerde daha farklı bir yol izlenir. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce inmenin neden kaynaklandığına dair gerekli araştırmaların yapılması gerekir. Rehabilitasyon ve uygun tedavi ile yavaş yavaş hastalık tedavi edilebilir.

Sağ Kol Uyuşması

Geçici iskemik atak: Beyin perfüzyonunu bulunduran damarlarda meydana gelen sıkıntıdan dolayı oluşan bir sağlık sorunudur ve çok ciddiye alınmalıdır. Ataklar genellikle birkaç saat sürer ve çok ciddi bir sıkıntı oluşturmaz. Fakat ayak ve kollarda uyuşma ve inmeye yol açabilir. Tedavisinde eğer his kaybı ve sağ kolda uyuşukluk varsa bazı testler yapılmalı ve test sonuçlarına göre kan sulandırıcı ilaçlar, pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar, beslenme programı ve egzersizler uygun görülür.

Karpal tünel sendromu: Kolun orta sinirinde fonksiyon bozukluğuna ve tahrişe neden olan bir durum sonucu ortaya çıkar. Kolda uyuşma, his kaybı, güç kaybı ve parmaklarda ağrı gibi şikayetlere yol açar. Gebelik, obezite, yumuşak doku travması gibi durumlar nedeniyle kolun üst tarafında uyuşma oluşabilir. Yaşam tarzını düzenlemek, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek karpal tünel sendromu için basit çözümler arasındadır. Şikayetler ciddi boyutlarda ise ağrı kesici ve enfeksiyon önleyici ilaçlar reçete edilebilir.

Sağ kolda uyuşma bu tür nedenlerin haricinde hormon bozuklukları, migren, MS hastalığı, bel fıtığı, boyun fıtığı gibi hastalıklardan dolayı da ortaya çıkabilir. Bu nedenle tedavisi için ilk olarak sağ kolda uyuşmanın neden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Gerekli araştırmalardan sonra nedene yönelik tedavi başlatılarak sorun tedavi edilebilir.

]]>
Elde Uyuşma https://www.uyusma.gen.tr/elde-uyusma.html Wed, 07 Nov 2018 13:16:05 +0000 Elde uyuşma, tek eli etkileyebileceği gibi, her iki elde ortaya çıkan uyuşukluk, parmakları ya da eli etkileyen his kaybı olarak yaşanır. Genellikle karıncalanma, iğne batması, elektriklenme, yanma, ağrı etkilerle ortaya çıkar. Elde uyuşma, tek eli etkileyebileceği gibi, her iki elde ortaya çıkan uyuşukluk, parmakları ya da eli etkileyen his kaybı olarak yaşanır. Genellikle karıncalanma, iğne batması, elektriklenme, yanma, ağrı etkilerle ortaya çıkar. Buna el uyuşması dense de, elin tamamında uyuşma nadirdir. Genellikle elin birkaç parmağını etkisi altına alır. Elde uyuşma sebebi en fazla bilekte sinir sıkışmasından kaynaklana karpal tünel sendromu nedeniyle ortaya çıkar. Bileğin yapısı, obezite, artrit gibi hastalıklar, elin fazla kullanımı gibi sebepler karpal tünel sendromuna neden olabilir. İş gereği elini sık kullanan kişilerde bu sorun daha fazla görülür.

Elde uyuşma  şeker hastalığı gibi çevresel sinir sistemini etkileyen bazı hastalıklar sonucunda da oluşabilir. Bu durumda ayaklarda da uyuşma etkisi görülür. Beyin ve omurilikten kaynaklanan sorunlarda ellerde ve kollarda güçsüzlük gibi etkilerin yanında uyuşma etkisine yol açabilir. Elde uyuşma tümör ve felç gibi ciddi durumlara işaret ederse, buna eşlik eden diğer belirtilerinde dikkate alınması gerekir. Sadece elde uyuşma olduğunda, bunun acil bir sorun olmadığı düşünülebilir. Ancak sebebi doktor tarafından tespit edilinceye kadar, bazı önlemler alınarak bu yakınma azaltılabilir. Özellikle uyuşan elin daha az kullanılması, dinlenmesinin sağlanması gerekir. Yatarken elin üzerine yatmakta uyuşmaya yol açabilir. Buna dikkat edilmelidir. Alınan önlemler uyuşmayı geçirmediği takdirde, daha detaylı araştırma yapılmalıdır.

Elde uyuşma neden olur

Sinir sıkışması: Bu elde uyuşmanın en fazla görülen sebebidir. Karpal tünel sendromu, dirsekte sinir sıkışması, ön kolda sinir sıkışması, boyun sinirlerinin boyunda ve omuzda sıkışması gibi sorunlar elde uyuşmaya neden olabilir.

Boyun düzleşmesi: Kişide boyun ve ense bölgesinde ağrıya neden olan boyun düzleşmesi, boyundaki omurların kavis dışında düzleşmesi nedeniyle oluşur. Özellikle duruş bozukluğu buna sebep olabilir. Kol, ense, boyun ağrılarının dışında, elde uyuşma en önemli belirtilerinden biridir.

Boyun fıtığı: Boyunda oluşan fıtığın kollara uzanan sinirlere baskı yapması, ellerde uyuşma ve güç kaybına yol açabilir.

Diyabet hastalığı: Bu hastalarda kan şekeri kontrol edilemediğinde, devamlı yüksek oranda seyrettiğinde sinir hasarı olmaktadır. Bu yüzden ellerde ve kollardaki uyuşmalar bu hastaları da etkiler.

Kollardaki kan dolaşımının azalması: Bu sorunda uyuşma sorunu yaşanmasına neden olabilir.

Elde Uyuşma
Hipotiroidi: Eğer tiroid hormonu az salgılanırsa, vücutta çeşitli sorunlara neden olur. Cilt kuruluğu, saç dökülmesi, kilo problemi, halsizlik, eklem sorunları ve ellerde uyuşma bunlar arasındadır. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçları olabilir.

Periferik nöropati: Bu rahatsızlık sinir hasarının olması sonucunda meydana gelir. Ayakları daha fazla etkilese de, ellerde uyuşmaya neden olabilir. Sinir hasarına neden olan etkenlerin başında şeker hastalığı ve alkol alışkanlığı gelir.

B12 vitamini eksikliği: Bu vitamin vücutta sinir hücrelerinin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Parmaklarda uyuşma olması sinir hücrelerinin yeteri kadar beslenmediğini gösterir. Bu durumda kişide B12 vitamini seviyesi ölçülmelidir.

Elde uyuşmanın az görülen nedenleri
 • Beyin tümörleri
 • Alkol kullanma alışkanlığı
 • Kas hastalıkları
 • Beyinde ve kolda damar tıkanıklığı
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Lupus hastalığı
 • Migren
 • Derin ve hızlı nefes alma
 • Ganglion kisti
 • Omurilik tümörleri
 • Romatizmal hastalıklar
 • MS hastalığı
 • Dirsekte, el bileğinde, boyunda ve omuzdaki ortopedik problemler
Elde uyuşma tedavisi Dudak Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/dudak-uyusmasi.html Thu, 08 Nov 2018 06:22:25 +0000 Dudak uyuşması, Dudak uyuşması bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Dudağın tamamında ya da bir kısmında uyuşukluk meydana gelir. Bu durum kalıcı hale gelmeden nedeni araştırarak belirlenmelidir. Dudak uyuş Dudak uyuşması, Dudak uyuşması bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Dudağın tamamında ya da bir kısmında uyuşukluk meydana gelir. Bu durum kalıcı hale gelmeden nedeni araştırarak belirlenmelidir. Dudak uyuşmasına sebep olan etkenlerden en önemlileri kalsiyum eksikliği, sinir hasarı, stres, anksiyete sebep olabilir. Dudak uyuşması daha çok 20-40 yaşlarında özellikle kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bu uyuşmaların temelinde beyinde yatan bir tümör olabilir. Uyuşmanın nedenleri arasında böcek ısırmaları, stres veya kozmetik ürünlerin kullanımı kaynaklı da olabilir.

Dudak uyuşmasının sebepleri nelerdir
 • Kalsiyum eksikliğinden kaynaklı dudak uyuşması.
 • Hızlı ve derin solunumdan kaynaklı dudak uyuşması
 • Deniz ürünleri zehirlenmesi kaynaklı dudak uyuşması.
 • İskemik atak kaynaklı  dudak uyuşması.
 • Periferik nöropati kaynaklı dudak uyuşması.
 • Raynaud fenomeni kaynaklı dudak uyuşması.
Kalsiyum eksikliğinden kaynaklı Dudak uyuşması; İnsan vücudunda kanda bulunan kalsiyum azalması durumunda dudakta uyuşma olabilir. Dudakta uyuşma başka bir hastalıktan kaynaklı da olabilir. Kalsiyum eksikliği kas spazmı ağrılı seğirmeye neden olur bu rahatsızlıkta kandaki fosfat ve kalsiyum düzeyi araştırılarak tespit edilebilir.

Hızlı ve derin solunumdan kaynaklı dudak uyuşması;  Kandaki karbondioksit miktarının azalmasına sebep olur ve bu durum stres ve kaygıdan dolayı oluşur. Stres ve kaygı ile birlikte kişi hızlı ve derin solunum yaparak uyuşmasına sebep olur. Nadiren dudak seyirmesi ne meydana gelir.

İskemik atak kaynaklı dudak uyuşması; Beyne giden kanın bir süre durması durumunda iskemik atak gerçekleşir ve bu durum inme olarak kabul edilir. İskemik atak kalıcı olmaktadır. Bu atak sırasında dudakta uyuşma meydana gelebilir.

Periferik nöropati kaynaklı dudak uyuşması; Periferik nöropati çeşitli sebeplerle vücudun bir bölgesinde oluşan sinir hasarını ifade eder. Bu hastalıkta dudak uyuşması görülür.

Raynaud fenomeni kaynaklı dudak uyuşması;  El ve ayak deri altında bulunmakta olan kan damarlarının daralması hastalık belirtisidir. Bu rahatsızlıkta damarlardaki oksijen akışı duracaktır. Bu rahatsızlıktan muzdarip hastalar genel olarak kulak memesi, dudakta uyuşma hatta burunda bile uyuşma hisseder.

Dudak Uyuşması
Deniz ürünleri zehirlenmesi kaynaklı dudak uyuşması; Deniz ürünlerinden gelen toksinler küçük balıkların tüketilmesinden meydana gelir. Bu ürünlerin tüketilmesi ile birlikte zehirlenme meydana gelir ve dudak uyuşması ne sebep olur. Bunun yanı sıra dil uyuşması ve halüsinasyon da görülür.

