Beyinde Karıncalanma Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beyinde Karıncalanma Nedenleri?

Beyinde Karıncalanma, Beyinde karıncalanma problemi paniğe ve endişeye sebep olur. Bunun sebebi akıllara beyin kanaması rahatsızlığının gelmesidir. Fakat beyindeki her uyuşma ve karıncalanma, beyin kanamasına işaret etmez. Uyuşma ve karıncalanma hissinin sebebi sinirsel ve psikolojik etkenler olabilir.

Beyin kanaması problemi dışında sinirsel etkenlerden ötürü beyinde uyuşma, sancı oluşabilir. Ayrıca damarlarda oluşabilecek tıkanıklıklardan ötürü beynin oksijensiz kalması halinde de beyinde karıncalanma hissi oluşabilmektedir. Özellikle aşırı stres, gerginlik ve endişe veren ortamlarda bulunan bireylerde bu nedenden uyuşma ve karıncalanma hissine sık rastlanır.


Beyinde Karıncalanma Neden Olur?


Uyuşma hissi halk arasında karıncalanma ya da sancı biçiminde dile getirilir. Başın herhangi bir kısmında ortaya çıkan hislerdir; fakat bu karıncalanmalarla birlikte çoğunlukla uyuşma, bir şeyin akıyor hissi ve elektriklenmeyle birlikte görülür. Baştaki karıncalanmaların hepsi beyinle ilişkili değildir. Karıncalanmalar saçlı deri ile ilişkili olabilir. Kafanın arkasında iki adet sinir vardır. Oksipital adını verilen saçlı derinin hissini o sinirler sağlar. Sinirler kafanın arkasındaki çıkıntılı kısımdan saçlı deriye yayılır. Saçlı deriye dokunma, kaşıma, saçı çekme gibi yaptığımız bütün eylemleri alarak beyne iletir.

Oksipital sinir baş arkasında kasların geçtiği yerden birlikte geçer ve kaslarda spazm, zorlanma olursa bu sinire de dokunur ve bu halde saçlı deri bölgesinde garip hislere neden olur. Yani bu tür durumlarda genel olarak büyük sorunlar oluşmaz. Bazı kişiler beyin kanaması geçirdiklerini bile düşünebilirler, lakin her baş ağrısı, karıncalanma ya da uyuşma ciddi problemler demek değildir.

Her uyuşma ve karıncalanma beyin kanaması anlamına gelmez. Beyinde uyuşma çoğu kez psikolojik durumlarda meydana gelir. Sinirsel hallerde ortaya çıkan beyin uyuşması, kanın pıhtılaşmasından dolayı damarların tıkanmasıyla beyinin oksijensiz kalmasından kaynaklı hallerdir. Beyinde uyuşma ile bulantı, kusma gibi durumlar meydana geliyorsa hastanın o zaman bir nöroloji uzmanına başvurması gerekmektedir.

Beyin uyuşması hissine kapılan bireyler, bazı durumlarda büyük endişe içerisine girseler bile bu endişelerin çoğu boşa çıkmaktadır. Çünkü bu hal genel olarak strese bağlı ve psikolojiktir. Aşırı gerginlik, stres ve endişe gibi yoğun yaşanan duygular beyinde uyuşma ve karıncalanma problemine yol açar. Psikolojik etkenler, bedenden sinirsel olarak tepki gösterebilir. Sinirsel tepki olarak ise beyinde uyuşma ve karıncalanma hissi meydana gelir.


Beyin Uyuşmasının Tehlike Yarattığı Durumlar

 • Yüz, kol, bacak gibi vücudun bir yarısında daha önce yaşamadığınız bir uyuşma
 • Konuşmada bozukluk
 • Uyuşma ile ortaya çıkan güç kaybı
 • Günler süren uyuşma
 • Yüzde kızarıklık ve çarpılma
 • Ellerde ayaklarda yanma hissi
 • Bilinç kaybı gibi sorunlar yaşanıyorsa beyin kanamasından şüphelenilir.
Beyinde hissedilen karıncalanma, beyin kanamasından ötürü de oluşabilmektedir. Beyindeki karıncalanma ve uyuşmayla birlikte mide bulantısı, kusma, bilinç kaybı problemleri görülüyorsa, rahatsızlık beyin kanamasının işareti olabilir. Beyin kanaması geçiren kişide konuşmada zorluk problemi de görülmektedir.

Beyinde karıncalanma, beyin kanaması gibi ciddi sorunların habercisi olabilir. Bu yüzden rahatsızlık ihmal edilmemeli ve derhal uzmana başvurulmalıdır.

Beyinde Karıncalanma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sağ El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Gece Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Gece Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Uyuşması Ağızda Uyuşma Nasıl Geçer?

Ağız Uyuşması Ağızda Uyuşma Nasıl Geçer?

El Parmak Uçlarında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Uçlarında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6