Kol ve Bacak Uyuşması Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kol ve Bacak Uyuşması Nedenleri?

Kol ve Bacak Uyuşması, vücudumuz da birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Uyuşma; kısaca duysal sinirlerimizin aşırı uyarılması ve zarar görmelerinden kaynaklanır. Kol ve bacaklarımıza kan yeteri kadar gitmediğinde bölgede uyuşma meydana gelir. Bu durum aslında vücudumuzdan bize gelen uyarı mesajı olarak da düşünülebilir. Uzun süre bağdaş kurarak oturduğumuz da ya da kolumuzun üzerine uzun süre yattığımızda, bu bölgelere kan gitmesi zorlaşır ve istediği glikoz ve oksijeni yeterli miktarda alamaz. Bu durumda beyne sinyal gönderilip uyarılır, uyarılma sonucu olarak kol ve bacakta uyuşma görülmeye başlar. Çoğunlukla her insanda kol ve bacak uyuşması meydana gelmektedir. Hekimler, yaşanan bu ara ara uyuşmaları iyicil olarak görmektedirler ancak uzun süreli ve devam eden kol ve bacak uyuşması herhangi bir rahatsızlığın belirtisi veya habercisi olma özelliği taşır.


Kol ve Bacak Uyuşması Neden Olur?

 • Disk fıtığı, bel bölgesine doğru ağrı yapar ve omurga kemiklerinin arasındaki düz ve yassı disklerin kayması sonucu meydana gelir. Disk fıtığının en büyük habercisi, özellikle bacakta ve kolda uyuşmaya sebep olmasıdır.
 • Halk dilinde inme veya felç diye adlandırılan rahatsızlığın bir diğer uyarısı yine bacaklarda ve kollarda hissedilen uyuşma ve karıncalanmadır.
 • Şeker hastalığı da kol ve bacaklarda uyuşmalara sebep olmaktadır.
 • Vitamin eksikliği kol ve bacaklarda uyuşmayı tetikler, özellikle B12 ve magnezyumun yeterli alınmaması uyuşmanın çok sık tekrarlanmasında önemli rol oynar.
 • Omurilik Kanal Daralması, omuriliğimizi çevreleyen bağ dokularının ve kemiklerin kireçlenerek bu bölgeye bası yapmasından dolayı bacak ve kollarda uyuşma görülür
 • Omurilik ve beyinde yerleşmiş tümörler
 • Bacak ve kol kırıkları
 • Kalpal Tünel sendromu
 • Kanser metastazları
 • Nörolojik Hastalıklar
 • Ulnar oluk sendromu
 • Boyun fıtığı
 • Kas spazmı ve romatizmal ağrılar
Kol ve bacaklarda uyuşma olduğunda, kol ve bacakları hareket ettirip masaj yapılırsa oradaki kan dolaşımı rahatlamaya başlar. Disk kayması durumunda o noktaya yastık koyun ve uzanın. Eğer uzanamayacak durumda iseniz bacaklarınızın arasına yastık koymakta uyuşmuş bölgeyi rahatlatma açısından yarar sağlar.


Kol ve Bacak Uyuşması Tanı ve Tedavi Nasıl Yapılır?


Nörolojik incelemeyi takip eden tetkikler kişiden kişiye değişiklik gösterse de sıklıkla, MR, EMG, Kan testleri yapılmaktadır. Tedavi nedene yönelik yapılır.

Kol ve Bacak Uyuşması Yorumları

soru

murat

02 Haziran 2017 Cuma

kalp damar ve diyabet hastasıyım bacak kol ve baş bölgemde zaman zaman uyuşma oluyor nedeni nedir ayrıca hangi uzmana gitmeliyim ayrıca hangi yiyeceklerden uzak durmalıyım saygılar

Cevap yaz
cevap

Naz

09 Eylül 2018 Pazar

Bacak, kol ve baş bölgelerinizde uyulmalar olmadı sinir sıkışıklığını gösterir. Bunun için beyin ve omurilik sinir cerrahına muayene olup mr çektirdikten sonra uyuşmalarınızın sebebi belli olur ve ona göre bir tedavi yolu belirlenir. Diyabet hastalarının kan şekerini hep dengede tutması gerekir. Tuzlu ve şekerli yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Sağlıklı günler.

cevap

Ayşirin

01 Eylül 2018 Cumartesi

Diyabet hastasıysanız diyet listenize uymanizda fayda var çünkü şekeri dengede tutmak kalp ve damarı rahatlatir ayrica tuz şeker ve undan kesinlikle uzak durmalısınız. Onun dışında bence vücudun herseye ihtiyaci var bi kaşık bile olsa tadına bakmak lazım. Hayat kısa herkes için. Böyle yaşamayı kabul edip mutlu olmak lazım.