Dudak uyuşması tedavisi

Dudak uyuşmasına neden olan birden fazla hastalık olduğundan dolayı dudak uyuşmasının esas nedeni bulunmadan uygun tedavi zor olacaktır. Dudak uyuşması ile ilgili rahatsızlıklarda uzman bir doktora görünmek en doğrusudur. Bunun yanı sıra herkesin evde uygulayabileceği kısa süreli rahatlamayı sağlayacak yöntemler bulunmaktadır.

Dudak uyuşması evde tedavi yöntemi

Dudak uyuşması soğuk havaya maruz kalınması sonucunda karşılaşılabilir. Bu durumda uygulanabilecek en iyi yöntem vazelin veya dudak kremi sürülmesi tavsiye edilir. Gazlı içeceklerin tüketimi azaltılmasıyla da dudak uyuşması sona erecektir. Vazelin kullanımı en etkili yoldur dudak uyuşması için kullanılan ilaç var ise ara vermek de dudak uyuşmasını yok edecektir. Dudak uyuşması olan kişiler karbondioksit bulunan her türlü içeceği tüketmemesi de uygun olacaktır.
]]>
Parmak Ucu Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/parmak-ucu-uyusmasi.html Thu, 08 Nov 2018 16:16:48 +0000 Parmak ucu uyuşması, parmak ucunda uyuşma bazı dönemlerde yaşamış olduğunuz sorunlardan biri olabilir. Parmak ucu uyuşması karıncalanma, iğne batıyormuş gibi bir his şeklinde oluşabilir. Parmak ucunda oluşan uyuşmalarda gene Parmak ucu uyuşması, parmak ucunda uyuşma bazı dönemlerde yaşamış olduğunuz sorunlardan biri olabilir. Parmak ucu uyuşması karıncalanma, iğne batıyormuş gibi bir his şeklinde oluşabilir. Parmak ucunda oluşan uyuşmalarda genelde sinirler üzerine çok baskı yapıldığı zamanlarda ortaya çıkabilir. Yani uzun süre kolunuz üzerine yatmak ya da uzun süre aynı pozisyonda kolunuzu tutmak gibi durumlarda görülebilir. Fakat sürekli bir uyuşma var ise bu kronik uyuşma olabilir. Bunun sebebi ise multipl skleroz, diyabet ya da periferik nöropati rahatsızlıklarından dolayı görülebilir. Sinirlerin hasar alması zedelenmesi ya da uzun süre baskı altında kalmasına bağlı oluşabilir. Parmak uyuşmalarının birçok nedeni vardır. Bunlara bakalım.

Parmak ucu uyuşması sebepleri
 • Sinir hastalıkları kaynaklı olabilir
 • Şeker hastalığından kaynaklanıyor olabilir
 • Sinirlerin hasar alması ya da zedelenmesi kaynaklı olabilir.
 • Karpal tünel sendromu kaynaklı olabilir
 • Dirsek kemiğinde sıkışma kaynaklı olabilir
 • Boyun kireçlenmesinden dolayı olabilir
 • Dolaşım sistemi bozukluklarından kaynaklı olabilir.
 • Mineral ve vitamin eksikliğinden dolayı olabilir.
 • Radyasyon, kimyasal maddeler, ağır metallere maruz kalma ve çok uzun sürelerde sigara kullanma parmak ucunda uyuşmaya sebep olur.
Parmak Ucu UyuşmasıTabi teşhisin konulması için sadece parmak uyuşması yeterli olmaz. Bunlar ile birlikte parmakta uyuşma, yanma, kaşıntı, boyun ağrısı, el ve kollarda ağrılar eşlik eder. 

Parmak ucu uyuşması tedavisi, parmak ucunda oluşan uyuşmaların uzun süreli devam etme kişide kaygıya ve paniğe sebep olabilir. Bu uyuşmaların giderilmesi için düzenli olarak egzersiz yapmak tedavi edici olabilir. Sıcak ve soğuk kompresler faydalı olur. Beslenme alışkanlıklarını düşük kalorili, lif içeriği yüksek olan yiyeceklerle değiştirmelisiniz. Gerekli tahlilleri yaptırarak vitamin takviyeleri alabilirsiniz.
]]>
Sol El Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/sol-el-uyusmasi.html Fri, 09 Nov 2018 02:07:19 +0000 Sol el uyuşması, genelde kol veya bilekteki sinirlerin zarar görmesi veya sıkışması sonucu meydana gelir. Ellerdeki uyuşukluk hissi genellikle iğne batması, karıncalanma, yanma, ağrı gibi  belirtilerle birlikte görülür. So Sol el uyuşması, genelde kol veya bilekteki sinirlerin zarar görmesi veya sıkışması sonucu meydana gelir. Ellerdeki uyuşukluk hissi genellikle iğne batması, karıncalanma, yanma, ağrı gibi  belirtilerle birlikte görülür. Sol kol uyuşması aniden başlayabilir ya da daha sonrasında kademeli olarak artış gösterebilir. Yaşanan uyuşma tek eli ya da her iki eli birden etkileyebilir. Uyuşma  tüm elde değil çoğunlukla birkaç parmakta meydana gelir.  

Bilekte bulunan kanalda sinir sıkışması meydana gelir ve bu sıkışma sonrası el ve kolda ağrı ve uyuşmaya neden olur. Bu durum tıp dilinde karpal tünel sendromu olarak da adlandırılır. Bilek yapısı, bazı sağlık sorunları ya da elin fazla kullanılması karpal tünel sendromuna etki eden faktörlerdir. 

Sol el uyuşmasının felç ya da tümör gibi hayati risk taşıyan, önemli hastalıklara işaret ettiği durumlarda, uyuşmanın yanı sıra başka şikayetlerin de görülmesi beklenir. 

Nedenleri
 • Sinir Sıkışması: Merkezi sinir sisteminden sol kola uzanan sinirlerdeki sıkışma ve hasar sol kol uyuşmasında çok yaygın bir nedendir.
 • Dolaşım Bozukluğu: Kan dolaşımı tam anlamıyla gerçekleşmediğinde vücudun en uç noktalarına yeteri kadar kan gitmez. Bunun sonucunda el ve kollarda uyuşma ve karıncalanma ortaya çıkabilir. Kan dolaşımının yönü sebebiyle bu durumdan en çok sol kol etkilenir. 
 • Damar Sertliği gibi Kalp Rahatsızlıkları: Kalp krizi gerçekleştiği anda kalbe giden damarlarda sertlik meydana gelir. Göğüsteki ağrı ve yan faktörü olarak gelişen sol kol uyuşması, kalp krizinin en belirgin belirtilerindendir. 
 • Alkol ve Sigara Tüketimi: Alkol ve sigara gibi tütün mamullerinin çokça tüketiliyor olması sinir hasarına yol açar ve ilerleyen zamanlarda his kaybına neden olur.
 • Vitamin Eksikliği: B12 vitamini eksikliği vücudun belirli bölgelerinde karıncalanma, uyuşukluk ve hissizliğe neden olabilir.
 • Kırıklar: Köprücük kemiklerindeki, omuzdaki ve sol kolun üst ya da alt kısmında oluşan kırıklar sol kolda uyuşmaya neden olabilir.
 • El ve Bilekteki Kistler: Kist adı verilen sıvı bir maddeyle dolu torbalar aniden ya da yavaş yavaş gelişebilirler. Hareket kabiliyetini engelleyerek kolda uyuşmalara sebebiyet verir. 
 • İnme: İnmenin yaşandığı sırada beyne giden kan azalır ya da beyne gitmez. Bu nedenle beyin, oksijen ve besinden yoksun kalarak görevini gerçekleştiremez. Bu da vücudun herhangi bir tarafında özellikle de kol bölgesinde uyuşmaya neden olur.
Sol El Uyuşması
Tüm bu nedenlerin yanı sıra diyabet, migren, romatizmal hastalıklar, beyinde damar tıkanıklığı, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi gibi hastalıklar sol kol uyuşmasının nedenleri arasında sayılabilir. 

Tedavisi: Sol kol uyuşmasında tedavi, uyuşmanın sebebine bağlı olarak değişir. Egzersizler yardımıyla kolları oynatmak ve belirli el germe hareketleri yaparak kan akışını normale döndürülür. Uyuşma anında şişlik ve ağrı da  gözlemleniyorsa sıcak kompres uygulanabilir. Ayrıca sol kol uyuşmasında en önemli etkenlerden biri de salıklı beslenmedir. Balık ve balık yağı tüketimi  kolesterolü azaltarak kan dolaşımının sağlıklı devam edilmesini sağlar. Omega 3 yağ asitleri sayesinde yaşanan sol kol uyuşması düzelebilir. Tüm bunların yanı sıra eğer sol kol uyuşmasıyla birlikte yorgunluk, hareketsizlik, şiddetli baş ağrısı, kafa karışıklığı, baş dönmesi ve konuşma sorunları yaşanıyorsa mutlaka  bir doktora başvurulmalıdır. 
]]>
Gebelikte El Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/gebelikte-el-uyusmasi.html Fri, 09 Nov 2018 17:38:24 +0000 Gebelikte El Uyuşması, hamilelik döneminde çoğunlukla anne adayının ellerinde uyuşmalar, karıncalanmalar, ağrılar, sızlama ve yanma şeklinde hisler meydana gelmektedir. Eğer gebenin ellerinde meydana gelen uyuşukluk durumu ileri Gebelikte El Uyuşması, hamilelik döneminde çoğunlukla anne adayının ellerinde uyuşmalar, karıncalanmalar, ağrılar, sızlama ve yanma şeklinde hisler meydana gelmektedir. Eğer gebenin ellerinde meydana gelen uyuşukluk durumu ileri derecelerde gelişmiş ise, hissizlik ve güçsüzlük şeklinde şikayetlere sebep olabilmektedir. Gebelikte genellikle meydana gelen el uyuşmasında anne adayı yüzük parmağı ile baş parmağının arasında olmasından yakınmaktadır. Mesela bazen bu el uyuşmasından dolayı herhangi bir eşyayı tutmakta sıkıntı çektiğini ve pek çok zaman elinden düşürdüğünü ifade etmektedir. Aslında gebelik döneminde ortaya çıkan bu el uyuşması "karpal tünel sendromu" durumudur ve kişinin el bileğindeki sinirlerin sıkışmasından dolayı gelişmektedir. Ayrıca el uyuşması durumu sadece gebelerde değil diğer kişilerde de zaman içerisinde oluşabilmektedir. El uyuşması durumu devamlı olarak bilgisayar, daktilo kullanan kişilerde sık olarak görülmektedir. Fakat gebelik döneminde el uyuşması çoğunlukla 5. ay geçtikten sonra görülmektedir. Bunun sebebi ise, gebenin kilosunun artması, ödemlerin olması ve vücudun su tutmasından kaynaklı olarak artmaktadır. Hatta gebelik döneminde anne adaylarının yaklaşık olarak % 20'sinde el uyuşması durumuna rastlanmaktadır. Bu şikayet genellikle doğum yaptıktan sonra kendiliğinden geçer.

