Bel Ağrısı Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bel Ağrısı Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Bacak Uyuşması, Ayakta dik durmamızı ve gerektiğinde esnememizi sağlayan omurgamız omur (Vartebra) dediğimiz birbirine eklem yapan bir dizi zincirleme kemikten oluşur, omurgamıza esneklik veren sistem omurga kemiklerinin özel yapısı ve arasındaki disklerdir. Disklerin omurgalar arasından değişik yönlere çıkması ya da daha içlere girerek sinirlere bası olması bel ağrısı ve bacak uyuşmasına neden olur. Diskler omurgaların birbirine temas etmeden birbirlerine bağlanmaları için yastık görevi görürler.


Omurlar arası disklerin yapısı


Omurga arası disklerin dış yüzeyi kaygan jöle benzeri bir yapıdadır. Bu yapı darbe ve yırtılmalara karşı oldukça dayanıklıdır. Fakat ilerleyen yaşlar ile disklerin özelliğini kaybetmesi veya herhangi bir kaza sonucu disk kayması sonucu bel ağrısı ve beraberinde bacak uyuşması meydana gelir. Bu durumda bel fıtığı teşhisi konulacağından beyin ve sinir hastalıkları (Nüroşirurji) uzmanına başvurmanız gerekmektedir.


Bel ağrısı bacak uyuşması, beraberinde aşağıdaki sorunlar ortaya çıkar

 • Ayak baş parmak ve ilerleyen durumlarda diğer ayak parmaklarında uyuşma,
 • Ayak üstünde uyuşma hafif ağrı ve karıncalanma,
 • Zaman zaman idrarını tutumama,
 • Bacaklarda uyuşma,
 • Ayakta ve bacakta güçsüzlük,
 • 10 dakika yürüyüşten sonra adım atamama,
 • Kalçadan çekme,
 • Baldırlarda ağrı ve çekme genel bel ağrısı ve uyuşmanın ortaya çıkmasına neden olur.

Bel ağrısı ve bacaklarda uyuşma nasıl tedavi edilir?


Bel ağrısı ve bacaklarda uyuşma genel olarak iki şekilde tedavi edilir;


Cerrahi operasyonlar

Belde ağrı ve bacakta meydana gelen uyuşma oluştuğunda ilk önce yapılan uygulama fizik tedavi uygulamalarıdır, bu uygulamalar sonuç vermediğinde hastaya cerrahi müdahale de bulunulur. Ameliyat edilen hastanın omurları arasında disklerde oluşan fıtık dokusunun sinirlere yapmış olduğu basının ortadan kaldırılması ilkesine dayanır, bunu için Uzman operatör hekim tarafından belden yapılan enjeksiyon ile hastaya genel anestezi uygulanır, uygulama ile sinir köklerinin basıdan kurtularak belde ağrı ve bacakta uyuşma sorunu yok edilmektedir.


Bel ağrısı ve bacak uyuşmasında Mikroskobik Diskektomi yöntemi

Günümüzde nüroşirurji ile ilgili teknolojik gelişmeler bel fıtığı ameliyatlarını daha konforlu hale getiren Mikroskobik Diskektomi yöntemini benimsemiştir. Bu yöntemde hasta üzerinde daha az kesi uygulanarak dokuların zarar görmesi engellenir. Temel olarak çok küçük operasyon aletleri ile ameliyat ilkesine dayanır. Mikroskobik diskektomi yönteminde başarı oranı oldukça yüksektir. Bu yöntemi uygulayabilmek için kullanılan ameliyat ürünlerine genel olarak Minimal İnvaziz adı verilir.


Bel ağrısı ve uyuşması ameliyatlarında Minamal invaziv

Bu cerrahi aletler 0,5 veya 1 cm'lik kesilen bölgeden vücut içine sokulan çok küçük kameralar ile doku tahribatı görülür, bu dokulara gerekli operasyon, operatör hekim tarafından görerek uygulanır. Ameliyatta kullanılan minimal invaziv aletler küçük boyutlu ve teknoloji harikası ürünlerdir. Yöntem ile kesi bölgelerinin kesikten çok delik olarak açılması, cilt dokusunda harabiyeti engellemektedir. Hem yaraların daha çabuk kapanmasını hem de hastanın hastanede yatış süresini azaltması bu aletleri hekim ve hasta tarafından tercih nedenidir.

Ameliyat sonrası takip eden günlerde bacak ağrısı ve ayak uyuşması yüzde 90 gibi büyük bir oran da azalmaktadır. Cerrahi müdahaleden sonra ilk ay bazı fiziki aktiviteleri yaparken dikkatli davranmak gerekmektedir. Bu aktiviteler
 • Eğilip bükülürken dikkatli olmak,
 • Ağırlık kaldırmamak,
 • Uzun süreli hareketsiz oturmak,
 • Sürekli araba kullanmak yapılan ameliyatın başarısını gölgeleyebilir.
Bel fıtığı olan hastalar genellikle dışarıdan uygulanan tedavi yöntemleri ile normale dönerler, Bir hafta süre ile ağrı kesici almanız gerekebilir, tamamen uzanarak istirahat etmek bu tedavinin ilk aşamalarında uygulanır. Bu yöntemlerin olumlu sonuçlarının alınma süresi kişiden kişiye değişecektir. Tedavinin devam eden aşamalarında doktorunuz önce kısa mesafeli (400m) yürüyüş daha sonraki aşamalarda katlanarak artan oranda yürüyüş önerecektir. Steroid enjeksiyonlar, Kas gevşeticiler, fizik tedavi yöntemleri, termal kaplıcalar dışarıdan uygulanan tedavi yöntemleri arasında sayılabilir.

