Uykuda Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Uykuda Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda Kol Uyuşması, Uykuda kolların ve elin uyuşması kadın, erkek her yaştan bireyde ortaya çıkabilen bir haldir. Gece herhangi bir nedenle uyandığınızda ya da sabah yataktan kalktığınızda kollarınızın uyuştuğunu fark ediyorsanız bunun başlıca sebebi yanlış pozisyonda uyumuş olmanızdır. Ancak bazı sağlık sorunları da uyurken kolların ve elin uyuşmasına neden olabilmektedir. Kollara ve ele giden kan akışının zayıflaması sonucu oluşan uyuşma için sayılabilecek sebepler, Kan dolaşımının azalması, diyabetik hastalıklar, karpal tünel sendromu, eklem sorunları gibi nedenlerden kaynaklanması olasıdır.

Kollarda ve ellerde uyuşma hastalıklar, kan akışının kısıtlanması, bozukluklar veya sinirlerin yaralanması gibi geniş kapsamlı nedenlerden olmaktadır. Geçici kol uyuşmaları bir sinir ya da sinirler üzerine uzun süreli bir baskı sonucu oluşabilir. Bu durum genellikle uyku halinde ya da kolun yanlış şekilde kullanılması sonucunda oluşabilir. Kol uyuşması daha ciddi olarak kan dolaşımı, ortopedik ile ilgili sorunlar ya da sinir hasarına yol açan sinir sistemiz hastalıklarıyla ortaya çıkabilir. Bazı hallerde, uyuşma acil ortamda ve en kısa sürede değerlendirilmesi gereken ciddi veya yaşamı tehdit eden bir durum belirtisi olabilmektedir. Bir veya iki kolun uyuşmuş olması altta yatan nedenin teşhis edilmesine yardımcı olur. Her iki tarafta kol uyuşması multpl, diyabet skleroz veya persiyöz anemi dahil olmak üzere vücut genelinde meydana gelen hastalıklardan kaynaklı olabilmektedir. Bir koldaki uyuşma ise kırık kemik, sinir sıkışması veya inme nedeniyle olabilmektedir.

Dolaşımla İlgili Nedenler; bu bireylerin genellikle kaşına gelen bir haldir. Kollarınız uyurken ters pozisyonda kaldığında kol ve ellere giden kan miktarı azalmakta ve kolların karıncalanma olarak tabir edilen ve uyuşmasına neden olur. Uyku pozisyonunu değiştirerek çözümlenebilecek bir durum olabilir. Bunun yanında koldaki uyuşma kan dolaşımı ile ilgili sorunlardan da kaynaklanabilir: bu sorunlar arasında arterler ve venler arasında düğüm karışıklığı, pıhtılaşma, akut inflasmasyon, frozbit, aşırı soğuk, arter duvarlarında yağ ve kolesterol birikmesi nedeniyle arterlerin daralması sonucu kan akışının sınırlanması olabilir.

Ortopedik Nedenler; Kol uyuşması sinirlerin zararı veya ciddi ortopedik koşullara bağlı olabilmektedir. Bunlar kemik kırılması, boyunda dejeneratif disk hastalığı, fıtıklaşmış disk, boyun veya sinir sıkışması, sinirlere basınç (Kol üzerine yatma), spinal kord yaralanması, osteoporoz gibi nedenler sayılabilir.

Nörolojik Nedenler; Bunlar Alkolizm, şeker hastalığı ile ilişkili, yüksek kan şekerine bağlı sinir hasarı, kurşun gibi ağır metal zehirlenmesi. Tiroid, beyin ve omurilik yaralanması, tümör, nörolojik bozukluk nedenli iltihabı ve omuriliği etkileyen hastalıklar, periferik sinir bozukluğu, inme, vücudun kendi sağlıklı hücre ve dokularına saldırdığı bir hastalık, pernisiyöz anemi gibi nedenler sayılabilir.