Gebelikte El Uyuşmasının Belirtileri, ellerde ortaya çıkan karpal tünel sendromunda ellerde titreme, iki elde ya da bir elin iç kısmında yanma hissi şeklinde belirtiler göstermektedir.Ayrıca el parmaklarında meydana gelen uyuşukluk sebebiyle istediği gibi kullanamama hisleri de olabilmektedir. Gebelik döneminde el uyuşması genellikle vücudun sıvı tutmasıyla hem el bileklerinde hem de kol bölgesinde şişlikler sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Her dört gebeden birisi el uyuşukluğu durumunu hafif belirtiler şeklinde yaşayabilir, fakat hiç bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak bütün bu belirtilerin hepsi yaşanıyorsa, mutlaka tedavi olması gerekir. 

Gebelikte El Uyuşması
Gebelikte El Uyuşmasının Tedavisi, bu rahatsızlığın hem tanısı hem de tedavisi ortopedi uzmanları tarafından yapılmaktadır. Tedavideki amaç ise, gebenin el bileğini bir bandaj ya da alet yardımıyla düz bir pozisyonda tutulmasını sağlamaktır. Ancak bazı durumlarda gebenin el bileğine bir takım steroid ilaçların enjekte edilmesi gerekmektedir. Ayrıca ağrı kesici ilaçlarla sinir uçlarının korunması açısından faydalı B vitaminleri önerilmektedir. Fakat çok ileri derecedeki el uyuşması durumunda nöropatik ağrıların tedavisi için ağrı kesici ilaçlar önerilmektedir. Hatta el uyuşması için fizik tedavi yönteminde el bileğine derin ısıtıcı olan ultrason tedavisi, ağrıların kesilmesi için akımlar, fonoforez, yüzeysel olan ısıtıcı tedavisi gibi pek çok yöntem uygulanmaktadır. Eğer bu tedavi yöntemleriyle el bileğindeki uyuşma iyileşmezse, küçük bir cerrahi işlemle sinir sıkışması giderilebilmektedir. Gebelik döneminde eğer el uyuşması problemiyle karşılaşmak istemiyorsanız vücudunuzun su tutma durumunu azaltmak için mutlaka tuz tüketiminin azaltılması gerekmektedir. Eğer el bileğinizi devamlı olarak kullanmak zorunda olduğunuz bir işiniz varsa, gün içerisinde dinlendirmekte fayda vardır. Ayrıca ellerinizin üzerinde yatmamaya da özen göstermelisiniz.
]]>
Sol Kol Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/sol-kol-uyusmasi.html Fri, 09 Nov 2018 21:32:52 +0000 Sol kol uyuşması, aslında her zaman basit nedenlerden kaynaklanan bir durum değildir. Birçok insan tarafından çok fazla önemsenmeyen bu durum çok ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilmektedir. Her ne kadar ciddi bir durum ols Sol kol uyuşması, aslında her zaman basit nedenlerden kaynaklanan bir durum değildir. Birçok insan tarafından çok fazla önemsenmeyen bu durum çok ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilmektedir. Her ne kadar ciddi bir durum olsa bile bazen de basit nedenlerden dolayı sol kol uyuşması meydana gelebilir. Sol kol uyuşması, daha çok insanlarda sık sık meydana gelen uyuşmalar şeklinde görüldüğünde çok ciddi problemlere neden olur. Özellikle sol kolda görülen uyuşmalar, kalbin son tarafta bulunması nedeniyle kalp krizi gibi ciddi problemlerin belirtisi olabilir. Eğer sizlerde de iki günde iki kezden fazla sol kol uyuşması meydana geliyorsa, kesinlikle doktorunuza başvurarak bu durumun nedenlerini araştırmalısınız. Genel olarak bakıldığında sol kol uyuşmasının meydana gelmesi iki şekilde görülür. Bunlardan biri koldaki ve kola giden sinirlerin herhangi bir nedene bağlı olarak baskı uygulanması ve sıkışması, ikincisi ise insanların birçoğunda görülen zayıf kan dolaşımıdır. İnsanlarda sol kol uyuşması sırasında bazen sol kol üzerinde keskin ağrılar meydana gelebilir. Eğer meydana gelen ağrılar bıçak ağrısı gibi keskinse bu durumda sorunun birçok zaman sinir sıkışması nedeniyle olduğunu anlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra insanlarda sol kol uyuşması sırasında bazen de karıncalanma hissi meydana gelebilir. Bu durum kol uyuşması probleminde birçok zaman ortaya çıkan bir durumdur. Sol kol uyuşması sorunu bazen insanlarda kademeli olarak meydana gelebilir. Bazen de bu durum aniden sol kolda uyuşukluk hissiyle ortaya çıkabilir. 

Sol kol uyuşması neden olur
 • Daha önceden de belirttiğimiz gibi sol kol uyuşması insanlarda sinir sıkışması ya da sinir hasarları nedeniyle meydana gelebilmektedir. İnsanlarda merkezi sinir sisteminden sol kola uzanan sinirlerde meydana gelen sıkışmalar, direk olarak uyuşukluğa ve oldukça keskin ağrılara neden olur. Meydana gelecek olan uyuşma ve ağrı, koldaki sinir sıkışmasının şiddetine bağlı olarak değişecektir. 
 • İnsanlarda çok sık karşılaşılan damar sertliği ve diğer damar sorunlarında eğer bu damarların sol kolla ilişkisi varsa birçok zaman bu durum sol kol uyuşmasına neden olmaktadır. Sol kol uyuşması birçok zaman bu sorundan dolayı meydana gelir.
 • Sol kol uyuşmasının her zaman hastalıklar nedeniyle oluşacağını düşünmek yanlıştır. Çünkü insanlarda geceleri farkında olmadan sol kol üzerine yatıldığında da sol kol uyuşması meydana gelecektir. Bu nedenden dolayı, bazen kişilerde oldukça basit nedenlerle sol kol uyuşması meydana gelebilir. 
 • Aşırı alkol ve sigara tüketen insanlarda sol kol uyuşması meydana gelebilir. Çünkü bu maddeler, çok ciddi sinir hasarlarına neden olarak insanlarda his kaybı sorununu ortaya çıkarır. Bu sorun sol kolda da etkili olabilir. Unutmayın ki bu maddelerin kullanımının devamında sorun diğer uzuvlarda da görülebilir. 
 • Eğer sol kol uyuşması olan kişi, son zamanlarda sol koluna ya da omzuna şiddetli darbeler almışsa bu durumda bilinmeyen kırıklar oluşmuş olabilir. Bu kırıklar kişilerde sinirlere zarar vererek çok ciddi uyuşmalara neden olur. 
Sol Kol Uyuşması
Bunların yanı sıra vitamin eksikliği, brakial pleksus yaralanmaları, kalp rahatsızlıkları, dolaşım bozuklukları, kolesterol, inme, kas çekilmesi gibi nedenler de sol kol uyuşmasına gösterilebilecek nedenlerdir.

Sol kol uyuşması, insanlarda eğer sorun haline gelmiş ise kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda ileri ki zamanlarda kişide kalıcı sakatlıklar meydana gelebilir. Eğer sizlerde de sol kol uyuşması varsa kesinlikle bol bol balık ürünleri tüketmeniz gerekmektedir. Bu ürünler vücudun ihtiyaç duyduğu birçok besini vücuda vererek bu sorunun çok daha hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra alkol ve sigara gibi insan sağlığına zararlı olan maddelerin kullanımından uzak durmalısınız. Sol kol uyuşması eğer aşırı bir hal almışsa kesinlikle bol bol ya]]> Uyuşma https://www.uyusma.gen.tr/uyusma.html Sat, 10 Nov 2018 01:23:54 +0000 Uyuşma, duysal sinirlerin zarar görmesi veya çok şiddetli uyarılması ile meydana gelir. Beyin bölgesinde, omurilikte, periferik sinir sistemi adı verilen vücut sinirlerinde veya ciltte zarar görebilir. Uyuşmanın şiddeti zar Uyuşma, duysal sinirlerin zarar görmesi veya çok şiddetli uyarılması ile meydana gelir. Beyin bölgesinde, omurilikte, periferik sinir sistemi adı verilen vücut sinirlerinde veya ciltte zarar görebilir. Uyuşmanın şiddeti zarar verilen bölümden çok uyarılma şiddetiyle ilgilidir. Fakat uyuşmanın biçimi, zarar görülen yerden etkilenmektedir. Misal verecek olursak; vücut sinirlerinde rahatsızlığı olan bir hasta, zarar görülen sinirlerin bulunduğu yerde uyuşma hissetmektedir. Beyin bölgesinde zarar gören bir hasta vücudun sağ ve sol kısımlarının yarısında uyuşmaları hisseder. Uyuşmalar ellerde, bacaklarda, kollarda meydana gelmektedir. Bu yerlerde meydana gelmesinin birçok sebebi olabilir. Şimdi ise bu sebepleri ele alalım:

Kan Damarına Basınç: Vücudunuzun herhangi bir yerine uzun zaman boyunca baskı uyguluyorsanız yani o bölge üzerinde yatıyor ya da oturuyorsanız, çoğunlukla vücudunuz kendine geldiğinde o alanda bir şeylerin battığını hissedersiniz. Harekette bulunduğunuz zaman bu batma hissi o alanın uyuşmasına sebep oluyor ve uyuşma geçiyor. Dirseğinize çok fazla yaslandığınız zaman o bölgeye basınç uygulanır ve parmaklarınızda uyuşma hissedebilirsiniz.

Raynaud Rahatsızlığı: Özellikle el ve ayak parmaklarınızda uyuşmalar meydana gelir ve ardından o parmaklar beyazlaşıyor ve mavileşmeye başlıyor. Havanın çok soğuk olduğu zamanlarda ise parmaklarınız da kızarmalar meydana geliyor ve sıcak bir ortama gelince parmaklar ısındığında acıyor ise kan damarlarınız ile ilgili bir hastalığınız olduğu anlamına gelir.

Karpal Tünel Sendromu: Geceleri el ve bileklerdeki uyuşmaların fazlalaşması sonucunda, parmaklarınızda güçsüzleşme meydana gelir. Bunların sebebi ise çok fazla bilgisayar ile uğraşmaktan kaynaklı veya parmaklarınızı yoran aletlerle uğraştığınız anlamına gelmektedir. Bu ağrılar kendiliğinden geçer veya bileklik yardımı ile uyuşmaları ve ağrıları azaltabilirsiniz.

