Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Dudak uyuşması, Dudak uyuşması bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Dudağın tamamında ya da bir kısmında uyuşukluk meydana gelir. Bu durum kalıcı hale gelmeden nedeni araştırarak belirlenmelidir. Dudak uyuşmasına sebep olan etkenlerden en önemlileri kalsiyum eksikliği, sinir hasarı, stres, anksiyete sebep olabilir. Dudak uyuşması daha çok 20-40 yaşlarında özellikle kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bu uyuşmaların temelinde beyinde yatan bir tümör olabilir. Uyuşmanın nedenleri arasında böcek ısırmaları, stres veya kozmetik ürünlerin kullanımı kaynaklı da olabilir.


Dudak uyuşmasının sebepleri nelerdir?

 • Kalsiyum eksikliğinden kaynaklı dudak uyuşması.
 • Hızlı ve derin solunumdan kaynaklı dudak uyuşması
 • Deniz ürünleri zehirlenmesi kaynaklı dudak uyuşması.
 • İskemik atak kaynaklı dudak uyuşması.
 • Periferik nöropati kaynaklı dudak uyuşması.
 • Raynaud fenomeni kaynaklı dudak uyuşması.
Kalsiyum eksikliğinden kaynaklı Dudak uyuşması; İnsan vücudunda kanda bulunan kalsiyum azalması durumunda dudakta uyuşma olabilir. Dudakta uyuşma başka bir hastalıktan kaynaklı da olabilir. Kalsiyum eksikliği kas spazmı ağrılı seğirmeye neden olur bu rahatsızlıkta kandaki fosfat ve kalsiyum düzeyi araştırılarak tespit edilebilir.

Hızlı ve derin solunumdan kaynaklı dudak uyuşması; Kandaki karbondioksit miktarının azalmasına sebep olur ve bu durum stres ve kaygıdan dolayı oluşur. Stres ve kaygı ile kişi hızlı ve derin solunum yaparak uyuşmasına sebep olur. Nadiren dudak seğirmesi ne meydana gelir.

İskemik atak kaynaklı dudak uyuşması; Beyne giden kanın bir süre durması durumunda iskemik atak gerçekleşir ve bu durum inme olarak kabul edilir. İskemik atak kalıcı olmaktadır. Bu atak sırasında dudakta uyuşma meydana gelebilir.

Periferik nöropati kaynaklı dudak uyuşması; Periferik nöropati çeşitli sebeplerle vücudun bir bölgesinde oluşan sinir hasarını ifade eder. Bu hastalıkta dudak uyuşması görülür.

Raynaud fenomeni kaynaklı dudak uyuşması; El ve ayak deri altında bulunmakta olan kan damarlarının daralması hastalık belirtisidir. Bu rahatsızlıkta damarlardaki oksijen akışı duracaktır. Bu rahatsızlıktan mustarip hastalar genel olarak kulak memesi, dudakta uyuşma hatta burunda bile uyuşma hisseder.

Deniz ürünleri zehirlenmesi kaynaklı dudak uyuşması; Deniz ürünlerinden gelen toksinler küçük balıkların tüketilmesinden meydana gelir. Bu ürünlerin tüketilmesi ile zehirlenme meydana gelir ve dudak uyuşması ne sebep olur. Bunun yanı sıra dil uyuşması ve halüsinasyon da görülür.


Dudak uyuşması tedavisi nasıl yapılır?


Dudak uyuşmasına neden olan birden fazla hastalık olduğundan dolayı dudak uyuşmasının esas nedeni bulunmadan uygun tedavi zor olacaktır. Dudak uyuşması ile ilgili rahatsızlıklarda Uzman bir doktora görünmek en doğrusudur. Bunun yanı sıra herkesin evde uygulayabileceği kısa süreli rahatlamayı sağlayacak yöntemler bulunmaktadır.


Dudak uyuşması evde tedavi yöntemi


Dudak uyuşması soğuk havaya maruz kalınması sonucunda karşılaşılabilir. Bu durumda uygulanabilecek en iyi yöntem vazelin veya dudak kremi sürülmesi tavsiye edilir. Gazlı içeceklerin tüketimi azaltılmasıyla da dudak uyuşması sona erecektir. Vazelin kullanımı en etkili yoldur dudak uyuşması için kullanılan ilaç var ise ara vermek de dudak uyuşmasını yok edecektir. Dudak uyuşması olan kişiler karbondioksit bulunan her türlü içeceği tüketmemesi de uygun olacaktır.

Dudak Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kollarda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kollarda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Baş Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Uyuşması Prodromal Herpes Belirtileri

Burun Uyuşması Prodromal Herpes Belirtileri

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kol Neden Uyuşur Belirtileri ve Tedavisi

Kol Neden Uyuşur Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6