Sağ El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sağ El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ El Parmak Uyuşması, Sağ el kullanan insan sayısı yüzde 92 oluşu, dolayısıyla günlük işlerin hemen hepsinin sağ elle yapılması sağ eli daha önemli hale getirmektedir. Sağ el parmaklarında meydana gelen uyuşmanın birçok nedeni olabilir. Sinirsel ve ruhsal durumlar kan dolaşımında ve sinirler de harabiyet yaparak sağ el parmaklarının uyuşmasına neden olur. Fakat teorik olarak insanların çoğunluğunun sağ elini kullanarak günlük hayatlarını devam ettirdiğinden sağ el ile ilgili sorunların sol elden daha fazla olmasına neden olur. Karpal tünel sendromu sağ el parmaklarının uyuşmasının en önemli zorlanmaya bağlı nedeni arasındadır. Bu rahatsızlıkta genel olarak bilekten el içine giren sinirlerin sıkışması sağ el parmak uyuşmasının ortaya çıkmasına neden olur.

Karpal tünel sendromunun sağ el parmak uyuşmasına etkisi, Karpal tünel; bağ dokusundan oluşan el parmak sinirlerini ve kas dokusunun bir arada olmasını sağlayan (Demet haline getiren) yeterince genişliğe bir yapıdır. Tünel el ayasında bir köprü görevi görerek elin başlangıç yerinin sıkı olmasını sağlar. Koldan gelen median sinir uzantısı karpal tünel içinden geçerek el parmaklarını hareket ettirir. Karpal tünel el sinirlerinin ve parmakları hareket ettiren kas yapısının geçebileceği genişliğe sahiptir. Tünel içinde oluşan herhangi bir şişlik veya hastalık; tünelin median sinirleri sıkıştırmasına neden olur. Böylece sağ el median sinirlerin sorumlu olduğu bölgeler de keçeleşme ve uyuşma kendini gösterir. Bu sorunun giderilmesi için bandaj uygulaması ve ilerlemiş dönemlerde ameliyat gündeme gelebilir.

Ulnar sinir sendromu, Sağ önkol kemikleri ulna ve Radius'tur. Sağ kol bilek eklemini; İki sıra halinde 8 küçük karpal kemiği, 5 tarak kemiği ve 14 parmak kemiği oluşturur. Median sinir, radial sinir ve ulnar sinir eldeki ana sinir sistemidir. Sağ el 3 ve 4 numaralı parmaklarda (Serçe parmağı ve yüzük parmağı) uyuşma ve dirsekte ağrı oluşumu ulnar sinirlerinde meydana gelen soruna işaret etmektedir.

Boyun düzleşmesi, boyun fıtığı ve bel fıtığı, Belimizde omurların ortasından geçen sinirlerin bazıları kollarımızı takip ederek karpal tünelden geçerek parmaklara kadar ilerler, bel de meydana gelen disk kayması el ile ilgili sinire bası yaptığında sağ el parmaklarında uyuşma meydana gelir. Bel fıtığına bağlı sağ el parmaklarında meydana gelen uyuşma, karıncalanma ve ağrılar genel olarak sağ kolun üst kısmından el ve parmaklara doğru ilerler.

Sağ kol üzerinde uzun süreli uyuma, Sağlıksız yatakların kullanımı sağ kolda ve sağ el parmaklarında uyuşmaya neden olur, çoğunlukla el parmaklarında meydana gelen uyuşma geçicidir, fakat kişiye belli süre rahatsızlık verir. Bu sorunun sürekli tekrarlanması kişide uyku güçsüzlük, halsizlik ve uykusuzluk olarak kendini gösterir. Benzer şekilde ağır yük taşıma, ağır sporlar da sağ el parmaklarının uyuşmasına neden olur.

Bedensel yaralanmalar, kol bölgesinde bulunan sinirlerde meydana gelen yaralanmalar, sağ el parmaklarında uyuşmaya neden olur. Omuz da kırık, çatlama, el, bilek ve dirsek kırık ve çatlakları da sağ el parmaklarında uyuşma, ağrı, şişme, morarma şeklinde ortaya çıkabilir, hastanın güncel yaşamını etkileyebilir.


Sağ el parmak uyuşmasının dahili neden olur?


