Kalp Krizi Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kalp Krizi Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp krizi kol uyuşması, kol uyuşması nedenlerinden bazıları kas gerilmesi ve uyuşma problemler sıkıntılar oluşurken; kalp krizinin habercisi olabilir. Genellikle sol kolda bulunan ağrının kalp krizi ile bağlantısı bulunmaktadır. Kalbin gerektiği gibi çalışmadığı durumunda vücutta kan akışı tam anlamıyla sağlanamaz. Bu durumda vücudun bazı bölümlerinde uyuşmalar meydana gelir. Bu gibi durumlarda kolda uyuşma meydana gelebilir. Bu durumların oluşmasının tetikleyen bazı etkenler vardır. Strese veya kolesterole bağlı olan damar hastalıklarında kalp krizinin oranını yükseldiği belirtilmektedir. Genellikle kalp krizi oluşması durumunda göğüs ağrıları ve kol uyuşması ile ortaya çıkar. Özellikle vücutta sol kol uyuşması ve göğüsten başlayarak omuz kısmını kaplayan ağrılar kalp krizinin habercisi olarak bilinir. Ağrı vücutta göğüsten kola doğru yayılır. Bu bölgede ensede ağrı şiddetlenir. Kalp krizinin yaşandığı sırada sol kolda şiddetli ağrılar oluşması gözlenir.


Kalp krizi kol uyuşması ile oluşan durumlar


Kalp krizi esnasında kolda uyuşma oluşmasının sebebi kan pıhtılaşması ile alakalıdır. Kalp kası içerisinde meydana gelen kan pıhtılaşması kan dolaşımının düzenli olarak gerçekleşmesine engel olur. Bu durumda tıkanıklık meydana geldiği zaman kol kısmında uyuşma meydana gelir. Genellikle bütün vücutta uyuşma olmasının yanında göğüsten başlayan ağrı şeklinde meydana gelirken; kramp, göğüs sıkışması, uyuşma şeklinde ağrı devam eder. Kişide bulunan aşırı stres, ani haber alınması, kolesterol, aşırı üzüntü gibi problemler ile uyuşukluk birlikte gözlenir. Kol uyuşmasının yanı sıra kol ağrısı meydana gelmeden sadece göğüs ağrısı ve boyun ağrısı veya da vücudun üst kısmında bulunan ağrılar kalp krizinin habercisi olabilir. Bu ağrılar genellikle kadınlarda daha fazla görülür.


Kalp krizi kol uyuşması belirtisi ve tedavisi nasıl yapılır?


Kalp krizi belirtileri arasında arasında kol ağrısı, göğüs ağrısı ve şiddetli çarpıntı oluşması görülür. Bazı göğüs ağrısı hiç hissedilmeden sadece kol ağrısı ve uyuşması gibi problemler kalp krizi belirtilerinin yalnızca tek başına habercisi olabilir. Bu gibi durumlar olduğunda mutlaka doktor kontrolü gerekir. Yapılacak bazı testler ile bu şikâyetlerin kalp krizine bağlantısı olup olmadığı saptanırken; koldaki uyuşmanın kalp krizi ile ilişkisi anlaşılır. Sol kolda bulunan ağrılar kalp krizinin olacağı gibi bir durum teşkil etmez. Bazı durumlarda panik atak hastalıklarında sol kolda ağrı olduğu gözlenir. Yalnız kol ağrısının ve uyuşmasının dikkate alınması gerekir. Vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yapılmalıdır. Yapılan testlerin sonucuna göre kişiye ilaç uygulama yapılırken; bazı damar tıkanıklığı gibi şikâyetler sonucu ameliyat gerekebilir. Bu gibi tedavilerin yanında hastanın şikâyeti ciddi ise belirli bir süre hastanede tedavi edilmesi gerekebilir. Bunun için mutlaka bu şikâyetler ihmal edilmeden doktora baş vurmak gerekir. Kalp krizi ciddiye alınması gerekirken erken tanı hayat kurtarır. Bu sebeple ihmal edilmesi halinde bu şikâyetleri yaşayan kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Kalp Krizi Kol Uyuşması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dizde Uyuşma Diz Uyuşması Nedenleri?

Dizde Uyuşma Diz Uyuşması Nedenleri?

Dişlerin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Dişlerin Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Yüzün Sol Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Yüzün Sol Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6