Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak uyuşması, insanlarda vücudun farklı hareketler nedeniyle verdiği tepkilerden biridir. Aslında vücutta birçok bölgenin uyuşması, bu bölgelerin baskı almasından kaynaklanmaktadır. Fakat insanlarda uyuşmanın nedeni eğer buysa, durum oldukça normaldir. Eğer kişinin uyuşan bölgesi herhangi bir şekilde baskı almıyorsa bu durumda uyuşmaya neden olan anormal problemler olabilir. İnsanlarda parmak uyuşması, bazen de aşırı hızlı olan sıcaklık değişimleri sonrasında meydana gelebilmektedir. Parmak uyuşması durumunda, uyuşan parmakta iğnelenme ve karıncalanma hissi meydana gelebilir. Bu his kişide birçok farklı nedenle ortaya çıkabileceği için sorunun süreklilik göstermesi durumunda detaylı bir tıbbi muayeneye ihtiyaç duyulabilir. Bunun yanında aslında parmak uyuşması sorununda kişinin parmağına dışarıdan bakılarak da tahminler yürütülebilir. Eğer kişilerde parmak uyuşmasıyla birlikte parmakta renk değişimleri meydana geliyorsa bu durumda sorunun çok daha ciddi olduğunu anlayabiliriz. Eğer renk değişimine rağmen, kişi herhangi bir müdahalede bulunmazsa, kişinin ileri hayatında çok ciddi ve kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Bu sorun direk olarak insanlarda doku bozulmalarına ve buna bağlı olarak diğer hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun için eğer parmak uyuşması, rahatsız edici bir hal almışsa kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir.


Parmak uyuşması neden olur?

 • Parmak uyuşması, aslında insanlarda boyunda meydana gelen kireçlenme sorunlarında bile meydana gelebilir. Çünkü insanlarda bulunan sinir ağları ayaktan kafaya, parmaklardan ayaklara olacak kadar yaygındır. Boyunda meydana gelen kireçlenme, insanlarda kemik hasarına neden olarak kemik tümörüne, osteopeni gibi problemlere neden olmaktadır. Bunlarda direk olarak parmaklarda uyuşmalara neden olacaktır.
 • Parmak uyuşması, dolaşım bozukluğu görülen insanlarda sık sık karşılaşılmaktadır. İnsanlarda ana pompalama ünitesi olan kalbe veya diğer dolaşım organlarında ortaya çıkan dolaşım bozukluklarından dolayı, parmaklara kan gitmeyebilir. Bu durumda uyuşma meydana gelebilir.
 • İnsanlarda uzun süreler boyunca devam ederek iyi kontrol edilemeyen diyabet hastalıkları, parmaklarda uyuşma sorunlarına neden olabilir. Bu sorunlar, hızlı bir şekilde belirti göstererek parmak uyuşmasına neden olabilir.
 • İnsanlarda ağır metallere maruz kalma ve diğer kimyasallara maruz kalma gibi sorunlarda bu gibi parmak uyuşması sorunları ortaya çıkabilir. Bu durum bazen kişinin diğer organlarında da görülebilir. Bunun yanı sıra aşırı alkol ve sigara kullanımı da insanlarda uyuşukluk sorunlarını ortaya çıkarabilir.
 • İnsanlarda meydana gelen ciddi mineral eksiklikleri ve vitamin eksiklikleri, kasların kasılıp gevşemesine etki eder ve uyuşukluğa neden olabilir.

Parmak uyuşması nasıl tedavi edilir?


Parmak uyuşmasının teşhisi için öncelikle doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz tam olarak teşhisi koyduktan sonra ve ilaç tedavilerine başladıktan sonra sizlerin de yapmanız gereken birçok şey vardır. Bunlardan biri, düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Yapılan düzenli egzersizler insanlarda doğuştan gelen sorunların çözülmesinde bile olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Yapılan düzenli egzersizler parmak uyuşması sorununun yanı sıra insanlarda stres azaltmaya yönelik olarak da etkili olmaktadır.

Parmak uyuşması sorununun yanında ayrıca insanlarda beslenme alışkanlığının değiştirilmesi gerekmektedir. İnsanlarda kan dolaşımının düzenlenmesinde önemli bir etkisi olan beslenme şekli ve kişinin tükettiği yiyecekler, özenli ve sağlıklı bir şekilde seçilmelidir. Bu sorun için yapılabilecek en önemli şeylerden biri de doktorun önerisine bağlı olarak sıcak ve soğuk presler uygulamaktır. İnsanlarda iltihaplı olarak meydana gelen uyuşma sorunlarında bu gibi uygulamaların faydası çok büyüktür.

Parmak Uyuşması Yorumları

soru

Venüs

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, kısa süre önce ellerim de uyuşma durumu ortaya çıkmaya başladı. Ellerim de çıkan bu uyuşma her hangi bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkmış olabilir mi acaba ne yapmam gerekiyor

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

El Karıncalanması Neden Olur?

El Karıncalanması Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kol ve Bacak Uyuşması Nedenleri?

Kol ve Bacak Uyuşması Nedenleri?

El Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

El Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Başın Sağ Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Başın Sağ Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Ayak Uyuşması Nasıl Geçer?

Bel Fıtığı Ayak Uyuşması Nasıl Geçer?

Güncel

Beyin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacaklarda Karıncalanma Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Karıncalanma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak ve Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar

Ayak ve Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6