Hamilelikte El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte el uyuşması, Hamilelik döneminde el bölgesinde yanma, uyuşma, karıncalanma, sızlama gibi problemler görülebilir. Bu şikâyetlerin yanı sıra el ve kol bölgesinde güçsüzlük, hissizlik gibi şikâyetlerde rastlanıyor; baş parmak ve yüzük parmağı arasındaki parmakların uyuşması ve hissiyatsız gibi problemler oluyor ise karpal tünel sendromu denilen sinir sıkışmasına bağlı rahatsızlık olduğu tanısı konulabilir. Hamilelik döneminde ele alınan eşyaları zorla tutmak ya da tuttuğu zaman düşürmek gibi sorunlar görülürken, karpal tünel sendromu olarak adlandırılır.


Gebelikte gözlenen uyuşmanın evreleri


Genellikle hamilelik sırasında beşinci ayın sonlarına doğru görülen bu rahatsızlık vücutta alınan kilonun artması sebebiyle meydana gelir. Ayrıca hamilelik esnasında su tutulmasına bağlı olarak şişlik ve ödem gibi problemler ile vücutta damarlara uygulanan baskı sonucunda karpal tünel sendromu yaşanarak; el bölgesinde uyuşmalara sebep olabilir. Gebelik süresinde olan bu şikâyetler doğum sonrasında geçebilen rahatsızlıklar arasında görülür.

Hamilelik esnasında oluşan el bileğindeki uyuşukluğun sebebi median sinir sıkışmasına bağlı olarak el ve parmaklarda oluşan uyuşukluk olarak tanımlanır. Ayrıca uyuşmanın yanı sıra güçsüzlük zonklama şeklinde ağrı neden olduğu gözlenir. El bileğinden geçen median sinirin karpal tünel bölgesinde sıkışma olması ile burada oluşan uyuşma ve su tutulması ile şikâyetlerde çoğalma oluşur.

Başparmak ve işaret parmağı gibi bölgeler arasında oluşan kilo probleminin yaşanması ile daha fazla görülür. Hamilelik sırasında el bölgesinde bulunan uyuşma gebeliğin son dönemlerine daha fazla artarken; ödem arttıkça sorunlar da artma gözlenir. Bu uyuşmanın yanı sıra diğer bölgelerde görülen rahatsızlıklarda takip edebilir. Bu rahatsızlıklar arasında diğer bölgelerde uyuşma ve sıkışmada beraberinde getirebilir.


Hamilelik bulunan uyuşmanın giderilmesi için yapılacak uygulamalar


Hamilelikte bulunan uyuşmanın tedavisi tam anlamıyla gerçekleşmezken; bu şikâyetlerin azalması sağlanabilir. El bileğinin düz pozisyonda tutulması ile atel gibi uygulamalar sayesinde bu bölgede bulunan uyuşma da azalmalar gözlenir. Hamilelikte oluşan bu problemi doktor muayinesi ile belirlenip, el bileğine steroid ilaçlar enjekte edilerek; bu bölgede bulunan karıncalanma, uyuşma gibi problemlerin giderilmesi sağlanabilir.

Hamilelik esnasında bulunan uyuşmanın azaltılması için karpal tünel sendromundan kaçınmak için vücutta su tutulumunu azaltmak ve vücuda giren tuz miktarını azaltmak en doğrusu olacaktır. Ayrıca gebelik esnasında aşırı kilo almaktan da kaçınarak el bölgesinde bulunan uyuşmanın azaltılması sağlanır. El bileğini sürekli çalıştıran işler yapılıyor ise gebelik esnasında belirli dönemlerde bilek çalıştıktan sonra dinlendirilmesi tavsiye edilir. Ellerinin üzerinde bulunan yükün azaltılması ve el bölgesi üzerinde yatmaktan kaçınmaları da gebelik esnasında bulunan el bileğindeki uyuşmanın azalmasını sağlar. Ancak bu bölümde bulunan uyuşmanın geçmesinin en önemli dönemi doğum sonrasında oluşacaktır. Vücutta bulunan ödem ve şişliklerin doğum sonrasında geçmesi ile el bölgesinde bulunan uyuşmanın geçmesi gözlenir.

Hamilelikte El Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Uçlarında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Uçlarında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

El Karıncalanması Neden Olur?

El Karıncalanması Neden Olur?

Yüz Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kol ve Bacak Uyuşması Nedenleri?

Kol ve Bacak Uyuşması Nedenleri?

Güncel

Sırtta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Kolda Karıncalanma Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kolda Karıncalanma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6