Çene Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çene Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Çene uyuşması, çeşitli rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden dikkate alınmalıdır. Bu belirtiler felç veya beyin kanaması gibi ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. En ufak bir kan damarının tıkanması geniş bir alanda etki yapabilir. Bu durumda hastanın yüzünde özellikle çenesinde aniden uyuşma hissedebilir.


Nedenleri


Çene Eklemi (Temporomandibüler) İşlev Bozukluğu: Çene eklemi yani temporomandibüler alt çeneyi kafa tasına bağlayan eklemdir. Üst çenenin sabit kalmasını ve alt çenenin hareket etmesini sağlar. Bu eklemdeki herhangi bir hasar çene eklemi hasarına neden olur. Bu nedenle çene kasında yaşanan spazmlar sonucu çenede uyuşmalar meydana gelir. Uyuşma sonucu boyun ağrısı, diş ağrısı, ağzı açmada zorlanma görülür.

Çene eklemi işlev bozukluğu yaygın olarak üç durum altında incelenir. Bunlar diş sıkması, diş kapanış bozukluğu, vücut duruşu düzgün olmayan görülen eklem kasılmasıdır.

Çene Kanseri: Kanserli hücreler üst veya alt çenede oluşmaya başlayarak bütün vücuda yayılabilir. Çene uyuşmasının yanı sıra çene ağrılar çene kanserinin belirtileridir. Sigara içen ve sakız çiğneyen kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir.

Tetanos: Bakteriyel bir enfeksiyon olan tetanos sonucu çene kaslarında acı verici spazmlar oluşur. Bu spazmlar çene uyuşmasına neden olabilir. Çene uyuşmasından sonraki evre ise çene kitlenmesidir.

Kalp Krizi: Aniden ortaya çıkan şiddetli bir çene ağrısının arkasından uyuşma kendini belli eder. Genellikle çenenin sol kısmında hissedilir. Kalbin kriz belirtileri olarak sinyal gönderdiği yerler sol kol ve çenedir.

Çene Çıkması veya Kırılması: Çene doğrultusunun aniden değişmesi ve çeneyi hareket ettirmede yaşanan zorlanma sonucu uyuşmalar meydana gelir. Uyuşma sonucu çene doğrultusunu tamamen kaybeder.


Tedavisi


Çene uyuşması tedavisine başlanmadan önce, uyuşmanın hani işlevsel bozukluktan kaynaklandığının bilinmesi gerekir. İşlevsel bozukluğun şiddet sıralamasına göre birbirinden farklı tedavi yöntemleri vardır. İlk olarak kişi sosyal hayatta birkaç noktaya dikkat ederek anlık yaşadığı çene uyuşmasını önleyebilir. Örneğin kişinin geniş esnemek, uzun süre sakız çiğnemek, dişleri sıkmak ve gıcırdatmak gibi alışkanlıkları varsa bırakması gerekir. Diğer aşamada ağrı kesiciler kullanılarak çenede oluşan uyuşmalar önlenebilir. Son aşama olarak cerrahi müdahale vardır. Diğer tüm tedavi yöntemleri denendiği halde sonuç alınamazsa, çenedeki kemik, kıkırdak ve yumuşak dokular zarar görmüşse ameliyat gerekebilir.

Çene Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bacaklarda Karıncalanma Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Karıncalanma Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6