Başta Uyuşma Hissinin Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Başta Uyuşma Hissinin Nedenleri?

Başta Uyuşma, sersemlik hissi panik ve endişe duymamıza neden olabilir. Uyuşma ve sersemlik hissinin beyin hastalıklarıyla ilgili olabileceği ihtimali kişide panik yaratabilmektedir. Ancak her uyuşma ve sersemlik hissi, beyinle alakalı bir durum değildir. Başta uyuşma ve sersemlik hissedilmesi kişide endişeye ve paniğe yol açmaktadır. Başta uyuşma genellikle karıncalanma, bir şey geziniyor gibi ifadelerle belirtilmektedir. Uyuşma ve sersemlik hissi genellikle psikolojik durumların sonucu olarak baş göstermektedir. Şikâyetin altında yatan nedenler ciddi sağlık sorunları olabileceğinden dolayı kesinlikle ihmal edilmemeli ve en kısa zamanda Uzman doktora gidilmelidir. Başta uyuşma hissi akıllara beyin kanaması rahatsızlığını getirmektedir. Ancak baştaki her uyuşma beyin kanaması olduğunu göstermez. Baştaki uyuşmanın ve karıncalanmanın sebebi sinirsel ve psikolojik etkenler olabilir. Yani sinirsel etkenlerden ötürü de başta uyuşma hissedebiliriz.


Başta Uyuşma Hissi Neden Olur?

 • Psikolojik Etkenler; Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi yoğun duygular kendini başta uyuşma gibi belirtilerle belli etmektedir. Psikolojik etkenlerin sonucunda da başta karıncalanma ve uyuşma hissi oluşabilmektedir. Özellikle sürekli kaygılı olan kişilerde ve iş hayatında yoğun stres altında olan kişilerde, başta uyuşma ve sersemlik hissi sık sık rastlanan şikâyetlerden biridir.
 • Sinirlerin Zarar Görmesi (Sinir hasarı); Kafanın arka kısmında, saçlı derinin olduğu kısımdaki duyuları iletmek ve sağlamakla görevli 2 adet sinir bulunmaktadır. Kafa derisindeki duyularımızı iletmekle görevli bu sinirler kafamızın arkasındaki çıkıntılı bölgeden, saçlı olan deriye doğru yayılmaktadır. Saçlı derimizle ilgili her türlü eylem bu sinirler sayesinde beynimize iletilmektedir. Saça dokunmak, saçı kaşımak, saç çekmek bu eylemlere örnek olarak verilebilir. Sinirlerin olduğu bölgede, kaslarında geçtiği bir alan olduğundan dolayı herhangi bir kas zedelenmesi veya zorlanması halinde sinirler hasar görebilir. Buradaki sinirlerin zarar görmesi veya hasar alması ise başta uyuşma hissi şikâyetine sebep olabilmektedir.
 • Sinirsel ve Psikolojik Etkenler; Aşırı stres, gerginlik ve endişe gibi yoğunlukla yaşanabilen duygular başta uyuşma ve karıncalanma sorunlarına yol açar. Psikolojik etkenler genellikle vücutta sinirsel olarak tepki göstermektedir. Sinirsel tepki olarak da başta uyuşma ve karıncalanma hissi ortaya çıkmaktadır.
 • Kas Spazmı; Başta hissedilen uyuşma hissi, her zaman psikolojik veya beyin kanamasından kaynaklı oluşmayabilir. Beynin arka tarafındaki kaslarda oluşabilecek kasılmalar, karıncalanmanın sebebi olabilir.
 • Beyin Kanaması; Başta hissedilen karıncalanma ve uyuşma hissi düşük ihtimal dahilinde olsa bile beyin kanamasından dolayı oluşabilmektedir. Beyindeki uyuşma ile mide bulantısı, kusma, bilinç kaybı gibi sorunlar görülüyor ise rahatsızlık sebebi beyin kanaması olabilir. Beyin kanaması geçiren kişinin konuşmasında zorluk sorunu da görülebilmektedir. Başta uyuşma ve karıncalanma, beyin kanaması gibi ciddi sorunların da habercisi olabilmektedir. Bu yüzden bu tür rahatsızlık görüldüğü takdirde ihmal edilmemeli ve derhal doktora başvurulmalıdır.

Başta Uyuşma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dil Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Dil Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı ve Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı ve Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6