Diz Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diz Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Diz uyuşması, insanlarda çok sık karşılaşılan bir durumdur. Daha çok önceki zamanlara omurgalarından ya da diğer bölgelerinden ciddi ameliyatlar geçiren kişilerde görülmektedir. Diz uyuşmasının çok fazla nedeni vardır. Bu nedenle kişilerde sorun haline gelen diz uyuşmaları için detaylı bir muayene şarttır. Diz uyuşması, genel olarak bacak bölgesinin altı ve diz kapağı bölgelerinde görülen uyuşmalardır. Aslında diz uyuşmasının ciddiyetini anlamak için meydana gelen uyuşmanın sadece diz bölgesinde mi yoksa diz bölgesi ve alt kısımlarında mı görüldüğüne bakılmalıdır. Eğer diz uyuşması kişilerde diz ve altı olarak görülüyorsa bu durumda sorun daha ciddi olabilir. Bunun yanı sıra diz uyuşması her iki bacakta da karşılaşılabilir. Diz uyuşması her iki bacakta görüldüğünde bu sorunun büyük olasılıkla sinir bozukluklarından kaynaklandığı şüphesi duyulur. Normalde insanlarda bel ve alt kısımlarında kan daha fazla bulunur. Kişinin sürekli ayakta olmasına bağlı oluşan bu durum tam tersine sürekli yatış pozisyonunda olan insanlarda karşılaşılabilir. Çünkü bu kişilerde diz bölgesine daha az kan gider ve bu durum hem uyuşukluk hem de karıncalanma problemlerine neden olmaktadır. Bunların yanı sıra daha birçok farklı nedenlerden dolayı diz uyuşması ortaya çıkabilir. Fakat bilmelisiniz ki diz uyuşması, beraberinde çok ciddi komplikasyonlar gösteriyorsa ya da iki günden fazla sürüyorsa kişinin zaman kaybetmeden Uzman bir doktora giderek sorunun çözümünü sağlaması gerekir.

Diz uyuşması durumunda kişilerde genellikle hissizlik problemleri meydana geldiği için insanlar felç korkusuna kapılmaktadır. Aslında bu gibi korkuların olmaması gerekmektedir. Çünkü her uyuşma sorunu felç belirtisi değildir. Kişilerde diz bölgesi her ne kadar uyuşsa bile hareket eder. Fakat felç olan insanlarda dizin hareket ettirilmesi mümkün değildir. Bu şekilde iki sorunu birbirinden ayırt edebilirsiniz.


Diz uyuşması, beraberinde ne gibi etkiler gösterir?

 • Bu problemde kişinin uyuşma görüldüğü bölgesinde karıncalanma sorunları da görülür. Karıncalanma, kişilerde sanki bölgenin üzerine oturulmuş gibi etkiler gösterir. Görülen karıncalanma sorunu sık sık etki gösterdiği gibi sürekli de olabilir.
 • Diz uyuşmasıyla birlikte bazı insanlarda yanma problemi de görülebilmektedir. Bu problem daha çok sinirlerden kaynaklanır.
 • Sinirlerden kaynaklanan uyuşukluk sorunlarında ayrıca ağrı belirtisi de ortaya çıkar. Eğer şiddetli ağrılarınız varsa ya da bu bölgeyle ilişkisi olduğunu düşündüğünüz başka yerleriniz ağrıyorsa hemen doktora gitmelisiniz.
 • Bunların yanı sıra ayrıca kişide; İğnelenme hissi, spazmlar, aşırı kaşıntı, sık sık idrara çıkma, dokunma hassasiyeti, bel ağrısı ve kaygı hissi oluşabilir.
Diz uyuşması, en çok ileri yaştaki insanlarda meydana gelmektedir. Çünkü bu kişilerin diz bölgeleri gençlere göre daha fazla zedelenmiş ve yorulmuştur.


Diz uyuşması neden olur?