soru

Kübra

14 Şubat 2018 Çarşamba

Eşimin kolları ve ayak bilekleri uyuşuyor sürekli bunun için hangi bölüme randevu almamız getekiyor acaba

Cevap yaz
cevap

Emili

30 Haziran 2018 Cumartesi

Nörolojiye gidin

soru

Recep ESEN

18 Mart 2018 Pazar

Babamın 16 martta sağ kol ve bacağında uyuşma oldu şuan kol tutmuyor sebebi ne olabilir

Cevap yaz
cevap

Takrine

15 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba Recep bey, sağ kol ve bacak uyuşması genellikle fıtık belirtisidir. Bunun için bir beyin ve omurilik sinir cerrahına muayene olmanız ve mr çektirmeniz gerekir. Yapılan inceleme sonucunda kol ve bacakmıyuşmanızın sebebi fıtıktan mı yolsa sinir sıkışmasından mı meydana geldiği anlaşılır ve ona göre bir tedavi programı uygulanmaya başlanır.

cevap

İrza

25 Ağustos 2018 Cumartesi

Bunun pek çok sebebi vardır. Sebeplerinden bazıları ciddi anlamda sağlığa zararlıdır en kısa zamanda bir doktora görünmelisiniz.Kolunuza bir darbe aldıysanız kırık veya çatlak olabilir,felç inmiş olabilir,fıtığınız varsa patlamış olabilir ve daha bir çok sebebi var.Geçmiş olsun.

soru

saliha demir

22 Mayıs 2018 Salı

slm benim sol ayagim dunden beri uyusuyor nedeni nedir acaba

Cevap yaz
cevap

25 Ağustos 2018 Cumartesi

Merhabalar, sol ayak uyuşması gün içerisinde çok fazla hareketsiz kalınmasından ötürü olabileceği gibi tam tersi gün içerisinde spor yapmaktan yada çok fazla ayakta kalınmasından dolayı olabilir. Bunların dışında bel fıtığı vakalarıda direk ayak topuğuna kadar vurabildiğinden ötürü bir beyin ve omurilik sinir cerrahına gidip muayene olmanız en doğrusu olacaktır.

cevap

Erencan

21 Ağustos 2018 Salı

Sol ayak uyuşması, ayağın aşırı kullanılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durumların haricinde eğer çok fazla yol yürüyüp spor yapmadıysanız, kesinlikle doktora görünmenizde fayda vardır. Bazen beldeki rahatsızlıklar da ciddi uyuşukluklara neden olabilmektedir.

soru

Güler

10 Temmuz 2017 Pazartesi

2 kolunda ve 2 bacagımda uyuşma ver halsizlik oluyor hanki hekime baş vurmalıyım şimdiden tşk ederim saygılar

Cevap yaz
cevap

Esedüd-Din

24 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba güler hanım, ellerinizde ve kollarınızda meydana gelen uyulmalar için öncelikle bir nöroloji uzmanına muayene olmanız gerekir. Eğer ağrı şikayetleriniz için çözüm olmaz ise bu sefer bir beyin ve omurilik sinir cerrahına muayene olmanız gerekir. Yapılacak tetkikler ve mr sonucunda ağrı şikayetinizin nedeni anlaşılır ve ona göre bir tedavi uygulanır.

soru

Tuba duvarcı

02 Mart 2018 Cuma

Kollarımda ve bacaklarımda uyusma usume hissi var ıkı ay once beyin emarı cekıldm sıkıntı cıkmadı beyın temiz dendı

Cevap yaz
cevap

Çilem öykü

31 Ağustos 2018 Cuma

Merhaba kol ve bacak uyuşmaları orta yaşlı kişilerde çok görülmektedir. Kollarınızda ve bacaklarınızdaki damarların tıkanması sonucunda uyuşma meydana gelmektedir. Kişinin hareketsiz kalması sonucunda oluşan damar tıkanıklıkları ilerde ciddi sorunlara yol açmaktadır. Diğer sebepleri ise boyun fıtığı, şeker hastalığı ve felç gibi hastalıkların uyuşma yaptığını görebiliriz. Uyuşma ilerlemeden aile hekimine gitmelisiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sol Tarafta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sol Tarafta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Vücutta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Uyuşması Tanısı Nasıl Konulur?

Göz Uyuşması Tanısı Nasıl Konulur?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6