Boyun Fıtığı El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boyun Fıtığı El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı El Uyuşması, Boyun fıtığı oluşması iki omur kemiğinin arasında bulunan kıkırdak yapısının hırpalanması, yıpranması ve omuriliğe baskı yapması durumudur. Bütün bu olumsuz durumların bir araya gelmesi halinde boyunda zorlanma ya da kilitlenme söz konusu olur. Bu durum hastaya zor anlar yaşatmaktadır. Özellikle de sinirlerde meydana gelen zedelenmeler bedenin diğer yapılarını da doğrudan etkilemektedir. Özellikle de boyun fıtığı el uyuşması gibi bir sorunun meydana gelmesine sebep olmaktadır. Boyun fıtığının oluşmasını ilk olarak boyun ağrısının başlaması ile ancak fark edebiliriz. Bunun ile yaşanan boyun ağrısının dışında da bu sorunun tespit edilmesi mümkündür.

Boyun fıtığının anlaşılmasında bir diğer etken olarak kıkırdak yapısının bulunduğu bölgede sinire yapılan baskı neticesinde anlamak mümkündür. Bu durum beraberinde iki temel durumun meydana gelmesine neden olmaktadır. Öncelikle bu durum sinirin motor gücü ile alakalıdır. Kıkırdak sinire baskı uygulaması halinde motor gücünün etkilenmesi söz konusudur. Bunun ile ikinci durum olarak ise duysal güçten söz etmek mümkündür.


Motor Gücü ve Duysal Güç Etkisi


Kıkırdak yapısının motor gücü kısmı için omura gelen baskı nedeni ile kuvvetsizlik hissi meydana gelebilir. Bu durum beraberinde de boyun fıtığı el uyuşması gibi bir sorun ile karşılaşmamıza sebep olmaktadır. Aynı durum duysal kısma uygulanan baskı için de geçerlidir. Ancak bu durumun motor güçten ayırt edilen özelliği ise his kaysının meydana gelmesi durumudur. Yani kişide uyuşukluk hissi meydana gelmektedir. Bu durum beraberinde el ve ayak koordinasyonunun da etkilemektedir. Belirli bir süreden sonra ellerde ve ayak parmaklarında uyuşukluk meydana gelmektedir. Tam da bu noktada boyun fıtığı el uyuşması sorununun birbirini doğrudan etkilediğini söyleyebiliriz. Yani boyun fıtığı el uyuşması sorunu duysal güçte meydana gelen sorun neticesinde meydana gelmektedir.

Sinir hangi noktaya giderse nereye hükmederse o bölgede uyuşukluğun yaşanması söz konusu olmaktadır. Bu durum eller, ayaklar ve sırt kısmında kendisini sıklıkla göstermektedir. Örneğin boyun fıtığı sorununda özellikle de 4-5, 5-6 ya da 6-7 mesafelerinde bir fıtığın sinire baskısı söz konusudur. Bu durum ise beraberinde küçük parmakta ve küçük parmağın kenarlarında uyuşmasının oluşmasına neden olmaktadır. Boyun fıtığı el uyuşması sorunu bu hastalığa neden olan sorunların dirsekte ya da el bileğinde sinir sıkışması ile meydana gelebilir. Böyle bir durum beraberinde el parmaklarında ve kolda uyuşukluğa neden olur.


Boyun Fıtığı El Uyuşmasına Karşı Yapılacaklar


Elde meydana gelen uyuşmasının tespiti için yapılması gereken ilk şey bir nörolojik uzmana görünmek ve fizik tedavi almak olacaktır. Sinir sıkışması meydana gelip gelmediği iyi tespit edilmelidir. Bunun için de boyun fıtığı el uyuşması sorununa karşı EMG çektirilmesi şarttır. Ayrıca boyun fıtığının daha detaylı araştırılması için de MR çektirmek gerekebilir. Cerrahi müdahale gerektiren bir durum olup olmadığı iyi araştırılması gerekir. Ayrıca B 12 eksikliğinden kaynaklı boyun fıtığı el uyuşması sorununa karşı B12 tedavisi yapılmalıdır.

Boyun Fıtığı El Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalp Krizinde Hangi Kol Uyuşur?

Kalp Krizinde Hangi Kol Uyuşur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Dil Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Dil Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Başta Uyuşma Hissinin Nedenleri?

Başta Uyuşma Hissinin Nedenleri?

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Üst Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Üst Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Ağrısı Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Ağrısı Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6