Sol Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Parmak Uyuşması, Sol parmak uyuşmaları birçok hastalığın belirtisi ya da sonucu olarak görülebilir. Uyuşmanın oluştuğu parmak bölgesin de duyu kaybı yaşandığı için parmakta uyuşma, karıncalanma olmaktadır. Parmakta görülen bu uyuşmalar sinir üzerine yapılan baskılardan veya sinir sistemi problemlerinden kaynaklanmaktadır. Parmak üzerlerine aşırı yük bindiği ve bu yük sonucunda bölgeye baskı uygulandığı için parmaklarda ve parmak uçlarında uyuşma söz konusudur. Ağrıya parmak ve ellerin aynı pozisyonda uzun süre tutulması bölgeye fazla baskı uygulanmasından kaynaklı parmaklarda uyuşmaya, karıncalanma hissi meydana gelir. El ve parmaklara alınan darbe de uyuşma yapabilir fakat bu tür uyuşmalar tedavi gerektirmeyen uyuşmalardır. Kısa süreli olup kendiliğinden geçer. Parmak ucundaki uyuşmalar daha riskli olarak görülür çoğu zaman diyabet (Şeker hastalığı) gibi ciddi hastalıkların belirtisi olarak görülür. Bu tür parmak ucu uyuşmalarında vakit kaybetmeden Uzman hekime başvurulmalıdır.


Parmak Uyuşması Neden Olur?

 • Şeker hastalığı
 • Periferal nöropati
 • Multipl skleroz
 • Sinir sıkışması
 • Sinir sistemi rahatsızlığı
 • Fiziksel etkenler (Darbe ya da baskı)
Parmak uyuşması uzun süreli baskıya maruz kalarak sinirlerin sıkışması sonucu yaşanmaktadır. Ancak en önemlisi işaret parmağı, başparmak ve serçe parmağı uyuşma ve karıncalanmaları çok daha önemlidir. Bu parmaktaki uyuşmalar Karpal tünel sendromu rahatsızlığından kaynaklıdır.

Sol Parmak Uyuşması Yorumları

soru

Nuran

24 Mart 2017 Cuma

Sol işaret parmagim biden morardi ve uyuşmuş halde sebebi ne olabilir

Cevap yaz
cevap

Nevci

12 Eylül 2018 Çarşamba

Parmağınızda oluşan uyuşma sinire uygulanan baskılardan yada sinir sistemi sorunlarından meydana gelmektedir. Parmağın üzerine ağırlık bindiğinde ve bu ağırlık sonucunda parmakta baskı oluştuğundan dolayı parmağınızda ve parmak uçlarında uyuşma söz konusu olabilir. Ancak bu birkaç gün sonra geçer. Siz parmağınızda ki uyuşmanın sebebini tesbit etmek için uzman bir doktora danışın.

cevap

Tarhan

05 Eylül 2018 Çarşamba

Başka bir hastalığın habercisidir genelde durduk yere uyuşma morarmaz çünkü hemen bir doktora başvurun

soru

Seyhan

22 Mayıs 2017 Pazartesi

Sol serce ve yuzuk parmagimda ucularinda uyusmavar bu aradada şeker hastasiyim ne yapmam laxim

Cevap yaz
cevap

İnare

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba bu uyuşmalar genellikle dolaşım sorunlarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Son derece yaygın olarak görülen bu durum için kesinlikle uzman bir doktor kontrolü gerekmektedir. Aksi durumlarda ileri ki dönemlerde daha ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

cevap

Serpil

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba. Sol parmak uyuşmaları birçok hastalığın belirtisi ya da sonucu olarak görülebilir. El ve parmaklara alınan darbe de uyuşma yapabilir fakat bu tür uyuşmalar tedavi gerektirmeyen uyuşmalardır. Ama devamlı uyuşma yaşanıyorsa, muhakkak bir uzman hekime gitmeniz ne fayda vardır ve gir olduysanız gel o atmanız gerekir.

soru

irfan şarlak

11 Haziran 2017 Pazar

sol parmakta uyuşma var ve parmaklarımdan ayrı duruyor ve bir buçuk santım ayrı öbür parmaklarımdan

Cevap yaz
cevap

Harise

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba, parmakta oluşan uyuşma tamamen sinir sıkışmasından kaynaklı durumlardan biridir. Sinir sıkışmaları bazen geçici olarak meydana gelse bile bazen sürekli olabilir. Genellikle oluşan kist ve kitleler bu gibi sürekli sinir sıkışmalarına neden olmaktadır. Ancak geçici ise bu uyuşukluk 2 gün içerisinde ortadan kalkacaktır.

soru

Adalet

20 Aralık 2017 Çarşamba

Sol parmak uçlarında karıncalanma

Cevap yaz
cevap

Oktay

18 Eylül 2018 Salı

Parmağınızın sürekli aynı pozisyonda kalması, herhangi bir kaza ya da hasar alması sonucunda sol parmak uçlarında karıncalanma görülebilir. Bu rahatsızlık kireçlenme sorununa neden olacağından daha dikkatli olunması gerekiyor. Mutlaka bu sorunu önemsemeniz ve doktora danışmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Parmağı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Elde Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Elde Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Beyinde Karıncalanma Nedenleri?

Beyinde Karıncalanma Nedenleri?

Kolda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kafanın Sol Tarafının Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kafanın Sol Tarafının Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6