Sol Ayakta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Ayakta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sol ayakta uyuşma, ayak uyuşması bazen sol ayakta görülebilirken bazen sağ ya da her iki ayakta birden de yaşanabilir. Kişi bu uyuşmayı, karıncalanma, iğne batması ya da yanma gibi hislerle tarif eder. Sol ayak uyuşması basit, önemsenmeyecek nedenlerden dolayı oluşabileceği gibi bazı hastalıkların habercisi olarak da ortaya çıkabilir. Sol ayak uyuşmasının yaygın sebeplerinden biri periferal nöropati olarak adlandırılan sinir hasarıdır. Sinirlerde oluşan hasar ya da kan akışında gerçekleşen bir sorun uyuşmaya yol açabilir. Ayakta oluşan ve bir türlü geçmeyen uyuşmalar yürümekte, ayakta durmakta ve araç kullanmakta sıkıntı yaratabilir. Sol ayak uyuşması uzun süredir devam ediyorsa ciddiye alınarak bir nöroloji uzmanına başvurulmalıdır.


Sol ayak uyuşması neden olur?Sinir sıkışması


Sinirlerde iletişimi önleyen duruş bozukluğu ya da herhangi bir hastalık uyuşmaya yol açabilir.
 • Uzun süre boyunca ayak üzerine oturduktan sonra ayağa kalkıldığında ayağın tamamen uyuştuğu fark edilir. Oturma pozisyonunda bacak, bilek ya da ayaktaki sinirlerde sıkışma gerçekleşir. Bu sıkışma bölgede uyuşukluğa yol açar. Bir süre uyuşukluk devam etse de birkaç dakika sonra kendiliğinden geçer.
 • Tarsal tünel sendromu ayaklarda çok fazla görülen bir sinir sıkışmasıdır. Ayağın iç kısmında ve tabanında uyuşmayla beraber yanma hissi de yaşanabilir.
 • Omurgada oluşan fıtıklaşma ya da hasar görmüş diskler, omurilik daralması sinirlere baskı yaparak vücutta uyuşmaya yol açabilir. Bu problemler en çok ayak uyuşmasına yol açar.
 • Genişlemiş damarlar, kitle, enfeksiyon, skar dokusu ya da yaralanma nedeniyle oluşan hasarlar sinirlerde bölgesel olarak sıkışma ve ayak uyuşmasına yol açabilir.

Oksijen ve besin yetersizliği


Sinirlere yeteri kadar oksijen iletilmiyorsa ve beslenmesi yetersizse sinir sinyalleriyle ilgili olarak bazı sıkıntılar yaşanabilir. Yaşanan sıkıntılarda uyuşma gibi şikâyetler gözlemlenir.
 • Aşırı soğuğa maruz kalma, donma ya da Raynaud sendromu gibi durumlarda kan damarları büzülür. Bu büzülme sonucunda sinirlere işlemeleri için yeterli oksijen ulaşmaz. Sinirler glikoz gibi besinlerden yoksun kalır ve beraberinde ayakta ya da vücudun farklı yerlerinde uyuşma görülür.
 • Beyne yeterli oranda oksijen gitmediğinde ya da beyne oksijenin hiç ulaşmadığında vücudun herhangi bir alanında uyuşma fark edilir.
 • Tiyamin ve B12 vitamini gibi bazı vitamin ve minerallerin eksikliği sağ ya da sol ayakta bazen her iki ayakta da uyuşmaya sebep olabilir.
 • Sinir hasarı
 • Sinirlerde meydana gelen hasar ve iltihaplanma bazı hastalıklara yol açar. Bu hastalıkların belirtisi olarak ayak uyuşması yaşanabilir.
 • Yanık ya da radyoterapi tedavisi sinirlere ciddi anlamda zarar verebilir. Bunların haricinde daha farklı cilt problemleri de sinirlere hasar vererek vücut uyuşmasına ya da ayak uyuşmasına yol açabilir.
 • Zona ve Lyme hastalığı gibi enfeksiyon hastalıklarında uyuşukluk görülebilecek belirtilerdendir.

