Sol Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol kol uyuşması, aslında her zaman basit nedenlerden kaynaklanan bir durum değildir. Birçok insan tarafından çok fazla önemsenmeyen bu durum çok ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilmektedir. Her ne kadar ciddi bir durum olsa bile bazen de basit nedenlerden dolayı sol kol uyuşması meydana gelebilir. Sol kol uyuşması, daha çok insanlarda sık sık meydana gelen uyuşmalar şeklinde görüldüğünde çok ciddi problemlere neden olur. Özellikle sol kolda görülen uyuşmalar, kalbin son tarafta bulunması nedeniyle kalp krizi gibi ciddi problemlerin belirtisi olabilir. Eğer sizlerde de iki günde iki kezden fazla sol kol uyuşması meydana geliyorsa, kesinlikle doktorunuza başvurarak bu durumun nedenlerini araştırmalısınız. Genel olarak bakıldığında sol kol uyuşmasının meydana gelmesi iki şekilde görülür. Bunlardan biri koldaki ve kola giden sinirlerin herhangi bir nedene bağlı olarak baskı uygulanması ve sıkışması, ikincisi ise insanların birçoğunda görülen zayıf kan dolaşımıdır. İnsanlarda sol kol uyuşması sırasında bazen sol kol üzerinde keskin ağrılar meydana gelebilir. Eğer meydana gelen ağrılar bıçak ağrısı gibi keskinse bu durumda sorunun birçok zaman sinir sıkışması nedeniyle olduğunu anlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra insanlarda sol kol uyuşması sırasında bazen de karıncalanma hissi meydana gelebilir. Bu durum kol uyuşması probleminde birçok zaman ortaya çıkan bir durumdur. Sol kol uyuşması sorunu bazen insanlarda kademeli olarak meydana gelebilir. Bazen de bu durum aniden sol kolda uyuşukluk hissiyle ortaya çıkabilir.


Sol kol uyuşması neden olur?

 • Daha önceden de belirttiğimiz gibi sol kol uyuşması insanlarda sinir sıkışması ya da sinir hasarları nedeniyle meydana gelebilmektedir. İnsanlarda merkezi sinir sisteminden sol kola uzanan sinirlerde meydana gelen sıkışmalar, direk olarak uyuşukluğa ve oldukça keskin ağrılara neden olur. Meydana gelecek olan uyuşma ve ağrı, koldaki sinir sıkışmasının şiddetine bağlı olarak değişecektir.
 • İnsanlarda çok sık karşılaşılan damar sertliği ve diğer damar sorunlarında eğer bu damarların sol kolla ilişkisi varsa birçok zaman bu durum sol kol uyuşmasına neden olmaktadır. Sol kol uyuşması birçok zaman bu sorundan dolayı meydana gelir.
 • Sol kol uyuşmasının her zaman hastalıklar nedeniyle oluşacağını düşünmek yanlıştır. Çünkü insanlarda geceleri farkında olmadan sol kol üzerine yatıldığında da sol kol uyuşması meydana gelecektir. Bu nedenden dolayı, bazen kişilerde oldukça basit nedenlerle sol kol uyuşması meydana gelebilir.
 • Aşırı alkol ve sigara tüketen insanlarda sol kol uyuşması meydana gelebilir. Çünkü bu maddeler, çok ciddi sinir hasarlarına neden olarak insanlarda his kaybı sorununu ortaya çıkarır. Bu sorun sol kolda da etkili olabilir. Unutmayın ki bu maddelerin kullanımının devamında sorun diğer uzuvlarda da görülebilir.
 • Eğer sol kol uyuşması olan kişi, son zamanlarda sol koluna ya da omzuna şiddetli darbeler almışsa bu durumda bilinmeyen kırıklar oluşmuş olabilir. Bu kırıklar kişilerde sinirlere zarar vererek çok ciddi uyuşmalara neden olur.
Bunların yanı sıra vitamin eksikliği, brakial pleksus yaralanmaları, kalp rahatsızlıkları, dolaşım bozuklukları, kolesterol, inme, kas çekilmesi gibi nedenler de sol kol uyuşmasına gösterilebilecek nedenlerdir.

Sol kol uyuşması, insanlarda eğer sorun haline gelmiş ise kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda ileri ki zamanlarda kişide kalıcı sakatlıklar meydana gelebilir. Eğer sizlerde de sol kol uyuşması varsa kesinlikle bol bol balık ürünleri tüketmeniz gerekmektedir. Bu ürünler vücudun ihtiyaç duyduğu birçok besini vücuda vererek bu sorunun çok daha hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra alkol ve sigara gibi insan sağlığına zararlı olan maddelerin kullanımından uzak durmalısınız. Sol kol uyuşması eğer aşırı bir hal almışsa kesinlikle bol bol yatak istirahatine ihtiyacınız vardır.

Sol Kol Uyuşması Yorumları

soru

Nur

26 Ocak 2018 Cuma

Ya benim arkadaşım 16 yaşında ve sol kolu uyusuyo ben çok korkuyorum ona bisy olcak diye o üzülür diyede bsy diyemiyorum ona

Cevap yaz
cevap

Büklüm

26 Ağustos 2018 Pazar

Bir insanın sol kolu uyuşuyorsa ya kırık vardır yada sinirlerin sıkışması ve kan dolaşımının basınç uygulama sonucu ile dolaşımın yavaşlaması vardır.Bu konuda röntgen çektikten sonra kırık yoksa ciddi bir şey değildir.Sinir sıkışması ve dolaşımın yavaşlaması geçicidir yinede bir doktora görünün.

cevap

Mahmut Esat

24 Ağustos 2018 Cuma

Merhaba. Sol kol uyuşması insanlarda sinir sıkışması ya da sinir hasarları nedeniyle meydana gelebilmektedir. Eğer sol kol uyuşması olan kişi, son zamanlarda sol koluna ya da omzuna şiddetli darbeler almışsa bu durumda bilinmeyen kırıklar oluşmuş olabilir. Bu kırıklar kişilerde sinirlere zarar vererek çok ciddi uyuşmalara neden olabilmektedir. Doktora gitmeniz gerekir.

soru

Burcu

30 Mart 2018 Cuma

Sol kolumda omuz ve çevresinden başlayan bi ağrı var baş işaret ve orta parmağıma baskı yapıp uyuşmaya neden olan bir ağrı çok keskin değil ancak içten sızlar gibi tüm kolumu kaplayan bir ağrı şişmede meydana geliyor sebebi ne olabilir 😰

Cevap yaz
cevap

Bilge

18 Eylül 2018 Salı

Merhabalar Burcu Hanım. Yaşanan ağrı yakın zamanda alınan bir hasardan ya da meydana gelen bir kaza sonucu olabileceği gibi kireçlenme gibi kronik rahatsızlıkla birlikte kendini gösterebilir. Bu bakımdan yaşanan şişliğin nedenini araştırmanız gerekiyor. Erken müdahale edilmediği takdirde bu durum kalıcı hasarlara neden olabilir. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bacaklarda Karıncalanma Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Karıncalanma Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

El Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

El Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Başın Sağ Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Başın Sağ Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Üst Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Üst Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Bacak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Güncel

Kafada Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6