Ayak ve Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak ve Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar

Ayak ve Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar, ayak ve bacaklardaki uyuşma sorunu çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bel fıtığından, diyabetik nöropati, vitamin eksikliği, damar tıkanıklığı, tiroit hastalığı, beslenme bozukluğu, aşırı alkol ve sigara kullanımı gibi etkenler bu tür uyuşmalara neden olabilir. Bazı hallerde aşırı soğuktan, kan dolaşımı sorunlarından, damar problemlerinden de ayak ve bacak uyuşması olabilir.

Ayak ve bacak uyuşmasına kayıtsız kalınmamalıdır. Bu nedenle mutlaka doktora gitmenizde yarar var. Özellikle uyuşmayla birlikte karıncalanma, yanma, batma, güç kaybı, bilinç kaybı, hareketlerde zorlanma, konuşma sorunları gibi belirtilerde oluyorsa, ihmal etmemelisiniz.


Ayak ve bacak uyuşmasında hangi doktora gidilmeli?


Sadece ayak ve bacak uyuşmasından yakınıyorsanız, önce aile hekiminize danışabilirsiniz. Çünkü bu sorunun altında yatan nedenler farklı olabilir. Aile hekiminiz size izlemeniz gereken yolu gösterecektir. Bu tür uyuşmalar bazı kişilerde elektrolit dengesizliğinden kaynaklanabilir. Kanda bulunan potasyum, kalsiyum, sodyum, klorit gibi kimyasallar elektrolit olarak tanımlanır.

Aile hekiminizin yaptıracağı kan ve idrar tahlili örneklerinden buna bakılabilir. Ayrıca ayak ve bacak uyuşmasıyla birlikte huzursuzluk, kas ağrıları, kaslarda seğirme, zayıflık, ateş, aşırı susuzluk hali, çarpıntı, uyuşmaların vücudun başka bölgelerini de etkilemesi, uyuşma sorununun yeni ortaya çıkması gibi belirtilerde dikkate alınmalıdır. Bunlar vücuttaki elektrolit dengesizliğine ya da başka bir soruna işaret edebilir. Bu konuda aile hekimi dışında teşhis için hastanelerin dahiliye bölümüne de gidebilirsiniz. Burada yapılacak değerlendirmeden sonra tedaviye başlanabilir ya da ilgili bölüme sevk edilebilirsiniz.

Ayak ve bacak uyuşması için hastanelerin nöroloji bölümüne, fizik tedavi bölümüne ya da beyin cerrahisi bölümüne de başvurabilirsiniz. Çünkü bu sorun bazı durumlarda ciddi hastalıklara işaret edebilir. Beyinden kaynaklı nörolojik rahatsızlıklarda da görülen belirtilerden birisi vücudun farklı alanlarında oluşan uyuşma sorunudur. Hastanelerin beyin cerrahisi bölümüne ayak ve bacak uyuşması sorunuyla başvuran hastaların önemli bir kısmında bel fıtığı rahatsızlığı olduğu görülmektedir. Eğer uyuşma sorununuzun bel fıtığından kaynaklandığını düşünüyorsanız, hastanelerin nöroloji, beyin cerrahisi, fizik tedavisi bölümlerine başvurabilirsiniz. Bundan önce dahiliye doktoruna, aile hekimine gitseniz bile yapılan değerlendirmelerden sonra ilgili bölüme yönlendirilirsiniz.

Ayak ve bacak uyuşmasına hangi bölüm bakar, bu sorunlarda genel olarak dahiliye bölümüne gidebilirsiniz. Bu bölümde tetkikleriniz yapıldıktan sonra Uzman doktor sizleri doğru bölüme yönlendirecektir.

Ayak ve Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çene Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Çene Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Güncel

Ensede Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Krizinde Hangi Kol Uyuşur?

Kalp Krizinde Hangi Kol Uyuşur?

Sol Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Dil Ucunda Uyuşma Nedenleri?

Dil Ucunda Uyuşma Nedenleri?

Baldır Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Baldır Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Dişlerin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Dişlerin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6