Ayak Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Uyuşması, Ayak baş parmaklarında duyu kaybı meydana gelmesi sebebiyle oluşan bir olaydır. Uyuşma el parmaklarında sıkça görülse de ayak parmaklarında daha ender bir şekilde görülmektedir. Fakat meydana gelme nedenleri genelde birbirine benzer. Ayak parmaklarında bulunan uyuşma sinirlere olan baskıdan veya ayak parmaklarına giden kanın azalmasından sebep meydana gelebilir. Bunların haricinde enfeksiyon, kanser, tümör şeklindeki etkenlerden dolayı meydana gelebilir. Fakat çoğu olaylar hayatı tehdit eden bir duruma gelmez. Uyuşma ile karıncalanma, batma ve yanma şeklinde belirtiler meydana gelebilir. Uyuşmalar duyu kaybı, bacağı hareket ettirememe, hareketle beraber yok olabilir. Kronik uyuşmaların nedeni ise sinirlere olan baskıdan sebep meydana gelir Ayak parmaklarında bulunan uyuşmalar uzun devam ediyor ise dışkı kontrol edilemiyorsa, felç durumu bulunuyorsa, zihin bulanıklığı meydana geliyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Ayak parmağı uyuşmasının nedenleri: Ayak parmağı uyuşmaları dolaşım, ortopedik ve sinir sistemi hastalıkları son ucun da meydana gelebilir.


Dolaşım ile ilgili nedenler


Ayaklara yeteri miktarda kanın gelmemesi halinde uyuşmalar meydana gelebilir. Bu hastalıklar arasında bazı durumlar etkili olabilir;
 • Arterler ve venlerin akut iltihabı ve pıhtılaşması.
 • Arter ve venlerin karışarak düğümlenmesi.
 • Akciğerde emboli, kalp krizi, inmeyle bacağa giden kan pıhtısı.
 • Frozbit veya yoğun soğuk.
 • Arterlerde kolesterol ve yağ birikimi sebebiyle daralma ve kan akışının sınırlanması.

Ortopedik nedenler

 • Osteoporoz.
 • Kırık ayak.
 • Bel fıtığı oluşması.
 • Dejeneratif disk hastalığı meydana gelmesi.
 • Tarsal tünel sendromu meydana gelmesi.
 • Sinir sıkışması veya sinirlere basınç uygulanması.

Nörolojik nedenler


Sinirlerde hasara veya sinir sıkışmasına neden olabilecek hastalıklar ayak parmaklarında uyuşmaya sebep olabilir. Diyabetik nöropati, alkolizm, kurşun zehirlenmesi, tiroit sorunları, multipl skleroz, inme, tümörler, B12 vitamini eksikliği, ayakta nöroma şeklindeki rahatsızlıklar ve etkenler uyuşma nedeni olabilir.

Ayak parmaklarında meydana gelen uyuşmalar altta yatan sebebine göre değişik komplikasyonların gelişmesine neden olabilir. Bu sebeple nedenler belirlenerek, tedaviye bir an önce başlanmalıdır. Eğer tedavi yapılmaz ise uzuv kaybı, sakatlık, felç, yürüme güçlüğü, kalıcı duyu kaybı ve ağrı gelişimi meydana gelebilir.


Ayak parmaklarındaki uyuşmalar için alınacak tedbirler

Ayaklarda bulunan dolaşımı düzenleyebilmek için masaj yapılmalıdır. Uyuşma olan parmakları hareket ettirilir. Rahat bir yere uzanarak ayakların altına destek koyulur. Boyun ve sırt çevresindeki sertleşme için ilaç tedavisi yapılabilir. Uzun zaman yatmaktan, ayakta durmaktan uzak durulmalıdır. Duruş düzeltilerek, sinirlere olan basınç azaltmaya çalışılır. Oturup kalkarken dikkatli olunur. Sigara alışkanlığı bulunuyorsa, sigara bırakmaya çalışılır. Bu tedbir dolaşım problemlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayakkabıların sinirlere baskı yapmayacak biçimde rahat olanları tercih edilir. Sürekli bir şekilde yapılan işlere mola verilmelidir. Çalışmalarınızda el, ayak gibi organların pozisyonuna dikkat edilmelidir.