 • Bu problemin en büyük nedeni kişilerde görülen zayıf kan dolaşımıdır.
 • Ortopedik nedenler, diz uyuşmasında çok büyük rol oynar. Özellikle bacağa ya da bele alınan kas darbeleri önemli etkiler yapar.
 • Sinirlerin sıkışması, zarar görmesi ya da darbe alması diz uyuşmasına neden olabilir.
 • Aşırı alkol ve sigara, vitamin eksikliği, ağır metale maruz kalma gibi basit nedenler bile diz uyuşması yapabilir.
 • Dikkatsiz beslenme (Özellikle çocuklarda) diz uyuşmasına neden olabilir.
 • Son olarak aşırı soğuğa ya da sıcağa maruz kalma durumunda bu problem oluşabilir.

Diz Uyuşması Yorumları

soru

Şefika güder

28 Şubat 2018 Çarşamba

89 yaşındayım zaman zaman ayaklarımda bir ağırlık bağlı gibi hissediyorum

Cevap yaz
cevap

Uğurcan

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, yaşınız nedeni ile sık sık bu gibi rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır. Özellikle düzenli bir şekilde günlük yürüyüş yapmanız büyük fayda sağlar. Bunun için kendinizi çok fazla yormadan kısa mesafeler yürüyebilirsiniz.

soru

Murat Başoğlu

11 Nisan 2018 Çarşamba

Merhaba hocam benim dizlerimde uyuşukluk ve titreme var yürürken düşüyorum sebebi ne olabilir şimdiden teşekkür ederim

Cevap yaz
cevap

Nurkut

20 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba murat bey, dizinizde meydana gelen uyuşma ve hissizlik için derhal bir nöroloji uzmanına muayene olmanız gerekir çünkü hissizliğinizin sebebi sinir sıkışması gibi görülmektedir. Doktorunuzun yapacağı tetkikler sonucunda ağrı ve hissizliğinizin nedeni anlaşılır ve ona göre bir tedavi uygulanır. Geçmiş olsun.

cevap

İris

24 Ağustos 2018 Cuma

Geçmiş olsun Murat Bey. Bahsettiğiniz belirtiler kansızlık, sinir sıkışması gibi problemlerden meydana geliyor olabilir. Ayrıca aşırı soğuk ve sıcağa maruz kalma, bölgenin darbe alması da bu belirtilere neden olabilir. En kısa zamanda bir uzmana başvurmanızı öneririm.

soru

aysel

14 Eylül 2016 Çarşamba

sağ dizim 2senedir ağrıyor geçen sene emar çekildim menisküs zedelenmesi var dediler şimdi ağrı hala sürüyor artı ayaktan dize kadar uyuşmalar başladı

Cevap yaz
soru

İsa

04 Nisan 2017 Salı

Ameliyat oldun parmağımdan 15 gün sonra dizimde uyuşma odu hissetmiyorum ve karıncalanıyor

Cevap yaz
cevap

Binnaz

10 Ağustos 2018 Cuma

Ameliyat sonrası sinirlerinizde tahribat olmuş olabilir ya da kullandığınız bir ilacın yan etkisi ortaya çıkmış olabilir. Sizi ameliyat eden doktorla görüşerek durumu anlatmanız gerekmektedir.

soru

Zeynep

23 Nisan 2018 Pazartesi

Sol diz kapağının tam üstünde bir acı ve uyuşma var yeni mol gebelik yaşadım onunla bir bağlantısı varmı çok teşekkür ederim simdiden

Cevap yaz
cevap

Nurdan

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba, gebelik dönemlerinde meydana gelen uyuşma ve acılar, hemen hemen her hamile bayanda bir kere bile olsa kimi zaman şiddetli kimi zaman ise hafif dereceli olarak gerçekleşebilmektedir. Ancak ağrılar birkaç günü geçerse ya da gittikçe ağrı şiddeti artarsa kesinlikle doktora gitmelisiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

Periferal Nöropati Belirtileri ve Tedavisi

Periferal Nöropati Belirtileri ve Tedavisi

El Karıncalanması Neden Olur?

El Karıncalanması Neden Olur?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6