Hamilelikte Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte ayak uyuşması, birçok kadında gebelik zamanında görülür. Hamileler ayaklarda ortaya çıkan uyuşma sıkıntısıyla sıkça karşılaşır. Ayakta uyuşmalar çoğu zaman akşam ya da gece saatlerinde dinlenme sırasında kendini gösterebilir. Bu ayak uyuşmalarından korkmanız gerekmez. Annenin ve bebeğin sağlığı için bu uyuşmalar tehlike yaratmazlar. Ama sık sık ayaklardaki bu uyuşmalar tekrarlandığında hem anneyi rahatsız edebilir hem de annenin bedenindeki bazı sorunların işaret olabilir.


Hamilelikte ayak uyuşmasının sebepleri nelerdir?

 • Birçok durumda bunun sebebi gebe kadının bedeninde kalsiyum, magnezyum ve potasyum tarzındaki minerallerin ve B6 vitaminin eksikliği olabilir. Bu bozulma hamilelik zamanında sıkça tekrarlanan bulantı, kusmalar, hamileliğin ortalarında ve sonunda ise düzensiz beslenme şekli, diüretik içeriklerin kabulü, anne karnında büyüyen çocuğun bu vitamin ve minerallere olan ihtiyacının artması sonucu ayakta uyuşma oluşabilir.
 • Hamilelikte kanda hemoglobinin seviyesinin azalması da ayak uyuşmalarına sebep olabilir. Bu durumda uyuşma dışında hamile kadında halsizlik, baş dönmesi, uyku hali, bayılma, mide bulantısı ve başka bu tarzda semptomlar olabilir.
 • Damarların varis hastalığı ayak uyuşmalarına sebep olabilir. Bu durumda ayak uyuşmalarına ek olarak gebe kadınların ayaklarında ağırlık, ağrılar ve yorgunluk hissedilir, ayak damarları ortaya çıkabilir.
 • Kanda şeker seviyesinin değişimi sebep olabilir.
 • Hamileliğin üçüncü ayında gelişen damarların kasılması sendromu da ayak uyuşmalarına sebep olabilir. Bu durumda anne karnında büyümüş bebek damarı sıktığı için ve bunun sonucunda ayaklarda kan dolaşımı zorlaşır ve de uyuşmalar başlar. Ayak uyuşması hamile kadını sırt üstü ya da sağ tarafa yattığında daha fazla rahatsız edebilir. Ayakta uyuşmaların tam net sebebini belirlemek için gebe kadınlar jinekolog doktorlarına başvurmalıdır.
 • Bu vitamin ve minerallerin eksikliğiyse, hekim hamile kadına uygun vitamin mineral kompleksini belirleyecektir. Fakat gebe kadın düzenli beslenemiyorsa, en modern ve iyi vitamin kompleksi bile çok az fayda sağlamaktadır.

Hamilelikte ayak uyuşmasının tedavisi nasıl yapılır?


Gebe kadının günlük beslenmesinde tavuk, et, balık, meyve, sebze türleri, tahıllar, süt ürünleri, yumurta, bitkisel yağ olması gerekir. Eğer ayak uyuşmalarının sebebi varis hastalığı ise jinekolog kadını uygun uzmanın muayenesine gönderecektir. Gerekirse Uzman belli tedavi uygular hatta çorapların giyilmesi isteyerek tedavisini belirler. Ayrıca hamilelik sırasında varisi önlemek için, kadınlar topuklu ayakkabı uzak durmalı, uzun bir zaman ayakta kalmamalı hatta çalışmamalı, yattıklarında ayaklarının altına yastık koymalıdırlar. Ayrıca uyuşmaları önlemek için üç aylığında kadın sol tarafa yatmalıdır. Uyuşmalar sırasında kramp olan ayağın parmaklarını birkaç kez ovarak bırakmak, kasalara masaj uygulamak, ayağın üzerine sıcak bir şey koymak önerilen çözümler arasındadır.

Hamilelikte Ayak Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Periferal Nöropati Belirtileri ve Tedavisi

Periferal Nöropati Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Altı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6