Topuk Uyuşması Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Topuk Uyuşması Nedenleri?

Topuk uyuşması; Lokal bölge uyuşmalarından biri olan topuk uyuşması sıklıkla topuktaki sinirlerde meydana gelen hasara bağlı olarak ortaya çıkar. Nadiren uyuşma tüm bacağa yayılır. Tarsal tünel sendromu topuktaki uyuşmanın en önemli sebeplerinden biri olabilir. Ayrıca, plantar fasiit, topuk dikeni, damar hastalıkları ve siyatalji (Bel fıtığı ya da kireçlenmelere bağlı bacak ağrısı) ile de topuk uyuşması görülebilmektedir.


Topuk uyuşmalarına neden olan tarsal tünel sendromu nedir?


Tarsal tünel sendromu, arka tibial sinirlerin topuğun iç yanındaki çıkıntının hemen altında sıkıştığı hastalık türüdür. Bilekteki burkulmaya bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi diyabet, artrit, ganliyon kisti, varisler, bölgede kist oluşması gibi etkenlerde tarsal tünel sendromuna neden olabilir. Tarsal tünel sendromunun en belirgin belirtisi topuk uyuşmasıdır. Topuktaki uyuşma ile ayak baş parmağında ve diğer parmaklarda bükülme ortaya çıkabilir. Bazen uyuşma ile ayak tabanında yanma hissi oluşur. Uyuşma ve ağrı birlikte gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli şekillerde ortaya çıkabilir. Erken teşhis edilemezse ayak baş parmağında güçsüzlük ortaya çıkar. Kesin tanı EMG ile konulabilir. Tarsal tünel sendromunda durumun erken tanısı ile evde basit tedaviler işe yarar. Basit egzersizlerle sorun kronikleşmeden çözülebilir. İlerlemiş sendromda ise cerrahi müdahale gerektirebilir.


Topuk uyuşmalarında ne yapmak gerekir


2 günden uzun süren topuk uyuşmaları kesinlikle doktora gösterilmelidir. Onun dışında evde basit ayak egzersizleri, bölgeye yapılacak masaj, ayağı yüksek bir yastığın üzerine koymak ve tarsal tünel sendromuna bağlı durumlarda 20 dakikalık buz kompresi gibi uygulamalar uyuşmanın rahatlamasına yardımcı olur. Topuk uyuşmasının ilerlediği durumlarda doktor ortopedik ayak tabanlığı önerebilir.


Topuk uyuşması sırasında yapılabilecek bazı basit egzersizler

 • Topuğa basarak yürümeye çalışmak; çıplak ayakla topuk üzerine basarak yürümeye çalışmak denenebilir, birden çok yüklenmeden 10 saniyelik periyodlarla yürümek denebilir.
 • Ayak parmağı ile kalem tutmaya çalışmak; yere koyulan bir kalem ayak parmağı ile tutulmaya çalışarak ayak kaslarında güçlenme ve sinirlerde rahatlama sağlanabilir.
 • Parmak uçlarında yürümeye çalışmak; topuğa basmakta zorlanan kişiler ayak parmakları üzerine yürümeye çalışarak bölgeye kan akışını hızlandırıp topuk bölgesindeki sinirlerin rahatlamasına yardımcı olabilir.
 • Ayakta topuk germe; ellerinizi duvara yaslayıp duvardan destek alarak uyuşan ayağı diğer ayağın topuğuna arkasına yaslayın topuğunuzda gerilmeyi hissedene kadar uyuşan bacağın dizini bükerek yavaşça eğilin.
 • Oturarak topuk germe; dizleriniz düz olacak şekilde oturun. Bir havlu yardımı ile uyuşan topuğun altından havlu ile ayağınızı sarın. Topuğunuz ve alt baldırınız gerilene kadar havluyu yavaşça çekin.

Topuk uyuşmasında tedavi yöntemleri nelerdir?

Tedavi kesin tanının ardından doktor tarafından belirlenir. Bazı durumlarda fizik tedavi ve masaj uygulamaları yeterli iken bazı durumlarda Antienflamatuvar iltihap sökücü ilaçlar uygulanabilir. İlerlemiş tarsal tünel sendromunda cerrahi operasyon ile sinirlerin rahatlaması sağlanır.

Topuk Uyuşması Yorumları

soru

Arzu

20 Kasım 2017 Pazartesi

Sag ayak topugumda uyusma ve agri oluyor. Bir haftayi gecti. Gecer diye bekledim fakat gecmiyor. Uyusma ve yanma oluyor. Lutfen yardimci olurmusunuz

Cevap yaz
cevap

Ongüner

24 Eylül 2018 Pazartesi

Gün içinde en az bir defa bölgeye ılık su ve sabunla masaj yapın. Özellikle akşam yatmadan önce yapılan masaj hem günün yorgunluğunu hem de ağrıyı alır. Ayrıca kullandığınız ayakkabıya da dikkat ederek ortopedik ayakkabıları tercih etmeye çalışın.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

El Karıncalanması Neden Olur?

El Karıncalanması Neden Olur?

Haber Bülteni

Güncel

Kol ve Bacak Uyuşması Nedenleri?

Kol ve Bacak Uyuşması Nedenleri?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6