Ayak Baş Parmak Uyuşması Yorumları

soru

İlknur yazıcı kılıç

06 Mayıs 2017 Cumartesi

Merhaba, benim sol ayak topuğumda ve baş parmağımda iki haftadır uyuşma var. Ne yapmam gerekiyor. Hangi bölüme başvurmam gerekiyor. Teşekkür ederim

Cevap yaz
cevap

Şaner

20 Eylül 2018 Perşembe

İlknur hanım, ayak ayağınızda başlayan uyulmalar fıtık yüzünden olabilir. Fıtık ağeıları topuktan ayak parmaklarına vurarak kendini belirtir. Bunun için bir beyin ve omurilik sinir cerrahına muayene olmanız ve mr çektirmeniz gerekir. Mr sonucuna göre nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilir. Geçmiş olsun.

cevap

Cenker

13 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba İlknur hanım, ayak topuğu ve baş parmakta meydana gelen uyuşmalar bel fıtığı habercisi olabilir. Bunun için bir beyin ve omurilik sinir cerrahına miste olup mr çektirmeniz ağrınızın sebebi ve buna göre uygulanacak tedavi yöntemine karar verilecektir. Sağlıklı günler dilerim.

soru

selcuk UNLUKUS

30 Haziran 2017 Cuma

2 ay oldu sag ayagim ve sol ayagimin bas parmaklari uyusuk.gecmiyor bi turlu

Cevap yaz
cevap

Sanak

06 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba, ayaklar da meydana gelen uyuşmanın birçok sebebi olabilir. Ortopedik rahatsızlıklar, sinir ve damar hastalıkları, iltihaplanma, ayak bölgesine alınan darbe, stres yorgunluk veya vitamin eksikliği gibi bazı durumlar ayakta uyuşma durumunu ortaya çıkarabilir. Bu gibi durumlar da doktora giderek önce bu durumun sebebini öğrenmelidir ve ona göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır

cevap

Özmen

04 Eylül 2018 Salı

Parmak uyuşmaları genellikle stres yorgunluk vitaminsizlik gibi nedenler den meydana gelir. Bu tür rahatsızlar da vitamin önemlidir. Eğer vitamin eksikliği varsa kol ve ayaklar da uyuşukluk ve hissizlik meydana gelir. B12 vitamini içeren tablet ve besinler tüketmeniz gerekebilir. Fizik tedavi doktoruna gidebilirsiniz. Bu süreçte fazla ayakta kalmamanız lazım. Geçmiş olsun.

soru

Günnaz

10 Ağustos 2017 Perşembe

Ayak baş parmağında 3gündür uyuşukluk ve his kaybı var ne önerirsiniz

Cevap yaz
cevap

Erdemalp

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, ayak baş parmağı uyuşması gün içinde fazla ayaksa durma, ayakkabı darlığı gibi fiziksel durumlardan olabileceği gibi, sinir sıkışmak ve fıtığınız varsa ondan kaynaklı da olabilir. İlk baş kendini Edibe’lerinizi alıp deneme yanılma yapmanızı daha sonra da nöroloji uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

cevap

Alpkın

23 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba, kullandığınız ayakkabı ve çoraba çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayak parmağınızdaki uyuşma durumları kan dolaşımından kaynaklı olabilmektedir. Bunun yanı sıra daha önce herhangi bir bel ameliyatı olduysanız kesinlikle kontrol yaptırmanız gerekmektedir.

