Serçe Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Serçe Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Serçe Parmak Uyuşması, kronik parmak uyuşması rahatsızlıklarına işaret olabilir. Serçe parmak uyuşması daha çok kollarda bulunan ulnar sinir sıkışmasının belirtisi olabilir bu uyuşma genelde karpal tünel sendromu hastalığından kaynaklanmaktadır. Serçe parmak uyuşmasının neden olan sebeplerin anlaşılabilmesi için bu rahatsızlığın tanısının doğru tetkik edilmesi için Uzman bir doktora başvurulması gerekir. Ulnar diye bilinen sinir bütün kol boyunca uzanan ve el bileğinde sonlanır. Bu sinir elin parmaklarının serçe parmağın his duyusundan ve hareketinden sorumludur. Dirseğin iç yanından eliniz ile de hissedebileceğiniz bir tünelden geçer. Dirseğe almış olduğunuz darbelerden dolayı ulnar sinir etkilenerek sinirde ödeme bağlı olarak sinir tünel içerisinde sıkışır. Bu sinir sıkışması ulnar sinir sıkışması ya da kubital tünel sendromu olarak adlandırılmaktadır.


Parmak Uyuşmasına Neden Olan Rahatsızlıklar

 • Periferal nöropati
 • Şeker hastalığı
 • Multipl skleroz
Parmak uyuşması genel olarak her insanda görülen yaygın bir durumdur. Bu durum karıncalanma veya duyu kaybı hissine yol açar. Uzun bir süre aynı pozisyonda kalan kolun sinire baskı uyguladığından ve sinire yetersiz kan akımı sonucu serçe parmak uyuşması meydana gelir. Bunun yanı sıra parmaklardaki iltihaplı enfeksiyonlar ya da parmak yaralanmaları da uyuşmaya neden olacaktır. Çoğu parmak uyuşması tehlikeli olmayabilir ama tümörler ve inme gibi ciddi sıkıntılardan dolayı da parmaklarda uyuşma meydana gelebilir. Tehlikeli olan durum kronik uyuşmalardır. Kronik uyuşmalarda parmak uyuşması uzun sürüyor kalıcı oluyor ise bu durum çok ciddi tıbbi durumdan söz edilebilir. Periferal nöropati, şeker hastalığı, multipl skleroz gibi önemli sağlık sorunları bu uyuşmalara neden olabilir. Birkaç dakikadan fazla uyuşma veya olağan dışı duyular görülüyor ise örneğin; kafa karışıklığı, felç, konuşma bozukluğu veya güçsüzlük ile parmak uyuşması yaşarsanız Uzman bir doktora başvurmalıdır.


Serçe Parmak Uyuşması Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Sık telefon görüşmesi yapıyor iseniz dirsek fazla kullanmamalıdır.
 • Dirseğinizi düz tutarak sinir sıkışması engellenmelidir.
 • Kolların göğüs üzerinde çaprazlaşması engellenmelidir.
 • Geceleri kullanacağınız kolun pozisyonunu ayarlayan ateller kullanmalısınız.
 • Spor esnasında dirseği koruyan dirseklik kullanılmalıdır.
Yukarıda bahsi geçen tedavi yöntemleri serçe parmak uyuşmasına engel olmuyor ise kas güçsüzlüğü ya da ağrı şikâyetleri sürüyorsa cerrahi tedavi yöntemi düşünülmelidir. En sık olarak kullanılan cerrahi tedavi yöntemi anterior submuscular transpozisyon adı verilen sinirin kemik tünelin arkasında önüne alınmasıdır.

Serçe Parmak Uyuşması Yorumları

soru

Birol demirer

02 Şubat 2018 Cuma

Sırt bölgesinden fizik tedavi görüyorum. Ve sol serçe parmağımda karımcalanma var. Acaba makineden aldığım elektrik yüzünden mi oluyor ve ayrıca ne zaman geçer.

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Bacak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayakta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayakta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Vücutta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6