Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması, Orta parmak, esas görevi dokunmak ve kavramaktır. Orta parmak uyuşmasının birçok nedeni olabilir. Fakat her orta parmak uyuşması ve karıncalanması durumunda da evhama gerek yoktur. Kaldı ki artık bu tür sorunlar gelişen tıp ile rahatlıkla çözüme kavuşturuluyor. Genellikle orta parmağın uyuşmasına neden olan hastalık karpal tünel sendromudur. Bunun yanı sıra sinir yaralanmaları, uzun süreli kolun aynı pozisyonda kalması, elin sürekli yukarıda tutulması gibi durumlarda da orta parmağa kan gitmeyerek uyuşmasına dokunma hissinin kaybolmasına, zaman zaman ağrı oluşmasına neden olabilir. Orta parmak uyuşması toplum içinde yaygın bir sağlık sorunudur.

Orta parmak uyuşması genellikle ciddiye alınmaz fakat felç ve tümör gibi ciddi durumlar erken tanı ile daha kısa sürede tedavi edilmektedir. Bazen orta parmakta meydana gelen uyuşma kısa sürede kaybolabilir. Gece kolun üzerine yatılması, sürekli katlı olması gibi durumlarda orta parmak uyuşması geçicidir. Fakat parmak uyuşması her gece oluyor ise kaliteli bir viskon yatak almanızın zamanı gelmiş demektir. Uzun süreli orta parmak uyuşmaları şeker hastalığı, periferal nöropati gibi hastalıkların da habercisi olabilir.


Orta parmak uyuşmasına neden olan karpal tünel sendromu nedir?


El ve bileğin hareketlerini sınırlayan ağrı oluşmasına neden olan dolayısı ile orta parmağın uyuşmasına neden olan bir hastalıktır. Karpal tünel bilekte bulunan çeşitli doku ve kemiklerin oluşturduğu kanala verilen isimdir. Aynı zamanda kanal elin sonlandığı bileğin başladığı yerin toplu durmasını sağlar. Tünelden median sinirler geçer. Median sinir başparmak, işaret, orta ve yüzük parmağını kontrol eder. Karpal tünelin içinde tendon ve bağlar da şişlik meydana geldiğinde orta parmak siniri olan median sinirin tünel içinde sıkışmasına neden olur. Böylece karpal tünel sendromu başlangıcı oluşur.


Orta parmağın uyuşmasına neden olan karpal tünel sendromu neden olur?

  • Sürekli aynı hareketlerin tekrarlanması bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir,
  • Elin sıkılarak yumruk yapıp tekrar açmak ve bunu sürekli yapmak en önemli karpal tünel oluşum hareketidir,
  • Bilgisayar kullanan katipler, marangozlar, özellikle telli sazları çalan müzisyenler orta parmak uyuşması rahatsızlığının muhtemel üyeleridir.
  • Oya işlemek, iğne işçiliği yapmak ilerleyen zamanlarda karpal tünelin esnekliğini azaltarak median siniri sıkıştırır, bu durumda orta parmakta uyuşma meydana gelir. Ayrıca gebe bayanlar da hamileliğin sonlarına doğru aşırı kilo ve ödeme bağlı şişmeler nedeni ile karpal tünel sendromu görülebilir.
  • Romatizma, kireçlenme, guatr, şeker hastalığı da sinir, damar ve tendonların sıkışarak karpal tünel aralığından giden orta parmak sinirinin iletim sağlayamamasına dolayısı ile orta parmağın uyuşmasına neden olurlar.

Servikal Spondiloz (Boyun kireçlenmesi) orta parmak uyuşması bağlantısı


Genellikle İlerleyen yaşlarda görülmeye başlar. Vücut duruş bozukluğu, şeker hastalığı, osteoporoz, kemik hastalıkları, hormonal bozukluklar, boyun omurunun aşırı yıpranmasına ve aşınmasına neden olur. Trafik kazaları bu hastalığın oluşumunda çok etkilidir. Boyun sinirlerinin sıkışması ile çapraz üst kaslarda hareket yeteneğinin azalmasına neden olacaktır, bu durumda orta parmakta ağrı ve uyuşukluk olacaktır.


Periferik Nöropati (Sinir hasarı) orta parmak uyuşmasın da etkisi

Kısaca sinirlerin belli yerlerinden zarar görmesi demektir. Merkezi sinir sisteminin bozulma ile genel otonom sistemde de aksamalar meydana gelmekte bu durum vücudun birçok yerinde uyuşukluk, iğnelenme veya karıncalanma hissi vermektedir. Bu belirtiler özellikle el ve ayaklar da öncelikle görüldüğünden orta parmakta meydana gelen uyuşmanın nedenleri arasında gösterilebilir.


Orta parmak uyuşukluğuna neden olan dirsek sinir sıkışması

Dirsek yönünden ele giden sinirler ön kol (Radius ulna) kemikleri ile kas ve tendonlar arasından ilerleyerek orta parmağa gider. Belli faaliyetler, elin genel yapısı dirsek yaralanması, kemik kırılması, trajik durumlar, düşmeler vb, dirsek kemiğinde sıkışmaya bağlı orta parmakta uyuşukluğa neden olur.

Orta Parmak Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kafa Uyuşması Neden Olur?

Kafa Uyuşması Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Başta Uyuşma Hissinin Nedenleri?

Başta Uyuşma Hissinin Nedenleri?

Sol Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Çene Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Çene Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Burun Uyuşması Prodromal Herpes Belirtileri

Burun Uyuşması Prodromal Herpes Belirtileri