Bel Fıtığı Ayak Uyuşması Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bel Fıtığı Ayak Uyuşması Nasıl Geçer?

Bel fıtığı ayak uyuşması nasıl geçer, bel fıtığı olan kişilerde görülen bu şikâyetleri ameliyat ile tedavi edilmesi mümkün değildir. Belin kalıcı olarak iyileştirilmesi için hastada öncelikle bel fıtığına sebep olan faktörün temelden çözülmesi gerekir. Burada ilk etkilenen yapı bel fıtığı omurga sistemidir. Omurga sisteminde bağların kemiğe yapışma yerlerinde sağlamlaştırma yapılarak oluşan bel fıtığının giderilmesiyle, ayak uyuşması gibi problemlerin giderilmesi sağlanır.

Ayak bölgesinde uyuşma genellikle iki tarafta olurken bel fıtığıyla ilgili olan ayak uyuşması tek taraflı olarak; sağda veya solda olması mümkündür. Ayak uyuşması genellikle bel fıtığı habercisi olarak düşünülürken; iğne batması, ayakta yanma, karıncalanma, ani giren ağrılar ve zonklama şeklinde ağrı gibi şikâyetler ile hissedilebilir. Disklerde oluşan problemler sonucu sinirlere baskı uygulanmasıyla ayak bölgesinde uyuşma hissedilir.


Bel fıtığı şikâyetleri için gerekli uygulamalar


Bel fıtığı ameliyatı olmadan önce kişinin gerekli Fizik Tedavi görmesi gerekir. Bel fıtığı ameliyatı olmasına rağmen tekrar fıtık şikâyetleri görülen birçok hasta vardır. Fıtık oluşumu döneminde uygulanan başarılı ve kalıcı yöntemler sayesinde belde bulunan fıtığın giderilmesi sağlanarak; bacakta, kalçada ve ayaklarda oluşan ağrıların ve uyuşmanın geçmesi sağlanır. Bel fıtığı ağrısı ve ayak uyuşması bulunan kişilerin doktorun uygulayacağı değişik tedavi yöntemlerine uyuyarak bu rahatsızlıklardan kurtulması sağlanır. Bunun için fıtık tedavisi hastadan hastaya değişiklik gösterirken; ağır kaldırmamak, yatak istirahati, kas gevşetici ilaçlar ve ağrı kesici yöntemler ile bu bölgede bulunan uyuşmanın ve ağrıların giderilmesi sağlamış olur. Ayrıca steroid enjeksiyonları ve egzersiz gibi fizik tedavileri sayesinde bel fıtığı problemlerinin giderilmesi sağlanır.

Öncelikli olarak bel fıtığı olan kişilerin ağır yük kaldırmaması gerekir. Bel fıtığı olan kişiler hareket ettikleri zaman ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Fazla kilolar varsa ise öncelikli olarak fazla kilolarından kurtulmaları; yapacaklara uygun egzersiz ve diyetlerle bu kiloları vererek bel fıtığının ağrılarından ve uyuşmadan kurtulmaları sağlanmış olur.


Genetik problemler ve Bel fıtığı şikâyetlerinin giderilmesi


Ayrıca bu hastalarda kalça çıkıklığı sorunları, kısa bacak problemleri ve denge bozuklukları gibi bel fıtığı sebepleri olan genetik hastaların gerekli tedavi uygulamaları ile bel fıtığı hastalarının şikâyetlerinin hafiflemesi sağlanır. Bu hastalıkların tedavisinin ardından hastaların bel kısmına aşırı yüklenmemesi ve bel kısmını zorlanmaması ile ayaklarda oluşan uyuşmanın giderilmesi desteklenir. Bu problemlerde hastaların masada saatlerce sabit kalması sonrasında aniden hareket etmesiyle bel fıtığı hastalığının oluştuğu gözlenirken; yapılacak en uygun yöntem olan egzersiz ve Fizik Tedavi yöntemlerinin kullanılması olur.