Böbrek sorunları, Migren, Raynaud hastalığı, Şeker hastalığı, Soğuk havalar, Ganglion kistler, Nöropati, Servikal disk sorunları sağ el parmaklarında uyuşmaya ve ağrıya neden olabilir. Ayrıca kolumuzda bulunan kas yapısı kasılarak zorlandığında aralardan geçmekte olan sinirlerin sıkışmasına dolayısı ile sağ el parmaklarının uyuşmasına neden olur, fakat bu uyuşma genellikle geçicidir. Geçmeyen uyuşmalarda mutlaka nöroloji uzmanına görünmek gerekir.


Sağ el parmak uyuşması nedeni nasıl araştırılır?

  • Geçmeyen uyuşmalar için öncelikle nöroloji doktoruna gidilir,
  • Çekilecek MR ile fiziki görüntü elde edilir ve doktor gözle kontrol eder, her şey normal görünüyor ise,
  • Ugulanacak EMG ile (Eklemler arası çok küçük elektrik akımı) sinirlerin standart elektrik akımı geçirgenliği ölçülür,
  • Tiroit bezlerinin kontrolü için kan testi yapılabilir, ultrason ile görüntüsüne bakılır. Elde edilen sonuçlara göre hekim tarafından sağ el parmaklarının uyuşma nedenleri araştırılır ve tedaviye başlanır. Tedavi; ağrı kesiciler, silikon ortopedik bileklikler ve cerrahi operasyon sıralaması ile uygulanır.

Sağ El Parmak Uyuşması Yorumları

soru

Ömür Aktaş

02 Eylül 2017 Cumartesi

Sag elim uyuşuyor agrisi koluma vuruyor neden

Cevap yaz
cevap

Hasret

11 Eylül 2018 Salı

Gün içerisin de çok fazla sağ elinizi kullanıp yoruyorsanız bu şekilde uyuşma meydana gelir. Genellikle B vitamini eksikliğinde de meydana gelebiliyor. Bu bitamin eksikliği sinirleri ve damarları güçsüzlendirir. Bir diğer sebep ise kolestrolünüzü ölçtürün. Yüksek olması durumunda da eller de ve ayaklar da uyuşmalar yapabilir. Dahiliye doktoruna gidin bunlar için.

cevap

Onar

23 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba Ömür Bey. Kol uyuşmaları genellikle stres, üzüntü, sigara, sinirsel problemler ve fıtık gibi faktörler sonrasında ortaya çıkabilir. Eğer görülen başka bir belirtiniz daha varsa uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır.

soru

Osman kara

18 Mayıs 2017 Perşembe

Benim sağ parmaklarım geceleri sabaha karşı uyuşma ve şişkinlik oluyor ve çalışırken sabit tuttum mu oluyor acaba nden olur bazen de sol parmaklar da olur ne yapmam lazım saygilar

Cevap yaz
soru

Selen

14 Ocak 2018 Pazar

Sağ el baş parmağımı buktugum kısımdan itibaren 3 gündür uyuşukluk var. Karıncalanma seklindede oluyor. Neden olabilir

Cevap yaz
cevap

Ertingü

06 Eylül 2018 Perşembe

El burkmaları sonucunda parmaklarda uyuşukluk sorunun uzun bir süre boyunca kendisini göstermesi mümkündür. Bu durum için özellikle dikkatli olunması ve sorunun daha da şiddetli bir hal almaması için mutlaka uzman bir doktora danışmanız gerekmektedir. Aksi takdirde parmaklarınızda burkulmadan kaynaklı olarak bir takım önlenemez sorunlar meydana gelebilir. Geçmiş olsun.

soru

Esra

29 Ocak 2018 Pazartesi

Agir kaldirdim ve kolumu temizlikte cok zorladim.sag kolda agrim,ve 2 parmagimda uyusma var.

Cevap yaz
soru

Zeynep

06 Şubat 2018 Salı

Sağ elde uyuşma patmaklarda karıncalanma ve uyuşma

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gece Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Gece Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Başta Uyuşma Hissinin Nedenleri?

Başta Uyuşma Hissinin Nedenleri?

Hamilelikte Dil Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Dil Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Alt Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Alt Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El ve Kol Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

El ve Kol Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

Güncel

Kol Neden Uyuşur Belirtileri ve Tedavisi

Kol Neden Uyuşur Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6