Başın Sağ Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Başın Sağ Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Başın Sağ Tarafında Uyuşma, Başta uyuşmaya genellikle beyindeki sinirlerin ve omurilikteki duyusal sinirlerin aldığı basınç, ağır hasar ve fiziksel etkenler neden olur. Kafaya alınan darbelerden, hasardan dolayı başta uyuşma ve karıncalanmalar görülür. Başta uyuşma fiziksel etkenlerin dışında psikolojik nedenlerden dolayı da görülebilmektedir. Depresyon, sinir, aşırı stres, endişe gibi rahatsızlıklar kafa tasında, beyinde uyuşukluk hissedilmesine neden olur.

Başın sağ tarafında uyuşma nedeni: Başta hissedilen uyuşmalar beyin kanaması gibi ciddi nedenlerden dolayı veya geçici bir nedenden dolayı olabilmektedir.

Başa alınan darbeler: Kafaya sert bir cisimle vurulması, kaza sonucu kafanın çarpılması ve şiddetli darbe alınması sonucu kafada uyuşma görülür. Alınan darbeler sonucu beyin kanaması tehdidiyle karşı karşıya gelinebilir. Uyuşukluk kısa zamanda geçmediyse vakit geçirilmeden bir doktora gidilip gösterilmelidir. Başta bulunan tümörler başın sağ tarafına aşırı şekilde basınç yapar ve uyuşmaya ağrıya neden olabilir.

Şeker hastalığı. Şeker hastalığı vücudun birçok bölgesini etkilediği gibi sinirlerde etkilemektedir. Şeker hastalığında etkilenen sinirlerin çoğu duyusal sinirler olduğu için başta uyuşmalara neden olur.

Psikolojik nedenler: Aşırı stresli kişilerin kafasında uyuşukluk ve karıncalanmalar görüldüğü, sinir, depresyon geçiren kişilerden kafasında aşırı uyuşma saç diplerinde karıncalanmalar başının belirli bölgelerinde yanmalar gibi hisler görülür. Stresli ortamda çalışanların sık sık başımın sağ tarafı uyuştu gibi sözler sarf ederler. Bunun nedeni ise o ortamda gerildiğinden sinirsel olarak başın belirli bölgesinde bulunan bir damarda kanın pıhtılaşmasına neden olur. Bu durumda damar tıkanıklığı meydana gelir ve beyne oksijen az gider ve başta uyuşma karıncalanma meydana gelir.

Beyin kanamasının verdiği uyuşukluk: Beyin damarlarından oluşan bir tıkanıklık beyne oksijen gitmesini engeller ve beyin kanamasına neden olabilir. Fiziksel nedenlerden dolayı kafa tasında uyuşma, mide bulantısı, kusma konuşmaktan zorlanmalar gibi belirtiler varsa beyin kanamasından şüphelenilir. Baştaki uyuşma uzun bir müddet devam edip geçmiyor ise hayati önem taşıyan bir rahatsızlık sonucu olabilir bu durumda mutlaka ihmal edilmemeli bir Uzman doktora gidilmelidir.

Başın sağ tarafında uyuşma tedavisi: Hasta bir nöroloji Uzman doktora gidip muayene olması sonucu yapılan incelenmelere göre tedavi yapılır. Hastanın şikâyeti dinlendikten sonra MR, EMG ve kan tahlilleri yapılır. Başta oluşan uyuşmanın nedenlerine göre ciddi bir durum yoksa ilaç tedavisi yapılır. Beyin kanaması gibi ciddi bir durum yoksa çoğunlukla psikolojik olduğu kanısına varılır. Bu durumda sakinleştirici ilaçlar verilir.

Başın Sağ Tarafında Uyuşma Yorumları

soru

Afet

30 Nisan 2017 Pazar

Basimin sag terefi dolur uzum alnim keylesir 8 aydi mualice edirem bir xeyri yoxdu xais edirem mene komek edin

Cevap yaz
soru

metin

31 Mayıs 2017 Çarşamba

Basimin sag tarafi cok uyusuyir neden

Cevap yaz
cevap

Sabite

11 Eylül 2018 Salı

Baş uyuşması, genelikle beyindeki sinirlerin ve damarların zayıflması sonucu meydana gelir. Bunun sebebi ise iş gücü ve stresden meydana gelir. Nöroloji doktorlarına gitmeniz gerekmektedir. Size beyine giden sinir ve damarların testini yaparak eğer zayıflama var ise beyin damarlarını güçlendirecek ilaçlar yazarak zayıf olan damarları güçlendirmeye çalışırlar. İleride utukanlığa bile yolaçabilir.

soru

Aydan

01 Haziran 2017 Perşembe

Sağ omzum kafamın sağ tarafı çene kulağım omzumda şiddetli bir ağrı kafama doğru uyuşukluk oluyor

Cevap yaz
cevap

Öngel

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba Aydan Hanım, bu ağrılar direk olarak yatış pozisyonunuz ya da yastık seçiminize bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlara dikkat etmenize rağmen sorunlar devam ediyor ise bu bölgede bir sinir sıkışması sorunu da olabilir. Bu durumda tabi ki doktor kontrolü gerekmektedir.

soru

Emine

15 Eylül 2017 Cuma

Başımın sağ tarafında uyuşukluk var karincalanma agri yurum istiyorum

Cevap yaz
cevap

Efser

24 Ağustos 2018 Cuma

Başın sağ tarafında ortaya çıkan uyuşma sinirsel ve dokuların aldığı hasar, basınç veya fiziksel etkenlerden dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Kişi bu uyuşmanın yanı sıra baş ağrısı, halsizlik ve baş dönmesi gibi bazı durumlar da yaşayabilir. Başa alınan darbe, şeker ve tansiyon hastalığı ve diğer etkenler bunu ortaya çıkarabilir

soru

Gulsel

22 Mayıs 2018 Salı

Başımın sağ tarafında karıncalanmalar oluyor ara ara.nedeni nedir acaba

Cevap yaz
cevap

Muid

21 Ağustos 2018 Salı

Nedenini burdan tahmin etmek zor fakat ciddi birşey olabilir başta karıncalanma daha önce duymadığım birşey

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Beyin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Başta Uyuşma Hissinin Nedenleri?

Başta Uyuşma Hissinin Nedenleri?

Güncel

El ve Kol Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

El ve Kol Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

Dil Ucunda Uyuşma Nedenleri?

Dil Ucunda Uyuşma Nedenleri?

Ayak Altı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

El Karıncalanması Neden Olur?

El Karıncalanması Neden Olur?

Dizde Uyuşma Diz Uyuşması Nedenleri?

Dizde Uyuşma Diz Uyuşması Nedenleri?

Uykuda El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6