Yüzün Sağ Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yüzün Sağ Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Yüzün Sağ Tarafında Uyuşma; doğru olmayan bir duruş, sinir sıkışması gibi basit bir sebepten de kaynaklanabilir. Yüz felci ve nöropati gibi daha ciddi problemlerle de oluşabilir. Uyurken alınan normal olmayan pozisyonlar ya da başla yapılan aktivitelerde yanlış hareketler sinirlerde baskıya ve iltihap oluşmasına sebep olabilir. Bu durumlardaki uyuşma uzun süreli bir uyuşma değildir. Yüzün sağ kısmında oluşan uyuşukluk ve güçsüzlük yüzdeki sinirlerin zayıflamasının neticesidir. Bilgisayarda çalışırken veya okurken, başın uzun süre anormal bir pozisyonda kalması sonucunda ağrı meydana gelebilir. Tuhaf şekillerde uyumak da aynı belirtilere sebebiyet verebilir.

Sinir Sıkışması; Yüz sinirleri bütün yüzde hissetmeyi sağlamak için üç bölüme ayrılır. Sinir dalları, yaralanmadan, hasar görmeden ya da tahrişten ötürü sıkışabilir. Bu durum genellikle zamanla ve dinlenmeyle kendi kendine geçer. Sinir sıkışmasına doğru orantılı olarak yüzün sağ tarafında veya belirli bir bölgesinde meydana gelen uyuşukluk ve karıncalanmadır. Sinir sıkışması, şiddetli bir ağrıya neden olabilir.

Nöropati; Yüzdeki, boyundaki veya baştaki sinirlerin zarar görmesi, yüzün sağ tarafında karıncalanmaya veya uyuşmaya sebep olur. Şeker hastalığı, nöropatinin en yaygın nedenlerinden birisidir ve felç için ciddi bir risk faktörüdür. Yüzde uyuşma hisseden şeker hastaları acil olarak tıbbi yardıma başvurmalıdırlar. Yüzde uyuşma, yanma, iğnelenme veya karıncalanma hissi, nöropatiden kaynaklanmakta olabilir.

Hafif Felç; Felç, beynin bir kısmına kanın gitmemesi durumunda ortaya çıkar. Bu durum vücudun ya da yüzün sağ tarafında güçsüzlüğe ya da felç durumuna neden olabilir. Felç oldukça ciddi bir durumdur ve hemen tıbbi müdahale gerektirir. Bazı felç çeşitleri beyin kanamasına sebep olur, hayati tehlikesi bulunmaktadır ve acil ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Birçok insan, vücudunun veya yüzünün bir kısmında uyuşma ve hissizlik hisseder. Felç belirtileri hafif karıncalanma olarak baş gösterir ve daha sonra hızlı bir şekilde ilerleyip, vücudun bir tarafında tamamen felce sebep olur. Felçte yüz sarkması sıkça rastlanan bir durumdur. Beynin hangi kısmının etkilendiğiyle alakalı olarak, konuşma güçlüğü ve insanlarla, eşyaları tanıma yeteneği zayıflayabilir. Bazı insanlar yürüme yeteneklerini dahi kaybedebilirler.

Tıp eğitimi almamış bir insan için belirtilerin nedenlerini tam doğru bir şekilde belirlemek çok zordur. Doktorlar bile yüz uyuşmasının nedenleri konusunda kesin karar veremeyebilir ve ilave olarak özel testler yapmaları gerekebilir. Yüzün sağ tarafının uyuşmasıyla birlikte, vücudun bir tarafında güçsüzlük ya da uyuşma hissedildiği zaman bir uzmana başvurulmalıdır.

Yüzün Sağ Tarafında Uyuşma Yorumları

soru

NECMİ ERDOОAN

22 Kasım 2017 Çarşamba

Yüzümün sağ tarafı ve kulağımda bazen arasıra ateşlenerek uyuşma oluyor. Gece uyurken sağ elimde uyuşuyor ve uyandırıyor. Sebebi nelerdir?Bilgilendirirseniz memnun olurum. SAYGILARIMLA.

Cevap yaz
cevap

Boğaçhan

15 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba necmi bey, yüzünüzde ve kolunuzda oluşan uyuşmalar sinir sıkışması belirtisi gibi görünüyor. Bunun için bir nöroloji uzmanına muayene olmanız ve yapılacak tetkikler sonucunda uyuşmanızın sebebi bulunur ve buna göre bir tedavi yolu seçilir. Geçmiş olsun.

cevap

Tihame

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, yüzün sağ tarafında meydana gelen uyuşma durumu ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Sinir sıkışması, neropati ve hafif felç gibi durumlar da bu uyuşma durumu belirti olarak kendisini göstermektedir. Bu tür durumlar da kişi vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi ile önce bu durumun sebebini öğrenmelidir ve ona göre tedavi olmalıdır

soru

Hulya

19 Ocak 2018 Cuma

emin belinde fıtık r bir haftadır sağ yuzum ve sağ vücudumda uyuşma belimde ağrı hissediyorum ne yapmam gerekiyr

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel Fıtığı Ayak Uyuşması Nasıl Geçer?

Bel Fıtığı Ayak Uyuşması Nasıl Geçer?

El Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Çene Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Çene Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Bacak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Bacak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ensede Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Ucu Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ucu Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6