Kafa Derisinde Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kafa Derisinde Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kafa derisinde uyuşma, Kafa derisinde uyuşma ve karıncalanma gibi şikâyetlerin birçok sebebi bulunabilir. Bu gibi şikâyetler çok kişide görülürken, bu durum bazı insanlar tarafından pek ciddiye alınmaz, bazı kişiler tarafından sebebi nedir ve neden kaynaklandığının araştırılması için üzerinde durulan bir durumdur. Bazı insanlar kafada derisinde bulunan uyuşmanın sebeplerinin beyin kanaması ile alakalı bir problem olduğunu düşünerek; paniğe kapılarak hareket ederler.


Kafa derisinde bulunan uyuşma neden olur?


Kafada derisinde bulunan uyuşmanın en büyük sebeplerinden biri psikolojik olarak meydana gelmesidir. Psikolojik anlamda bulunan sıkıntılardan dolayı kafa bölgesinde uyuşma sinirsel durum olarak ortaya çıktığı bilinmektedir.

Duygusal anlamda sinirlilik ile oluşan uyuşmalar omurilikten çıkan sinirlerin köklerinde sinir sistemini etkilediği için deride uyuşma gibi problemlere sebep olur. Şiddetli olan uyuşmalar da bunun yanı sıra vücudun belirli bölgelerinde de uyuşma hissediliyor ise hastanın sinir duyusunda algıladığı alanlarda uyuşma problemi olduğu gözlenir. Polinöropati gibi sinirlerin tümünü tutan uyuşmalara neden olan hastalıkların ortaya çıkması sonucunda da kafa kısmında uyuşmalar gözlenebilir. Böyle durumlarda sürekli olan uyuşma sonucunda gerekli muayene yapılması oldukça önemlidir.


Kafa derisindeki uyuşmanın belirtileri nelerdir?


Kafada derisinde bulunan uyuşma sırasında beyinde kan damarlarında pıhtılaşma meydana gelir ve damarlarının tıkanmasından dolayı beyinin oksijensiz kalması ile kafa bölgesinde uyuşmalara sebep olur. Kafada bulunan uyuşma hissinin yanında, mide bulantısı, konuşma bozukluğu, yüzde kızarıklık, çarpıntı durumu, zihinsel kayıplar, unutkanlık gibi durumlarda görülen uyuşma ise beyin kanaması gibi durumlara neden olacağı düşünülmelidir. Böyle durumlarda vakit kaybedilmeden kişinin doktor muayenesi yaptırması oldukça önemlidir. Kafada derisinde bulunan uyuşma sebebi ile kişi de ciddi şekilde bozukluklar meydana gelebilir. Bu uyuşmanın bazı hastalıklara sebep olduğu bilinmektedir.


Kafa derisinde uyuşmanın etkileri nelerdir?


Kafada derisinde bulunan uyuşmanın etkileri arasında karıncalanma gözlenirken; saç derisinde ve başın arka kısmında meydana gelmektedir. Bu uyuşmanın oluşması beyinde elektriklenme veya uyuşma olarak ortaya çıkarken; beyinle ilgili olmayabilir. Bunun gibi problemler oluştuğu zaman saç derisi ile alakalı hastalıklarda meydana gelmiş olabilir. Kafada derisinde bulunan uyuşma ve karıncalanma gibi durumları ortadan kaldırmak için gerekli muayenelerinin yapılması önemlidir. Bazı durumlarda kafanın arka kısmında oluşan kasların hareketlerinden dolayı sinirlerinin etkilenmesi ile bu bölümlerde uyuşmalar meydana gelebilir. Bu uyuşmanın sonucunda stres ve stres dolayısı ile oluştuğundan dolayı bu bölgelerde tepkime sonucu uyuşma gibi belirtiler olduğu gözlenmiştir. Ayrıca şeker hastalığı sebebiyle vücudun belli bölgelerinde uyuşmalar gözlenirken; kafa bölgesinde de uyuşmaya neden olduğu bilinmektedir.


Kafada derisinde bulunan uyuşmanın nasıl teşhis edilir?

Vücutta bulunan uyuşmanın sinir ezilmesi ile ilgili durumlarda meydana geldiği ve vücudun belirli bölgelerinde uyuşma ile şiddetli ağrı ve güç kaybı gibi problemler meydana getirdiği bilinmektedir. Özellikle de uyuşmanın nörolojik muayenesi sonrasında yapılacak MR ve EMG incelemeleri ile asıl sebebinin belirlenmesi gerekir. Uyuşmanın sebebi olan başka bir hastalık varsa onun tedavi edilmesi ile kafada derisinde olan uyuşmanın giderilmesi sağlanır. Böyle durumlar ihmale sebep olmadan kontrol edilerek altta yatan nedenin belirlenmesi gerekir.

Kafa Derisinde Uyuşma Yorumları

soru

Muhammet Dumlu

27 Temmuz 2017 Perşembe

İyi günler 3 gündr başımın saç derisnde bir uyuşma söz konusu birde yakın zamanda olan depremlerden dolayı bir hissyat baş dönmesi bir kaç defa tedirgin oluyorum

Cevap yaz
cevap

Rıza

19 Eylül 2018 Çarşamba

Başınızda oluşan uyuşma hissi şiddetli bir boyutlara ulaşmış ise beyin kanaması riski bulunabilir. Öncelikle bu soruna odaklanmanız ve bir an önce önlem almanız gereklidir. Ancak çok şiddetli bir baş ağrınız yoksa bu durumun sebebini psikolojik olarak açıklamak da mümkündür. Başınızdan geçen olumsuz olaylar bu sorunu yaşamanıza neden olabilir.

soru

Bedriye

18 Aralık 2017 Pazartesi

Slm beni sağ tarafım uçuşuyor kafamın ama hiç geçmiyor neden acaba yardımcı olursanız sevinirim

Cevap yaz
cevap

Boğaç

08 Eylül 2018 Cumartesi

Bu durum beraberinde mide bulantısı, ateş yükselmesi, kusma, baş dönmesi, denge kaygı gibi sorunları da beraberinde gösteriyorsa eğer mutlaka doktora danışmanız gerekmektedir. Zira bu durum tehlikeli bir sinir hastalığın belirtisi olabilir. Yaşadığınız sorun gözle görülür bir yaralanma şeklinde görülmeyebilir. Bu sebepten ötürü anlamanız mümkün olmayabilir. Bir an önce önlem almalısınız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sağ Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Krizi Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Krizi Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak ve Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar

Ayak ve Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar

Kolda Ağrı ve Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Ağrı ve Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kol ve Bacak Uyuşması Nedenleri?

Kol ve Bacak Uyuşması Nedenleri?

Güncel

Beyin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6