Vücudun Sol Tarafının Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Vücudun Sol Tarafının Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Vücudun sol tarafının uyuşması; birçok sağlık sorununun habercisi olabilir. İnsan sağlığı önemlidir ve sağlık sorunları ile mücadele ederken hastalığın teşhisinin erken konulması önemlidir. Vücütta meydana gelen uyuşmalar pek de hafife alınmayacak nitelikte bir sağlık sorunudur. Kalp insan hayatı için en önemli birkaç organdan bir tanesidir ve sol tarafta yer alması vücudun sol tarafında yaşanan uyuşmaları masum olmaktan çıkartmaktadır. İnsan vücudunda herhangi bir uzuvda oluşan uyuşmalar genellikle sinirsel nedenlerden kaynaklanır. Uyuşma daha çok uzvun üzerine uygulanan baskı nedeniyle hücrelerin ihtiyaç duyduğu düzeyde beslenememesine bağlı olarak gelişebilir. Gün içerisinde ya da gece uyurken uzun zaman boyunca pozisyon değiştirmeden durmakda uyuşmaya sebep olabilir. Bu nedenle uyuşma masa başında ya da sabit pozisyonda duran insanlarda daha fazla yaşanır.


İnsan vücudunun sol tarafında yaşanan uyuşma neden olur?


Kalbin sol tarafta yer alması nedeniyle uyuşma şikâyeti yaşayan birçok insanın aklına ilk gelen hastalık kalptir. Bu nedenle sol tarafta yaşanan uyuşmalar devamlı nitelikte ise ihmal edilmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Özellikle ileri yaşlarda bulunanların, ailesinde kalp hastalığı geçmişi olanları, kronik başka hastalıklarla mücadele edenlerin ve yüksek tansiyon gibi hastalıkları olanların sol tarafta uyuşma hissetmeleri halinde kesinlikle ihmal etmemeleri erken teşhis açısından büyük önem arz etmektedir.


Sol tarafta uyuşmanın pek çok nedeni bulunabilir fakat temel olarak 2 neden bulunmaktadır

  • Yüksek tansiyon: İnsan sağlığını tehdit eden ve hayat kalitesini çok fazla düşüren bir hastalıktır. Yüksek tansiyon birçok hastalığın oluşmasına davetiye çıkartabilir. Bu nedenle yüksek tansiyon hastalarının hayatlarının kalan kısımlarında daha hassas yaşamaları gerekmektedir. Yüksek tansiyon hastaları belli bir yaştan itibaren artık günlük ilaç kullanmaya başlarlar. Bu ilaçların doktor kontrolünde ve belirli dozda alınması gerekir. Eğer doz yetersiz gelirse ya da kullanımı ihmal edilirse hastanın bir süre sonra sol tarafında uyuşmalar meydana gelir. Ayrıca yüksek tansiyon hastalarının da beslenme konusunda dikkatli olmaları gerekir. Ağır ve yağlı beslenme halinde ilaç bile yeterli gelmeyebilir. Hastanın uyuşmaları ihmal etmesi halinde bu durum beyin ve kalp gibi ciddi hastalıklara davetiye çıkartabilir.
  • Kalp yetmezliği: Kalp yetmezliği gibi bazı kalp hastalıkları olan hastalar için uygulanan ilaç tedavileri bulunmaktadır. Hastalar kendileri için önerilen ilaçları ve tedavi programlarını aksatırlarsa vücudun sol tarafında uyuşma meydana gelebilir. Bu nedenle vücudun sol tarafının uyuşması asla ihmal edilmemesi gereken bir belirtidir.

Vücudun Sol Tarafının Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

Haber Bülteni

Güncel

Beyin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6