Elde Uyuşma ve Karıncalanma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Elde Uyuşma ve Karıncalanma Belirtileri ve Tedavisi

Elde uyuşma ve karıncalanma, bu bölgede bulunan uyuşma, karıncalanma gibi problemlerin ilk başında el ve bilek bölgesinde bulunan sinir sorunları yer almaktadır. El bölgesinde bulunan uyuşma, karıncalanma, iğnelenme, ağrı gibi etkilerin başlıca sebebi bilek bölgesinde bulunan sinir sıkışıklığının sebebidir. Bu bölgede bulunan ağrılar ve bu gibi şikâyetler geceleri artarak devam ediyor ise veya yumruğu sıkmama gibi problemler yaşanıyor ise el bölgesinde bulunan sinirlerin bulunduğu kanalda sıkışma meydana gelmiştir. Bu sıkışma tıp dilinde karpal tünel sendromu olarak adlandırılırken; el ve bilek bölümünde bulunan uyuşma sebebi ile ele alınan eşyaları düşürme ya da hissiyat azlığı gibi problemler gözlenir.


Elde uyuşma ve karıncalanmanın sebepleri nelerdir?

 • Bilek kanalında sinir sıkışmasına bağlı olarak zorlanmadan dolayı el bölgesinin hasar görmesi ile oluşmaktadır. Burada bulunan daralma ve sıkışmalar el bölgesindeki sinir üzerine baskı yaparak; elin parmaklarının uyuşması ve karıncalanmasına, his kaybına sebep olmaktadır.
 • Bu hastalık ile şeker hastalığı, akromegali isimli hipofiz hastalığı, romatoid artrit gibi hastalıklarda karpal tünel sendromunu tetiklemektedir.
 • Özellikle el bilek bölgesini aşırı kullanan kişiler, müzisyenler, el işi yapan kişiler ve ev işi yapan bayanlarda bu hastalık daha fazla görülür.
 • Genellikle bayanlarda görülen el ve bilek bölgesindeki uyuşmanın temel sebepleri arasında başka hastalıklarda yer almaktadır. Bu hastalıkların sebepleri arasında boyun fıtığı, şeker hastalığı, tümör basısı, boyun fıtığı gibi rahatsızlıklar; el ve bilek bölümünde uyuşma ve karıncalanmaya neden olur.
 • Ayrıca bu bölgede oluşan uyuşma ve karıncalanmanın başlıca sebepleri arasında kilo problemleri de yer almaktadır. Kilo problemleri sebebiyle bu bölgeye uygulanan baskı sonucunda el ve bilek bölümünde uyuşmalar gözlenir.
 • Sürekli aynı pozisyonda iş yapılıyor ise veya el bileği uzun süreli kullanıldığı işlerde bu bölgede sinir sıkışmaları gözlenir.
 • El bilek kısmında uzun süre sert bir zeminde tutulması bu bölgenin karıncalanmasına ve uyuşmasının sebep olmaktadır. Gün içerisinde sürekli aynı pozisyonunda el bileğini tutmak; o bölgenin hareket etmesini azalttığı için bu bölümde kan akışını azaltması ile uyuşmalar karıncalanma oluşur.
 • Klavye gibi kullanılan aletler ve sandalye yüksekliği el bileğini bükecek şekilde kalınması ile bu hastalığının artmasına neden olmaktadır.
 • Vücutta bulunan kan dolaşımı yeterli düzeyde bulunmadığı zaman özellikle de el bölgesinin sabit tutulduğu zamanlarda kan dolaşımı yeterli düzeyde bulunmadığı için bu bölümünde uyuşma ve karıncalanma gözlenir.
 • Vücut tarafından üretilen hormonların az üretilmesi ile vücutta bazı problemler oluşabilir. Bu problemleri arasında kilo problemleri, eklem ağrıları gibi sorunlar görülürken; el bileğinde uyuşmalar ve karıncalanma gözlenir.
 • Hipotiroid gibi rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde ciltte bulunan sorunların arttığı gözlenirken; elde bulunan hissiyatta azalma çoğalır. Bu problem uyuşmaya neden olur.
 • Ayrıca Periferik nöropati denilen sinir hastalığı sebebiyle el ve ayak bölümlerinde bulunan uyuşmaları artabilir. Sinir hasarı anlamına gelen bu hastalık diyabet ve alkol bağımlılığı gibi problemler dolayısıyla artmaktadır. Bu hastalığın tedavi edilmesi ile el bölgesinde bulunan uyuşmalar giderilir.
 • B12 vitamin eksikliğinde vücutta karıncalanma ve uyuşma gibi problemlere sebep olabilir. B12 vitamini eksikliği el bölgesinde uyuşmalar ile parmakta sinir hücrelerinin yeterli şekilde beslenememesine sebep olur. B12 vitaminlerinin yeterli düzeyde vücuda alınması o bölgedeki uyuşma ve karıncalanmanın geçmesini sağlayacaktır.