Bel Ağrısı Bacak Uyuşması Yorumları

soru

Hacer dalmis

14 Ekim 2017 Cumartesi

Solbacakta uyusma yanma ve cekme var amelyat diyorlar neyapmaliyim

Cevap yaz
cevap

Özakıncı

16 Eylül 2018 Pazar

Merhaba Hacer hanım, sol bacakta yanma ve çekme gibi belirtiler için eğer bel fıtığı teşhisi konuldu ise fıtığınız büyük ve ilaç tedavisi ile tedavi edilemeyecek anlamına gelir. Ağrılarınızın geçmesi ve yaşam konforunuzun yükselmesi için ameliyat olmanız sağlığınız için kaçınılmazdır. Geçmiş olsun.

cevap

Mehmet Murat

10 Ağustos 2018 Cuma

Hacer Hanım yaşamış olduğunuz bu problem zamanlar daha da artabilir ve hatta uyuşmalar nedeni ile felç sorunları bile ortaya çıkabilir. Bu durumu riske atmak yerine doktorunuzun önerisi ile hareket etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Meydana gelen uyuşma sinirsel olduğu için sizi ileri ki dönemlerde çok ciddi anlamda rahatsız edebilir.

soru

abdullah öztürk 0551 218 35 98

15 Ekim 2017 Pazar

56 yaşındayım sinir sıkışmsı ve bel fıtıgından 8 yıl önce hacettepe ankarada ameliyat oldum. bugüne kadar en ufak bir proplemim yoktu son bir aydır belimin sol tarafından ön tarafa sol bacak diz kapagına kadar agrı
ve uyuşma var ne yapayım

Cevap yaz
cevap

Subutay

10 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Abdullah bey, bel ağrılarınız ayağınıza kadar uzanıyor ise yeni bir fıtık yada ameliyat olduğunuz fıtığı tekrardan zorlamış olabilirsiniz. İlk etapta ağrı kesici kullanmanızı öneririm ama ağrılarınızı dindirmiyor ise ağrı kesici beyin ve omurilik sinir cerrahına muayene olup bir mr çektirmeniz gerekir ve sonucuna göre izlenmesi gereken tedaviye karar verilir.

cevap

Ökmener

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Bel fıtığı sorunu cerrahi müdahale gerektiren oldukça tehlikeli bir problemdir. Bu sebepten ötürü ameliyat olmanıza rağmen tekrardan bel ve çevresinde ya da diz kapaklarında ağrı oluşabilir. Bu durumu tetikleyen birçok sebep bulunmaktadır. Ameliyatın üzerinden uzun bir süre geçtiği için doktorunuza danışarak yaşadığınız sıkıntıyı tekrardan anlatmanız gerekmektedir. Geçmiş olsun.

soru

Hakan aydemir

08 Aralık 2017 Cuma

Belimin alttarafı ağrıyor sağ ayağım uyuşuyor ne yapmam lazm

Cevap yaz
cevap

Cehdi

08 Eylül 2018 Cumartesi

Merhabalar Hakan bey, ağrılarınız fıtık belirtilerine benziyor. Bunun için beyin ve omurilik sinir cerrahına muayene olmanız be gerekli tetkikleri yaptırmanız ağrılarınızın nedenini tespit edip ona göre tedavi yolu izlenir. Geçmiş olsun.

cevap

Hüzey

30 Ağustos 2018 Perşembe

Bel ağrısı ve ayak uyuşmasının sebebi, bel fıtığı başlangıcı olabilir. Çok fazla belinizi yoracak hareketlerden sakının fazla yürüş yapmayın. Fazla yürüş belinizi zorlar. Ortopedi yada beyin sinir cerrahına gitmeniz gerekmektedir. Fıtık başlangıçıysa size ilaç tedavisi önerirler. ilaçları kullandığınız halde geçmiyorsa ameliyat da önerebilirler. Sizin bu dönemde dediğim gibi kendinizi zorlamamalısınız

soru

Rıdvan Ergül

20 Ekim 2017 Cuma

4 gündür bel ağrısı çekiyorum, sağ ayak başparmağımda uyuşma var yürürken topallamaya başladım. Ve kalçadan çekme yapıyo. Dün Ankara Atatürk eğitim ve araştırma hastanesine gittim ve doktor MR çekilmesini istedi çekildim sonuçlar haftaya çıkacak. Sizce durum ameliyatlık olurmu? Bel amelliyatı başarı yüzdeleri nekadardır?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dil Ucunda Uyuşma Nedenleri?

Dil Ucunda Uyuşma Nedenleri?

Hamilelikte Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Ağrısı Sol Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Ağrısı Sol Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Başta Uyuşma Hissinin Nedenleri?

Başta Uyuşma Hissinin Nedenleri?

Güncel

Vücutta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6