Vücudun Sağ Tarafının Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Vücudun Sağ Tarafının Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Vücudun Sağ Tarafının Uyuşması, vücudun sağ tarafındaki herhangi bir bölümünde meydana gelen hissizlik halidir. Uyuşan kısım hareketsiz kalır ve soğukluk hissi oluşur. Vücudun sağ tarafında bulunan baştan aşağı organlarda oluşan rahatsızlık sebebiyle bu alanda uyuşma gözlemlenebilir.


Vücudun sağ tarafının uyuşması neden olur?

 • Apandisit: Daha çok erkeklerde görülen bu rahatsızlık kasıklarda, bacağın vücutla birleştiği sağ ve sol alanda oluşan uyuşma, ağrı halindeki sağlık problemidir.
 • Safra Kesesi Rahatsızlıkları: Safra kesesi karnın üst bölgesinde sağ ve sol tarafı kapsayacak durumda yer alır. Uyuşukluk ile ağrı oluşturan belirtileri vardır. Bunun yanı sıra kusma da meydana gelir.
 • Böbrek Taşı: Vücudun sağ tarafında böbrek taşı oluşumu nedeniyle uyuşmayla birlikte ağrı ortaya çıkarır. Ayrıca genital bölgeye kadar rahatsızlık verir.
 • İdrar Yolu Rahatsızlıkları: İdrar yolundaki enfeksiyon ve iltihap oluşumu vücudun sağ ve sol tarafında uyuşmayla birlikte ağrıya sebebiyet verir. İdrar dışarı atıldıktan sonra genital bölgede yanma hissi oluşur.
 • Sağ Kol Rahatsızlığı: Sağ kola darbe şeklinde basınç yapılması, yaralanmalar, ağır yük taşınması, kol üzerine doğru uyumak gibi nedenler kolun sağında uyuşmaya sebep olur.
 • Sağ Kalça ve Bacak Kısmındaki Rahatsızlıklar: Ani hareketler, kalça üzerinde hareketsizce çok oturulması, bel ağrıları, bacağın gergin sabit tutulması uyuşma olasılığını arttırır.
 • Kafa Tası ve Beyin Kısmındaki Rahatsızlıklar: Kafa tasının darbe alması sonucu sağ ve sol tarafında enseye kadar uyuşukluk hissi oluşabilir. Beyin damarlarıyla ilgili problemler de uyuşma olmasına ortam hazırlar. Ur oluşumuna sebeptir.
Vücudun sağ tarafının uyuşması ile yapılması gereken öncelikle uyuşan kısma bilinçsiz müdahale yapılmadan hekim kontrolüne tabi tutulmalıdır. Gerekli teşhis ve tedavi Uzman hekim tarafından muayene edilerek yapılmalıdır. Batıl inançlar ve koca karı tabiriyle kullanılan herhangi maddesel çözümlerden uzak durulmalıdır. Aksi halde oluşan bu rahatsızlığın daha da kötüye gitmesine sebep olur. Uyuşan bölge açık yaralanma durumunda değilse vücudun sağ tarafında uyuşma meydana gelen bu noktaya hafif bir şekilde masaj yapılarak kan dolaşımı hızlandırılmalıdır. En önemlisi de oluşan sağlık sorunları ertelenmeden sıcağı sıcağına hastane kapsamında gerekli hekimlerce muayene edilmelidir.

Vücudun Sağ Tarafının Uyuşması Yorumları

soru

Yavuz

21 Kasım 2017 Salı

Vücudumun sağ tarafında karıncalanma var ama hiçbir şekilde ağrı yada benzeri bir şey yok sadece bazen karın boşluğunda örneğin kişiyi nasıl tutarsınız onun gibi bir tutulma hissi oluyor

Cevap yaz
cevap

Işıkay

28 Ağustos 2018 Salı

Bunun gibi rahatsızlıkların bir çok sebebi var. Taş düşürüyor olabilirsiniz. Apandisit ağrısı da olabilir. İdrar yollarınız da iltihap veya üşütmüş de olabilirsiniz. Bu gibi sebepler ancak doktor tarafından ultrasonla bakıldığında ortaya çıkar. Eğer bunlar yoksa B12 vitaminine baktırın. Genellikle kişilerde b12 eksikliği çok çıkıyor. Eğer b12 eksikse buda bir sebep.

soru

ıhsan tekin

27 Şubat 2018 Salı

Midemin sağ usttarafindan sanki uyaşma gibi karincalaştirma gibi bişey oluyor

Cevap yaz
cevap

Arel

19 Eylül 2018 Çarşamba

Geçmiş olsun İhsan bey midenizin sağ üst kısmının uyuştuğunu ve karıncalanma hissinin olduğunu belirtmişsiniz. Bunun mide olduğunu bilmeniz için ultrasona girmeniz gerekiyor. Çünkü mide vücudumuzda kapalı bir alanda ve siz söylediğiniz kısmın mide olduğundan emin olamazsınız. Başka bir organınızda meydana gelen rahatsızlıkta size bu hissiyatı veriyor olabilir. Hekiminize başvurunuz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüzün Sol Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Yüzün Sol Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Uyuşma Diz Uyuşması Nedenleri?

Dizde Uyuşma Diz Uyuşması Nedenleri?

El ve Kol Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

El ve Kol Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

Sol El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uçlarında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uçlarında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Topuk Uyuşması Nedenleri?

Topuk Uyuşması Nedenleri?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6