Sol Omuz Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Omuz Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol omuzda uyuşma, genellikle sık karşılaşılan problemler arasında yer alır. Omuz bölümünde şiddetli karıncalanma ve uyuşma kan dolaşım sisteminin zayıfladığının habercisi olabilir. Omuz bölgesinde ağrı ile meydana geldiği de görülebilir. Omuz bölümünde uyuşma ve karıncalanma olmasının nedenleri arasında kalp krizi gibi ciddi problemlerin olması da yer alabilir. Omuz uyuşması kişinin günlük yaşantısını etkileyen durumlar arasında yer alırken; kişinin yaşam kalitesini düşürür. Gündelik hayat içerisinde yüksek tempoda çalışılması ve yaşadığı aşırı stres sebebiyle omuz uyuşması meydana gelebilir.


Sol omuzda uyuşma neden olur?


Sinir sıkışmasına bağlı omuz uyuşması, omuzda bulunan uyuşma sebepleri arasında yer alabilir. Bunun yanında uyuşma ile gözlenen karıncalanma gibi problemlerde yer alır. Sinir sıkışması bu şikâyetlerin altında yatan sebep olarak bilinirken; genelde şeker hastalarında görülen diyabetle alakalı sıkıntıdır. Diyabetik olarak gözlenen omuza doğru uzun süre baskı uygulanması sonucu oluşan bu şikâyette sinir sıkışması ve hasarının belirlenmesi, buna göre uygun tedavinin yapılması gerekir.

Dolaşım sistemi bozukluğu, sol omuz uyuşması şikâyetleri arasında yer alır. Vücutta dolaşım bozukluğu olduğu zaman yeterli miktarda kan dolaşımı meydana gelmez. Bu durumda kol bölgesinde uyuşma gözlenirken; bu uyuşma omuz kısmına kadar yayılabilir. Dolaşım bozukluğunun ciddiye alınarak mutlaka doktor tedavisi ile tedavi edilmesi gerekir.

Vitamin eksikliği, omuz bölgesinde uyuşma olmasının sebepleri arasında vitamin eksikliği de yer alır. Kişinin yetersiz derecede beslenmesi ve dengesiz beslenme sonucunda vücutta vitamin eksikliği meydana gelir. Özellikle B vitamini eksikliği omuz bölgesinde karıncalanma ve uyuşma gibi problemlere neden olurken; bu hastalığın tedavi edilmesi için gerekli tetkiklerin yapılması son derece önemlidir.

Alkol ve sigara tüketimi, omuz uyuşması sebepleri arasında yer alır. Alkol tüketiminin fazla olması sinir hasarına sebebiyet vereceğinden vücudun belirli bölgelerinde uyuşma olmasına sebep olur. Sigara tüketimi de vücutta bazı hasarlara sebebiyet verdiğinden uyuşma olmasını destekler. Sağlıklı yaşam için bu gibi şikâyetler meydana geldiğinde doktor kontrolü ile şikâyetlere bağlı herhangi bir başka hastalık bulunmuyorsa kişinin alkol ve sigara tüketimini azaltması; hatta bu kullanımlardan uzak durması sağlık açısından son derece önemlidir.

Kırık, omuz bölgesinde uyuşma sebepleri arasında kırık omuz şikâyetleri de yer alabilir. Kişi omzunun kırıldığını fark etmediği zaman bu bölgede öncelikle uyuşma ve karıncalanma gibi problemler görülür. Ayrıca omuz bölümünde kırık oluşması kol bölgesine doğru yayılan uyuşmalara sebep olur. Kırık ile kişide uyuşmanın yanında şiddetli ağrılar oluşur. Tedavi için vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi; vakitlice kırığa müdahale edilmesi omuz uyuşmasının geçmesine sebep olur.

Duruş bozuklukları, omuz bölümünde uyuşma sebepleri arasında yer alır. Kişinin başını sürekli sabit tutması omuz bölgesinde uyuşma olmasına sebebiyet verir. Dinlenmeyle geçerken; uygunsuz yastık kullanımı omuz uyuşmasının sebepleri arasında yer alır.

Sol Omuz Uyuşması Yorumları

soru

Salih

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Son zamanlarda fiziksel olarak çok yoruluyorum. Özellikle sol omuzum da aşırı uyuşma var. Sol omzumda yaşadığım uyuşma işlerimi yapmamı engelliyor hem de beni aşırı tedirgin ediyor. Yaşadığım durum ile tükettiğim besinlerin ya da yaşadığımın stresin etkisi var mıdır? Sol omzumda yaşadığım uyuşmaya sebep olan faktörler nelerdir acaba?

Cevap yaz
cevap

Orçun

17 Eylül 2018 Pazartesi

Salih bey, stres çağımızın hastalığıdır. Fakat kol uyuşması sinir sıkışması belirtisidir. Bunun için bir nöroloji uzmanına muayene olmanız gerekir. Eğer nörolojiden bir sonuç alınamaz ise boyun fıtığı şüphesi ile bir beyin ben omurilik sinir cerrahisine muayene olmanız ve mr çektirmeniz gerekir. Geçmiş olsun.

cevap

Terim

08 Eylül 2018 Cumartesi

Merhabalar salih bey, yaptığınız iş, beslenme ve stres omu ağrılarınıza neden olmasa da omuz ağrılarınızın iyileşme sürecini geciktirir. Omur ağrınızın sebebi için bir ortopedi uzmanına muayene olmanız ve gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekir. Bunun sonucunda uygulanacak ilaç ve krem tedavisi belirlenir. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sol Kulak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kulak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kafa Uyuşması Neden Olur?

Kafa Uyuşması Neden Olur?

Bacaklarda Karıncalanma Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Karıncalanma Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Testis Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6