İşaret Parmağı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İşaret Parmağı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

İşaret parmağı uyuşması, işaret parmağı uyuşması yaygın olarak görülen bir durumdur. Bu durum parmaklarda duyu kaybı veya karıncalanma hissine yol açtığı görülmektedir. Her parmak uyuşması ciddi bir durum değildir bu sebeple hemen telaş yapmamak gerekir. İşaret parmağı uyuşması, uzun bir süre boyunca kolun aynı pozisyonda tutulması sonucunda parmaklarınızda uyuşma oluşturabilir. Bu durum genellikle normal olarak görülür. Parmak uyuşma genellikle vücudumuzdaki bir alana ya da sinire yetersiz kan akımı sonucu meydana gelir. Özellikle karpal tunel sendromu ya da servikal disk sorunları yani boyun omurları el ve parmaklarda uyuşmalara yol açabilir. Yanı sıra parmaklarda bulunan iltihaplı enfeksiyonlar ve parmak yaralanmaları da uyuşmanın nedenleri arasında yer alabilir. Çoğu parmak uyuşması tehlikeli bir durum göstermez ama inme ve tümörler gibi ciddi nedenlerden dolayı kaynaklanan parmak uyuşmaları da meydana gelebilir.

İşaret parmağı uyuşması, nedenine bağlı olarak, parmaklardaki his kaybı veya duyu kaybı hızlı bir şekilde geçebilir. Bu tür uyuşmalar genel olarak kolun ya da dirseğin kıvrık bir şekilde tutulması ve daha sonra açılması ile kan dolaşımının devam etmesinden kaynaklanır. İşaret parmağı uyuşması, asıl tehlikeli olan durum ise kronik uyuşmalardır. Eğer parmak uyuşmanız uzun sürüyor ve kalıcı hale geliyorsa daha ciddi bir tıbbi durum söz konusu olabilir. Şeker hastalığı ya da periferal nöropati gibi sağlık sorunları işaret parmağında uyuşmalara yol açabilir.


İşaret parmağı uyuşması neden olur?

 • Karpal tünel sendromunun etkisi; bağ dokusundan oluşan el parmak sinirlerini ve kas dokusunun bir arada olmasını sağlayan bir yapıdır. Tünel el ayasında bir köprü görevi görür ve elin başlangıç yerinin sıkı olmasını sağlar. Koldan gelen sinir uzantısı karpal tünelinden geçerek el parmaklarını hareket ettirir. Tünel içinde oluşan herhangi bir şişlik veya hastalık, sinirleri sıkıştırmasına neden olur ve böylece sinirlerin sorumlu olduğu bölgeler de uyuşma kendini gösterir.
 • Ulnar sinir sendromu; Serçe parmağı ve yüzük parmağı uyuşma ve dirsekte ağrı oluşumu ulnar sinirlerinde oluşan bir soruna işarettir.
 • Boyun düzleşmesi, boyun fıtığı ve bel fıtığı; Belimizdeki omurların ortasından geçen sinirlerin bazıları kollarımızı takip ederek karpal tünelden geçip parmaklara kadar ilerler ve bel de meydana gelen disk kayması elle ilgili sinire bası yaptığında işaret parmağı uyuşması meydana gelir.
 • Kol üzerinde uzun süreli uyuma; Sağlıksız yatakların kullanımı nedeniyle parmaklarda uyuşma meydana gelir ve çoğunlukla el parmaklarında meydana gelen bu uyuşma geçicidir.
 • Bedensel yaralanmalar; Kol bölgesindeki sinirlerde meydana gelen yaralanmalar, işaret parmağında uyuşmaya neden olur. Omuzda kırık, çatlama, el, bilek ve dirsek kırık ve çatlakları da işaret parmağında uyuşmaya sebep olur.
 • Sağ el parmak uyuşmasının dahili nedenleri; Böbrek sorunları, migren, şeker hastalığı, soğuk havalar, Ganglion kistler işaret parmaklarında uyuşmaya  ve ağrıya neden olabilir.

İşaret parmağı uyuşması tedavi yöntemleri nelerdir?

 • Geçmeyen ve rahatsız eden uyuşmalar için öncelikle nöroloji doktoruna gitmelisiniz.
 • MR ile fiziki görüntülerine bakılarak ciddiyetine göre gözle kontrol eder veya her şey normal görünüyor ise EMG uygulanarak sinirlerin standart elektrik akımı geçirgenliği ölçülmelidir.
 • Tiroit bezlerinin kontrolü yapılmalı, ultrason ile görüntüsüne bakılmalı. Elde edilen sonuçlara göre hekim işaret parmağı uyuşmasının nedenine bakar.

İşaret Parmağı Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

Güncel

Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Güncel

Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6