Gebelikte El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte El Uyuşması, hamilelik döneminde çoğunlukla anne adayının ellerinde uyuşmalar, karıncalanmalar, ağrılar, sızlama ve yanma şeklinde hisler meydana gelmektedir. Eğer gebenin ellerinde meydana gelen uyuşukluk durumu ileri derecelerde gelişmiş ise hissizlik ve güçsüzlük şeklinde şikâyetlere sebep olabilmektedir. Gebelikte genellikle meydana gelen el uyuşmasında anne adayı yüzük parmağı ile baş parmağının arasında olmasından yakınmaktadır. Mesela bazen bu el uyuşmasından dolayı herhangi bir eşyayı tutmakta sıkıntı çektiğini ve pek çok zaman elinden düşürdüğünü ifade etmektedir. Aslında gebelik döneminde ortaya çıkan bu el uyuşması "karpal tünel sendromu" durumudur ve kişinin el bileğindeki sinirlerin sıkışmasından dolayı gelişmektedir. Ayrıca el uyuşması durumu sadece gebelerde değil diğer kişilerde de zaman içerisinde oluşabilmektedir. El uyuşması durumu devamlı olarak bilgisayar, daktilo kullanan kişilerde sık olarak görülmektedir. Fakat gebelik döneminde el uyuşması çoğunlukla 5. Ay geçtikten sonra görülmektedir. Bunun sebebi ise gebenin kilosunun artması, ödemlerin olması ve vücudun su tutmasından kaynaklı olarak artmaktadır. Hatta gebelik döneminde anne adaylarının yaklaşık olarak %20'sinde el uyuşması durumuna rastlanmaktadır. Bu şikâyet genellikle doğum yaptıktan sonra kendiliğinden geçer.

Gebelikte El Uyuşmasının Belirtileri, ellerde ortaya çıkan karpal tünel sendromunda ellerde titreme, iki elde ya da bir elin iç kısmında yanma hissi şeklinde belirtiler göstermektedir. Ayrıca el parmaklarında meydana gelen uyuşukluk sebebiyle istediği gibi kullanamama hisleri de olabilmektedir. Gebelik döneminde el uyuşması genellikle vücudun sıvı tutmasıyla hem el bileklerinde hem de kol bölgesinde şişlikler sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Her dört gebeden birisi el uyuşukluğu durumunu hafif belirtiler şeklinde yaşayabilir, fakat hiçbir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak bütün bu belirtilerin hepsi yaşanıyorsa, mutlaka tedavi olması gerekir.

Gebelikte El Uyuşmasının Tedavisi, bu rahatsızlığın hem tanısı hem de tedavisi ortopedi uzmanları tarafından yapılmaktadır. Tedavideki amaç ise gebenin el bileğini bir bandaj ya da alet yardımıyla düz bir pozisyonda tutulmasını sağlamaktır. Ancak bazı durumlarda gebenin el bileğine birtakım steroid ilaçların enjekte edilmesi gerekmektedir. Ayrıca ağrı kesici ilaçlarla sinir uçlarının korunması açısından faydalı B vitaminleri önerilmektedir. Fakat çok ileri derecedeki el uyuşması durumunda nöropatik ağrıların tedavisi için ağrı kesici ilaçlar önerilmektedir. Hatta el uyuşması için fizik tedavi yönteminde el bileğine derin ısıtıcı olan ultrason tedavisi, ağrıların kesilmesi için akımlar, fonoforez, yüzeysel olan ısıtıcı tedavisi gibi pek çok yöntem uygulanmaktadır. Eğer bu tedavi yöntemleriyle el bileğindeki uyuşma iyileşmezse, küçük bir cerrahi işlemle sinir sıkışması giderilebilmektedir. Gebelik döneminde eğer el uyuşması problemiyle karşılaşmak istemiyorsanız vücudunuzun su tutma durumunu azaltmak için mutlaka tuz tüketiminin azaltılması gerekmektedir. Eğer el bileğinizi devamlı olarak kullanmak zorunda olduğunuz bir işiniz varsa, gün içerisinde dinlendirmekte fayda vardır. Ayrıca ellerinizin üzerinde yatmamaya da özen göstermelisiniz.

Gebelikte El Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bacak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Bacak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Sol Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

Gebelikte Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Karıncalanması Neden Olur?

El Karıncalanması Neden Olur?

Güncel

Alt Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Alt Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Başta Karıncalanma Nedenleri

Başta Karıncalanma Nedenleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6