soru

Emine

27 Ekim 2017 Cuma

Ayak baş parmagim çok uyusuyor neden acaba sebebini görene bilirmiyim8

Cevap yaz
cevap

Tunay berke

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, ayak parmaklarında meydana gelen ağrılar genellikle bel kayması, bel fıtığı ya da belden aşağı olan sinirlerin sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında dolaşım bozukluğuna neden olacak çorap ve kıyafetler de kullanılmamalıdır. Eğer uyuşmalar devam ederse uzman bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

cevap

Ruhiye

24 Ağustos 2018 Cuma

Ayak baş parmak uyuşması, her hangi bir sebepten dolayı duyu kaybının yaşanmasın dan dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Nadir görünen bir durum ayak parmak uyuşması ayakta hissizlik, batma ve ağrı gibi belirtiler ile anlaşılabilir. Ortopedik rahatsızlıklar, sinir ve damar hastalığı ve nörolojik hastalıklar bu durumun ortaya çıkmasına sebep olan durumlardır

soru

Yasemin

08 Mayıs 2017 Pazartesi

Sag ayan bas parmagim surekli uyusuk ne yapmam gerek

Cevap yaz
cevap

Zâfir

25 Ağustos 2018 Cumartesi

Parmağınızın uyuşması uzun süre üstüne oturduysanız veya baskı uyguladıysanız kan dolaşımınız yavaşlamış olabilir.Parmağınızın soğuğa maruz kalması ile ortaya çıkabilir.Bunların geçmesi için fizik tedavi hareketleri uygulanabilir veya şok etkisi ile kan dolaşımını etkileyerek parmağınızın uyuşması geçecektir.Kramp girmesine bağlı olarak uyuştuysa eğer belli bir süre bekleyerek üstünde biraz hareket ederek tedavi edilebilir.

soru

Selami

06 Haziran 2017 Salı

Ayak başparmak uca doğru uyuşuk

Cevap yaz
cevap

Hürsev

24 Ağustos 2018 Cuma

İyi günler Selami Bey ayak baş parmak uyuşmasının birçok nedeni olabiliyor. Ancak en çok görülen nedenler B12 vitamini, şeker hastalığı,sinyanik denilen vücudun en büyük ve uzun sinirinin iltihaplanmasi sonucunda olabilmektedir. Ancak bu uyuşmanın kolay sebepleri de olabilmektedir. Örneğin dar kısa olan ayakkabılar gibi veya ayaktan çıkarılmayan çoraplar nedeniyle de olabilir.

soru

Yasemin

26 Ağustos 2017 Cumartesi

Sağ ayak baş parmağım uyuşup batma var neden?

Cevap yaz
cevap

Aygutalp

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Yasemin Hanım, ayak parmaklarında meydana gelen uyuşma parmakta bulunan sinirlere yapılan baskıdan yada ayak parmaklarına doğru devam eden kanın azalmasından dolayı ortaya çıkabiliyor. Artı olarak enfeksiyon kapması, kanser, tümör gibi sebeplerde uyuşmayı meydana getirebilir. Ama çoğu zaman hayati tehlike meydana getirmez. İsterseniz nöroloji uzmanına görünebilirsiniz. Geçmiş olsun dilerim.

soru

Ömer Tankut

25 Ocak 2018 Perşembe

Her iki ayak başparmak karında uyuşma ve azar ağrı oluşuyor ben aynı zamanda şeker ve tansiyon hastasıyım sigara ve alkol kullanmiyorum

Cevap yaz
cevap

Erener

31 Ağustos 2018 Cuma

Ayak baş parmak uyuşması ayak baş parmaklarında duyu kaybı meydana gelmesi sebebiyle oluşan bir olaydır. Bu kadar uyuşmanın ve ağrının oluşması normaldir. Çünkü hem şeker hem tansiyon hastasısınız. Ayrıca sigara ve alkolden kullanıyorsunuz öncelikli olarak sigara ve alkolün bırakmanız gerekir. Şekerin yükselmesine, tansiyonum fırlamasına sebep olacak etkenlerden uzak durmanız gerekir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sol Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Dil Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Dil Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Sıkışması Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Sıkışması Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Ayakta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayakta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alt Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Alt Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6