Uykuda Kol Uyuşmasını Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler; Uykuya dalmadan önce ellerinizi başınızın veya yastığın altına koymayın. Yatakta ellerinizi yumruk halinde ve bilekten kıvrık olarak tutmamaya çalışın. Kollarınızın üzerine yatmamaya çalışın. Kan dolaşımına faydalı olan zencefil çayı için. Karpal tünel sendromunuz varsa sıkı olmayan sporcu bilekliği kullanabilirsiniz. Bu kol uyuşmasına yardımcı olacak uygulamalara rağmen kollarınızda sürekli bir uyuşma varsa bu damar tıkanıklığı gibi ölümcül sorunların neticesi sonucunda ortaya çıkan bir hal olabilir. Bu yüzden en kıs sürede doktora müracaat etmenizde fayda vardır.

Uykuda Kol Uyuşması Yorumları

soru

Ömer Faruk aydın

20 Eylül 2017 Çarşamba

İki kolum gündüz uyuşmuyor uykuda uyuşmayla uyanıyorum.

Cevap yaz
cevap

Evren

12 Eylül 2018 Çarşamba

Ömer bey ağır bir işte çalışmanızdan dolayı iki kolunuz gün içerisinde uyuşma oluşabilir. Bunun yanı sıra almış olduğunuz bir darbeden dolayıda uyuşma durumu ortaya çıkabilir. A ve B vitamini eksiliği çoğunlukla uykuda kol uyuşmasına neden olabilmektedir. Rahatsızlığınızı gidermek için yatış pozisyonuna dikkat edin. Ayrıca rahatsızlık ilerlerse konuyu doktora bildirmeniz faydalıdır.

cevap

Ülküm

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Yatış pozisyonunuzdan kaynaklanabilir. Birde vitamin eksikliğinden de olabilir. B12 vitamininizi ölçtürün. Belki b12 vitamini eksikliği vardır. Eğer vitamin eksikliğiniz yoksa sırt üstü yatabilirsiniz. Yatağınızdan da kaynaklı olabilir. Size uygun yatağı bir ortopedi uzmanına danışarak alabilirsiniz. Yatak sert ise oda uyuşukluk yapabilir.

soru

hatice

27 Ekim 2017 Cuma

annem uykuda iki kolu da uyuşuyor 1sene önce aynı şikayetten boynundan tümör aldırdı tekrarlamış olabilir mi

Cevap yaz
cevap

Takva

24 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba hatice hanım, uyku halinde kollarda uyuşma meydana gelmesi sinir sıkışmasını, kan dolaşımında yavaşla ve eklemsel sıkıntılardan dolayı oluşabilir. Bunun için bir nöroloji uzmanına muayene olmanız ve gerekli tetkikler yapıldıktan sonra kollardaki uyuşmanın sebebi anlaşılır ben ona göre bir tedavi yolu seçilir. Geçmiş olsun.

cevap

Gülsüm

18 Eylül 2018 Salı

Boyunda ve omurilik çevresinde bir takım zedelenmelere bağlı olarak uykuda kol uyuşması sorunu yaşanabilir. Ayrıca bahsettiğiniz gibi tümör oluşumu söz konusu ise mutlaka tekrardan doktora gitmesi gerekir. Benzer şikayetlerin yaşanması bu sorunun oluşmasına neden olacaktır. Çok dikkatli olmasınız ve doktorunuzun tavsiyesi dışında hareket etmemelisiniz. Geçmiş olsun.

soru

Tolga Özdemir

25 Mart 2018 Pazar

Uyurken kollarım uyuşuyor. Bazen öyle oluyor ki 1 dk boyunca hissedemiyorum

Cevap yaz
cevap

Cebrail

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba, genellikle uyuşmalar yatma pozisyonu bazende B12 vitamini eksikliğinden de olabilir. B12 eksikliğinide bir doktora gidip tahlil yaptırıp anlarsınız. Eğer B12 eksik değilse yatış pozisyonunuzdan kaynaklı olabilir. sırt üstü yatmaya özen gösterin. Bu şekilde uyursanız uyuşma ve hissizlik olmayacaktır.

