Sırtta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sırtta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Uyuşma, Sırt etrafında uyuşma ve karıncalanma rahatsızlığına, halk arasında sıkça rastlanır. Vücudun herhangi bir bölümünde uyuşma ve karıncalanma görülebileceği gibi, sırt bölgesinde de çoğu zaman hissedilebilir.


Sırtta Uyuşma Neden Olur?


Sırtta uyuşma ve karıncalanma yanı sıra, sızlama ve ağrı sorunlarını da getirebilmektedir. Sırt uyuşması; uzun bir süre hareket etmemek ve sırt bölgesine uzun süre baskı uygulanması gibi basit sebeplerden kaynaklı olabileceği gibi, romatizmal rahatsızlıkların da belirtisi olabilmektedir. Romatizmal hastalık durumunda karıncalanma ve uyuşma hissi, daha fazla kaslarda ve kaslar ile kemiklerin bağlantısının olduğu bölümlerde hissedilir. Sırt uyuşması adeta, sırt bölgesine iğne batıyormuş hissiyatına sebep olur. Hissedilen karıncalanma genel olarak basit nedenlerden kaynaklanmakta olsa da kimi zaman ciddi hastalıkların habercisi niteliğinde görülebilmektedir. Sürekli tekrarlayan sırtta uyuşma ve karıncalanma sorunu ihmal edilmemeli, en kısa zamanda gereken tanı konulmalıdır. Sırt bölgesinde hissedilen uyuşma ve sızlama sorunlarının, altında yatan sebeplerden birisi de şeker hastalığı olabilir. Diyabet olan kişilerde, sırtta uyuşma ve karıncalanma sorunlarına oldukça fazla rastlanır. Şeker hastalığı dışında, vücudun pek çok bölgesinde iletimi sağlamak amaçlı bulunan sinirlere alınmış olan darbe ve hasarlar da uyuşmayı tetikleyici niteliktedir. Sinirlerin hasar ya da darbe alması halinde, uyuşma problemi hemen kendini gösterebilmektedir.


Sırtta Uyuşma Tedavisi Nasıl Yapılır?


Tedavisi olarak, ilaç tedavisi yöntemi uygulanabilmektedir ve ilaç tedavisinin sebebi, hastalığın vücut üzerinde bulunan sıkıntılarını azaltmak ve kişinin gece rahat bir şekilde uyuyabilmesi için yapılmaktadır. Kişi sırtı germe ve açma hareketleri uygulayarak, birazda olsa rahatlık hissini yaşayabilmektedir. Çeşitli egzersizler uygulanabilmektedir ve bu yapılan egzersizler sayesinde, kaslar üzerinde oluşan spazm durumu engellenebilmektedir. Sırtta uyuşma ciddi hastalıklara yol açabileceğinden dolayı, kesinlikle göz ardı edilmemeli ve en kısa sürede bir uzmana başvurulmalıdır.

Sırtta Uyuşma Yorumları

soru

Ergül

04 Haziran 2018 Pazartesi

Sag omuz alti uyusma karincalasma sik sik oluyor

Cevap yaz
cevap

İlksel

18 Eylül 2018 Salı

Merhaba, bu uyuşma durumlar eğer özellikle sabahları oluyorsa genellikle uyku pozisyonunuzun yanlış olmasından kaynaklı olmaktadır. Bunun yanında yeni karşınıza çıkmış bir durum ise geçici bir sinir sıkışması durumundan kaynaklı olarak da ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenle birkaç gün içerisinde sorun düzelmez ise kesinlikle uzman bir doktora giderek muayene olun.

cevap

Öğün

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba Ergül Bey, meydana gelen bu karıncalanmalar dolaşım bozukluğu belirtilerinden biri olsa bile bazen de sinir sistemi rahatsızlıkları olabilmektedir. Bunun net cevabı için detaylı testler yapılması gerekmektedir. İsterseniz bir doktora giderek gerekli testleri yaptırabilirsiniz.

soru

Süheyla yılmaz

20 Eylül 2017 Çarşamba

Sırttaki el içi kadar yer his kaybı var karıncalanma ve 2 yıldır devam ediyor

Cevap yaz
cevap

Adnan

07 Eylül 2018 Cuma

Sırt uyuşması; uzun bir süre hareket etmemekve sırt bölgesine uzun süre baskı uygulanması gibi basit sebeplerden kaynaklı olabileceği gibi, romatizmal rahatsızlıklarında belirtisi olabilmektedir. Romatizmal hastalık durumunda karıncalanma ve uyuşma hissi, daha fazla kaslarda ve kaslarile kemiklerin bağlantısının olduğu bölümlerde hissedilir. Sırt uyuşması adeta, sırt bölgesine iğne batıyormuş hissiyatına sebep olur.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Elde Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Elde Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kol ve Bacak Uyuşması Nedenleri?

Kol ve Bacak Uyuşması Nedenleri?

Sırtta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Dil Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Dil Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Serçe Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Serçe Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Üst Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Üst Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6