Hamilelikte Sağ Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Sağ Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sağ Kol Uyuşması, Gebelikte dönem dönem, sap kolda uyuşma, karıncalanma, iğnelenme, ağrı, sızlama ve hisleri oluşabilir hatta daha ileri bir derecede olursa güçsüzlük, hissetmeme gibi problemlerde eşlik eder. Hasta kişi özellikle sağ koldan başlayan uyuşmanın, başparmak ve yüzük parmağı arasındaki parmaklarda yayıldığını ifade eder, bir eşyayı tutarken güçlük çektiğini hatta elinde düşürdüğünü belirtir. Bu şikâyetler karpal tenül sendromu adı verilen, el bileğinde sinir sıkışması durumuna bağlı olarak gelişir. Karpal tünel sendromu yalnızca hamilelerde görülmez, herkeste oluşabilir özellikle elini ve kolunu sürekli aynı hareketlerle çalıştıran kişilerde de görülür. Hamilelikte özellikle 5. Aydan sonra görülür çünkü bu aylardan sonra vücutta kilo fazlalaşması, ödem artar. Hamile bayanların yaklaşık olarak %20'sinde karpan tünel sendromu yaşanır. Doğumdan sonra çoğunlukla sıkıntılarda geçer.

Karpal tünel sendromu el bileğinden geçen median adlı sinirin sıkışmasına bağlı olarak gelişen el ve kolda uyuşma, karıncalanma, halsizlik gibi şikâyetlerle yaşanan bir durumdur. Gebelikte vücutta ödemin artmasıyla su tutmanın fazlalaşmasıyla birlikte, bu sinir sıkışabilir. Median sinir sağ baş parmak, orta parmak ve işaret parmağın ve sağ kolun tamamında hissedilir. Ayrıca başparmağın içe kapanma işlevini sağlayan kası da median sinir beslemektedir. Bu sebeple median sinir sıkıştığında bu parmaklarda duyu kaybı yaşanır başparmakta güç kaybetme olur.

Tedavisi; Tanı ve tedavisi ortopedi uzmanları tarafından yapılır. Tedavide sağ kolu düz bir pozisyonda tutmak için bandaj, atel gibi uygulamalar kullanılır. Bazen kola ve el bileğine, steroid ilaçlar takviye edilir. Bu metotlarla düzelme sağlanamayan ciddi durumlarda, el bileğine yapılan küçük bir cerrahi operasyon ile sinir sıkışma sorunundan kurtarılır. Böylece sağ kolda uyuşma yaşanmaz. Gebelikte karpal tünel sendromundan korunmak için ve vücutta ödemi azaltmak ve tuz tüketimini azaltmak gerekir. Aşırı kilo almaktan kesinlikle kaçınılmalıdır. Sağ kol ve bileğini sürekli çalıştıran bir iş yapılmaktaysa, ara sıra dinlendirmek gerekmektedir. Ellerin ve sağ kolun üzerine yatmaktan kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Sağ Kol Uyuşması Yorumları

soru

Duygu

15 Ekim 2017 Pazar

5 aylık hamileyim çok sıklıkla sağ kolum çok uyuşuyo parmaklarımı kıpırdatamıyorm ne yapmm gerek uyuşukluktan sonra bayada bi karıncalanma oluyo doktora gitmelimiym

Cevap yaz
cevap

Ürmegül

28 Ağustos 2018 Salı

Hamilelikte Sağ Kol Uyuşması, Gebelikte dönem dönem, sap kolda uyuşma, karıncalanma, iğnelenme, ağrı, sızlama ve hisleri oluşabilir hatta daha ileri bir derecede olursa güçsüzlük, hissetmeme gibi problemlerde yaşanır. Hamilelikteki sağ kol uyuşması için, tedaviyi ortopedi uzmanları tarafından yapılır. Tedavide sağ kolu düz pozisyonda tutmak için bandaj, atel gibi uygulamalar kullanılır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göz Uyuşması Tanısı Nasıl Konulur?

Göz Uyuşması Tanısı Nasıl Konulur?

Güncel

Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6