Başta Karıncalanma Nedenleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Başta Karıncalanma Nedenleri

Başta Karıncalanma, beyinde uyuşma hissinin halk arasındaki ifade edilişidir. Karıncalanma ile uyuşma, bir şeyin akıyor hissi ve elektriklenme birlikte görülür. Birçok kişide zaman zaman görülmektedir. Bazen endişelenmesi gerekli durumlar olsa da genellikle psikolojik nedenlere bağlı olduğu için pek endişe edilmesine gerek yoktur.


Başta Karıncalanma Neden Olur?


Biraz önce de belirttiğimiz gibi baştaki karıncalanmaların nedeni genellikle beyinle ilgili değildir. Çoğu saçlı deri ile ilgilidir. Kafamızın arkasında oksipital denilen saçlı derinin duyusunu sağlayan iki sinir vardır. Bu sinirler kafa arkasında kasların geçtiği yerlerden geçer ve kaslarda spazm, zorlama olursa bu sinire de dokunur. Bu da saçlı deri bölgesinde tuhaf hislerin uyuşmasına neden olur. En önemli nedeni ise sinir ve strese bağlı olarak diş sıkmalarıdır. Aşırı stres, kaygı ve endişe durumlarında yaşanabilir. Stresli kişilerde özellikle stresli işlerde çalışan kişilerde sürekli olarak başta karıncalanma şikâyeti görülmektedir. Ayrıca sinirsel durumların yanı sıra kanın damarlarda pıhtılaşmasından kaynaklanabileceği gibi beynin oksijen miktarının azalması da bu soruna neden olur. Yani genellikle baştaki karıncalanma tehlikeli durumlardan kaynaklanmamaktadır.


Baştaki Karıncalanmanın Tehlike Oluşturduğu Durumlar

  • Multiple Skleroz (MS) hastalığında başta karıncalanmayla birlikte bulanık görme, baş dönmesi gibi semptomlar ortaya çıkar.
  • Zona hastalığı, başta karıncalanma ve uyuşma gibi belirtiler veren sinir sistemi boyunca ani bir salgın hastalığı olarak tanımlanmaktadır.
  • Menenjit hastalığında başta karıncalanmaya ek olarak ateş, mide bulantısı ve baş ağrısı yaşanır. Bulaşıcı bir hastalık olmasıyla birlikte beyin zarlarını etkiler ve bozar.
  • Felç, kan damarlarının çatlamasından dolayı beyin fonksiyonlarının aniden yitirilmesi sonucu ortaya çıkar ve bu hastalıkta da başta karıncalanma ile baş dönmesi görülmektedir.
Başta karıncalanma hissine ek olarak yüz, kol, bacak gibi vücudun bazı kısımlarında uyuşma yaşanıyorsa, uyuşma ile ortaya çıkan güç kaybı yaşanıyorsa, ellerde ve ayaklarda yanma hissi oluyorsa, yüzde kızarıklık ve çarpılma varsa, bulantı, kusma ve uyku hali gibi şikâyetler varsa, uyuşma hissi günlerce sürüyorsa ve bilinç kaybı gibi sorunlar yaşanıyorsa beyin kanamasından şüphelenebilir.

Bu gibi durumlarda derhal bir Uzman bir hekime başvurmak gerekir. Emar, tomografi gibi yöntemlerle sorun saptanmalıdır. Tanısı konulan hastalığa göre gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Başta Karıncalanma Yorumları

soru

Şahinder

29 Nisan 2018 Pazar

Benim sol tarafım sürekli ağrı uyuşma kaslarında da uyuşma oluyor neden


Cevap yaz
cevap

Nora

13 Eylül 2018 Perşembe

Sol tarafta oluşan ağrılar dikkate alınmalıdır. Kalp riski ihtimali taşıdığı için kardiyoloji uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

cevap

Fezzan

21 Ağustos 2018 Salı

Şahinder Bey, meydana gelen sol taraf uyuşmaları normal uyuşmalara göre daha risklidir. Kalpla ilgili sorunlarda ilk belirtiler vücudun sol tarafından başlar. Bu nedenle en yakın zamanda bir doktora görünmenizde fayda vardır. Herhangi bir test yapmadan nedenini belirtmek yanlış olacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kafa Uyuşması Neden Olur?

Kafa Uyuşması Neden Olur?

Dil Ucunda Uyuşma Nedenleri?

Dil Ucunda Uyuşma Nedenleri?

Kafada Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6