Bileklerde Uyuşma Nedenleri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bileklerde Uyuşma Nedenleri ve Tedavisi

Bileklerde uyuşma: Çağın hastalığı olmaktadır. Özellikle bayanlarda ve ev hanımlarında görülen bir rahatsızlıktır. Karpal tünel sendromu diye bilinen bu rahatsızlık bilgisayar başında ellerini fazla kullanan veya ev hanımlarının bileklerini fazla kullanması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bileklerde uyuşma yani karpal tünel sendromu el ve parmaklarımızı kullanmamızda büyük rol oynayan median sinir olarak adlandırılan dokunun sıkışması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Sinir sıkışması arasında en sık görülen bilek uyuşması yani karpal tünel sendromudur. Bileklerini sürekli bükülü vaziyette kullanan yani mouse kullanan veya bilgisayarda fazlasıyla yazı yazan, evde temizlik yaparken basit bir bezi bile bileklerini zorlayarak sıkan kişilerde fazlasıyla görülen bir hastalıktır. Bileklerde uyuşma devam ettiği taktirde mutlaka alanında Uzman bir doktora başvurulmalıdır. Aksi taktirde ilaç tedavisi yeterli gelmeyip cerrahi müdahale gerekebilir. Bunun yanı sıra kişinin bilek uyuşmaları artıp ağrıya varabilir veya ellerini ve parmaklarını hareket ettirmekte güçlük çekebilir.


Bileklerde uyuşmaya neden olabilecek faktörler

 • Ellere ve bileklere fazla yük yüklemek,
 • Bilgisayarda veya daktiloda uzun süre yazılar yazmak,
 • Bilekleri bükülü pozisyonda iş yapmak,
 • Bilekleri zorlayacak şekilde ev işleri yapmak örneğin hali silmek veya silkelemek, toz alma bezini çok sıkmak,
 • Kaza sonucu kolda veya bilekte geçirilmiş cerrahi bir işlemin üzerinden yıllar geçtiğinde sinir sıkışması görülebilir.
 • Kısacası bilekleri zorlayacak herhangi bir işlem sonucu sinirlerde sıkışma olmaktadır bu da bilekte uyuşmaya neden olmaktadır.

Bileklerde uyuşma yani karpal tünel sendromu rahatsızlığı nasıl teşhis ve nasıl tedavi edilir?


Bileklerde uyuşma şikâyeti olan kişi mutlak bir beyin cerrahi uzmanına başvurmalıdır. Sonrasında doktor hastanın hikayesini dinlemektedir. Hastanın bileğinin uyuşmasına sebep olabilecek faktörleri bulmaya çalışır. Daha sonra hastanın muayene bulgularına bakar nereden itibaren bilekte uyuşma olduğunu tespit eder. Bilek uyuşması rahatsızlıklarında muayenenin yetmediği durumlarda EMG (Elektromiyografi) testi yapılır. Bununla birlikte bileklerdeki uyuşmaya neden olan sinirlerin hangi bölgelerde sıkıştığı tespit edilir.

Bileklerde uyuşma genelde sinir sıkışması nedeni ile olduğu için kolay kolay tedavi edilebilecek bir hastalık değildir. Bileklerde uyuşma ilaç ya da fizik tedavi uygulaması ile bir miktar iyileşme görülse de tam anlamıyla sorun ortadan kalkmaz. Bileklerde uyuşma nedeni sinir sıkışması ise kesinlikle cerrahi müdahale gerekir. Yani sinir sıkışması ameliyatı gerekmektedir.

Bileklerde uyuşmaya karşı alınabilecek önlemler: İnsan dinamik bir varlıktır hepimiz hoplayıp zıplıyoruz. Sürekli hareket halinde bir varlığız bu nedenle darbeler almamız bazen mümkün olabiliyor. Yani kaza ile olabilecek durumlar vardır bunun için belki fazla önlem alamayabiliriz. Fakat bileklerimizi zorlayacak işlerden kaçınabiliriz. Mesela sürekli mouse kullanmak zorunda kalan kişi bilek destekli mouse pedleri bulunmaktadır onlardan kullanmalı. Çarşı pazarda bileklerimizi yoracak kadar poşet yüklenmemek, özellikle yemek masasında dirsekleri masaya dayamamak gerekir. Bir çoğumuz düşünürken ellerimizi birleştirip bileklerimizi bükeriz bu gibi durumlardan kesinlikle kaçınmalıyız. Özellikle ev hanımları toz alırken kullandıkları bezleri çok fazla sıkıp bileklerini yormaktan kaçınmalılar. Kısacası bilekleri zorlayacak veya sinir sıkışmasına neden olabilecek faktörlerden mümkün olduğunca korunmak gerekmektedir.

Bileklerde Uyuşma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

El Karıncalanması Neden Olur?

El Karıncalanması Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyinde Karıncalanma Nedenleri?

Beyinde Karıncalanma Nedenleri?

Hamilelikte Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Başta Karıncalanma Nedenleri

Başta Karıncalanma Nedenleri

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6