Boyun Omurgasında Osteoartrit: Bu hastalıkta uyuşmalara sebep olmaktadır. Ellerinizde uyuşmalar varsa ve boyun bölgenizde ağrılar omuzlarınıza vuruyorsa belli bir yaşın üstünde olduğunuzdan kaynaklanmaktadır. Bu yaşlarda bu hastalıklar görülür ve vücutta uyuşmalar meydana gelir.

İnme: İnsanların vücutlarının bir kısmında uyuşmalar meydana geliyorsa kolları ve bacakları kuvvetsiz ise, her şeyi bulanık ve iki tane görmeye başlamış ve baş dönmeleri mevcutsa bu durum inmenin meydana gelmesi olarak söylenebilir.

Disk Fıtığı: Sırt bölgenizin alt bölümlerinde bir hareket esnasında ağrılar var ise bu ağrılar bacağınıza ve baldırınızda  ağrı olmasına neden oluyorsa ve ardından uyuşmalar meydana geliyorsa disk fıtığı vardır. Eklemlerdeki omurga kemiklerinin aralarındaki düz, yuvarlak yastıkların bulundukları yerden çıkmaları sonucunda disk kaymaları meydana gelir. Bunların nedenleri ise çok kilolu olmak, sırt bölgesinde yaralanmaların oluşması ve kaslardaki güçsüzlüğü gösterebiliriz.

Uyuşma

Şeker Hastalığı: Diyabet hastalığı vücut bölgesinin birçok sinir sistemlerine tesir etmektedir. Duysal sinirler olması, şeker hastalarının vücutlarında uyuşmaların meydana gelmesini sağlamaktadır.

Uyuşmaları Düzeltilmesi İçin Neler Yapabiliriz

 • Uyuşmalara engel olmak için uzun süre bir yere yaslanmayarak veya üzerine yatmayarak uyuşmaları önleyebiliriz. 
 • Uyuşan alan kolumuz ise o uyuşan yeri hareket ettirerek engel olabiliriz. Diğer hareket ettirilen organlarınızda olabilir.
 • Uyuşan alana masaj yaparak dolaşım sistemini düzene sokabiliriz. 
 • Çok sıkı giysiler yerine daha bol giysileri tercih edebiliriz. 
 • Uyuşma olunan yeri ıslatabilirsiniz. (Özellikle Raynaud rahatsızlığında). 
 • Disk kayması mevcut İse yattığınız yerde ayaklarınızın alt bölgesine yastık yerleştirerek uzanın ya da ayak arasına yastık yerleştirebilirsiniz. 
 • Sıcak bir yere uzanarak dinl]]> Kafada Uyuşma https://www.uyusma.gen.tr/kafada-uyusma.html Sat, 10 Nov 2018 08:04:37 +0000 Kafada uyuşma, Baş bölgesinde hissedilen uyuşma, karıncalanma gibi problemler kafa uyuşması şeklinde yorumlanmaktadır. Başın belirli bölgesinde hissedilen bu problemler beyin uyuşması olarak da bilinmektedir. Kafa bölümünde b Kafada uyuşma, Baş bölgesinde hissedilen uyuşma, karıncalanma gibi problemler kafa uyuşması şeklinde yorumlanmaktadır. Başın belirli bölgesinde hissedilen bu problemler beyin uyuşması olarak da bilinmektedir. Kafa bölümünde bulunan uyuşma, karıncalanma gibi hissiyatlar bu bölgede bir şey geziyormuş gibi his yaratarak; panik ve endişeye sebep olur. Kafa bölgesinde bulunan uyuşmanın asıl sebebi kafa bölgesinin arka bölümündeki saç derisinin duyularını sağlayan iki adet sinirin burada bulunmasıdır. Bu sinirler kafanın arkasındaki çıkıntılı bölümlerde saç ve deriye doğru yayılmaktadır. Bu sinirler saçlı derinin kaşınması, çekilmesi, saça dokunulması gibi pek çok sebepten dolayı sinirler beyne ileti gönderir. Bu iletilen sinirlerde kafa tasının geçtiği bölgelerde yer aldığından dolayı, kaslarda oluşan herhangi bir zorlanma veya problem sebebiyle bu sinirler etkilenirler. Bu etkilenme sonucunda da kafa bölümünde uyuşma, karıncalanma gibi hissiyatlar gözlenir. Kafa bölgesinde oluşan uyuşma ifade edilirken beyin kanaması gibi ciddi sorunlar teşkil etmeyebilir. Başta hissedilen uyuşukluk, karıncalanma gibi sorunlar oluştuğu zaman sakin olup, uzman bir doktorla görüşülmesi faydalıdır. Oluşan bu belirtiler dikkate alınmalı, gerekli kontroller vakit kaybedilmeden yapılmalıdır.

  Kafada Uyuşma
  Kafa uyuşmasının nedeni
  • Kafa uyuşması problemi genellikle psikolojik olarak yorumlanırken; aşırı stres, endişe, kaygı gibi durumlarda kafa bölgesinde uyuşma gibi problemler gözlenir. Ayrıca hissedilen stres, aşırı sinirlilik, kaygı bozukluğu, yoğun duygular gibi hisler karşısında vücutta bir takım belirtiler verirken; uyuşma gibi sonuçlar kendini gösterir. Stres, kaygı, endişe gibi psikolojik sebepler dolayısıyla vücudun verdiği sinirsel tepkiler arasında kafa bölgesinde uyuşma karıncalanma gibi problemler gözlenir.
  • Uyuşma problemi stresli kişilerde özellikle stresli iş ortamında çalışan kişilerde sürekli olarak kafa bölgesinde uyuşma gibi belirtiler gözlenmektedir. Kafa bölgesinde uyuşmanın bazı sebepleri arasında beyinde bulunan karıncalanma ihtiyacının altında yatan beyin kanaması gibi problemlerde yer alabilir.
  • Baş bölgesinde hissedilen uyuşma tek başına beyin kanaması varlığını teşkil etmez. Kafada uyuşma beraberinde bilinç kaybı, kusma, mide bulantısı, konuşmada zorluklar gibi problemler yaşanıyor ise beyin kanaması rahatsızlığından şüphelenmek gerekir. Böyle durumlarda oluşan kafada uyuşma gibi belirtiler üzerine vakit kaybedilmeden uzman doktora başvurulması gerekir.
  • Kafa uyuşması psikolojik etkileri etkenler dolayısıyla oluştuğu düşünüldüğünden beyin kanaması gibi ciddi sorunların işaretçisi sayılabilir. Bunun kesin sebebinin bilinmesi gerekir. Çünkü tek başına uyuşukluk problemi beyin hasarının varlığını kanıtlamaz. Kafada bulunan uyuşmanın kesin sebebini bulmak için gerekli uzman doktora muayene edilmesi ve yapılacak uygun emar, tomografi gibi yöntemler ile bu bölgede hasar olup olmadığına bakılması gerekir. 
  • Kafa bölgesinde uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler kafa bölümünde bulunan herhangi bir sorunun habercisi olabilir. Uyuşma gibi problemler panik atak, unutkanlık, ani tepkiler gibi sorunları beraberinde getirebileceği için gerekli tetkiklerin yapılması akılda bulunan sorunların giderilmesine yardımcı olacaktır. Böyle durumlarda erken teşhis için bu belirtileri dikkate almak gerekir.
  ]]>
  Baş Ağrısı Ve Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/bas-agrisi-ve-uyusmasi.html Sat, 10 Nov 2018 17:42:36 +0000 Baş ağrısı ve uyuşması, Beyinde uyuşma hissi ve başta ağrı oluşması her insanda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Bazı bireyler tarafından çok  ciddiye alınmasa da, kimi bireylerde beyinde uyuşma şikayeti Baş ağrısı ve uyuşması, Beyinde uyuşma hissi ve başta ağrı oluşması her insanda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Bazı bireyler tarafından çok  ciddiye alınmasa da, kimi bireylerde beyinde uyuşma şikayetini çok önemserler. Hatta ciddiye  alan pek çok insan beyin kanaması geçirdiğinden şüphelenmektedir. Hatta beyin uyuşması şikayeti ile uzmanlara başvuran hastaların pek çoğu beyin kanaması geçirdiğini düşünerek oldukça endişelenmektedir. Fakat nöroloji uzmanları, endişelenmeye gerek olmadığını vurgulayarak hastaları çoğunlukla yatıştırmaktadır. 

Beyinde uyuşma sıkıntısı olan bireylerin aynı zamanda bulantı, kusma, telaffuzda sıkıntı, yüz bölgesinde oluşan kızarıklık ve bilinç kaybı gibi sıkıntıların da olması halinde beyin kanamasından şüphe duyulabilir. Sadece beyinde uyuşma ve baş ağrısı şikayetleri ile beyin kanaması olduğu kanısına varmak uzmanlarca yanlış görülmektedir. Beyinde uyuşma ve baş ağrısı ilk etapta beyin kanaması değil ama farklı rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

Beyinde Uyuşmanın Sebepleri Nelerdir

Beyinde uyuşma olması yani halk arasında karıncalanma olarak adlandırılan olay genellikle saçlı olarak deride kafanın arka bölümünde hissedilmektedir. Karıncalanma hissinden sonra genellikle uyuşma ve elektriklenme de gözlenmektedir. Kafatasında görülen karıncalanmaların hepsi tümü beyinle alakalı değildir. Bu karıncalanmaların pek çoğu saçlı deri ile alakalıdır. Genellikle de kafatasının arka bölümündeki çıkıntılı kısımdan saçlı olan deriye doğru yayılım göstermektedir.

Başın arka kısmında bulunan kaslarda oluşan herhangi bir spazm alakalı olduğu sinire dokunarak karıncalanmalara sebebiyet verebilir. Kafatasında tespit edilen karıncalanmaların sebebi genellikle stres ve stres kaynaklı diş sıkmalarıdır. Çağımızda pek çok kişide psikolojik problemeler görüldüğü için baş ağrısı ve başta uyuşma oranı da artmaktadır. Beyinde uyuşma hissi oluşmasının sinirsel sebeplerinden ziyade, kanın pıhtılaşması ile de alakalı olabilmektedir. Yani beyinde oksijen oranının azalması ile beyinin uyuşmasına sebebiyet vermektedir.

Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir

Baş ağrısının pek çok sebebi olabilir bunun başlıca nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Kişinin kansızlığının bulunması halinde başta ağrı oluşabilir.
 • Kafatası içerisinde tümörlerin oluşması da baş ağrısına sebebiyet verebilmektedir. Çok şiddetli ve daha önce mevcut olmayan baş ağrılarında tümör değerlendirilmesi uygun görülebilir.
 • Viral ve bakteriel enfeksiyonların neticesinde de baş ağrısı oluşabilir.
 • Kafatasına darbe alınması neticesinde başta ağrı oluşabilir.
 • Strese bağlı olarak da ağrı oluşabilmektedir.
 • Tansiyonun aniden yükselmesine bağlı olarak da baş ağrısı görülebilir.
 • Zehirlenmelere bağlı olarak ağrı oluşabilir. Alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklarda da başta ağrı oluşabilmektedir.
Baş Ağrısı Ve Uyuşması
Baş ağrıları çeşitli özellikler göstermektedir. Bu ağrı özelliklerini gruplayacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz;

Gerilim Tipi Baş Ağrısı: Bu tip baş ağrılarında zonklama yoktur. Çok şiddetli olmamakla birlikte süreklilik göstermektedirler. Baş ve boyun bölgesinde hissedilmektedir. Genellikle strese bağlı olarak oluşmaktadır.

Migren: Şiddet seviyesi yüksek ve zonklama yapan ağrılardır. Işık ve sese karşı hassasiyet oluşmaktadır. Hormonsal değişimlere bağlı olarak da oluşabilir.

Demet (küme) Baş Ağrısı: Şiddetli bir ağrıdır. Genellikle tek bir gözün etrafında veya arkasında hissedilir. Bu baş ağrısına burun tıkanıklığı ve baş ağrısı eşlik etmektedir. Ağrı oluşumu gen]]> Hamilelikte Ayak Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/hamilelikte-ayak-uyusmasi.html Sun, 11 Nov 2018 17:13:33 +0000 Hamilelikte ayak uyuşması, birçok kadında gebelik zamanında görülür. Hamileler ayaklarda ortaya çıkan uyuşma sıkıntısıyla sıkça karşılaşır.Ayakta uyuşmalar çoğu zaman akşam yada gece saatlerinde dinlenme sırasınd Hamilelikte ayak uyuşması, birçok kadında gebelik zamanında görülür. Hamileler ayaklarda ortaya çıkan uyuşma sıkıntısıyla sıkça karşılaşır.Ayakta uyuşmalar çoğu zaman akşam yada gece saatlerinde dinlenme sırasında kendini gösterebilir. Bu ayak uyuşmalarından korkmanız gerekmez. Annenin ve bebeğin sağlığı için bu uyuşmalar tehlike yaratmazlar. Ama sık sık ayaklardaki bu uyuşmalar tekrarlandığında, hem anneyi rahatsız edebilir, hem de annenin bedenindeki bazı sorunların işaret olabilir. 

Hamilelikte ayak uyuşmasının sebepleri

 • Birçok durumda bunun sebebi gebe kadının bedeninde kalsiyum,magnezyum ve potasyum tarzındaki minerallerin ve B6 vitaminin eksikliği olabilir. Bu bozulma hamilelik zamanında sıkça tekrarlanan bulantı, kusmalar, hamileliğin ortalarında ve sonunda ise düzensiz beslenme şekli, diüretik içeriklerin kabulü, anne karnında büyüyen çocuğun bu vitamin ve minerallere olan ihtiyacının artması sonucu ayakta uyuşma oluşabilir. 
 • Hamilelikte kanda hemoglobinin seviyesinin azalması da  ayak uyuşmalarına sebep olabilir. Bu durumda uyuşma dışında hamile kadında halsizlik, baş dönmesi, uyku hali, bayılma, mide bulantısı ve başka bu tarzda semptomlar olabilir. 
 • Damarların varis hastalığı ayak uyuşmalarına sebep olabilir. Bu durumda ayak uyuşmalarına ek olarak gebe kadınların ayaklarında ağırlık, ağrılar ve yorgunluk  hissedilir, ayak damarları ortaya çıkabilir. 
 • Kanda şeker seviyesinin değişimi sebep olabilir.  
 • Hamileliğin üçüncü ayında gelişen damarların kasılması sendromu da ayak uyuşmalarına sebep olabilir. Bu durumda anne karnında büyümüş bebek damarı sıktığı için ve bunun sonucunda ayaklarda kan dolaşımı zorlaşır ve de uyuşmalar başlar. Ayak uyuşması hamile kadını sırt üstü yada sağ tarafa yattığında daha fazla rahatsız edebilir. Ayakta uyuşmaların tam net sebebini belirlemek için gebe kadınlar jinekolog doktorlarına başvurmalıdır.
 • Bu vitamin ve minerallerin eksikliğiyse, hekim hamile kadına uygun vitamin mineral kompleksini belirleyecektir. Fakat gebe kadın düzenli beslenemiyorsa, en modern ve iyi vitamin kompleksi bile çok az fayda sağlamaktadır.         .

Hamilelikte Ayak Uyuşması

Hamilelikte ayak uyuşmasının tedavisi

Gebe kadının günlük beslenmesinde tavuk, et, balık, meyve, sebze türleri, tahıllar, süt ürünleri, yumurta, bitkisel yağ olması gerekir. Eğer ayak uyuşmalarının sebebi varis hastalığı ise, jinekolog kadını uygun uzmanın muayenesine gönderecektir. Gerekirse uzman belli tedavi uygular hatta çorapların giyilmesi isteyerek tedavisini belirler. Ayrıca hamilelik sırasında varisi önlemek için, kadınlar topuklu ayakkabı uzak durmalı, uzun bir zaman ayakta kalmamalı hatta  çalışmamalı, yattıklarında ayaklarının altına yastık koymalıdırlar. Ayrıca uyuşmaları önlemek için  üç aylığında kadın sol tarafa yatmalıdır. Uyuşmalar sırasında kramp olan ayağın parmaklarını birkaç kez ovarak bırakmak, kasalara masaj uygulamak, ayağın üzerine sıcak bir şey koymak önerilen çözümler arasındadır.

]]>
Sırtta Uyuşma https://www.uyusma.gen.tr/sirtta-uyusma.html Mon, 12 Nov 2018 15:59:30 +0000 Sırtta Uyuşma, Sırt etrafında uyuşma ve karıncalanma rahatsızlığına, halk arasında sıkça rastlanır. Vücudun herhangi bir bölümünde uyuşma ve karıncalanma görülebileceği gibi, sırt bölgesinde de çoğu zaman hissedileb Sırtta Uyuşma, Sırt etrafında uyuşma ve karıncalanma rahatsızlığına, halk arasında sıkça rastlanır. Vücudun herhangi bir bölümünde uyuşma ve karıncalanma görülebileceği gibi, sırt bölgesinde de çoğu zaman hissedilebilir.

Sırtta Uyuşma Nedenleri

Sırtta uyuşma ve karıncalanma yanı sıra, sızlama ve ağrı sorunlarını da getirebilmektedir. Sırt uyuşması; uzun bir süre hareket etmemek ve sırt bölgesine uzun süre baskı uygulanması gibi basit sebeplerden kaynaklı olabileceği gibi, romatizmal rahatsızlıkların da belirtisi olabilmektedir. Romatizmal hastalık durumunda karıncalanma ve uyuşma hissi, daha fazla kaslarda ve kaslar ile kemiklerin bağlantısının olduğu bölümlerde hissedilir. Sırt uyuşması adeta, sırt bölgesine iğne batıyormuş hissiyatına sebep olur. Hissedilen karıncalanma genel olarak basit nedenlerden kaynaklanmakta olsa da, kimi zaman ciddi hastalıkların habercisi niteliğinde görülebilmektedir. Sürekli tekrarlayan sırtta uyuşma ve karıncalanma sorunu ihmal edilmemeli, en kısa zamanda gereken tanı konulmalıdır. Sırt bölgesinde hissedilen uyuşma ve sızlama sorunlarının, altında yatan sebeplerden birisi de şeker hastalığı olabilir. Diyabet olan kişilerde, sırtta uyuşma ve karıncalanma sorunlarına oldukça fazla rastlanır. Şeker hastalığı dışında, vücudun pek çok bölgesinde iletimi sağlamak amaçlı bulunan sinirlere alınmış olan darbe ve hasarlar da, uyuşmayı tetikleyici niteliktedir. Sinirlerin hasar ya da darbe alması halinde, uyuşma problemi hemen kendini gösterebilmektedir.

Sırtta Uyuşma

Sırtta Uyuşma Tedavisi

Tedavisi olarak, ilaç tedavisi yöntemi uygulanabilmektedir ve ilaç tedavisinin sebebi, hastalığın vücut üzerinde bulunan sıkıntılarını azaltmak ve kişinin gece rahat bir şekilde uyuyabilmesi için yapılmaktadır. Kişi sırtı germe ve açma hareketleri uygulayarak, birazda olsa rahatlık hissini yaşayabilmektedir. Çeşitli egzersizler uygulanabilmektedir ve bu yapılan egzersizler sayesinde, kaslar üzerinde oluşan spazm durumu engellenebilmektedir. Sırtta uyuşma ciddi hastalıklara yol açabileceğinden dolayı, kesinlikle göz ardı edilmemeli ve en kısa sürede bir uzmana başvurulmalıdır. 

]]>
Ayak Uyuşması Ve Yanması https://www.uyusma.gen.tr/ayak-uyusmasi-ve-yanmasi.html Mon, 12 Nov 2018 23:12:54 +0000 Ayak uyuşması ve yanması, ayağa yeteri şekilde kan gitmediğinde ortaya çıkan bir durum olarak gözlenir. Ayak bölgesinde bulunan sinirlerin hasar görmesi ile  de bu rahatsızlık meydana gelebilir. Bu uyuşmanın yanında karıncala Ayak uyuşması ve yanması, ayağa yeteri şekilde kan gitmediğinde ortaya çıkan bir durum olarak gözlenir. Ayak bölgesinde bulunan sinirlerin hasar görmesi ile  de bu rahatsızlık meydana gelebilir. Bu uyuşmanın yanında karıncalanma, batma, sızlama, yanma gibi durumlarda hissedilebilir. Ayakta bulunan uyuşukluk sürekli şekilde seyrediyor ise başka hastalıklarında habercisi olabilir. Bu sebepten dolayı tekrar eden bu sıkıntılarda vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yaptırmak gerekir.

