Kafanın Sol Tarafının Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kafanın Sol Tarafının Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kafanın Sol Tarafında Uyuşma: Kafada uyuşma nedeni genellikle kafaya alınan darbe, kaza ve hasar gibi fiziksel etkenlerden dolayı kafada uyuşma, karıncalanma gibi şikâyetler görülür. Kafada oluşan uyuşukluk, karıncalanma hissiyatı fiziksel etkenlerin dışında psikolojik etkenlerin sonucu olarak görülmektedir. Günlük yaşamda aşırı endişe, sinir ve stres gibi yoğun duygular kafada uyuşukluk hissedilmesine neden olabilmektedir.


Kafanın Sol Tarafında Uyuşma Neden Olur?


Kafanın sol veya sağ tarafında oluşan uyuşma hemen, hemen aynı sebeplerden dolayı oluşabilmektedir. Fakat bazen kafadan hissedilen uyuşukluk beyin kanaması gibi ciddi sorunlardan ötürü olabileceği gibi çok basit nedenlerden dolayı da olabilmektedir. Kafanın sol tarafında uyuşma nedeninin asıl sebebi kafanın arka bölümünde bulunan saç derisinin duyusunu sağlayan iki tane sinirin burada bulunmasıdır. Bu sinirler saç diplerinde oluşan kaşıntı, saç çekilmesi gibi birçok nedenden dolayı beyne ileti göndermektedir. Bu ileti sinirlerde kafatasının geçtiği bölgelerde yer alır bundan dolayı kafa kaslarından meydana gelen herhangi bir problem veya zorlanma nedeniyle sinirler etkilenmektedir. Bu etkilenme sonucu kafada bölgesinde uyuşma meydana gelir.

Darbe Kaza Hasar: Kafanın sol tarafında uyuşma fiziksel etkenlerden dolayı vücutta bazı belirtiler kendini göstermektedir. Kafanın sol tarafı sert bir yere çarpması veya kaza sonucunda şiddetli bir darbe alınması kafanın sol tarafında uyuşukluğa neden olur. Çarpma sonucunda oluşan uyuşukluk uzun bir süre geçmez devam ederse beyin kanamasından şüphe edilmeli ve bir uzmana gidilmelidir.

Psikolojik Etkenler: Aşırı sinir, stres, endişe, gibi bazı karışık duygular kafanın bazı bölgelerinde karıncalanma, uyuşma gibi hissine neden olabilmektedir. Genellikle aşırı stresli ortamlarda çalışan ve bulunan kişilerde kafada uyuşmaya neden olur ve daha sık rastlanılır. Ayrıca hissedilen kaygı bozukluğu, stres, aşırı sinirlilik, yoğun duygular gibi hislerin psikolojik nedenlerden dolayı vücudun verdiği sinirsel tepkilerin arasında kafanın sol bölgesinde karıncalanma ve uyuşma problemleri oluşabilir.

Beyin Kanaması: Fiziksel veya psikolojik etkenler nedeni ile beyin damarlarında tıkanıklık sorunu oluşabilir. Beyin damarlarında oluşan tıkanıklık halinde beyin yetersiz oksijen alır bu durumda beyin kanamasına neden olur. Kafanın sol tarafında uyuşukluk her zaman beyin kanamasına işaret etmese de kimi zamanda beyin kanamasının belirtisi olabilmektedir. Kafa uyuşması ile beraberinde konuşmakta zorlanma, mide bulantısı gibi sorunlar görülüyor ise beyin kanamasın da şüphelenilir. Bu gibi durumlarda mutlaka hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilerek nöroloji uzmanına başvurulmalıdır.


Kafanın Sol Yanında Uyuşma Tedavisi Nasıl Yapılır?


Kafanın sol tarafında uyuşma için genellikle uzmanlar tarafında verilen ilaç tedavisi uygulan ılır. Sinirsel, psikolojik sorunlar nedeniyle oluşan uyuşma için nörolojik ilaçlar kullanılabilir ve bu ilaçlar kafadan oluşan uyuşukluğu hafifletir rahatlamayı sağlar.


Sağlıklı günler dilerim

Kafanın Sol Tarafının Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak ve Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar

Ayak ve Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar

Kol ve Bacak Uyuşması Nedenleri?

Kol ve Bacak Uyuşması Nedenleri?

Vücutta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Elde Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Elde Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Üst Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Üst Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dişlerin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Dişlerin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6