Kafada Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kafada Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kafada uyuşma, Baş bölgesinde hissedilen uyuşma, karıncalanma gibi problemler kafa uyuşması şeklinde yorumlanmaktadır. Başın belirli bölgesinde hissedilen bu problemler beyin uyuşması olarak da bilinmektedir. Kafa bölümünde bulunan uyuşma, karıncalanma gibi hissiyatlar bu bölgede bir şey geziyormuş gibi his yaratarak; panik ve endişeye sebep olur. Kafa bölgesinde bulunan uyuşmanın asıl sebebi kafa bölgesinin arka bölümündeki saç derisinin duyularını sağlayan iki adet sinirin burada bulunmasıdır. Bu sinirler kafanın arkasındaki çıkıntılı bölümlerde saç ve deriye doğru yayılmaktadır. Bu sinirler saçlı derinin kaşınması, çekilmesi, saça dokunulması gibi pek çok sebepten dolayı sinirler beyne ileti gönderir. Bu iletilen sinirlerde kafa tasının geçtiği bölgelerde yer aldığından dolayı, kaslarda oluşan herhangi bir zorlanma veya problem sebebiyle bu sinirler etkilenirler. Bu etkilenme sonucunda da kafa bölümünde uyuşma, karıncalanma gibi hissiyatlar gözlenir. Kafa bölgesinde oluşan uyuşma ifade edilirken beyin kanaması gibi ciddi sorunlar teşkil etmeyebilir. Başta hissedilen uyuşukluk, karıncalanma gibi sorunlar oluştuğu zaman sakin olup, Uzman bir doktorla görüşülmesi faydalıdır. Oluşan bu belirtiler dikkate alınmalı, gerekli kontroller vakit kaybedilmeden yapılmalıdır.


Kafa uyuşması neden olur?

 • Kafa uyuşması problemi genellikle psikolojik olarak yorumlanırken; aşırı stres, endişe, kaygı gibi durumlarda kafa bölgesinde uyuşma gibi problemler gözlenir. Ayrıca hissedilen stres, aşırı sinirlilik, kaygı bozukluğu, yoğun duygular gibi hisler karşısında vücutta birtakım belirtiler verirken; uyuşma gibi sonuçlar kendini gösterir. Stres, kaygı, endişe gibi psikolojik sebepler dolayısıyla vücudun verdiği sinirsel tepkiler arasında kafa bölgesinde uyuşma karıncalanma gibi problemler gözlenir.
 • Uyuşma problemi stresli kişilerde özellikle stresli iş ortamında çalışan kişilerde sürekli olarak kafa bölgesinde uyuşma gibi belirtiler gözlenmektedir. Kafa bölgesinde uyuşmanın bazı sebepleri arasında beyinde bulunan karıncalanma ihtiyacının altında yatan beyin kanaması gibi problemlerde yer alabilir.
 • Baş bölgesinde hissedilen uyuşma tek başına beyin kanaması varlığını teşkil etmez. Kafada uyuşma beraberinde bilinç kaybı, kusma, mide bulantısı, konuşmada zorluklar gibi problemler yaşanıyor ise beyin kanaması rahatsızlığından şüphelenmek gerekir. Böyle durumlarda oluşan kafada uyuşma gibi belirtiler üzerine vakit kaybedilmeden Uzman doktora başvurulması gerekir.
 • Kafa uyuşması psikolojik etkileri etkenler dolayısıyla oluştuğu düşünüldüğünden beyin kanaması gibi ciddi sorunların işaretçisi sayılabilir. Bunun kesin sebebinin bilinmesi gerekir. Çünkü tek başına uyuşukluk problemi beyin hasarının varlığını kanıtlamaz. Kafada bulunan uyuşmanın kesin sebebini bulmak için gerekli Uzman doktora muayene edilmesi ve yapılacak uygun emar, tomografi gibi yöntemler ile bu bölgede hasar olup olmadığına bakılması gerekir.
 • Kafa bölgesinde uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler kafa bölümünde bulunan herhangi bir sorunun habercisi olabilir. Uyuşma gibi problemler panik atak, unutkanlık, ani tepkiler gibi sorunları beraberinde getirebileceği için gerekli tetkiklerin yapılması akılda bulunan sorunların giderilmesine yardımcı olacaktır. Böyle durumlarda erken teşhis için bu belirtileri dikkate almak gerekir.

Kafada Uyuşma Yorumları

soru

Muzaffer

23 Mayıs 2018 Çarşamba

Benim yaklaşık 1.5 aydır uyuşmam var kafamda ve başta ağrı ve halsizlik oluyor sabahları zor kalkıyor doktorada gitim emar ve kanda yaptırım ama bişey yok sebebi nedir

Cevap yaz
cevap

Yalım

09 Eylül 2018 Pazar

Merhabalar muzaffer kardeşim bazen çok basit şeyler için kendi kendimizi strese sokuyoruz. Boş yer üzülüyoruz. Eğer kan ve emardan bir şey çıkmadıysa buna sevinmelisin ve mutlu olmalısın. Yinde başınağrıyorsa bu psikolojik olabilir, aşırı stres ve kaygıdan olabilir. Bunlardan uzak durmaya çalışmalısın. Geçmiş olsun.

cevap

Sevginaz

08 Eylül 2018 Cumartesi

Kafa uyuşması problemi genellikle psikolojik olarak yorumlanırken; aşırı stres, endişe, kaygı gibi durumlarda kafa bölgesinde uyuşma gibi problemler gözlenir. Ayrıca hissedilen stres, aşırı sinirlilik, kaygı bozukluğu, yoğun duygular gibi hisler karşısında vücutta bir takım belirtiler verirken; uyuşma gibi sonuçlar kendini gösterir. Stres, kaygı, endişegibi psikolojik sebepler dolayısıyla vücudun verdiği tepkidir.

soru

İmran Turna

03 Şubat 2018 Cumartesi

Basimin arka kisminda uyuşma ile beraber gozlerimi kapatma ihtiyacı hissediyorum siddeşid kol ağrısı ve yüzük ve serçe parmağımda uyusukluk hissediyorum yürüme bozukluğu unutkanlık da başladı nörolojiye gittim bana bir şeyin yok dedi 3 türlü ilaç verdi gönderdi Oysa her şeyi bulanik görüyorum

Cevap yaz
cevap

Ömer Lütfi

03 Eylül 2018 Pazartesi

Başınızda ki uyuşma tansiyondan veya kolestrolden yada vitamin eksikliğinden meydana gelebilir. B vitamini özellikle eksikse bu tür rahatsızlıklar meydana getirir. Bir de isterseniz dahiliye doktoruna görünün. Size tahlil yaparak neden uyuşma meydana geldiğini söyleyebilir. Bu tür rahatsızlıklar bazen beyinden de olmayabiliyor. Zaten beyinden bir rahatsızlık olsa nöroloji doktoru tavsiye ederdi

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Alt Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Alt Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6