Sol El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol El Parmak Uyuşması, sol el parmak uyuşmaları birçok hastalığın belirtisi veya sonucu olarak görülebilir. Uyuşmanın meydana geldiği parmak bölgesin de duyu kaybı olduğu için parmakta uyuşma olmaktadır. Sol el Parmakta görülen bu uyuşmalar sinir üzerine yapılan baskılardan ya da sinir sistemi sorunlarından kaynaklanmaktadır. Parmak üzerine aşırı yük bindiği zaman ve bu aşırı yük sonucunda bölgeye baskı uygulandığı için sol el parmaklarda ve parmak uçlarında uyuşma meydana gelir. Ayrıca parmak ve elin aynı şekilde uzun süre tutulması bölgeye fazla baskı uygulanır. Bu baskıdan kaynaklı da sol el parmak uyuşması hissi meydana gelir. Sol el ve parmaklara alınan darbeler de uyuşma yapabilir. Ancak bu tür uyuşmalar tedavi gerektirmeyen uyuşmalar olarak bilinmektedir. Bu tür uyuşmalar kısa sürelidir ve kendiliğinden geçmektedir. Sol el Parmak uyuşması diğer yerlere göre daha kritik olarak görülür. Çoğu zaman şeker hastalığı gibi ciddi hastalıkların belirtisi olarak görülmektedir. Bu sol el parmak uyuşması devamlı bir şekilde olur ise vakit kaybetmeden Uzman bir doktora başvurulmalıdır.


Sol El Parmak Uyuşması Neden Olur?

 • Şeker hastalığı
 • Sinir sıkışması
 • Periferal nöropati
 • Sinir sistemi rahatsızlığı
 • Multiplskleroz
 • Fiziksel etkenler (Baskı ya da darbe)
Sol el parmak uyuşması uzun süreli baskıya maruz kalan sinirlerin sıkışması sonucu meydana gelmektedir. Fakat en önemlisi sol el başparmak, sol el işaret parmağı ve sol el serçe parmağı uyuşmaları daha çok önemlidir. Bu parmaklardaki uyuşmalar Karpal tünel sendromu rahatsızlığından meydana gelmektedir.

Sol El Parmak Uyuşması Yorumları

soru

cemil sarıbardak

02 Nisan 2018 Pazartesi

sol el başparmağı işaret ve orta parmak uyuşmaktadır.

Cevap yaz
cevap

İlseven

21 Ağustos 2018 Salı

Sol el parmak uyuşması elin uzun süre hareketsiz kalması veya sinirlere baskı yapılması gibi basit sebeplerden dolayı kendini gösterebilir. Ancak bazen bu durum sinir sıkışması, eklem hastalıkları, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalığı, kansızlık ve beyin hastalıkları gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkma belirtisi olarak kendini gösterebilir. Bunun için önlem alınmalıdır

soru

cansu

11 Temmuz 2017 Salı

merhabalar iki gündür sol el parmaklarım uyuşmakta ve sanki his kaybı var gibi bunun için ne yapmam gerekiyor teşekkürler.

Cevap yaz
cevap

Rağibe

06 Eylül 2018 Perşembe

Merhabalar Cansu hanım, silver parmaklarınızın uyuşmadı ve hissizleşmssi el bileğimizde sinir sıkışması olduğunu gösterir. Bunun içi bir nöroloji uzmanına muayene olup gerekli testler yapıldıktan sonra uyulmanızın asıl sebebi bulunacak ve ona göre bir tedavi yöntemi uygulanacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Veli

20 Aralık 2017 Çarşamba

Sol serçe parmağın dan başlıyor bilegin7-8 cm üstüne kadar hafif bir uyuşukluk oluyor

Cevap yaz
cevap

Sepid

10 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Sol el parmak uyuşması uzun süreli baskıya maruz kalan sinirlerin sıkışması sonucu meydana gelmektedir. Fakat en önemlisi sol el başparmak, sol el işaret parmağı ve sol el serçe parmağı uyuşmaları daha çok önemlidir. Bu parmaklar da ki uyuşmalar Karpal tünel sendromu rahatsızlığından meydana gelmektedir. En kısa zamanda doktora görünmelisiniz.

soru

havva yılmaz

05 Şubat 2018 Pazartesi

sol elimin serçe ve işaret parmağım uyuşuyor ve ağrıyor aynı zamanda omuzum koltuk altına kadar ağrıyor

Cevap yaz
cevap

Elif Kaya

05 Eylül 2018 Çarşamba

Havva hanım bahsettiğiniz rahatsızlık bütün vücudunuzu etkiler bir hal almış. Şayet sol el serçe ve işaret parmağındaki ağrı ve uyuşma uzun zamandan beri devam ediyorsa ciddi bir hastalığınız olabilir. Hastalığın tam anlamıyla tanısını koyabilmek için tetkik ve tahlillerin yapılması gerekiyor. Tahlil sonuçları sonrasında uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kafa Uyuşması Neden Olur?

Kafa Uyuşması Neden Olur?

Kalp Krizinde Hangi Kol Uyuşur?

Kalp Krizinde Hangi Kol Uyuşur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmak Uçlarında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uçlarında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Baş Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Uçlarında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Uçlarında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6