Ayak Uyuşması ve Yanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Uyuşması ve Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak uyuşması ve yanması, ayağa yeteri şekilde kan gitmediğinde ortaya çıkan bir durum olarak gözlenir. Ayak bölgesinde bulunan sinirlerin hasar görmesi ile de bu rahatsızlık meydana gelebilir. Bu uyuşmanın yanında karıncalanma, batma, sızlama, yanma gibi durumlarda hissedilebilir. Ayakta bulunan uyuşukluk sürekli şekilde seyrediyor ise başka hastalıklarında habercisi olabilir. Bu sebepten dolayı tekrar eden bu sıkıntılarda vakit kaybedilmeden Doktor kontrolü yaptırmak gerekir.


Ayakta bulunan uyuşma ve yanma neden olur?

 • Ayak bölgesinde bulunan uyuşma ve yanmanın nedenleri arasında kan dolaşımına engelleyecek şekilde bulunan pozisyonlarda durmak bu bölgede uyuşukluğa sebep olabilir. Bacakların veya ayakların sıkıştırılarak sabit tutulması ile kan akışının azalması veya tamamen durması sonucunda ayak bölgesinde uyuşma ve yanmalar hissedilebilir.
 • Şeker hastalarında kan şekeri kontrol edilmediği için yüksek seviyelerde bulunduğu durumlarda ayak bölgesinde yanmalar gözlenir. Normal seviyenin üstünde seyreden şeker problemi ayak bölgesinde uyuşmalara, sürekli gelen yanmalara, ağrıya, yüksek ısı hissedilmesine neden olur.
 • Kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere damar tıkanıklığı gibi sebeplerden bu problemi tetikler.
 • Ayak bölgesinde bulunan yanma ve uyuşmanın sebepleri arasında ayağa giyilen ayakkabının dar olması da en büyük etkendir. Yüksek topuklu ayakkabılar morton nöroması olarak bilinen hastalığa sebebiyet verdiği için ayak tabanına baskı uygular. Bu baskı sonucunda da kan akışı rahat sağlanamadığı için bu bölgede uyuşmalar ve yanmalar görülür. Bu durumdan kurtulmak için giyilen ayakkabı şekline dikkat edilerek bu problemden kurtulmak mümkün olur.
 • Ayakta uyuşma ve yanma gibi hislerin başka bir sebebi de multipl skleroz hastalığıdır. Bu hastalıkla beraber bağışıklık sisteminde vücut hücrelerine saldırma oluşmasıyla çevresel sinirlerin kılıflarında zararlar oluşmasıyla bu şikâyetler oluşur.
 • Tarsal tünel sendromu olarak bilinen ayak rahatsızlığında sinir sıkışması sebebiyle o bölgede uyuşmalar gözlenir. Ayak bölgesinde bulunan sinir sıkışmaları sebebiyle bu bölgede uyuşukluk, yanma, ağrı gibi problemler görülür. Ameliyat gerektiren durum olsa da genellikle soğuk kompres uygulaması ve gerekli ilaçlar ile bu bölgenin tedavi edilmesi sağlanır. Bu bölgenin tedavisi ile ayakta bulunan uyuşuk ve yanmalarda düzelmeler oluşur.
 • B12 vitamin eksikliği de ayakta yanma ve uyuşukluğa yol açabilir. Kanda bulunan kırmızı hücreler normalin altına düştüğü zaman vücudun belirli bölgelerinde özellikle de ayak tabanlarında yanma ve uyuşukluk gibi problemler ortaya çıkar. B12 vitamin eksikliği haplar ve iğneyle vücuda takviye edilirken; B12 dengesi sağlanarak, bulunan şikâyetler giderilir.
 • Geçici iskemik atak sebebiyle ayak ve etrafında uyuşukluk ve yanma gibi problemler gözlenebilir. Bu atak hastalığı kan akışının geçici olarak sağlanmaması ile oluşurken; vücutta değişik şekilde hasarların ortaya çıkmasına sebep olur. Geçici iskemik atağın belirtileri ayak kısımlarında ve el kısmında uyuşma olarak gözlenir.

Ayak Uyuşması ve Yanması Yorumları

soru

Ozcan

19 Ocak 2018 Cuma

Ayaklarimda uyusma yanma sizlama var dayanilacak gibi degil bana yardimci olun lutfen

Cevap yaz
cevap

Özverdi

18 Eylül 2018 Salı

Merhabalar sevgili özcan öncelikle çok geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ayak uyuşması ayaklara fazla kan gitmediğinden dolayı ayakta uyuşmalar meydana gelmektedir. Ayrıca ayakta oluşan sinir hasarları da ayakta uyuşmalar ve ağrılar oluşabilir. Hiç vakit geçirmeden bir nöroloji doktoruna gitmeniz iyi olacaktır. Eğer doktor gerekli görürse sizi fizik tedaviye yönledirecektir.

cevap

Türegün

03 Eylül 2018 Pazartesi

Genellikle kan dolaşımı ile ilgili bir durumdur. Yüksek şekerden dolayıda olabilir. Giydiğiniz ayakkabıdanda kaynaklı olabilir. Kesin sonuca ulaşmak için uzman bir hekime başvurun.

soru

Yasemin

25 Nisan 2018 Çarşamba

Ayagimda yanma kaşıntı uyuşukluk ağrı var nedendir

Cevap yaz
cevap

Erdim

21 Ağustos 2018 Salı

Yasemin Hanım merhaba, bahsettiğiniz ayakta uyuşma, yanma, karıncalanma ve ağrılar genel olarak sinirlerde meydana gelen bir hasarlanmanın sonucunda ortaya çıkmaktadır. Şeker hastalığı, zona, bazı vitaminlerin eksiklikleri, sinirlere yoğun darbe alınması, ilaca yiyeceğe bağlı gelişen toksisite (zehirlenme) sinir hasarına yol açabilmektedir. Bu duruma nöropati adı verilir, bir nöroloji bölümüne görünmelisiniz. Sağlıcakla...

cevap

Fuad

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Yasemin Hanım, ayakta oluşan uyuşukluk ve ağrı, genellikle bel bölgesinde ya da bacak bölgesinde sinirlerin çeşitli nedenlere bağlı olarak sıkışmasından kaynaklıdır. Bunun yanı sıra eğer ayaklarınıza ya da dizinize son zamanlarda ciddi bir darbe aldıysanız da bu sorun ortaya çıkabilir. Sorunlar devam ederse mutlaka uzman bir doktora görünün.

soru

Ozcan akar

19 Ocak 2018 Cuma

Ayaklarimda uyusma yanma sizlama kramp gibi acilar var bazen uykumdan kalkiyorum bana yardim edin ne yapmam lazim

Cevap yaz
cevap

Süveybe

19 Eylül 2018 Çarşamba

Bu durum genellikle ayağa gerektiği kadar kan gitmediğinde ortaya çıkan bir durum. Ayak bölgesinde sinirlerin hasar görmesiyle alakalı da olabilir. Eğer bu uyuşmanın yanında yanma, sızlama, batma ve karıncalanma gibi etkilerde var ise sürekli bu etkenleri hissediyorsanız vakit kaybetmeden doktora görünmenizde fayda vardır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ayak Karıncalanması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Karıncalanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6