Boyun Ağrısı Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boyun Ağrısı Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Boyun ağrısı kol uyuşması hissi yaşlılığa bağlı, bireyin çalışma şartlarına bağlı ve travmatik olaylara bağlı olarak gözlenebilir. Boyun ağrısı ve kolda uyuşma olmasının belirtilen haller dışında ciddi sıhhat sorunlarından ötürü oluşması da sık sık gözlenen bir haldir. Bu sebeple şahıs tedavisinde geç kalmamak için bu tarz belirtilerde Uzman bir hekime giderek lüzumlu tetkikleri bir an önce yaptırmalıdır.


Boyun ağrısı kol uyuşması sebepleri nelerdir?


Travma: Boyun bölgesine alınan bir darbe neticesinde buradaki kaslarda ve omurlarda sorun oluşabilir. Oluşan bu sorun şahısta sürekli boyun ağrılarının gözlenmesine neden olabilir. Eğer bu hal tedavi edilmezse ileri ki evrede boyun ağrısına ek olarak kolda ağrı ve uyuşma olması hissi gözlenebilmektedir.

Boyun Fıtıkları: Boyun bölgesinde fıtık oluşumu darbe neticesinde meydana gelebileceği gibi, bazı hatalı duruş ve oturuş pozisyonlarından kaynaklı da oluşabilir. Boyun fıtıklarının en dikkat çekici semptomları;
 • Boyun bölgesinde ciddi ağrılar,
 • Boynun hareketi sırasında kısıtlanma oluşumu ve acı duyulması,
 • İleri evrelerde boyun bölgesinde başlayan ve kola doğru inen ağrı ve kolda anlaşma hissi gözlenmektedir.
Sinir Sıkışması: Bedenin detaylı bölgelerinde tespit edilen sinirlerde meydana gelebilir. Alınan darbeler ya da yaşanılan detaylı hastalıklar sinir sıkışması meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Sinir sıkışması boyun bölgesinde tespit edilen sinirlerde meydana gelebilir ve hal çok ciddi bir hal alabilir. Boyun bölgesindeki sinirlerde meydana gelen harabiyet neticesinde boyun bölgesinde ağrı ve kollarda uyuşukluk gözlenebilmektedir. Sinir sıkışmasının belirtileri;
 • Boyundaki sinir sıkışmasının başlıca sendromu kola, boyna, göğse ve omuza vuran ağrıdır.
 • Parmaklarda ve ellerde karıncalanma ile kas güçsüzlüğü de görülebilir. Diğer belirtilerden biri de ellerde koordinasyon kaybıdır.
 • Sinir düzeyinin hangi civarda olduğuna bağlı olarak, ağrı ve güçsüzlük farklı bölgelerde hissedilir.
 • C4 ve C5 omurları arasındaki sinir (C5 kökü) sıkışırsa boyun kökünde omuzlara ve üst kola vuran ağrı oluşur. Biseps kasında güçsüzlük ve omuzda his kaybı görülür.
 • C5 ve C6 omurları arasındaki sinir (C6 kökü) sıkışırsa boyundan omuza ve kürek kemiğine doğru vuran ve kolun dış yönüne doğru inen bir ağrı oluşur. Biseps kasında güçsüzlük, baş parmak ve işaret parmağında uyuşukluk hissedilir.
Boyun Düzleşmesi: Boyun düzleşmesi hemen hemen her yaş grubunda gözlenen ve ciddi sorun oluşturabilen bir rahatsızlıktır. Boyun ağrısı kol uyuşması özellikle uzun vakitler masa başında iş yapan, oturma sorunu olan şahıslarda çok sık gözlenmektedir.

Boyun Ağrısı Kol Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ensede Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

El Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

El Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kol Neden Uyuşur Belirtileri ve Tedavisi

Kol Neden Uyuşur Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Bacak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6