Omurgalarda bulunan çekme kuvveti uygulanması otururken olmadığı için omurilik yapısının bozulması meydana gelir. Burada fıtıklaşmaya zemin hazırlayan oluşumlar sonrasında bel fıtığı olmasının yanında omurga sisteminde bozulma ve dejenerasyon gerçekleşir. Burada bulunan bağların kemiğe yapışması ile adeta bu bölgede bulunan fıtığın ağrılarının artması gözlenir. Bel fıtığının tedavisi ameliyatsız da mümkündür. Özellikle hastalarının iskeletinin oynamaması ani hareket ile oynayan diskin sinire baskı yapması sonucu oluşan bacakta kasılma, ayakta uyuşma, bel tutulması, kasılma, bel ağrısı gibi problemlerin yanında; karıncalanma, yanma ve üşüme gibi problemlerle görülür. Bel fıtığını önlemek için öncelikli olarak güçlü kas yapısına sahip olmak gerekir. Bunun için ise düzenli spor yaparak kasların kuvvetlendirilmesi sağlanır. Haftada en az 4 kere bir saat yürüyüş yaparak kaslarının güçlenmesi sağlanır. Ayrıca düzenli bel fıtığı hareketleri egzersizi ile tedavinin başarı oranının artması sağlanır. Günde uygulanacak beli yormayan ufak egzersizlerle bel fıtığı şikâyetlerinde azalmalar sağlanır.

Bel Fıtığı Ayak Uyuşması Nasıl Geçer Yorumları

soru

Nizamettin

23 Şubat 2018 Cuma

Sol bacağımın topuğunda iğne batması gibi ağrılar oluyor ne yapmalıyım

Cevap yaz
cevap

Ekmeleddin

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba Sanırım ayak topuğunuzdaki iğne batması gibi olan durum bel fıtığı belirtisi olabilir. En kısa zaman içinde bir uzmana görünmenizde fayda var diyor ve geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

soru

Ümran saydam

11 Mayıs 2017 Perşembe

Bel fitigi rahtsiligim.var belimdeki agri gecti ama sag bacagimda uyudma oluyor ayak baş parmagima kadar gunluk.islerimde ve uzun yol yurudugumde sabah yataktan kalkinca daha cok oluyor genelde ameyat diyordoktorlar ama.bn ameliyat olmak istemiuorum bu bacagimdaji uyusma zamanla gercermi yada be yapliyiz ki gecsin

Cevap yaz
cevap

Muhlise

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba umran hanim bel fıtiğın bacaginizda ki uyusma kolay kolay gecmez. Yapilan muayeneler sonra doktorun vermis oldugu ilaclari kullanmaya ve ayaginizi usutmemeye dikkat ediniz gecmis olsun saglikli gunler dilerim

soru

ulfet

29 Mayıs 2017 Pazartesi

belfıtığından amaliyat oldum 6 ay oldu ayaklarımda uyuşma karıncalanmalar devam ediyor nedeni nedir

Cevap yaz
cevap

Ziba

26 Ağustos 2018 Pazar

Ameliyatın üzerinden epey zaman geçmiş. Normal şartlar altında karıncalanma hissinin yok olması gerekiyor. Rahatsızlıgınızı tam olarak tedavi için kan tahlili ve fiziki tetkikler yapılması gerekiyor. Bu arada ameliyat sonrası ilaç tedavisi ve fizik tedaviye riayet edilmelidir. Konuyu acilen uzman hekiminize bidirmeniz gerekiyor.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Ayak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Başın Sol Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Başın Sol Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kafanın Sol Tarafının Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kafanın Sol Tarafının Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Vücutta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Altı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dizde Uyuşma Diz Uyuşması Nedenleri?

Dizde Uyuşma Diz Uyuşması Nedenleri?

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ucu Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ucu Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

El ve Kol Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

El ve Kol Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

Ensede Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6