Hamilelikte Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte bacak uyuşması, gebelik süresi boyunca gözlemlenen değişimler arasında en sıra dışı olanıdır. Gebelik yaşayanlar bir anda bacaklarını hissetmemeye başlayabilir ve oluşan durum karşısında paniğe kapılarak hastaneye başvurabilirler. Fakat doktorlar bütün bu paniğin gereksiz meydana geldiğini bildirmekteler. Çünkü hamile bayanların bacaklarında meydana gelen bu vaziyet tamamı ile normal olarak karşılaşılan bir durum. Konu ile ilgili uzmanlar, hamile bayanların her 4 kişiden birinde gebelikleri esnasında bacaklarında uyuşma gözlemlendiğini bildiriyor. Bununla birlikte bacak uyuşması en fazla gebeliğin son 3 ayı içinde meydana geliyor.

Yükselen göbek kısmı kalça sinirlerine basınç uygulamaya başlıyor, pelvisten başlayarak bacaklarda uyuşmaya neden oluyor. Birçok hamille kadın gebelik esnasında ayaklarda ve kollarda görülen uyuşma problemi ile karşılaşır. Uyuşmalar çoğunlukla akşam veya gece saatlerinde dinlenme esnasında kendini gösterir. Bu problemlerden korkmak gerekmez. Anne ve bebek açısından tehlike yaratmayan bir durumdur. Ama fazla tekrarlandığında ayaklarda oluşan bu uyuşmalar hem anneyi huzursuz etmektedir hem de annenin vücudunda bulunan birtakım sıkıntılara işaret edebilir.


Gebelerde uyuşma ve karıncalanma olması neden olur?


Gebelikte rahim (Döl yatağı) kalınlaştıkça, bacaklara giden sinirlerin çoğuna baskı yapabilmektedir. Su tutulma sorununa ilişkili olarak bacaklar şiştiği taktirde birtakım sinirler basınca maruz kalabilmektedirler. Bu basınç genellikle bacaklarda ve parmaklarda uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilmektedir. Bu bulgular kimi zaman önemli olabilmekte ve doğum ardından kaybolmaktadır ve genellikle lohusalığın sonuna yaklaştıkça çok ender olsa da kol ve eller de etkilenebilir. Karpal tünel sendromu olarak adlandırılan bir hastalıkta, bir elde veya her 2 elde yanma, iğneleme ve parmaklarda uyuşukluk hissedilmesine neden olabilmektedir. Özel bir atel (El bileğinin sabit kalmasına destek eden bir sargı çeşidi) giyilerek rahatsızlığın giderilmesine destekçi olunabilir. Bazı bayanlarda çabuk ve derin solumaya bağlı olarak uyuşukluk ve iğnelenme hissedilebilir. Hamilelik esnasında ayaklarda (Ve bazı durumlarda kollarında) oluşabilen uyuşmaların sebepleri şunlardır:
 • Birçok durum için bunun nedeni hamile bayanın vücudunda kalsiyum, potasyum ve magnezyum benzeri minerallerin ve B6 vitaminin eksikliğidir. Bu bozulma gebeliğin öncesinde sık tekrarlanan kusmalar, ortalarında ve bitiminde ise dengesizce beslenme, diüretik içeriklerin kabulü, yükselen çocuğun bu vitamin ve minerallere gereksiniminin çoğalması sonucu oluşabilir.
 • Kanda hemoglobinin düzeyinin düşmesi uyuşmalara neden olabilmektedir. Bu vaziyette uyuşma haricinde kadında halsizlik, uyku durumu, baş dönmesi, bayılma benzeri semptomlar gelişebilir.
 • Damarların varis rahatsızlığı uyuşmalara neden olabilmektedir. Bazı durumlarda uyuşmalara ilaveten bayanların ayaklarda ağırlık, yorgunluk ve ağrı hissi oluşabiliyor, ayak damarları meydana çıkıp belirginleşiyor.
 • Kandaki şekerin düzeyinin değişimi.
 • Gebeliğin son. Üç aylık periyodunda gelişen damarların kasılması sendromu da uyuşmalara neden olabilmektedir. Bunun sonucu olarak ayaklarda kan dolaşımı zorlaşır. Uyuşmalar kadını sırt üstü veya sağ tarafa yattığında normalden daha fazla huzursuz etmektedir.

Uyuşma ve karıncalanma amaçlı rehabilitasyonda ne yapılmalıdır?


Kişide karpal tünel sendrom olmasından şüpheleniliyorsa rehabilitasyon öncesi hastanın el bileğine takacağı bir atel verilir. Verilen atel el bileğini gereken biçimde tutacak, böylelikle sıkışma önlenmiş olacaktır. Uyuşmalar başlamışsa fazla kuvvetli olmayan kişilerde tek başına atel yeterlidir. İlaç olarak parasetamol çeşidi ağrı kesici ilaçlar, sinirsel uçları onardığı varsayılan B vitaminleri ve genellikle magnezyum içermekte olan preparatlar gebede destekçi olabilmektedir. Lokal olarak kullanılacak krem ve pomat türü ilaçlar genelde etkili olmamaktadır.

Hamilelikte Bacak Uyuşması Yorumları

soru

kader

31 Mart 2017 Cuma

13haftalik gebeyim bacagimda zaman zaman da ayagimda uyusma oluyo

Cevap yaz
cevap

Nermin

03 Eylül 2018 Pazartesi

Gebeliğin ilk haftalarında bacak ve ayak bölgesinde karıncalanma hissi olursa bilmektedir. Sağloğınız açısından ciddi bir durum söz konusu değil. Ancak ağrı ve hissizlik artması halinde konu uzman hekime bildirilmelidir. Ayrıca geçici uyuşmalar masaj yoluyla tedavi edilebilir.

cevap

Vedid

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Kader Hanım, ayapınızda meydana gelen uyuşmanın farklı farklı nedenleri vardır. Özellikle hamile olmanız nedeni ile bu durumlar daha da artış gösterecektir. Bunlardan en önemlisi oturuş pozisyonlarınızdır. Oturuş pozisyonunuzu değiştirin. Hala uyuşma sorunları devam ederse kesinlikle uzman bir doktordan destek alın.

soru

Naciye

26 Eylül 2017 Salı

Merhaba 24 haftalık gebeyim ve sol bacağımda uyuşma çok oluyor diz kabağımdan asağısı neden

Cevap yaz
cevap

Tuğal

10 Ağustos 2018 Cuma

Bu durum belden karın bölgesini destekleyen kaslardan kaynaklı olabilmektedir. Bu kaslar bazen sinirlere baskı yaparak sinir sıkışmasını ortaya çıkarabilir. Ama yine de bu durumu her zaman gebeliğe yormak yanlış olur. Mutlaka doktorunuzla görüşerek gerekli olarak muayenelerinizi yaptırın. Aksi halde ileride daha büyük sorunlar oluşabilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Beyinde Karıncalanma Nedenleri?

Beyinde Karıncalanma Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sol Tarafta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sol Tarafta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

El Karıncalanması Neden Olur?

El Karıncalanması Neden Olur?

Diz Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Krizi Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Krizi Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sırtta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6