El Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

El Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

El Baş Parmak Uyuşması, Baş parmak uyuşması, çoğu kişilerde sıradan bir durum olarak görülmektedir. El baş parmak uyuşması, hissizlik, karıncalanma ve parmaklarda duyu kaybı gibi birtakım sorunlara neden olabilmektedir. Bu durumlarda kişilerde dikkat eksikliği ve hareket zorlanması gibi sorunlar oluşabilmektedir. Bundan dolayı baş parmak uyuşması, kişilerde rahatsızlık yaratan bir durumdur. Her ne kadar baş parmak uyuşması kişilerde sıradan bir sorunmuş gibi algılansa da kimi insanlarda çok büyük bir damar sorunu olarak da ortaya çıkabilmektedir. Eğer bu sorun kişilerde sık sık tekrarlanıyorsa veya bir kaş dakika içinde geçmiyorsa, mutlaka doktora başvurarak bu uyuşma sorununun giderilmesi gerekir. Aksi halde, özellikle baş parmak uyuşması ileride çok büyük sorunlara yol açabilmektedir.


El baş parmak uyuşması neden olur?


El baş parmak uyuşmasının en büyük nedenlerinden biri de kişinin kolunu sabit bir pozisyonda uzun bir süre hep aynı yerde tutmasıdır. El baş parmak uyuşmasının en çok karşılaşılan nedeni bu durumdan kaynaklanmaktadır. El baş parmak uyuşmasının bir diğer nedeni, bazen kişilerin baş parmağına gelen damarlara yeterince kan gelmemesi gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Eğer baş parmak uyuşmasının nedeni bu ise kişinin derhal bir doktora başvurması gerekir. Çünkü parmağa yeteri kadar kan gelmemesi kişilerde çok büyük sorunlara neden olabilir. Bazen de baş parmak uyuşması, parmağa giden sinirlerin herhangi bir yaralanma veya darbe sonucu sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durumdan dolayı da kişinin acil muayene olması gerekmektedir.

El baş parmak uyuşması, çoğu zaman tehlikeli bir durum arz etmeyebilir. Ama yine de bir doktora başvurarak bu durumun normal olup olmadığını neticelendirmek gerekir. Çünkü bu sorun yukarıda da belirtiğimiz gibi, eğer herhangi bir enfeksiyondan kaynaklanıyor ise ileride çok büyük sorunlara neden olabilmektedir. Ayrıca bu gibi durumlarda, kişilerde önce kangren olmak üzere çok değişik hastalıklar oluşabilmektedir. Baş parmak uyuması durumunda, doktorlar tıbbi görüntüleme cihazından yararlanarak, sorunları rahatlıkla çözebilirler. Eğer doktorlar, herhangi bir damardan dolayı bu sorunun oluştuğundan şüphelenirlerse, Daha detaylı bir muayene yoluna gidebilirler.

El Baş Parmak Uyuşması Yorumları

soru

Müdür

29 Ocak 2018 Pazartesi

Sol el baş parmağım 1 haftadır uyuşuk .Ben solagim bu durum beni huzursuz ediyor.

Cevap yaz
cevap

Alçiçek

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba, Sizin şikayetiniz dediğiniz gibi sol eli çok kullanılmasından da olabilir B12 vitamin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Doktora gidip tahlil yaptırıp B12 vitaminine baktıra bilirsiniz. Eğer B12 vitamini düşükse ona göre ilaç verir doktor size uyuşmanız geçer.

cevap

Vefi

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Bu gibi küçük belirtiler zamanla çok büyük rahatsızlıkların belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle eğer bu durum 3 günü aşan bir süredir bu şekilde devam ediyorsa kesinlikle doktora giderek sinirsel muayenelerinizi yaptırmalısınız. Çünkü vücudun sol tarafı kalbe yakın bölgelerdir.

soru

Melisa

13 Ocak 2018 Cumartesi

Dünden beri el sağ baş parmağım uyuşuyor ve karıncalanıyor nedeni nedir acaba? Küçük bir şeydir diye hastaneye gitmedim

Cevap yaz
cevap

Mine

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Melisa Hanım merhaba. Vücudun herhangi bir yerinde oluşan uyuşmalar ve karıncalanmalar üzerine aşırı baskı uygulanması gibi sebeplerden dolayı oluşabileceği gibi sinirlerde meydana gelen sıkışma veya hasar nedeniyle de oraya çıkabilmektedir. Demem o ki, şikayetinizin nedeni basit olabileceği gibi ciddi bir sebebe bağlı da olabilir. Bir nöroloji uzmanına başvurmanızda fayda vardır.

soru

dudu kamış

01 Kasım 2017 Çarşamba

Sol elimin baş parmağı iki gündür ileri derecede uyuşukluk var sorun ne olabilir

Cevap yaz
soru

Rabia

09 Ocak 2018 Salı

Sol baş parmagim üç haftadan peri uyuşuk

Cevap yaz
cevap

Kavram

29 Ağustos 2018 Çarşamba

EL ve parmak uyuşmaları sinir sistemi bir de vitamin eksiklerinden meydana gelir. Siz nöroloji yada fizik tedavi uzmanına görünmeniz lazım. Fizik tedavi uzmanı vitamin testi yapıp size uyacak vitamin takviyesi ilaçlar verebilir. Nöroloji doktoru da sinir testi yapıp sinirler de bir sıkıntı var ona göre ilaç verebilir. Ciddi birşey olabilir.

soru

sadullah kırdar

19 Ocak 2018 Cuma

Dünden beri el sağ baş parmağım uyuşuyor ve karıncalanıyor nedeni nedir acaba? Küçük bir şeydir diye hastaneye gitmedim

Cevap yaz
soru

Erkal

12 Mart 2018 Pazartesi

Sol el başparmağım 1 haftadır uyuşuk

Cevap yaz
cevap

Sebat

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba, sol elde meydana gelen uyuşma elin damarlarına kan dolaşımının düzenli olarak yapılmamasından dolayı yaşanabilir. Bazen ele alınan darbe, elin uzun süre hareketsiz kalması ve elin burkulması gibi basit sebeplerden dolayı kendini gösterse de bazen ciddi rahatsızlıkların sebebi veya etkeni olarak ortaya çıkabilir. Bu yüzden doktora başvurarak sebebini öğrenmelisiniz

soru

İpek

25 Nisan 2018 Çarşamba

Bas parmagım sureklı uyusuk ve cok agrıyo bunun nedeni nedir

Cevap yaz
cevap

Üçel

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Bu durumlar genellikle bileklerde oluşan rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Bilek bölgenizde ya da kollarınızda herhangi bir kist, şişlik, kırık gibi durumlar var ise kesinlikle en yakın hastaneye giderek durumu belirtmeniz gerekmektedir. Sıkışan sinirler son derece ciddi bir şekilde ağrı ve uyuşmalara neden olacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kolda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Güncel

Vücutta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6