Burun Uyuşması Prodromal Herpes Belirtileri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Burun Uyuşması Prodromal Herpes Belirtileri

Burunda Uyuşma, alerjik reaksiyon, herpes, hipoparatiroidi ve hipokalsemi gibi birçok sorunun belirtisi olarak meydana gelebilmektedir. Burundaki uyuşma yalnız burun ucunda görülebildiği gibi burnun herhangi bir bölgesinde de görülebilir.


Burun Uyuşması Neden Olur?


Alerjik reaksiyonlar; Burunda uyuşma nemlendirici, diş macunu, kozmetik, parfüm ya da yüz yıkama ürünlerindeki kimyasallara olan alerjiden kaynaklanabilmektedir.


Prodromal Herpes Belirtileri Nelerdir?


Herpes simpleks virüsünün neden olduğu yaralar hem burunda hem de dudak ve ağız çevresinde uyuşma, kaşıntı ve karıncalanma hissine neden olabilmektedir.

Hipokalsemi; bu rahatsızlık kan dolaşımındaki kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır. Bu durumun belirtilerinden bir tanesi de burunda uyuşma ve karıncalanmadır.

Hipoparatiroidizm; tiroit bezleri tarafından paratiroid hormonunun yetersiz salgılanmasından kaynaklanmaktadır. Burunda uyuşma ve karıncalanma gibi rahatsızlıklar verebilir.

Yüz felci; geçirmiş olmak yüz sinirlerinde zayıflığa neden olur, burunda uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilmektedir.

Diğer Nedenler; Bazı gıdalara karşı alerji, lösemi, anemi, sinüzit, burun çevresi iltihabı, burun kanalında tümör, ilaca karşı reaksiyon, ilaçların yan etkileri, vitamin eksiklikleri, beyin ile sinir iletişimi sorunları, kas fıbromiyaljileri, toksik etkileşim ve çölyak hastalığı nedeniyle de burunda uyuşma ve karıncalanma meydana getirebilmektedir.


Burun Uyuşmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?


Tedavisi altta yatan neden veya nedenlere bağlıdır. Bunu tespit etmek için öncelikle bir kulak burun boğaz doktoruna görünmelisiniz. Bazı doktorlar burunda uyuşma hatta burun içi yanması ile ilişkili ağrıyı gidermek için ağrı kesiciler ve duygusal durumdan kaynaklanıyorsa antidepresanlar önermektedir. Burunda karıncalanma veya uyuşma magnezyum, kalsiyum ve B vitamini kompleksi takviyeleri alarak da tedavi edilebilmektedir. Uyuşma hissinin alevlenmesine neden olan stresli durumlar içi kesinlikle alkol ve yasadışı ilaçlardan kaçının. Uyuşma migrenden kaynaklanıyorsa yeterli uyuma ve dinlenme önerilmektedir. Buna ek olarak portakal, peynir, soğan, çikolata ve domates gibi migreni tetikleyen gıdalardan uzak durmanız önerilir. Menopoz burun uyuşmasının nedenlerinden biridir. Menopoza giren insanlarda migrenle beraber burun çevresinde karıncalanma hissi görülebilmektedir. Östrojen içeren ilaçlar belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilirler.

Burun Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalp Krizinde Hangi Kol Uyuşur?

Kalp Krizinde Hangi Kol Uyuşur?

Haber Bülteni

Güncel

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

Güncel

Baş Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6