Ayak Uyuşması Ve Yanması
Ayakta bulunan uyuşma ve yanmanın nedenleri
 • Ayak bölgesinde bulunan uyuşma ve yanmanın nedenleri arasında kan dolaşımına engelleyecek şekilde bulunan pozisyonlarda durmak bu bölgede uyuşukluğa sebep olabilir. Bacakların veya ayakların sıkıştırılarak sabit tutulması ile kan akışının azalması veya tamamen durması sonucunda ayak bölgesinde uyuşma ve yanmalar hissedilebilir. 
 • Şeker hastalarında kan şekeri kontrol edilmediği için yüksek seviyelerde bulunduğu durumlarda ayak bölgesinde yanmalar gözlenir. Normal seviyenin üstünde seyreden şeker problemi ayak bölgesinde uyuşmalara, sürekli gelen yanmalara, ağrıya, yüksek ısı hissedilmesine neden olur.
 • Kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere damar tıkanıklığı gibi sebeplerden bu problemi tetikler. 
 • Ayak bölgesinde bulunan yanma ve uyuşmanın sebepleri arasında ayağa giyilen ayakkabının dar olması da en büyük etkendir. Yüksek topuklu ayakkabılar morton nöroması olarak bilinen hastalığa sebebiyet verdiği için ayak tabanına baskı uygular. Bu baskı sonucunda da kan akışı rahat sağlanamadığı için bu bölgede uyuşmalar ve yanmalar görülür. Bu durumdan kurtulmak için giyilen ayakkabı şekline dikkat edilerek bu problemden kurtulmak mümkün olur.
 • Ayakta uyuşma ve yanma gibi hislerin başka bir sebebi de multipl skleroz hastalığıdır. Bu hastalıkla beraber bağışıklık sisteminde vücut hücrelerine saldırma oluşmasıyla çevresel sinirlerin kılıflarında zararlar oluşmasıyla bu şikayetler oluşur.
 • Tarsal tünel sendromu olarak bilinen ayak rahatsızlığında sinir sıkışması sebebiyle o bölgede uyuşmalar gözlenir. Ayak bölgesinde bulunan sinir sıkışmaları sebebiyle bu bölgede uyuşukluk, yanma, ağrı gibi problemler görülür. Ameliyat gerektiren durum olsa da genellikle soğuk kompres uygulaması ve gerekli ilaçlar ile bu bölgenin tedavi edilmesi sağlanır. Bu bölgenin tedavisi ile ayakta bulunan uyuşuk ve yanmalarda düzelmeler oluşur.
 • B12 vitamin eksikliği de ayakta yanma ve uyuşukluğa yol açabilir. Kanda bulunan kırmızı hücreler normalin altına düştüğü zaman vücudun belirli bölgelerinde özellikle de ayak tabanlarında yanma ve uyuşukluk gibi problemler ortaya çıkar. B12 vitamin eksikliği haplar ve iğneyle vücuda takviye edilirken; B12 dengesi sağlanarak, bulunan şikayetler giderilir.
 • Geçici iskemik atak sebebiyle ayak ve etrafında uyuşukluk ve yanma gibi problemler gözlenebilir. Bu atak hastalığı kan akışının geçici olarak sağlanmaması ile oluşurken; vücutta değişik şekilde hasarların ortaya çıkmasına sebep olur. Geçici iskemik atağın belirtileri ayak kısımlarında ve el kısmında uyuşma olarak gözlenir.
]]>
El Ayak Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/el-ayak-uyusmasi.html Tue, 13 Nov 2018 08:22:59 +0000 El ayak uyuşması, El ve ayak uyuşmaları her yaşta insanın yaşadığı sıkıntı durumlarından birisidir. El ve ayaklarda uyuşmalardan rahatsız edici ve sık karşılaştığımız bir sorun haline gelmektedir. Uykuyu bozabildiği gi El ayak uyuşması, El ve ayak uyuşmaları her yaşta insanın yaşadığı sıkıntı durumlarından birisidir. El ve ayaklarda uyuşmalardan rahatsız edici ve sık karşılaştığımız bir sorun haline gelmektedir. Uykuyu bozabildiği gibi hayat kalitesini etkilediği ve bazen de felç olma  korkusu yarattığı için endişe ve telaşa da yol açabilmektedir. Genellikle psikolojik durumlar da olsa da ciddi bir hastalığın işareti olarak da bilinmektedir. Özellikle uyuşma, ağrı, güç kaybı gibi belirtilerle birlikte olduğu zaman da daha da ciddiye almakta fayda vardır. El uyuşmaları, ayak uyuşmalarına karşı daha ön plandadır. Çünkü ellerde olan bu durumun altta yatan başka bir sebeblerden kaynaklandığını öne sürmekteyiz. Bu durum bizi endişelendirmeye yeterlidir. Altta yatan sebeblerin mutlaka araştırılmasında fayda vardır.

El ve ayakta uyuşma nedenleri:
 • Şeker hastalığı
 • Dolaşım sorunları
 • İç salgı bezleri yetersizliği
 • Kanser
 • B12 vitamin eksikliği
 • Alkol kullanımı
 • Boyun düzleşmesi
 • Boyun fıtığı
 • Sinir sıkışması
 • Virüs enfeksiyonları 
Ellerde meydana gelen uyuşmaların tek veya iki elde görülmesi durumunda, parmaklarda ya da elde gelişen his kaybı olarak tarif etmemiz mümkündür. Ellerdeki uyuşukluk hissi genellikle iğne batması, karıncalanma, elektriklenme gibi sıradışı değişikliklerle birlikte görülmektedir. Uyuşma hissi genelde tüm elleri değil, birkaç parmakta ortaya çıkmasıyla görülmektedir. Elde uyuşma en çok kol veya bilekteki sinirlerin zarar görmesi veya sıkışması sonucu meydana gelmektedir. El işi yapanlarda, müzisyenlerde, bahçe işi ile  uğraşanlarda ev işi ve el işi yapan hanımlar da bilgisayar başında çalışanlarda, bileğini çok fazla kullananlarda ve meslek icabı aynı el hareketi sürekli tekrarlayan uyuşma durumu sıkça rastlanmaktadır. Vücudumuzdaki çevresel sinir sistemini etkileyen hastalıklar da ellerde uyuşma ya neden olabilmektedir.

El Ayak Uyuşması
Ayak uyuşması ayağı yeterince kan gitmediğinden dolayı ayaktaki sinirler hasar gördüğünde ortaya çıkan bir tür sendromdur. Ayakta sürekli uyuşma oluyorsa ciddi bir problemin belirtisi olabilmektedir. Ayak uyuşmasının en yaygın belirtisi; kan dolaşımını engelleyecek şekilde aynı pozisyonda durmak olmaktadır. Genellikle yerde uzun süre oturduğumuz zaman ve sonrasında ayağa kalktığımızda ise ayağımızı hissetmeyiz ve karıncalanmazlar başlayan ayak uyuşması durdurulmayı reddeden bir hal almaya başlamaktadır. Kişi ayağına dokunamaz bile bu durum onu kasmaktadır. Sürekli aynı pozisyonda maruz kalmaktan kaçınmalıyız. Ve uyuşma meydana geldiği vakit, hareket etmeden geçmesini sabırla beklemeliyiz.
]]>
Bel Ağrısı Bacak Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/bel-agrisi-bacak-uyusmasi.html Tue, 13 Nov 2018 15:28:54 +0000 Bel Ağrısı Bacak Uyuşması, Ayakta dik durmamızı ve gerektiğinde esnememizi sağlayan omurgamız omur (vartebra) dediğimiz bir birbine eklem yapan bir dizi zincirleme kemikten oluşur, omurgamıza esneklik veren sistem omurga kem Bel Ağrısı Bacak Uyuşması, Ayakta dik durmamızı ve gerektiğinde esnememizi sağlayan omurgamız omur (vartebra) dediğimiz bir birbine eklem yapan bir dizi zincirleme kemikten oluşur, omurgamıza esneklik veren sistem omurga kemiklerinin özel yapısı ve arasında ki disklerdir. Disklerin omurgalar arasından değişik yönlere çıkması yada daha içlere girerek sinirlere bası olması bel ağrısı ve bacak uyuşmasına neden olur. Diskler omurgaların bir birine temas etmeden birbirlerine bağlanmaları için yastık görevi görürler. 

Omurlar arası disklerin yapısı

Omurga arası disklerin dış yüzeyi kaygan jöle benzeri bir yapıdadır. Bu yapı darbe ve yırtılmalara karşı oldukça dayanıklıdır. Fakat ilerleyen yaşlar ile birlikte disklerin özelliğini kaybetmesi veya herhangi bir kaza sonucu disk kayması sonucu bel ağrısı ve beraberinde bacak uyuşması meydana gelir. Bu durumda bel fıtığı teşhisi konulacağından beyin ve sinir hastalıkları (nüroşirurji) uzmanına  başvurmanız gerekmektedir.

Bel ağrısı bacak uyuşması, beraberinde aşağıdaki sorunlar ortaya çıkar;
 • Ayak baş parmak ve ilerleyen durumlarda diğer ayak parmaklarında uyuşma,
 • Ayak üstünde uyuşma hafif ağrı ve karıncalanma,
 • zaman zaman idrarını tutumama,
 • Bacaklarda uyuşma,
 • Ayakta ve bacakta güçsüzlük,
 • 10 dakika yürüyüşten sonra adım atamama,
 • Kalçadan çekme,
 • Baldırlarda ağrı ve çekme genel bel ağrısı ve uyuşmanın ortaya çıkmasına neden olur.
Bel ağrısı ve bacaklarda uyuşma nasıl tedavi edilir

Bel ağrısı ve bacaklarda uyuşma genel olarak iki şekilde tedavi edilir;

Cerrahi operasyonlar

Belde ağrı ve bacakta meydana gelen uyuşma oluştuğunda ilk önce yapılan uygulama fizik tedavi uygulamalarıdır, bu uygulamalar sonuç vermediğinde hastaya cerrahi müdahale de bulunulur. Ameliyat edilen hastanın omurları arasında disklerde oluşan fıtık dokusunun sinirlere yapmış olduğu basının ortadan kaldırılması ilkesine dayanır, bunu için uzman operatör hekim tarafından belden yapılan enjeksiyon ile hastaya genel anestezi uygulanır, uygulama ile sinir köklerinin basıdan kurtularak belde ağrı ve bacakta uyuşma sorunu yok edilmektedır.

Bel ağrısı ve bacak uyuşmasında Mikroskopik Diskektomi yöntemi

Günümüzde nüroşirurji ile ilgili teknolojik gelişmeler bel fıtığı ameliyatlarını daha konforlu hale getiren Mikroskopik Diskektomi yöntemini benimsemiştir. Bu yöntemde hasta üzerinde daha az kesi uygulanarak dokuların zarar görmesi engellenir. Temel olarak çok küçük operasyon aletleri ile ameliyat ilkesine dayanır. Mikroskopik diskektomi yönteminde başarı oranı oldukça yüksektir. Bu yöntemi uygulayabilmek için kullanılan ameliyat ürünlerine genel olarak Minimal İnvaziz adı verilir.