Eldeki uyuşma ve karıncalanmanın tedavisi nasıl yapılır?


Bu bölümde bulunan uyuşma ve karıncalanmanın öncelikli olarak teşhis edilmesi gerekir. Bu hastalık fizik tedavi ile tedavi edilmesi gerekir. Bu bölgede bulunan sinir sıkışmasının EMG tetkiki ile saptanması sağlanır. Sinir sıkışması bulunan bölgenin fizik tedavi ve ilaç tedavi ile öncelikli olarak tedavi edilmesi sağlanır. Uyuşma nedeni sinir sıkışması ise fizik tedavi ile tedavi edilemiyorsa bu bölümde oluşan uyuşukluk ve karıncalanma, ağrıların giderilmesi için cerrahi müdahale gerekir. Bu bölümde kesik açılarak yapılan ameliyatla bu bölgenin tedavisi edilir. Ayrıca hastanın sonraki hayatında el bileğini yoracak ağır işlerden kaçınması ve bileğin sürekli hareket halinde bulunmaması gerektiği anlatılır. Elde bulunan uyuşma ve karıncalanma var tedavi edilirken; tekrarlama olasılığı yüksek olan bir hastalıktır. Bu hastalığın erken fark edilerek; tedavilerin zaman kaybedilmeden yapılması gerekir. İlerleyen dönemlerde karpal içerisine uygulanan baskı sebebiyle yapılan uygulamalar sonuç vermeyebilir. Doktor kontrolü ile yapılacak olan el bileği üzerine uygulanan baskı hareketleriyle bu bölümün aşırı kullanılması sebebiyle bu bölgedeki şikâyetler artar. Uyuşma ve karıncalanmanın azalması için kontrollü bilek hareketi yapılması gerekir.

Elde Uyuşma ve Karıncalanma Yorumları

soru

yasar kaya

15 Nisan 2017 Cumartesi

Tedavisi nasil yailir

Cevap yaz
cevap

Abd

03 Eylül 2018 Pazartesi

elde uyuşma probleminin tedavi edilebilmesi için öncelikle nedeninin tespit edilmesi gerekmektedir. Örneğin uyuşmanın nedeni bileklerde oluşan ve sinirleri sıkıştıran bir kist ise kist ameliyat ile alınarak yapılmaktadır. Bu durumun nedeni bir damar tıkanıklığı ise damar tıkanıklığı ameliyat ya da ilaçlarla giderilerek yapılmaktadır.

cevap

Abd

03 Eylül 2018 Pazartesi

elde uyuşma probleminin tedavi edilebilmesi için öncelikle nedeninin tespit edilmesi gerekmektedir. Örneğin uyuşmanın nedeni bileklerde oluşan ve sinirleri sıkıştıran bir kist ise kist ameliyat ile alınarak yapılmaktadır. Bu durumun nedeni bir damar tıkanıklığı ise damar tıkanıklığı ameliyat ya da ilaçlarla giderilerek yapılmaktadır.

soru

burcu

30 Mayıs 2017 Salı

Esimin el ve bileklerinde uyusmalar karincalanmalar oluyor marangoz atolyesinde palet ustasi olarak calisiyor ne yapmamiz gerekiyor ve bide motor kullaniyor bazen motor uzerinde ellerimi hissetmiyorum diyor

Cevap yaz
soru

zeynep

15 Mart 2018 Perşembe

Merhaba..benim iki elimde aniden uyuşma meydana geldi..sağ el geçti ancak sol el yüzük parmağı serçe parmağı ve elin yan kısmında uyuşma kaldı dokundugumda uyuşuk ve çok yanma yapıyor.. Hastaneye gittim EMG ve film sonuçları normal çıktı boyun mr istediler onu yaptırdım ancak henuz sonucunu alamadım 4 gün oldu geçmiyor parmaklarim bükük durumda ne yapmam lazim bunlar dışında

Cevap yaz
cevap

Özerk

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Sinir sıkışmasıyla ilgili bir rahatsızlık yaşıyorsunuz gibi gözüküyor. Mr sonuçlarını bekleyin ve doktorunuzun tavsiyesine göre hareket edin.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

El Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

El Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

Karpal Tünel Sendromu Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Sıkışması Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Sıkışması Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Uykuda El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baldır Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Baldır Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6