Çocuklarda Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda ayak uyuşması, bazen tek ayakta meydana gelse bile birçok zaman her iki ayakta görülebilmektedir. Tek ayakta görülen uyuşmalar her zaman çift ayakta görülen uyuşmalara göre daha iyidir. Çünkü çift ayakta meydana gelen uyuşmalar, genellikle kişinin bel bölgesinde görülen problemlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda görülen ayak uyuşmalarıyla birlikte hissizlik, karıncalanma ve iğne batması gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Ayak uyuşması hem çocuklarda hem de yetişkinlerde basit nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Fakat bazen kişilerde oluşan ayak uyuşmaları, çok ciddi sorunların habercisi olabilir. Özellikle çocuğun doğru oturmasına rağmen, günde iki kezden daha fazla ayak uyuşması sorunuyla karşılaşması, çok ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bunun yanı sıra çocuktaki ayak uyuşması sürekli olarak uyuşukluk ya da yarı uyuşuk olarak ortaya çıkar. Bu problem eğer bir günden daha fazla sürerse kesinlikle kişinin doktora götürülmesi gerekir. Ayak uyuşmasının çok fazla nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle çocukları doktora götürmeden herhangi bir teşhis koymak son derece yanlış olur. Çocuklarda ayak uyuşması sorunları bazen yanlış oturma pozisyonda oturmalar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hastaneye gitmeden önce çocuğunuzun oturma pozisyonlarını gözlemleyin ve onun doğru oturup oturmadığına bakın. Bilindiği gibi oturma pozisyonlarının bu gibi durumlara etkisi çoktur. Bunun yanı sıra ayak uyuşmasının meydana gelmesi durumunda çocuklarınızın çoraplarının çok dar olmamasına dikkat edin. Dar çoraplar çocuklarda dolaşım bozukluklarına neden olarak ayaklarda uyuşmaya neden olmaktadır.


Çocuklarda ayak uyuşması neden kaynaklanır?

 • Hem çocuklarda hem yetişkinlerde ayak uyuşmasının en büyük nedeni sinir sıkışmalarıdır. Sinir sıkışması insanlarda ayaklara giden herhangi bir sinirde görülse bile sorun ayakların herhangi birinin ya da her ikisinin uyuşmasına neden olabilir. Sürekli olarak yanlış oturuş pozisyonları ya da çocuğun sürekli yanlış hareketler yapması sinir sıkışmasına ve bununla birlikte ayak uyuşması problemine neden olur.
 • Çocuklarda ayak uyuşması probleminin bir diğer nedeni ise ayaklarda oluşabilecek kistlerdir. Bazı kistler kendisini ağrı olarak ortaya çıkarmasa bile ayaklarda uyuşukluklara neden olarak etkilerini ortaya çıkarmaktadır. Bu kitleler bazen damarların genişlemesine ve enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Eğer uyuşan ayağın herhangi bir yerinde şişlik ya da renk değişimi görürseniz, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.
 • Bu durumun bir diğer nedeniyse çocuklarda sık görülen beslenme sorunlarıdır. Çocuklar aç olsalar bile, vücutları için gerekli olan besini almayabilirler. Bu nedenle beslenme sorunları ortaya çıkabilir. Aslında bu durum biraz da çocuğun ailesine düşen bir sorumluluktur.
 • İnsan vücudunda B12 vitamini eksik olduğunda vücudun farklı bölgelerinde uyuşmalar görülebilir. Bu uyuşmalar, vitamin eksikliğinin en çok çocuklarda görülmesine bağlı olarak ortaya çıkar.
 • Aslında insanlarda çok daha fazla nedenle ayak uyuşmaları görülebilir. Fakat bu nedenler daha çok yetişkinlerde karşılaşılan bir sorundur. Bu sorunlar, diyabet hastalığı, migren, hipotiroidi, zona hastalığı gibi problemlerdir.
Çocuklar, çocukluk dönemleri nedeniyle oldukça hareketlidir. Bu nedenle meydana gelebilecek kazalarda olası risk grupları olarak ele alınmaktadır. Çocuklarda ayak uyuşması, bazen bölgesel olarak çok daha ciddi olabilir. Yani, uyuşma sorunu, ayağın sadece belli bir bölgesinde meydana geliyorsa durum çok daha ciddi olabilir. Eğer çocuklarda ayak uyuşması sorunuyla birlikte farklı belirtiler de görülüyorsa yine ciddi sorunların olduğunu anlayabilirsiniz. En çok kaşıntı ve diğer organlarda ağrı sorunları, ayak uyuşmasıyla birliktelik gösterir.

Çocuklarda Ayak Uyuşması Yorumları

soru

Tuğ

28 Ağustos 2018 Salı

Benim çocuğumun da sol ayağında ciddi uyuşmalar oluşuyor. Bana anne ayağımı hissetmiyorum karıncalar oluşuyor diye bilgi veriyor ama yaklaşık 5 dakika sürüyor. Bu durum normal mi yoksa hastaneye götürmemi önerir misiniz?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Krizinde Hangi Kol Uyuşur?

Kalp Krizinde Hangi Kol Uyuşur?

Vücudun Sağ Tarafının Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Vücudun Sağ Tarafının Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Başın Sol Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Başın Sol Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Elde Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Elde Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

El Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6