Bel Ağrısı Bacak Uyuşması
Bel ağrısı ve uyuşması ameliyatlarında Minamal invaziv 

Bu cerrahi aletler 0,5 veya 1 cm'lik kesilen bölgeden vücut içine sokulan çok küçük kameralar ile doku tahribatı görülür, bu dokulara gerekli operasyon, operatör hekim tarafından görerek uygulanır. Ameliyatta kullanılan minimal invaziv aletler küçük boyutlu ve teknoloji harikası ürünlerdir. Yöntem ile kesi bölgelerinin kesi den çok delik olarak açılması, cilt dokusunda harabiyeti engellemektedir. Hem yaraların daha çabuk kapanmasını, hemde hastanın hastanede yatış süresini azaltması bu aletleri hekim ve hasta tarafından tercih nedenidir.

Ameliyat sonrası takip eden günlerde bacak ağrısı ve ayak uyuşması yüzde 90 gibi büyük bir oran da azalmaktadır. Cerrahi müdahaleden sonra ilk ay bazı fiziki aktiviteleri yaparken dikkatli davranmak gerekmektedir. Bu aktiviteler;
 • Eğilip bükülürken dikkatli olmak,
 • Ağ]]> Gece Kol Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/gece-kol-uyusmasi.html Tue, 13 Nov 2018 16:34:38 +0000 Gece Kol Uyuşması, Kol uyuşması duruş pozisyonu düzgün olmayan bir yatma ve uzanma şekli sonucunda olabilir. Vücudumuzun herhangi bir bölgesi fiziksel bir baskı altında kalması sonucunda baskı altında kalan bölgeye kan akış Gece Kol Uyuşması, Kol uyuşması duruş pozisyonu düzgün olmayan bir yatma ve uzanma şekli sonucunda olabilir. Vücudumuzun herhangi bir bölgesi fiziksel bir baskı altında kalması sonucunda baskı altında kalan bölgeye kan akışının yavaşlaması ve engellenmesi de uyuşma yapabilmektedir. Ancak meydana gelen uyuşma o bölgede başka bir rahatsızlık olduğunun habercisi olabilir. Problemin ana kaynağını bulmak çok önemlidir. Boyun kasları,kolan giden sinirler, boyun omurları, omuriliğe baskı da uyuşma şikayetleri yapabilir.

  Gece Kol Uyuşmanın Nedenleri
  • Boyun fıtığı
  • Boyun tutulması kas spazmı
  • Kötü duruş ve boyunu kötü kullanma
  • Kireçlenme
  • Sigara, stres, gerilim
  • Romatizmal hastalıklar
  • Omurga da kırık ve kayma
  • Sinir sıkışması
  • Kemik erimesi
  • Omurga kanalında daralma
  • Boyun incinmesi
  Kollarda hareketsizlik sonucunda karıncalanma ve uyuşma gibi görülen uyuşmaları ihmal edilmemeli ve uzman hekime başvurulmalıdır. Bu tür şikayetler çeşitli hastalıklara haberci olabilir. En önemli hastalık sebeplerinden biri de kuşkusuz beyin ve damar hastalığıdır. 

  Boyun fıtığı; Boyun omuru arasında bulunan kıkırdak disk dokusunun omurilik ve kolda bulunan sinirlere doğru taşmasıdır.
  Boyun tutulması kas spazmı; Boyun tutulması genellikle boynu destekleyen kasların aşırı gerilmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Aşırı spor, yanlış masa başı işi, iş aktivitesi kas spazmına sebep olur.
  Kötü duruş ve boyunu kötü kullanma; Boyun sağlığına uygunsuz  hareket ve duruş omur, disk, eklem ve bağ dokusunu yıpratır. Buda boyunu kötü kullanmanın önemli bulgusudur.
  Kireçlenme; Kemik yapısında disklerde, bağlarda yıpranma başlar diskler keçeleşir ve esnekliğini emme özelliğini kaybeder. Kemiğin kalsiyum içeriği azalır.
  Gece Kol Uyuşması
  Sigara, stres, gerilim; Sosyal, psikolojik ve ekonomik sorunlar boyun ağrısını artıran en önemli kronikleştiren sebepleridir.
  Romatizmal hastalıklar; Vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücreleri ile savaşması ile başlar. Omurgadaki kıkırdak ve kemik dokuları zarar görür.
  Omurgada kırık ve kayma; Travma şiddeti ile boyun omurları kayarak omuriliği zarar verir. Omurilik ve sinir kesikleri görülebilir.
  Sinir sıkışması; Omurilikten çıkan sinirler kollara ve ele giderken yol üzerinde bağ dokusu tarafından tuzaklanır. Sıkışma sonucunda el ve kolda kuvvetsizlik ve uyuşma olur.
  Kemik erimesi; Özellikle kadınlarda görülen bir hastalıktır. Kemiklerde yumuşamaya  yol açarak çok çabuk kırılmaya ve ağrıya sebep olur. Erken menopoz, aşırı alkol tüketimi, hareketsiz yaşam ve kalsiyum eksikliği osteoporoz riskini arttırır.
  Omurga kanalında daralma; Omurilik ve sinirlerin geçtiği kanallarda daralma kaynaklı beslenmenin bozulması dır. İleri yaşlarda yürümede zorluk, eller ve kollarda uyuşma his kaybı görülmesidir.
  Boyun incinmesi; Boyun hareketlerinde fazla zorlama sonucunda kemik, disk, bağ ve eklemlerde incinmedir. Zorlanma dan dolayı artan boyun ve kol ağrısı. Buna Kamçı Sendromu denir.
  ]]>
  Beyin Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/beyin-uyusmasi.html Tue, 13 Nov 2018 23:24:17 +0000 Beyin Uyuşması, çoğu insanda görülür ve bu konu hakkında var olan korkularını belirten cümleler kurarlar. Genellikle psikolojik mesele olarak insanlar beyninde var olan bu uyuşmanın beyin kanaması olarak düşünürler. Hatt Beyin Uyuşması, çoğu insanda görülür ve bu konu hakkında var olan korkularını belirten cümleler kurarlar. Genellikle psikolojik mesele olarak insanlar beyninde var olan bu uyuşmanın beyin kanaması olarak düşünürler. Hatta bazı insanlar bunu tümör olarak yorumlar. Bu gibi halkın kendi aralarında oluşturdukları tetkiklerin bir çoğu yanlıştır. Bunun için beyin cerrahına yada üroloji hekimine giden insanlar şüphelendikleri hastalıklar hakkında negatif cevap alırlar.

Beyin cerrahları ve üroloji doktorlarının söylediklerine göre insanların fazla yorucu ve stresli yaşam koşulları bu gibi durumlara neden olabilir. Beynimizde oluşan bu uyuşmaların genel şekli günün yorgunluğunu atmak için dinlendiğimiz zamanlarda oluşan baş kısmında hissedilen karıncalanmalardır. Beyin Uyuşması beynimizin yorgunluk atma şekli olan bir reaksiyondur. Uzmanların çoğunun bulunduğu bu uyarıya karşı çoğu kişi beyin uyuşmasını beyin kanaması olarak düşünen bir çok vatandaş hastanelere akın ediyor. Beyin Uyuşması yerine düşünülen beyin kanamasının düşünülmesinin nedenleri Beyin Uyuşmasının bazı septomlarıdır. Bu septomlar şunlardır;
 • Bulantı
 • Kusma
 • Konuşmada bozukluk
 • Yüzde kızarıklık ve çarpıntı
 • Bilinç kaybı
Az önce bahsettiğimiz gibi bu uyuşmaların nedeni yorgunluktur. Bu durum kısmen beyinle ilişkilendirilebilir. Başka bir neden ise kafa derilerinden kaynaklı olabilir. Bu durumun kat'iyen beyinle alakası yoktur. Bu konu  hakkında hastaların genel şikayeti saç derilerinin ense kökünde meydana gelen karıncalanmalardır. Bu durum saç derinizin altında bulunan sinir sıkışması olabilir. Veya bu durum saçlarımızın sürekli toplu olması nedeniyle derinin hava alamamasıdır. Bu gibi durumlarda dermatoloğa başvurarak uygun tedavileri alabilirsiniz.

Beyin Uyuşması
Beyin Uyuşmasının ciddi bir şekilde algılanmasının gerektiği durumlarda vardır. Bunların genelinde ciddi durumlarla beraber geçekleşen Beyin Uyuşmalarıdır. Bunlar Beyin Uyuşması görülürken vücudun belli bir kısmınında uyuşması, uyuşan yerde ve baş kısmımızda şiddetli ağrılar, ağrıların yanında birde yanmalar görülmesi ve sık sık meydana gelen uyuşmalar ciddi bir meselenin yan etkileridir. Bu ve bunun benzeri şikayetlerde bulunuyorsanız en kısa sürede hekime başvurmalısınız.
]]>
Çocuklarda Ayak Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/cocuklarda-ayak-uyusmasi.html Wed, 14 Nov 2018 18:34:41 +0000 Çocuklarda ayak uyuşması, bazen tek ayakta meydana gelse bile birçok zaman her iki ayakta görülebilmektedir. Tek ayakta görülen uyuşmalar her zaman çift ayakta görülen uyuşmalara göre daha iyidir. Çünkü çift ayakta meydana ge Çocuklarda ayak uyuşması, bazen tek ayakta meydana gelse bile birçok zaman her iki ayakta görülebilmektedir. Tek ayakta görülen uyuşmalar her zaman çift ayakta görülen uyuşmalara göre daha iyidir. Çünkü çift ayakta meydana gelen uyuşmalar, genellikle kişinin bel bölgesinde görülen problemlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda görülen ayak uyuşmalarıyla birlikte hissizlik, karıncalanma ve iğne batması gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Ayak uyuşması, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde basit nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Fakat bazen kişilerde oluşan ayak uyuşmaları, çok ciddi sorunların habercisi olabilir. Özellikle çocuğun doğru oturmasına rağmen, günde iki kezden daha fazla ayak uyuşması sorunuyla karşılaşması, çok ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bunun yanı sıra çocuktaki ayak uyuşması sürekli olarak uyuşukluk ya da yarı uyuşuk olarak ortaya çıkar. Bu problem eğer bir günden daha fazla sürerse kesinlikle kişinin doktora götürülmesi gerekir. Ayak uyuşmasının çok fazla nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle çocukları doktora götürmeden herhangi bir teşhis koymak son derece yanlış olur. Çocuklarda ayak uyuşması sorunları bazen yanlış oturma pozisyonda oturmalar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hastaneye gitmeden önce çocuğunuzun oturma pozisyonlarını gözlemleyin ve onun doğru oturup oturmadığına bakın. Bilindiği gibi oturma pozisyonlarının bu gibi durumlara etkisi çoktur. Bunun yanı sıra ayak uyuşmasının meydana gelmesi durumunda çocuklarınızın çoraplarının çok dar olmamasına dikkat edin. Dar çoraplar çocuklarda dolaşım bozukluklarına neden olarak ayaklarda uyuşmaya neden olmaktadır. 