cevap

Özerk

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba, uyuma pozisyonunuz bu durumun en önemli nedenidir. Genellikle kolunuzun üzerinize yattığınız zamanda kollarınızı hiç hissetmeyeceğiniz kadar uyuşabilir ve hatta morarma durumu olabilir. Bu nedenle sırt üstü yatmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Sırt üstü yatmaya alıştıktan sonra uyuşma olmadığını göreceksiniz.

soru

Hatice

20 Mart 2017 Pazartesi

Kollarim cok uyusuyor

Cevap yaz
cevap

Temizöz

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, kollarınızın uykuda çok uyuşması, uyku pozisyonunuzun tamamen yanlış olduğunun net göstergelerinden biridir. Sürekli kollarınızın üzerine yatmanız, tamamen kol uyuşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle uyku pozisyonunuz daha çok sırt üstü yatma şeklinde olmalıdır. Hem daha rahat bir uyku hem de daha fazla dinlenme için sırt üstü yatmaya alışmalısınız.

soru

beyaz

25 Temmuz 2017 Salı

Aynen ne yapsam kollarım uyusuyor

Cevap yaz
cevap

Odhan

16 Eylül 2018 Pazar

Merhaba, Uykuda kol uyuşması sinir sıkışıklığı belirtisidir. Eğer kolunuzun üzerine yatıyorsanız yada bel fıtığınız var ise bu kol uyulmasına neden olur. Bunun için bir beyin ve omurilik sinir cerrahına muayene olmanız ve mr çektirilerek yapılacak inceleme ile sinir sıkışmasının sebebi araştırılır ve ona göre tedavi yolu izlenir. Geçmiş olsun.

soru

Aykut

23 Ekim 2017 Pazartesi

Uykuda sag kolumun üzerine yatiyorum sol kolum uyusuyor.

Cevap yaz
soru

VUQAR SULEYMANOV

28 Ekim 2017 Cumartesi

Ben ınsat ısınde calısıyom.Benım her aksam sag elım uyusuyor.Bana yatdımcı olursanız sevınırım.Önceden teşekkürlet

Cevap yaz
cevap

Boysel

07 Eylül 2018 Cuma

Merhabalar, sağ elinizin uyuşması sinir sıkışmasını işaret eder. Bunun için bir nöroloji uzmanına muayene olup bazı tetkikler yaptırmanız gerekir. Bunun sonucunda ise ya ilaç tedavisi yada ameliyata karar verilir. Geçmiş olsun.

soru

Erdal uygun

15 Ocak 2018 Pazartesi

Benim kolum bazen ustune yatinca oyle uyusuyor ki kolumu hic hissetmiyorum bir dakika sonra normale donuyor hic uyusma kalmiyor normalmi acaba

Cevap yaz
cevap

Ülez

05 Eylül 2018 Çarşamba

Geçmiş olsun Erdal Bey. Bahsettiğiniz durum normal olarak görünüyor. Kolun üstüne yatınca koldaki kan akışı yavaşladığı için kolda uyuşma ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Endişe edecek bir durum görünmüyor.

soru

Hüseyin uysal

10 Şubat 2018 Cumartesi

Uyurken iki kolum uyuşuyor. Yemek yerkende ve telefonla konuşurken yani elim kulagimda oldugunda.

Cevap yaz
cevap

Ogün

06 Eylül 2018 Perşembe

Merhabalar Hüseyin bey, kolcuyuşmaları sinir sıkışıklığı belirtisidir. Bu şikayetiniz için bir nöroloji uzmanına muayene olup gerekli testleri yapmanız sonucunda uyuşukluğun sebebi bulunup ona göre tedavi yöntemi belirlenecektir. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sol Ayakta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayakta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Uyuşma Diz Uyuşması Nedenleri?

Dizde Uyuşma Diz Uyuşması Nedenleri?

Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kafanın Sol Tarafının Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kafanın Sol Tarafının Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El ve Kol Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

El ve Kol Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

Güncel

Sağ Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6