Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalça uyuşması, en çok yetişkinlerde ortaya çıkan bir sorundur. Aslında insan vücudunda birçok bölgede uyuşmalar görülebilir. Fakat bu bölgelerde görülen uyuşmalar uzun süreli olduğunda ya da sık bir şekilde görüldüğünde, kişide rahatsızlıklara neden olur. Kalça uyuşması genellikle kişilerde sinirlerin sıkışması ya da sinirlerin hasar görmesi nedeniyle meydana gelmektedir. Günümüzde insanların yaygın olarak darbe aldıkları yerlerden biri kalça bölgesidir. Gerek otururken gerekse küçük bir düşüşte bile kalça bölgeleri darbe alabilir. İşte bu durumlarda kalça bölgesindeki sinirler hasar görerek uyuşukluk sorunlarının oluşmasına neden olur. Bunun yanında kalça uyuşmasını ortaya çıkaran birçok farklı neden bulunmaktadır. Tüm bu nedenlerden biri ya da birkaçı kişide görüldüğü zaman çok ciddi sorunlara neden olan uyuşukluklar ortaya çıkar. Kalça uyuşmasıyla birlikte bazı insanlarda ağrı sorunları da görülmektedir. Genellikle uyuşmaya neden olan probleme bağlı olarak oluşan ağrı, keskin ve ani ağrılardır. Bunun yanında belirtmek isterim ki kalça uyuşmasıyla birlikte görülen ağrılar, insanlarda bacak bölgelerine ya da kasık bölgelerine de vurabilir. Yani bu ağrılar gezici bir özellik gösterebilir.

Kalçadaki uyuşma sorununun süresi direk olarak bu uyuşmanın nedenine bağlı olarak değişmektedir. Eğer kişinin yanlış oturma pozisyonu nedeniyle uyuşmalar meydana geliyorsa, kişi pozisyonunu değiştirene kadar uyuşukluk devam edecektir. Bu uyuşmalar eğer daha da ilerlerse, kişilerde hissizlik problemlerine de neden olabilir. Bu problemler, kişilerde yürüme sorunlarına neden olarak kişilerin iş hayatında ya da eğitim hayatında çok büyük olumsuzluklara neden olur. Kalça uyuşması probleminin çok ciddi nedenleri olabilir. Bu nedenle kesinlikle kişilerin zaman kaybetmeden Uzman bir doktora giderek sorunun nedenini araştırmaları gerekmektedir. Çünkü bilinmelidir ki geçici ya da sürekli felç gibi sorunlar bu şekilde ilk olarak uyuşukluklarla birlikte başlar.


Kalça uyuşması neden olur?

 • Soğuğa maruz kalma: Genellikle kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde kişilerin kalça bölgelerine soğuk almaları durumunda bölge aşırı soğuğa maruz kaldığı için bu gibi uyuşma sorunlarına neden olabilir Soğuğa maruz kalan kalça bölgesi bu nedenle uyuşma problemi yapıyorsa sorun hemen hemen iki gün içerisinde ortadan kalkacaktır.
 • Kalça uyuşmasının bir diğer nedeniyse kişilerde aşırı sıkı giysilerin giyilmesidir. Özellikle bayanlarda karşılaşılan bu durum aşırı dar kıyafetlerin giyilmesine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi uyuşukluk sorunları var ise kıyafetlerinizi gözlemlemeniz fayda edebilir.
 • Bazı insanlarda da bu problem meslek hastalığı olarak ortaya çıkmaktadır. Sürekli olarak kalça bölgesine baskı ya da darbe olan mesleklerde çalışan insanlarda sinirlere alınan hasarlar kalça uyuşması sorununa neden olabilir.
 • Eğer kalça bölgesinden herhangi bir şekilde yaralanma meydana gelmişse bu durum insanlarda kalça uyuşmasına neden olabilir.
 • Kalça uyuşmasına neden olan bazı hastalıklar da bulunmaktadır. Bunlar: Kanser, fıtık, kalça eklemi hastalıkları, diyabet hastalığı, vitamin eksikliği, siyatik, zona ve romatizma hastalıkları gibi hastalıklar.
Kalça uyuşması sorunları bazen beraberinde farklı problemleri getirebilir. Özellikle insanlarda his değişiklikleri, yürüme bozuklukları, kas zayıflığı, sinir ağrısı, koordinasyon bozuklukları, ülser sorunları gibi problemler çok sık karşılaşılmaktadır. Fakat bu durumlar genellikle kişilerin kalça uyuşması sorununu önemsememeleri durumunda ortaya çıkmaktadır.

Kalça Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üst Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Üst Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Başın Sağ Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Başın Sağ Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

El Karıncalanması Neden Olur?

El Karıncalanması Neden Olur?

Güncel

Beyin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Ayak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Güncel

El Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6