Çocuklarda ayak uyuşması neden kaynaklanır
 • Hem çocuklarda hem yetişkinlerde ayak uyuşmasının en büyük nedeni sinir sıkışmalarıdır. Sinir sıkışması insanlarda ayaklara giden herhangi bir sinirde görülse bile sorun ayakların herhangi birinin ya da her ikisinin uyuşmasına neden olabilir. Sürekli olarak yanlış oturuş pozisyonları ya da çocuğun sürekli yanlış hareketler yapması sinir sıkışmasına ve bununla birlikte ayak uyuşması problemine neden olur. 
 • Çocuklarda ayak uyuşması probleminin bir diğer nedeni ise ayaklarda oluşabilecek kistlerdir. Bazı kistler kendisini ağrı olarak ortaya çıkarmasa bile ayaklarda uyuşukluklara neden olarak etkilerini ortaya çıkarmaktadır. Bu kitleler bazen damarların genişlemesine ve enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Eğer uyuşan ayağın herhangi bir yerinde şişlik ya da renk değişimi görürseniz, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.
 • Bu durumun bir diğer nedeniyse çocuklarda sık görülen beslenme sorunlarıdır. Çocuklar aç olsalar bile, vücutları için gerekli olan besini almayabilirler. Bu nedenle beslenme sorunları ortaya çıkabilir. Aslında bu durum biraz da çocuğun ailesine düşen bir sorumluluktur. 
 • İnsan vücudunda B12 vitamini eksik olduğunda vücudun farklı bölgelerinde uyuşmalar görülebilir. Bu uyuşmalar, vitamin eksikliğinin en çok çocuklarda görülmesine bağlı olarak ortaya çıkar. 
 • Aslında insanlarda çok daha fazla nedenle ayak uyuşmaları görülebilir. Fakat bu nedenler daha çok yetişkinlerde karşılaşılan bir sorundur. Bu sorunlar, diyabet hastalığı, migren, hipotiroidi, zona hastalığı gibi problemlerdir. 
Çocuklarda Ayak Uyuşması
Çocuklar, çocukluk dönemleri nedeniyle oldukça hareketlidir. Bu nedenle meydana gelebilecek kazalarda olası risk grupları olarak ele alınmaktadır. Çocuklarda ayak uyuşması, bazen bölgesel olarak çok daha ciddi olabilir. Yani, uyuşma sorunu, ayağın sadece belli bir bölgesinde meydana geliyorsa durum çok daha ciddi olabilir. Eğer çocuklarda ayak uyuşması sorunuyla birlikte farklı belirtiler de görülüyorsa yine ciddi sorunların olduğunu anlayabilirsiniz. En çok kaşıntı ve diğer organlarda ağrı sorunları, ayak uyuşmasıyla birliktelik gösterir. 
]]>
Baş Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/bas-uyusmasi.html Wed, 14 Nov 2018 21:03:02 +0000 Baş Uyuşması, olarak nitelendirilen durum aslında beyinde gerçekleşen uyuşma, sancı yada karıncalanma hissiyle karşılaşılan bir problem olup bir çok kişi de aniden görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık türü bir ç Baş Uyuşması, olarak nitelendirilen durum aslında beyinde gerçekleşen uyuşma, sancı yada karıncalanma hissiyle karşılaşılan bir problem olup bir çok kişi de aniden görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık türü bir çok kişi tarafından ciddiye alınmasa da bir kısım farklı travmalara neden olmaktadır. Baş uyuşması kimi kişiler tarafından psikolojik olarak ciddi bir problem olarak nitelendirilerek,  beyin kanaması korkusuna kapılsa da aslında her uyuşma ve karıncalanma beyin kanaması göstergesi değildir. Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde bir çok kişi tarafından baş bölgesinde uyuşma ciddi bir endişesinde olunsa da nöroloji uzmanları böylesi bir durumda hemen endişeye düşülmemesini çokça dile getirmektedir. Baş bölgesinde sinirlerin sıkışmasından kaynaklı beyin uyuşmaları aslında bir kısım rahatsızlıkların belirtisi olabilir baş uyuşmasın da kanın damarlarda pıhtılaşmasından kaynaklı olarak damarların tıkanması ya da beyin oksijensiz kalmasına neden olarak ciddi problemleri yanında getirebilir. 

Baş Uyuşmasının Getirdiği Rahatsızlıklar
Her ne kadar baş uyuşmaları ciddi bir problem olmasa dahi baş bölgesinde görülen uyuşmanın yanında uyuşma hissi kimi hastalarda bulantı hissi, kusma, yüzde kızarıklıklar, konuşmada bozukluklar, uyuklama, bilinç kayıpları gibi rahatsızlıklar beyin kanaması belirtileridir. Bu evreler görülmeden önce baş uyuşması ilk etap da gözlemlenir. Akabinde yukarıdaki rahatsızlıklar Peyda ettiği takdir de ciddi bir problem belirtisidir. Baş bölgesindeki uyuşmanın altında yatan bir çok problem yatar Genellikle baş uyuşmasın da beyin bölgesinde zedelenmelere bağlı kanamalar görülmektedir veya dışarıdan alınan bir darbeyle birlikte karıncalanma hissi ve baş uyuşması, darbelerden kaynaklı olarak olarak farklı rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilmektedir. 

Baş Uyuşmasının Temel Nedenleri
Baş uyuşması beyinde bulunan nöronların elektriksel aktivitesini tam anlamıyla yerine getiremediğinden kaynaklı olarak görülmektedir. Baş bölgesinde gözlemlenen karıncalanma hissi beyinle ilgili değildir. Karıncalanma hissi beyni kapatan kafatası bölgesinin saçlı deriyle doğru orantılı olarak gözlemlenmektedir. Baş bölgesinde görülen bu karıncalanma hissi baş bölgenin ön ve arka bölümünden saçlı deriye doğru yayılmaktadır. Zamanla bu karıncalanma hissi nedeniyle uyuşma gibi katılaşma ve his kaybı gözlemlenmektedir. Bir kısım baş ağrısından dolayı rahatsızlık duyan hastalarda yapılan araştırmalarda uzun süreli baş uyuşukluğunun temelinde geçmiş de almış olduğu bir darbeden kaynaklı olarak kişinin baş bölgesinde uyuşuklukların ilerleyen zamanlarda daha fazla arttığı ve bu uyuşmanın sürekli olarak yorgunluk hissi yarattığı anlaşılmıştır. 

Baş Uyuşması
Baş Uyuşmalarının Tedavi Yöntemleri
Uzmanlar baştaki uyuşmaların bir darbeden kaynaklı olarak veya beyinsel bir rahatsızlıktan kaynaklı olabileceği düşüncesi ile bir kısım tedavi yöntemleri belirtmiştir. Baş uyuşmasın da yapılacak olan öncelikle beyin tomografisi çekilerek hastalığın temelinin ne olduğu tespit edilir. Eğer bu rahatsızlık beyinsel nöronlardan veya beynin almış olduğu darbe ile oluşmuş ise bu durum kolaylıkla filmler ile tespit edilerek buna ilişkin uygun ilaç tedavileri uygulanır ancak hastalık tıp ile açıklanamayacak bir düzeyde yani psikolojik ise böylesi bir durumda hastanın psikolojik rahatlanması sağlanır. Baş uyuşmalarının geçmesi amacıyla uzman hekimlerin önereceği uygun ilaç ve tedavi yöntemleri uygulandığı takdir de bu rahatsızlık geçecektir ancak şiddetli baş ağrıları, burunda kanama, başta kaşıntı gibi durumlar uzun süreli devam ettiği takdirde konu uzman hekime vakit kaybetmeksizin bildirilmelidir. 
]]>
Dil Uyuşması https://www.uyusma.gen.tr/dil-uyusmasi.html Wed, 14 Nov 2018 23:27:06 +0000 Dil uyuşması, Dil uyuşmasının birçok sebebi vardır. Dil uyuşması karıncalanma veya hissetmeme gibi olur. Dil uyuşması iğnenin vücuda batması gibidir. Dil uyuşması durumunda dilde tat alma duygusu kaybolur. Konuşmada aksa Dil uyuşması, Dil uyuşmasının birçok sebebi vardır. Dil uyuşması karıncalanma veya hissetmeme gibi olur. Dil uyuşması iğnenin vücuda batması gibidir. Dil uyuşması durumunda dilde tat alma duygusu kaybolur. Konuşmada aksaklık olur ve bir süre sonra dilde acı tat gibi bir lezzet olur. Dilde oluşan sinir hasarları da dil uyuşmasına sebep olur. Sinirler gerildiği zaman veya dil ısırmalarında zarar gördüğü zaman sinirlerden kaynaklı uyuşma meydana gelir. Çok sıcak yemekler veya içeceklerde dilin uyuşmasına sebep olur. Dilin derisi yandığı için doku uyuşmazlığı olur. Diş eti hastalıkları, alkol kullanımı ve sigara kullanımı da dilin uyuşmasına sebep olur. Diş çekimi sırasında ağız sürekli açık kalır ve diş çekimi veya dolgusunda dil uyuşur. Dil uyuşması sırasında herhangi bir zedelenme veya tepki olduğu zaman dil hissetmez. Kendiliğinde oluşan dil uyuşukluğu birçok hastalığın habercisi olabilir. Kendiliğinde oluşan dil uyuşmalarında hemen doktora başvurulmalıdır. Ve erkenden tedavi edilmelidir.

Dil uyuşmasının nedenleri
 • Ağız bölgesi da yapılan ameliyatlar,
 • Diş ameliyatları,
 • Çene bölgesindeki problemlerden dolayı,
 • Migren ağrısında kaynaklı,
 • Tiroid bezinden kaynaklı rahatsızlıklar,
 • B vitaminin eksikliğinden kaynaklı,
 • Alkol veya sigara kullanımından dolayı,
 • Metal zehirlenmesi,
 • Potasyum, kalsiyum, demir gibi minerallerin vücuda az alınmasından kaynaklı,
 • Yüksek radyasyona maruz kalındığı zaman gibi durumlarda dil de uyuşma görülür.
Dil uyuşmasının tedavisi

Dil uyuşmaya başladığı zaman ilk olarak buz konulur. Buz konulmasına rağmen uyuşma uzun süre devam ediyorsa eğer hemen doktora başvurulmalıdır. Dil uyuşmasının sebebi çok olduğundan dolayı doktor muayenesi ile sebebi belli olur ve ona göre tedavi uygulanır. Dil uyuşması olduğu zaman doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Zehirlenmeye sebep olabilir. Dil uyuşmasının tedavisi sebebine göre belli olur ve eğer ileri boyutta ise cerrahi işlem gerekebilir.
]]>