Baş Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Baş Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Uyuşması, olarak nitelendirilen durum aslında beyinde gerçekleşen uyuşma, sancı ya da karıncalanma hissiyle karşılaşılan bir problem olup birçok kişi de aniden görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık türü birçok kişi tarafından ciddiye alınmasa da bir kısım farklı travmalara neden olmaktadır. Baş uyuşması kimi kişiler tarafından psikolojik olarak ciddi bir problem olarak nitelendirilerek, beyin kanaması korkusuna kapılsa da aslında her uyuşma ve karıncalanma beyin kanaması göstergesi değildir. Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde birçok kişi tarafından baş bölgesinde uyuşma ciddi bir endişesinde olunsa da nöroloji uzmanları böylesi bir durumda hemen endişeye düşülmemesini çokça dile getirmektedir. Baş bölgesinde sinirlerin sıkışmasından kaynaklı beyin uyuşmaları aslında bir kısım rahatsızlıkların belirtisi olabilir baş uyuşmasın da kanın damarlarda pıhtılaşmasından kaynaklı olarak damarların tıkanması ya da beyin oksijensiz kalmasına neden olarak ciddi problemleri yanında getirebilir.


Baş Uyuşmasının Getirdiği Rahatsızlıklar


Her ne kadar baş uyuşmaları ciddi bir problem olmasa dahi baş bölgesinde görülen uyuşmanın yanında uyuşma hissi kimi hastalarda bulantı hissi, kusma, yüzde kızarıklıklar, konuşmada bozukluklar, uyuklama, bilinç kayıpları gibi rahatsızlıklar beyin kanaması belirtileridir. Bu evreler görülmeden önce baş uyuşması ilk etap da gözlemlenir. Akabinde yukarıdaki rahatsızlıklar Peyda ettiği takdir de ciddi bir problem belirtisidir. Baş bölgesindeki uyuşmanın altında yatan birçok problem yatar Genellikle baş uyuşmasın da beyin bölgesinde zedelenmelere bağlı kanamalar görülmektedir veya dışarıdan alınan bir darbeyle birlikte karıncalanma hissi ve baş uyuşması, darbelerden kaynaklı olarak farklı rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilmektedir.


Baş Uyuşmasının Temel Neden Olur?


Baş uyuşması beyinde bulunan nöronların elektriksel aktivitesini tam anlamıyla yerine getiremediğinden kaynaklı olarak görülmektedir. Baş bölgesinde gözlemlenen karıncalanma hissi beyinle ilgili değildir. Karıncalanma hissi beyni kapatan kafatası bölgesinin saçlı deriyle doğru orantılı olarak gözlemlenmektedir. Baş bölgesinde görülen bu karıncalanma hissi baş bölgenin ön ve arka bölümünden saçlı deriye doğru yayılmaktadır. Zamanla bu karıncalanma hissi nedeniyle uyuşma gibi katılaşma ve his kaybı gözlemlenmektedir. Bir kısım baş ağrısından dolayı rahatsızlık duyan hastalarda yapılan araştırmalarda uzun süreli baş uyuşukluğunun temelinde geçmiş de almış olduğu bir darbeden kaynaklı olarak kişinin baş bölgesinde uyuşuklukların ilerleyen zamanlarda daha fazla arttığı ve bu uyuşmanın sürekli olarak yorgunluk hissi yarattığı anlaşılmıştır.


Baş Uyuşmalarının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Uzmanlar baştaki uyuşmaların bir darbeden kaynaklı olarak veya beyinsel bir rahatsızlıktan kaynaklı olabileceği düşüncesi ile bir kısım tedavi yöntemleri belirtmiştir. Baş uyuşmasın da yapılacak olan öncelikle beyin tomografisi çekilerek hastalığın temelinin ne olduğu tespit edilir. Eğer bu rahatsızlık beyinsel nöronlardan veya beynin almış olduğu darbe ile oluşmuş ise bu durum kolaylıkla filmler ile tespit edilerek buna ilişkin uygun ilaç tedavileri uygulanır ancak hastalık tıp ile açıklanamayacak bir düzeyde yani psikolojik ise böylesi bir durumda hastanın psikolojik rahatlanması sağlanır. Baş uyuşmalarının geçmesi amacıyla Uzman hekimlerin önereceği uygun ilaç ve tedavi yöntemleri uygulandığı takdir de bu rahatsızlık geçecektir ancak şiddetli baş ağrıları, burunda kanama, başta kaşıntı gibi durumlar uzun süreli devam ettiği takdirde konu Uzman hekime vakit kaybetmeksizin bildirilmelidir.

Baş Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6