Beyin problemleri

Beyinde gerçekleşen bazı fonksiyon bozuklukları uyuşma gibi belirtiler ile kendini gösterebilir.
 • MS hastalığı uyuşmaya yol açabilen bir beyin hastalığıdır. En önemli belirtisi uyuşma olan MS nedeniyle vücudun ayak dahil farklı alanlarında uyuşma yaşanabilir.
 • Migren, tümör ve felç gibi durumlar beyinde mesaj iletimini engeller ve uyuşma yaşanmasına yol açar.
 • Hızlı ve derin soluk alma, kaygı ve endişe gibi durumlarda yine vücudun tamamında ya da bölgesel olarak ayaklarda uyuşma görülebilir.
 • Tiroit bezinin az çalışması olarak bilinen hipotiroidi, Lupus hastalığı ve alkolizm sağ, sol ya da her iki ayakta birden uyuşmaya yol açar.
 • Kullanılan bazı antibiyotikler ve ilaçlar sinir sistemini olumsuz etkileyebilir. Bu ilaçların en bilindik yan etkileri uyuşmadır.

Sağ ayak uyuşmasında ne zaman doktora gidilmelidir?

Uyuşma bir yaralanma ya da bilindik bir hastalık nedeniyle oluşmuşsa kişi bu uyuşmanın neden kaynaklandığını kestirebilir. Ancak uyuşma herhangi bir neden olmaksızın yaşanıyorsa ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek şekilde gelişiyorsa doktora görünmekte fayda vardır. Örneğin uyuşma, belli aralıklar ile yaşanıyor ve giderek şiddetleniyorsa, bir süre yaşandıktan sonra geçip tekrar oluşuyorsa, uyuşukluğa eşlik eden başka şikâyetler varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Sol Ayakta Uyuşma Yorumları

soru

fatoş

21 Ocak 2018 Pazar

durup dururken yerde ayağımı kutletirken uyuşma oluyor

Cevap yaz
cevap

Günay

10 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Fatoş hanım el ayak uyuşması demir eksikliğinden kaynaklanan bişeydir farklı bir durumda olabilir böyle durumlarda ayağınızı hareket ettirin uyuşma geçecektir bu durumu hafife almayın bunun için dahiliye bölümüne giderseniz gerekli tahlilleri yapıp size ilaç desteği verecektir böylelikle uyuşmalarınız geçecektir iyi akşamlar.

cevap

Tabistan

07 Eylül 2018 Cuma

Ayak uyuşması, vitamin eksikliğinden çok fazla ayakta durmaktan oluyor genellikle. Fazla yürüş yapmak da bir etken. Ama genellikle ilerleyen yaşlarda bu meydana geliyor. Fizik tedavi doktoruna gidebilirsiniz. eğer damarlar da yada sinirlerde bir sorun varsa nöroloji doktoruna sevk edebilir. Sinir ve damar testi yapılarak sorunun neden olduğunu size doktorlar söyler.

soru

Rukiye

01 Kasım 2017 Çarşamba

Ablamın belinde fıtık var. Hep sancı çekiyor sol bacak ve ayak altında uyuşma var ayakta duramıyor yürümekte zorlanıyor Kasımın 3de emarı var ne yapmamız kendisi şeker hastası acaba ameliyat olsa iyi mi olur diyede geçemiyoruz bilmiyoruz ne yapacağımızı o acı çekiyor biz hiç birşey yapamıyoruz ne olur bizi bilgilendirin

Cevap yaz
cevap

Ali Sadi

03 Eylül 2018 Pazartesi

MwrhBalar Rukiye hanım, ablanızın fıtık ağrıları kas gevşetici ağrı kesici ilaçlara rağmen dinmiyoe ben ellere ayaklara kadar vurmaya başladı ise muhtemelen fıtık son derecededir. Bu safhada beyin ve omurilik sinir cerrahına muayene olmanız ve muhtemelen tedavi için ameliyat gerekir. Geçmiş olsun.

soru

Eftal

14 Aralık 2017 Perşembe

Sol ayak üst kısmında şişlik ve dokununca başparmakta uyuşma oluyor acil bir durum söz konusumu acaba

Cevap yaz
cevap

Kumuk

28 Ağustos 2018 Salı

Sol ayak üstünde şişkinlik ve uyuşma gibi durumlar bazen alınan bir darbe sonucu ortaya çıkabilir. Bu durumda ayağa masaj yapma, dinlendirme ve soğuk uygulanması gibi yöntemler ile geçebilir. Ancak sinirsel sıkışması, damar tıkanıklığı ve lif kopması gibi bazı ciddi durumların belirtisi olarak ortaya çıkar ise mutlaka doktor kontrolünde tedavi olunmalıdır

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sağ Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Başın Sol Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Başın Sol Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Bileklerde Uyuşma Nedenleri ve Tedavisi

Bileklerde Uyuşma Nedenleri ve Tedavisi

Burun Uyuşması Prodromal Herpes Belirtileri

Burun Uyuşması Prodromal Herpes Belirtileri

Güncel

Yüz Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baldır Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Baldır Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6