Kolda Ağrı ve Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kolda Ağrı ve Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Ağrı ve Uyuşma, günlük hayatta çoğu kişinin rastladığı bir durumdur. Kolda ağrı ve uyuşmanın birçok sebebi vardır. Bunların öneminin yanında koldaki ağrının sağ kolda mı yoksa sol kolda mı olduğu da bazı durumlarda hayati önem taşır. Bu sebeplerden en önemli olanı kolda ağrı ve uyuşmaya neden olan genel sebep sinir sıkışması veya dolaşım bozukluklarıdır. Sinir sıkışmaları kronik bir hastalığa bağlı olarak olabileceği gibi günlük hayatta yapılan ters hareketlerden dolayı da olabilmektedir. Kolda ağrı ve uyuşmaya on kişiden altısında görülmektedir. Kolda ağrı ve uyuşma karıncalanma hissi isteksizliğe ve üşengeçliğe neden olur. Kişi böyle durumlarda hiçbir aktivitede bulunmak istemez ve keyifsiz olur. Günlük yaşantımızı bu denli etkileyen bir durum söz konusu olduğunda önüne geçerek tedbir alınmalıdır. Kolda ağrı ve uyuşmaları engellemek için kişi öncelikli olarak kendi yaşantısındaki olumsuzlukları kaldırmalı, düzenli beslenmeli ve egzersizlere yönelmelidir. Yapılan egzersizler sayesinde kolda ağrı ve uyuşma hissi minimuma indirgenecektir.


Kolda Ağrı ve Uyuşma Neden Olur?


Kolda Ağrı ve uyuşma olmasının birçok sebebi vardır. Bunlardan en genel olanları ise sinir sıkışmalarıdır. Peki sinir sıkışmaları neden olur diye düşünüyorsanız sebebi çok net. Günümüz hastalığı olan obezite ve beraberinde getirdiği diyabet hastalığı sinir sıkışmasına neden olarak kolda ağrı ve uyuşmayı tetikler. Bunun yanı sıra alkol, sigara, pipo ve buna benzer tütün ürünleri de kan dolaşımını etkileyerek vücudun çeşitli bölgelerinde uyuşma ve karıncalanmaya neden olur. Kolda ağrı ve uyuşmanın diğer sebebi ileri yaşlarda görülen yüksek tansiyon hastalığıdır. Buna bağlı olarak beyne giden kan miktarı azalır ve kişiye inme inebilir. İnme inmesi esnasında vücudun belirli yerlerinde uyuşmalar ve his kaybı olabilir. Kolda ağrı ve uyuşmanın sebepleri her zaman bu kadar ciddi olmayabilir. Günlük hayatta yaptığımız hareketlerde kolda ağrı ve uyuşmaya sebep olabilir. Kolun üzerine uzun süreli yatılması kolda ağrı ve uyuşmaya yol açabilir. Uzun süreli seyahatlerde sık rastlanan bir durumdur. Her şeyin başında gelen sağlıklı ve düzenli beslenme kolda ağrı ve uyuşmaları da önler. Vitaminler vücutta depolanmadığı için günlük olarak vücudun karşılaması gereken vitamin miktarı dışarıdan ek gıda takviyesiyle alınmalıdır. Bol bol meyve tüketilmelidir. Bazen de çevresel faktörler kolda ağrı ve uyuşmaya sebep olur. Kola alınan darbe, hafif çatlaklar veya kırıklar kolda ağrı ve uyuşma yapabilir. Böyle durumlarda da mutlaka doktor kontrolünden geçilmelidir.

Kolda Ağrı ve Uyuşma Yorumları

soru

Mehmet Murat huz

21 Şubat 2018 Çarşamba

Kolda ağrı ve karıncalanma

Cevap yaz
cevap

Safzen

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, kolda oluşan ağrı ve karıncalanmalar genellikle yanlış uyku pozisyonundan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlar için uyku pozisyonunuzda değişiklikler yapmalısınız. Hala ağrılar ve uyuşmalar devam ederse kesinlikle doktora gitmenizde fayda vardır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bileklerde Uyuşma Nedenleri ve Tedavisi

Bileklerde Uyuşma Nedenleri ve Tedavisi

Sağ El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Ağrı ve Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Ağrı ve Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Serçe Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Serçe Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6