Dil Ucunda Uyuşma Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dil Ucunda Uyuşma Nedenleri?

Dil ucunda uyuşma, insanlarda sık sık ortaya çıkan ve giderilmediğinde çok ciddi problemler neden olan bir durumdur. Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilecek dil ucunda uyuşma, genellikle farklı hastalıkların ortaya çıkarmış olduğu bir belirtidir. Çünkü insanlarda dil uyuşması görüldüğü zaman genellikle farklı bir rahatsızlıkta ortaya çıkar. Dil ucunda uyuşma, insanlarda dil ucuna iğne batırılmış gibi oluşmaktadır. Bu iğne batması belirtisine aynı zamanda dilin karıncalanması da eşlik eder. Her iki belirti görüldüğünde direk olarak kişide önemli rahatsızlıklar ortaya çıkar. Özellikle dilin hissedilmemesi herhangi bir şeyi yerken zorluk yaşanmasına neden olacaktır. Dil ucunda uyuşma problemi olan insanlarda en büyük belirti tat alma hissinin kaybolmasıdır. Dili uyuşan kişiler başta tat alma duyusunu kaybedecekleri için yediklerinden ve içtiklerinden tam olarak tat alamazlar ve bu durum belli bir süre sonra şikâyet haline gelir. Bunun yanı sıra insanlarda karşılaşılan dil ucunda uyuşmanın diğer bir belirtisi de yavaş yavaş aksak konuşmaya başlamasıdır. Uyuşmuş olan dil tam olarak ağız içerisinde döndürülemediği için kişi konuşmada zorluklar çeker ve aksak konuşma problemi yaşar. Son olarak ortaya çıkan bir diğer belirti ise kişide kalıcı olarak ağızda kötü tat hissedilmesidir. Bu durum birçok zaman psikolojik olarak ortaya çıksa bile insanlarda önemli rahatsızlıklara neden olduğu için doktorlar bu şikâyeti çok alırlar.


Dil ucunda uyuşma nedenleri?


Sinirler: İnsan vücudunun hemen hemen her yerinde bulunan sinirler dil üzerinde de çok yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Kimi zaman dilin ısırılması, kimi zaman tüketilmemesi gereken maddelerin dile temas etmesi kimi zaman ise dile gelen sinirlerin geçtiği yerlere alınan darbeler dil ucunda uyuşma probleminin nedenlerinden biridir. Bu sinirlerin herhangi bir şekilde hasar görmesi direk olarak dilin uyuşmasına neden olacaktır.

Dilin tahriş olması: İnsanlarda özellikle çay olmak üzere sıcak içeceklerin tüketilmesi nedeniyle dilde yanmalar ya da diğer türlü tahrişler meydana gelmektedir. Dili tahriş olan insanlarda ise direk olarak dil ucunda uyuşma problemi meydana gelmektedir. Bu durum genellikle geçicidir ve yaklaşık birkaç gün içerisinde geçmektedir.

Diş hastalıkları nedeniyle yapılan tıbbi işlemler: Özellikle dolgu olmak üzere meydan gelen birçok diş rahatsızlığı nedeniyle kullanılan tıbbi malzemeler direk olarak dilde uyuşmalara neden olmaktadır. Bu uyuşukluğu eğer ciddi bir hale gelirse kesinlikle tedavi gerekebilir.

Tıbbi ilaçlar: Eğer kişi tansiyon ilacı diyabet rahatsızlığı ve buna benzer birçok rahatsızlık nedeniyle kullanılacak ilaçlar dil ucunda uyuşma problemine neden olacaktır. Bu nedenle eğer dil ucunda uyuşma sorunu yaşıyorsanız kullandığınız ilaçlar için doktorunuza başvurun.


Dil ucunda uyuşma tedavisi nasıl yapılır?


Bu rahatsızlığın tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle dil ucunda uyuşma probleminin altında yatan nedenin bulunması gerekmektedir. Bunun için uyuşmanın tam olarak nedeni testler sonucunda tespit edildikten sonra doktorun vereceği ilaçlarla bu sorun ortadan kaldılabilir. Fakat sorun hala devam ediyorsa bu durumda çok daha detaylı testler yapılarak sorun ortadan kaldırılmaya çalışılır. Özellikle dil ucunda uyuşma rahatsızlığı ile herhangi bir baş ağrısı, solunum güçlüğü, bilinç kaybı, kafa karışıklığı gibi durumlar meydana geliyorsa gerekli olan incelemeler ve tedaviler arttırılmalıdır.

Dil Ucunda Uyuşma Yorumları

soru

Tülay altundas

16 Kasım 2017 Perşembe

Dilimde uyuşma var yedıklerimde bir sorun yok ama konuşmam biraz değişti sanki zor konuşuyorum yada yüksek ses ile konusunca kısılma oluyormus gibi dilim daha çok rahatsız edıyor konuşma zorluğu cekıyorum

Cevap yaz
cevap

Okyay

19 Eylül 2018 Çarşamba

Sakız çiğnemek ve bol konuşmalı aktivitelere katılmak yardımcı olur. Dilde uyuşma ve peltekleşmenin sebebi az konuşmak ve yeterince su içmemek olarak bilinir. Bu konuda dikkatli olun.

cevap

Barıkhan

10 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Tülay Hanım, dilde ortaya çıkan uyuşma nedenlerinden bazıları sinirlerin hasarından kaynaklanan, dilin ısırılması, çok sıcak veya soğukla temasından kaynaklanan, ilaçlardan ve bazı yiyeceklere olan alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan sebeplerdir. Bu sorunun tedavisi için temelindeki sorun ne onu bulmak gerekiyor. Sonrasında uzman bir doktorun verdiği ilaçları kullanarak bu sorun çözülecektir inşaAllah

soru

Aytaç Uğur

21 Mayıs 2018 Pazartesi

Merhaba Ben geçtiğimiz 3 gün önce ses tellerindeki nödüllerden dolayı mikrocerrahi yoluyla ameliyat oldum.Amelşyattan çıktığımdan beri dilim uyuşuk ve tat almıyorum endişeliyim önemli bişiy olabilir mi ?

Cevap yaz
cevap

İzgü

09 Eylül 2018 Pazar

Merhaba. Boğaz tarafında yapılan ameliyat nedeniyle dilde uyuşma görülebilir. Bu yüzden o bölge oluşturulduğu için oluşan yan etkilerden dolayı dilde de uyuşma yaşanmış olabilir. Bu yüzden ilerleyen süreçte uyuşma geçmezse mutlaka bir uzman cerraha görmekte fayda vardır. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6